Rodičovský příspěvek 2012. Jak to bude?

janulisek1988
18. čer 2011

Ahojky maminy co už jste na mateřské a pobíráte rodičovský příspěvek...chtěla jsem se zeptat, jestli náhodou nevíte jak to bude po Novém roce s rodičovským příspěvkem?Jestli se bude taky vztahovat na ty matky co už pobírají rodičovský příspěvek na 4roky,(tzv. po dobu 9.měsíců 7600Kč a dále 3800Kč, tak jestli bych po Novém roce brala 3800Kč a nebo jinou částku? doufám, že mě pochopíte, o čem chci s Vámi diskutovat. děkuji za odpovědi.

j.a.n.i
12. led 2012

@andelka Buď budou mít oba formuláře na UP, nebo jeden na UP a druhý bude mít manželova účetní. Jde to i poslat, ale pokud to nemáte daleko, tak je rychlejší, když to oběhnete.

j.a.n.i
12. led 2012

@zelvatko Jojo, to je bohužel k ničemu ☹

pavlinka3
13. led 2012

@zuzi82 no nevím, ale mě jasně řekla na ÚP, že to musím stihnout do konce ledna - ono nějak záleží snad i na tom, jak staré to dítko je...nám budou v únoru 2 roky....tak to teda honím, abych to do konce ledna stihla podat a mohla přejít

andelka
13. led 2012

@j.a.n.i ÚP mám kousek, OSSZ to vyřizuje v Českých Budějovicích (jsme z Ostravy), aspoň minule to tak bylo, poslala to tam účetní z manželovy práce, personální nebo mzdovku nebo co má jeho firma tam. Ale byli rychlí, do tří dnů jsme měli papír doma.
Zajdu v pondělí na ÚP, to mají 100% úřední dny. Teď koncem týdne jsem si nebyla jistá a potřebuju hlídání. Tak snad to do konce měsíce stihnem.

j.a.n.i
13. led 2012

@andelka Tak to budou zas řešit ty Budějovice 🙂

amell
17. led 2012

Zdravím všechny,
jsem tady nová. Prosím poradte mi. V únoru mi končí mateřská. Kde mám žádat o rodičovský příspěvek? A co k tomu budu potřebovat? A ráda bych věděla, která varianta je nejlepší. 2 roky mi připadají dost málo a 4 roky už zase moc. Ideální jsou 3 roky,ale nerozumím, jaká by tam byla ta částka. Děkuji za radu 😝

zelvatko
18. led 2012

ahojte.. tak jsem si byla dneska vyřídt přídavky na Barču a jen tak mimochodem jsem se zeptala paní na tu rodičovskou, jestli bych měla nárok a kdesi cosi.. a paní, že v tom nevidí problém.. tak jsme vyplnili papíry a uvidím.. ale byla bych velmi překvapená, kdyby to vyšlo.. ale spíš počítám nee..

andelka
19. led 2012

@j.a.n.i tak už je to na cestě do Budějovic, doufám že to bude jak minule a příští týden to budu moct jít dovyřídit na sociálku 🙂 A paní v práci manželovi říkala, že je od začátku roku snad dvacátý který s tím přišel 😀 očividně se toho dost využívá 🙂

Jen tak cvičně nevíte někdo kolik je ten denní základ, abysme mohli mít 2letou variantu? Ať víme dopředu jestli se vlezem. Je to za rok zpětně, že? Od porodu nebo odteďka? Malej je 5/2010.

matevik
19. led 2012

Mám dotaz? V době porodu jsem byla ještě na neschopence a ta byla ukončena až v 6týdnech dítěte. Takže rodičovský příspěvek budu brát od kdy? A musí manžel zůstat doma nějaký den na mateřské, když se to počítá z jeho platu? A ještě jeden dotaz. Kamošce se narodil syn 29.12.2011, bude brát rodičák za celej měsíc nebo se to nějak spočítá jen na ty 3dny? A za leden už bude žádat podle nového zákona.

roni010
20. led 2012

Ahoj, prosím najde se tu šikovná hlava k poradě? Chtěla bych nastoupit dříve do práce (mám 3 letou variantu), zaměstnavatel se na to moc "netváří"...Chtěla bych přejít na novou varianu - 2012 a o něco si mateřskou zkrátit...musí mi zkrácení doby mateřské zaměstnavatel odsouhlasit? Díky

kacatko_1907
20. led 2012

ahoj, měla bych dotaz. Podle těch nových pravidel si můžu zvolit jakoukoli částku jako RP? Takže třeba i 8000,- Kč a záleží pak na mě na jak dlouho mi to vyjde? A co když těch 220 000 vyčerpám třeba za 2,5 roku (u zaměstnavatele nahlásím, že chic 3letou RD), tak potom zbylý půlrok budu doma zadarmo a budu si muset platit zdravotní a sociální? díky

