Slovenka rodiaca v Čechách, aké papiere je potrebné vybaviť?

marlen_ka87
27. srp 2017

Ahojte. Som Slovenka a manžel je tiež Slovák. Už 4 roky žijeme a pracujeme v Prahe a v marci tu budeme aj rodiť. Prosím viete poradiť aké papiere/formuláre je potrebné vybaviť kvoli pôrodu nakoľko nie sme občania ČR? Dakujem

slimacikmia
27. srp 2017

@marlen_ka87 ahoj, máte prechodný pobyt? Sú už registrovaná v pôrodnici? Papiere ohľadom drobca poradia a dajú lekári. Aj na materskú. Akurát rodičovský príspevok si musíš vybaviť sama, na úrade ti poradia... RP stačí vybaviť až po pôrode...

marlen_ka87
autor
27. srp 2017

Ahojky. Ano mame tu prechodný pobyt. Do pôrodnice sa idem registrovať za tyzden a pol. Dakujem aspoň za takúto radu

slimacikmia
28. srp 2017

No tak neviem čo viac ti poradiť... Až dieťa bude mať rok, bude dobré, aby tiež malo prechodný pobyt. To znamená vybaviť pas, na ktorý musíš mať slovenský rodný list. To je zložitejšie. Ak si to budete chcieť vybavovať cez ambasádu tu, tak počítaj s tým, že sa načakáte... Jednoduchšie je asi poprosiť babičku o vybavenie RL a potom ísť do BA a počkať si 2 dni na pas... Inak všetky potrebné papiere, okrem tých na rodičák, mi dali buď u lekára, alebo u zamestnávateľa.

lavender21
28. srp 2017

@marlen_ka87 ja som si tým prešla pred 6 týždňami. V pôrodnici chceli od nás navyše kópie OP a kartičiek poistenca, kvôli matrike. A museli sme si istý na matriku osobne, nechceli nám poslať poštou rodný list. V iných veciach to máš ako česi. Keď chceš cestovať a mať pas, tak najprv potrebuješ slovenský rodný list, my sme poprosili babku v mieste trvalého bydliska a čakali sme cca mesiac. Keď chceš vybaviť pas na Slovensku, potrebuješ z ambasády náhradný cestovný doklad aby si mohla vycestovať s dieťaťom na Slovensko, dnes sme to tam boli vybaviť, trvalo to cca 20 minút... Alebo to môžeš risknúť, ísť bez dokladu na Slovensko a tam vybaviť pas... My tu nemáme ani prechodný pobyt a vôbec nikde nebol problém... Ak chceš ešte niečo vedieť, pýtaj sa 🙂

marlen_ka87
autor
30. srp 2017

@lavender21
skvelé ďakujem za help. inak čo sa týka nároku na materskú a takých týchto vecí ako sa to rieši a kde? naozaj sa do týchto vecí vôbec nevyznám :(

lavender21
30. srp 2017

@marlen_ka87 nárok na materskú máš ak ti plynie pracovný pomer a si 270 dní nemocensky poistená, teda pracuješ 270 dní pred nástupom na materskú. Na tú sa nastupuje 6-8 týždňov pred pôrodom. Na gynekológii ti dajú papier a ten pošleš zamestnávateľovi... on to pošle na sociálku a tá ti bude vyplácať materskú po dobu 28 týždňov, potom máš nárok na rodičovský príspevok. Materská sa vypočítava z platu, je to 70% hrubej mzdy. U rodičáku dostaneš dokopy 220 000,- a môžeš sa rozhodnúť či to vyčerpeš do veku dvoch rokov dieťaťa, alebo štyroch.

marlen_ka87
autor
31. srp 2017

@lavender21 ano pracovný pomer mi plynie aj som 270dni poistena.

