Rodičovský příspěvek 2012. Jak to bude?

janulisek1988
18. čer 2011

Ahojky maminy co už jste na mateřské a pobíráte rodičovský příspěvek...chtěla jsem se zeptat, jestli náhodou nevíte jak to bude po Novém roce s rodičovským příspěvkem?Jestli se bude taky vztahovat na ty matky co už pobírají rodičovský příspěvek na 4roky,(tzv. po dobu 9.měsíců 7600Kč a dále 3800Kč, tak jestli bych po Novém roce brala 3800Kč a nebo jinou částku? doufám, že mě pochopíte, o čem chci s Vámi diskutovat. děkuji za odpovědi.

ivicek1
4. led 2012

@j.a.n.i Ahoj Jani,prosím tak jak to tedy je,jsem na ÚP,neberu už žádnou podporu a přítel je živnostník,nemocenskou si začal platit od 2.ledna. Termín porodu mám 1.května. Jak to je s nárokem na 3letou variantu? Dá se to určit až v tom půl roce věku dítěte nebo jak? Jakou částku budu tedy pobírat,pěkně v tom tápu. Moc děkuji za odpověď. Iva 🙂

j.a.n.i
4. led 2012

@ivicek1 Ne, bohužel podle nové úpravy se nárok zjišťuje k datu narození dítka, takže nárok na výběr mít nebudete.

cherub
4. led 2012

@j.a.n.i ahojky, můžu ještě dotaz? dneska nesl manžel papíry na účtárnu skrz spočítání denního vyměřovacího základu a oni mu povídali, že mu nic takového spočítat nemůžou, protože by musel nastoupit reálně minimálně týden na mateřskou, což samozřejmě nejde, protože tato možnost je pro otve do 1 roku věku dítěte a malá bude mít už 2 roky.
Co teď? vím že na předchozích stránkách jsi psala o teoretickém výpočtu, ale účetní na tohle prostě nechce slyšet, nelze a hotovo 😠

ivicek1
4. led 2012

@j.a.n.i Ahojky Jani,děkuji za odpověď. 🙂 No přítel tam právě byl na sociálním a volal mi s tím,že to jde určit až v půl roce nar.věku dítětě,že si to můžeme určit,tak mu to řekla soc.pracovnice. Tak tedy nevím 😕

j.a.n.i
4. led 2012

@cherub Účetní neřeš, ta ať vyplní formulář který má a víc neřeší DVZ spočítají na ČSSZ. Jo a ten samý formulář účetní vyplňuje i pro neschopenku... tak ať to prostě udělá.

j.a.n.i
4. led 2012

@ivicek1 Na kterém sociálním byl? Nicméně je to blbost, nárok na PPM se prokazuje k narození dítka.

bbbbb
4. led 2012

@j.a.n.i ano byl....tak myslíš,že bych to mohla zkusit?díky za odpověd

ivicek1
4. led 2012

@j.a.n.i Jani,jasně,já už jsem to také dohledala ,tak nechápu,co to tam mají za informované pracovnice 😠
Děkuji 🙂 Iva

maciik
5. led 2012

Ahoj, tak jdu nahlásit snad konečně úspěch s rodičákem. Včera jsem s mailem nakráčela na sociálku, tam na to hledělo asi 5 úřednic, nakonec teda pochopily, to, co jsme sepsali v pondělí stornovaly, takže jsem jen opět zajela za manželovou účetní, ta vypsala to lejstro, samozřejmě od data porodu zpět (né jak mi na socce tvrdily, že od data žádosti), na ossz vypočítala ten základ nebo co, s tím jsem šla na pracák, tam mě zase hned zprdla, že si to musím spočítat sama, kolik chci dostávat těch peněz, to jsem nevěděla, ale udělala a snad už přijde jenom kladné vyjádření. Takže suma sumárum by to byly nějaké dvě hodinky vyřizování i s cestou, ale díky tomu pondělku manžel přišel o dva dny dovolené naprosto zbytečně, takže tam těm úřednicím pohrozil, že se bude on a jeho zaměstnavatel domáhat ušlého zisku...

sweethy
5. led 2012

Prosím vás, jak se jmenuje přesně ten papír se kterým musí manžel do svého zaměstnání a ten se kterým pak na ossz? Manžel už pracuje jinde a nemá to zrovna nejblíže, tak aby tam nemusel pak jet zbytečně znova. Já si formuláře stahuju z netu, nechce se mi zbytečně chodit na úřad, řešit hlídání a ještě v takovém počasí, tak bych tam pak šla ráda až budu mít vše potřebné v ruce, ale zatím jsem z toho tak akorát zmatená. A co ještě kromě těch dvou potrvzení musím mít za papír?
Chci si nechat zkrátit rodičák, i na ty tři měsíce do porodu se mi to vyplatí, než pak spadnu na nějakých 6 tisíc 😝

cherub
5. led 2012

@sweethy
1) Příloha k žádosti o nemocenské**) ošetřovné**) peněžitou pomoc v mateřství**) vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství**)

Tento papír mu musí vyplnit mzdová účetní, chtějí mzdu za 12 měsíců zpětně od data narození dítěte

2)Potvrzení o denním vyměřovacím základu ovlivňujícím výši rodičovského příspěvku

Tento papír si víceméně vyplní sám, výši DVZ vyplní ČSSZ na základě formuláře číslo 1) z jeho zaměstnání 😉

A s těmito dvěma formuláře pak zajdeš ty na sociálku a podepíšeš formulář o zvolení varianty RD... Ještě bude potřeba asi tvoje OP a RL dítěte, jinak snad nic víc 😅