kacatko_1907
20. led 2012

@andelka já myslím, že ten denní vyměřovací základ je tak nějak kolem 600Kč? 😕

andelka
20. led 2012

@kacatko_1907 tak to jsem zvědavá. Já totiž akorát vím kolik má muž měsíčně čistého, jinou částku ne. Tak uvidíme.
To by mě taky zajímalo. Chci u druhého RP na 3roky, ale je možné že to pak upravím podle toho, kdy najdu práci a kdy vezmou malého do školky, takže to bude asi buď bez 3měsíců 3 roky, nebo 3 a půl roku (záleží jestli to bude leden nebo září)

kacatko_1907
20. led 2012

@andelka pokud má čistého cca 17000Kč, tak by to mělo vyjít 😉

andelka
20. led 2012

@kacatko_1907 má víc, tak to je príma 😵

achina
20. led 2012

Ahojte, prosim vas poradte, kdo uz mate zkusenost. Mam 3 lety rodicak do cervence 2012 a v dubnu se narodi druhe mimi. Chci si alespon na leden a unor zrychlit variantu cerpani. Necham si u manzeloveho zamestnavatele vyplnit formulare a spocitat vymerovaci zaklad. Nevite, za jake obdobi - tedy ze kterych prijmu se to pocita? Je to 12 mesicu pred narozenim toho prvniho ditete? A jaky musi byt minimalne manzeluv plat, abych dosahla na ten strop 11 500,- ? Moc dekuji.

zdeniii
20. led 2012

@achina ahojky je to zapotřebí vypočítat za období když se vám narodil První, to znamená rok předtím než se narodil. Určitě si to zařiď vyplatí se to i na pár měsíců. je potřeba mít denní vyměřovací základ 380kč a výš.

zdeniii
20. led 2012

@andelka je to 380 kč

achina
21. led 2012

@zdeniii - dekuju moc, tak jsem si to myslela dobre, a snad dosahnu na ten strop, pani tvrdila, ze ne, ale me se to zda nesmysl, manzel ma slusny plat. Bohuzel mi to vyjde jen na leden, koncem unora uz budu cerpat materskou, takze se to pak myslim nejak krati. Ale kazda koruna dobra..uvidime. Kdybych si tak aspon o 5 dni tu materskou mohla posunout, teoreticky by to slo, dle ultrazvuku mam porod pozdeji, ale to by me sestra asi poslala do haje ☹

zdeniii
21. led 2012

@achina nu pokud budeš mít mateřskou nižší než těch 11500 tak by ti to měli do této částkly dorovnávat. Jestli jsem to dobře od paní ze sociálky pochopila 😉

yesu
21. led 2012

Holky kdy a kde se žádá o rodičovský příspěvek??jsem na úp, ale paní mi tam řekla, že musím na sociálku, ale já myslela, že od novýho roku to řeší pracák?!
a porodné a přídavky?

mcfc
21. led 2012

Chci se zeptat mam 4letou variantu ,bohuzel jsem si nemohla vybrat,muzu o tohoto roku prejit na 3letou variantu?Nekde jsem se docetla, ze ano ale nak se uz v tom stracim ☹ .Tak jestli nahodou nikdo nevit 😉 .Budu rada za kazdou odpoved 🙂 .Kdyz volam na socialku tak my to tam nikdo nezveda hlavne ze tam maji milion cisel 😎 ,nebo mam jit na pracatk?To je fakt bordel v tomto state ☹ . 😀 .Drzim vsem palce aby Vam vyslo to co si prejete 🙂

mcfc
21. led 2012

@yesu -porodny zazadas az po porodu na socialce kde vyplnis papiry a s pridavkamam taky tak,ale musis se dostat do nakych jejich procent aby jsi mela narok.A vypocitava se to spetne snad 2roky,drzim ti palce aby jse to zystaly! 🙂

j.a.n.i
21. led 2012

@mcfc Pokud měl otec dítka na PPM nárok, tak to na 3 letou změnit můžeš.

mcfc
21. led 2012

@j.a.n.i jsem nak natvrdala PPM je presne co?dekuji 🙂

j.a.n.i
21. led 2012

@mcfc Mateřská, tj. aby byl nárok, musel být ke dni narození dítka zaměstnaný a mít odpracování 270 dní, nebo si po tu dobu platit nemocenské jako OSVČ.

mcfc
22. led 2012

@j.a.n.i dekuji za vysvetleni 🙂

yesu
22. led 2012

@mcfc tak já na netu četla, že to berou snad jedno kalendářní čtvrtletí před porodem.....hmmm tak uvidíme, zajdu se na to poptat...

mcfc
22. led 2012

@yesu jo porodny jo,ale pridavky se vypocitavaji nak spetne 2roky....

yesu
22. led 2012

@mcfc aha, tak to ještě zjistím, ale super, že nám vyjde to porodný, za to sem fakt ráda! 🙂