čo sa týka nástupu na materskú (pokial nie sú ziadne komplikacie) môžem si zvolit sama kedy v tom rozmedzi 6-8 tyzdnov pred pôrodom odidem na matersku?
takže materká je OK a ten rodičovský príspevok o ten sa žiada kde?

lavender21
31. srp 2017

@marlen_ka87 myslím že o tom rozhoduje gynekológ že kedy ideš, ale určite sa s ním dá dohodnúť. Ja som bola PN kvôli problémom a pre mňa teda bolo lepšie ísť na materskú neskôr, šla som 6 týždňov pred pôrodom. O rodičovský sa žiada na úrade práce, ten ho aj vypláca potom. Riešiš to pred koncom materskej až.. takže ja som ešte neriešila, neviem čo všetko chcú... 🙂

marlen_ka87
autor
1. zář 2017

@lavender21 ja sa to snažím riešiť kvôli práci aby sa stihlo zháňať zodpovedný zástup 🙂 takže to sa budem teda dohadovať s doktorkou.
Skvelé ďakujem za rady aspoň si už viem predstaviť čo ako funguje 🙂
Máš ešte prípadné typy čomu sa vyhnúť prípadne čo si zaistiť?

lavender21
1. zář 2017

@marlen_ka87 tak hlavne keď budete chcieť cestovať na Slovensko tak dať si čo najskôr papiere dokopy, teda slovenský rodný list a pas... Ja som plánovala vybaviť na diaľku na Slovensku rodný list, na ambasáde ten náhradný cestovný doklad a potom na Slovensku pas do 48 hodín čo robia- na ambasáde sa čaká max 3 mesiace na rodný list a ďalšie 3 mesiace na pas... Takže v podstate pol roka nemôžeš ísť na Slovensko. Ale my ideme teraz, malá má dva mesiace, máme pre ňu náhradný cestovný doklad,ale späť sa už nevrátime. Sťahujeme sa. Takže tých papierovačiek máme až-až. Ešte mi napadlo že manžel si môže uplatniť daňový bonus, ak pracuje v Čechách, treba poslať zamestnávateľovi rodný list. Ja som neposielala zamestnávateľovi, ani na sociálnu poisťovňu nechceli. Zamestnávateľ bude chcieť až keď pôjdem na rodičák. Takže po narodení najprv na matriku pre rodný list a tak do zdravotnej poisťovne prihlásiť bábätko. To môže vybaviť aj partner všetko. A detskú doktorku si určite treba zajednať vopred. Ono je super že si zháňaš zástup, aj ja som to v práci oznámila včas, aby stihli niekoho nájsť. Nakoniec som vypadla zo dňa na deň a aj tak mali problém. Môže sa hocičo stať, mali by rátať aj s tým že už zajtra neprídeš... Ja teda držím palce aby sa nič nestalo, ale je to náročné byť tehotná a ťažkosti môžu nastať kedykoľvek... S tým by mali rátať... 🙂

lavender21
1. zář 2017

@marlen_ka87 ešte mi napadlo, že mne mamka vybavovala slovenský rodný list pre malú a zároveň keď došiel tak jej aj prihlásila trvalý pobyt. Aj to treba.

marlen_ka87
autor
22. zář 2017

ahojte,

mám tu úplne novú situáciu, ktorá mi obráti trošku život :D

Som Slovenska so Slovenským manželom žijúca/pracujúca už 4 roky v Prahe a s manželom sme sa rozhodli sťahovať sa na Slovensko...lenže..3 mesiace pred pôrodom..je to pre mňa dosť desivá situácia, nové prostredie, v danom meste nepoznám doktorov, proste nič... :(
Hlavne som si tu vybavila a zaregistrovala sa do pôrodnice a neviem ako to bude fungovať keď prídem na Slovensko...či na mňa zostane dobré miesto v pôrodnici ako si zoženiem dobrého gynekológa...a plus do toho papiere materská a tak...je to pre mňa veľké bludisko a začína ma to dosť stresovať.
ďakujem za rady tipu zostante v Prahe 🙂 to už nie je možné, manžel má už na Slovensku vybavenú prácu.

lavender21
25. zář 2017

@marlen_ka87 myslím že stále lepšie pred pôrodom ako potom... Určite to zvládnete 😉