U nás to stále vázne na mzdové účetní 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠

cherub
5. led 2012

@maciik tak gratuluji k úspěšnému kolečku 😀 jak dlouho teď asi potrvá to schvalování, je reálná šance, že RD v únoru už bude na nové výši?
S tou zbytečnou dovolenou je to fakt na pytel... ať žije neschopnost některých úřednic 🙄 🙄 🙄

holesov
5. led 2012

Zdravím prosímjak je to s RD když mám dcerku nemocnou a chci žádat o prodloužení jak bylo až na těch 7 let pro nemocné,měsíčně 7600kč,je to ještě nebo už ne? děkuji

jajkaz
5. led 2012

@cherub Prosím tě, nevíš jak to je, když jsem před porodem byla na neschopence? - rizikové těhu. Jaká mzda se pak uvádí? Díky 😉

cherub
5. led 2012

@jajkaz nezlob se, ale tohle opravdu nevím, nejsem v tom vůbec zběhlá 😅 Sweethy jsem mohla poradit, protože to zrovna řeším a tak vím 😀

@holesov tohle myslím zůstalo stejné 😉 takže klasická žádost...

jajkaz
5. led 2012

@cherub ahá, jsem tu nakoukla, vidím, že radíš, tak se ptám 😉 😀 😀 😀 Ale je mi jasné, že kdyby jsi věděla, poradíš, dík 😉

sweethy
5. led 2012

@cherub moc děkuju 😉 . Zatím se mi nedaří najít ten formulář pro zaměstnavatele, ale večer se dám pořádně do hledání a snad bude brzo od všeho papírování pokoj.

cherub
5. led 2012

@jajkaz samozřejmě že bych poradila, kdybych věděla, ale nechci mlít blbosti 😀 ale určitě se tady objeví j.a.n.i která to má fakt zmáklé 😎

@sweethy když mi pošleš do IP tvůj mejl, tak ti obě žádosti můžu poslat, mám je taky stažené z netu 😉

matevik
5. led 2012

Ahoj, 22.12.2011 jsem dorodila holčičku. Chystám se jít si vyřizovat rodičovský příspěvek, ale nevím jak to u mě bude. Před otěhotněním jsem byla na pracáku a před pracákem jsem byla neúspěšná studentka. Kolik si mohu zvolit měsíců, nebo nemám národ na volbu a automaticky dostanu 4roky? Poraďte co a jak.

lucifer84
5. led 2012

@j.a.n.i Ahoj, prosím o radu, zda-li jde použít potvrzení z OSSZ ovlivňující výši RP (denní vyměř. základ) na starém formuláři 2011 /potvrzení mám z prosince/, když mám nárok na RP od ledna 2012? když jsem na SSP byla před Vánoci, řekli mi že ano, nicméně teď se paní nemůžu dovolat, tak jestli je nějaká změna, abych tam nešla zbytečně. děkuji moc, hezký den!

nae
5. led 2012

Ahoj holky a @j.a.n.i ,
mam tiez dotaz. Do 6/2012 by som mala poberat rodicak na starsieho syna (vtedy bude mat 3 roky). Od zaciatku 3/2012 ale budem nastupovat na dalsiu MD (mam narok na PPM). Mozem si teraz ete zaziadat o zrychlene cerpanie toho rodicaku na tie dva mesiace, kym budem dostavat PPM od zamestnavatela?

maciik
5. led 2012

@matevik pokud manžel byl manžel zaměstnaný, tak podle nového zákona stačí, když na sociálku doneseš jeho výši příjmů za posledních 12 měsíců od porodu, tam spočítájí denní vyměřovací základ a ty si podle toho vypočítáš kolik chceš brát měsíčně toho příspěvku, podle toho, jak dlouho chceš být doma (mě bylo včera řečeno, že už se nevolí délka rodičvké dovolené, ale pouze výška rodičovského příspěvku tak, ať se vejdeš do těch 220000 za dobu,co hodláš být doma)

maciik
5. led 2012

@lucifer84 jestli ti ho potvrdili v prosinci, tak by to podle mě mělo stačit, ale to nevím jistě j.a.n.i určitě odpoví přesněji 🙂

j.a.n.i
5. led 2012

@holesov Prodloužený rodičák je zrušený, pokud ti už skončil nebo končí klasický, tak jedině vyřídit příspěvek na péči, ale s tím ti neporadím, to neumím.

cherub
5. led 2012

@holesov omlouvám se za mylnou informaci ohledně prodloužení rodičáku, měla jsem za to, že ho nezrušili 😕

Každopádně příspěvek na péči pobírám na dceru já, takže budou-li dotazy pokusím se odpovědět 😅

j.a.n.i
5. led 2012

@jajkaz Uvádí se mzda před neschopenkou, ale těch 12 měsíců se neposouvá, takže pokud si byla třeba 6 měsíců na neschopence, tak se uvádí mzda za 6 měsíců před neschopenkou.

j.a.n.i
5. led 2012

@maciik Taky gratuluju 🙂

j.a.n.i
5. led 2012

@matevik Ty nárok na volbu nemáš, ale pokud otec dítka již nějakou dobu pracuje (alespoň 270 dní před tvým porodem) tak by to šlo si vybrat na základě jeho nároku.

j.a.n.i
5. led 2012

@lucifer84 No, záleží jestli ti končí PPM opravdu už v prosinci nebo máš část ještě v lednu. A pokud v lednu, tak jestli si měla DVZ vyšší jak 823,- tak to staré potvrzení použít nemůžeš, protože se menili redukční hranice, jinak myslím, že ano (pokud nenarazíš na blbce).

j.a.n.i
5. led 2012

@nae Ano, pokud si měla dostatečně velkou PPM, tak stačí jen žádost, pokud menší tak taky, ale budet muset sehnat ty 2 formuláře o příjmech od otce dítka.