Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Rodičovský příspěvek - kdy o něj žádat?

domcadavid
14. dub 2021

Zdravím jdu si pro pár info či se to dá tak nazvat 🙂
Od začátku těhotenství mam jsme na nemocenské (rizikové těhotenství jsem neměla, dr me nechal jen doma)
28.3. Se narodil syn .
6 týdnu po porodu mi ještě má běžet tedy běží nemocenská(nárok ja mateřskou nemam )
Dnes sem volala na sociální zprávu tam mi oznámila ze az mi skončí šestinedělí čili doktor mi ukončí nemocenskou tak mám pak dojít q teprve zažádat o rodičovský příspěvek ,ale všude mi každý říká že o rodičovský příspěvek bych mela zadat na úřadu práce a to 3 týdny před ukončením 6tinedeli. Dokaze mi tu někdo poradit co mam dělat? Nebo jestli mam znova volat opravdu si nevím rady každý mi říká něco jiného.
Děkuji ( snad sem to napsala srozumitelne. Prosím bez jakéhokoli ponižování a tak dále děkuji)

amazonkajanik
14. dub 2021

@domcadavid já to měla podobně (jen s tím,že jsem byla na rizikovém)syn se narodil v 10.června a o rodičák jsem žádala v srpnu,někdy v půlce,přesně si už nepamatuji a o ten se žádá na ÚP odbor sociální správy . S tím,že v září dorazila poslední nemocenská a v říjnu už normálně rodičák
Snad si to pamatuji správně. Jo a synek bude slavit stejně jako já 😉😁

madamas
14. dub 2021

@domcadavid
@amazonkajanik Chápu správně že nemocenská běží i v šestinedělí, když nemám nárok na mateřskou? To jsem vůbec nevěděla, také se mě to týká, myslela jsem že hned po porodu jdu žádat na ÚP o rodičovský příspěvek 😏

amazonkajanik
14. dub 2021

@madamas Jj, je to tak 😉 měla jsem štěstí na super ženský na ossz a ty mě hodně poradily, dokonce hned volaly,když byla nějaká nesrovnalost,aby se to zavčas napravilo a nemuselo se čekat na administrativní kolečko ...

gramar
14. dub 2021

@madamas Pokud ti trvá pracovní poměr, tak ano v souvislosti s porodem máš nárok na nemocenskou do konce šestinedělí a následně žádáš na státní sociální podpoře (SSP), která je při úřadu práce o rodičovský příspěvek.

j.a.n.i
14. dub 2021

@gramar I pokud pracovni pomer netrva, pokud uz na nemocenské je.

gramar
14. dub 2021

@j.a.n.i Jo pravda nebo pokud se vejde do ochranné lhůty, tuším sedm dní, či tak nějak...

domcadavid
autor
14. dub 2021

@madamas pokud vám to lékař necha,tak by jste to mepa mít az do konce šestinedělí. Ja sem si volala ale na úřad a tam mi tohle vlastně řekli. Sama sem to nevěděla, tak lepší bude se poradit na úřadě🙂 nevím jestli je to všude stejné

j.a.n.i
14. dub 2021

@domcadavid O tomhle lékař nerozhoduje, na to je automatický nárok, pouze může chtít doložit, že není nárok na PPM.

madamas
14. dub 2021

@gramar
@j.a.n.i Pracovní poměr netrvá. Byla jsem zaměstnaná na jednom místě 12 let, na konci roku firma ukončila činnost, z toho důvodu jsem byla propuštěna, dostala jsem odstupné. Nicméně v době ukončení pracovního poměru jsem už byla na nemocenské která nadále trvá.

gramar
14. dub 2021

@madamas Pak i tak platí to co psala j.a.n.i pokud ti trvá pracovní neschopnost, tak jí budeš mít do konce šestinedělí, poté jí lékař automaticky ukončí a ty budeš žádat o rodičovský příspěvek.

j.a.n.i
15. dub 2021

@madamas A kdy máš termín porodu?

madamas
15. dub 2021

@j.a.n.i termín mám 1.září, pracovní poměr skončil 30.12. 2020

j.a.n.i
15. dub 2021

@madamas To ti to nevychází o kousek ☹

madamas
15. dub 2021

@j.a.n.i to ano, ale miminko je z ivf po letech ,,boje" takže se radujem i tak, mateřská nemateřská 😉 Vím že to holky řeší i nějakým způsobem jakože přes otce ale v tom se už vůbec nevyznám.

j.a.n.i
15. dub 2021

@madamas No, pokud by ti bylo dobre, tak by pomohlo nastoupit na chvili do prace, stacil by mesic...

madamas
15. dub 2021

@j.a.n.i bohužel na to nemám ,,koule". Jsem 21tt, beru vysoké dávky hořčíku na tvrdnutí břicha, první syn narozen předčasně s váhou necelá dvě kila. Teď snažení čtyři roky, x zákroků na klinice..tohle miminko střežím jako oko v hlavě 😆 Navíc nereálné aby teď někdo zaměstnal bývalou vrchní restaurace v půlce těhotenství.