Smlouva o smlouvě budoucí - zrušení

andulind
22. lis 2016

Dobrý večer, chci se zeptat, když jsem podepsala Smlouvu o smlouvě budoucí (jednalo se o odprodej malé části pozemku s korytem potoka Lesům ČR) a po té jsem darovala ideální polovinu celého pozemku přítelovi. Je Smlouva o smlouvě budoucí tím pádem stále platná. Krom toho je už před popisem na pozemku zástavní právo pro banku. Děkuji za rady.

yerry
23. lis 2016

@andulind ahoj. Pracuji ji 8 let v realitach takze nejake smlouvy jsem jiz cetla. Kazdopadne smlouva o smliuve budouci je zavazna a vetsinou zpravuje prava majitele pro nakladani s nemovitostmi po dobu trvani teto smlouvy nebo do dobyzruseni smlouvy ci do chvile podpisu cilove smlouvy, tj. Kupni smlouvy. Tyhle omezeni byvaji vestinou pod nejakou sankci. Tzn. ze vetsinou vlastnik nema pravo po dobu trvani smlouvy o smlouve budouci prevezt nemovitost na jineho vlastnika, pokud tak ucini je protostrana (lesyCR) opravnena pizadovat nejakou pokutu. Smlouva o smlouve budouci sice nema vahu jako kupni smlouva ale je vymahatelna a ted talezi jak se k tomu Lesy CR postavi. Tezko soudit, necetla jsem tvou smlouvu ale tohle je bezna praxe...

andulind
autor
24. lis 2016

Děkuji za odpověď. Jde o to, že když nás tenkrát na tu smlouvu zástupce od Lesů přemlouval, upozorňovali jsme ho s přítelem na to, že na pozemku vázne zástavní právo od banky u které si bral přítel hypotéku a že máme v podmínkách, že musí být přítel do určité doby podílový vlastník. Čekali jsme tenkrát jen na to, až bude mít určitou dobu trvalé bydliště, aby jsme nemuseli platit další daň. Pán od Lesů nám říkal, že o nic nejde, že pro ně ani ten odkup pozemku není nijak důležitý, jen že by to raději měli aspoň nějak podložené, protože chystali opravu koryta potoku. Kdybych část nepřevedla na přítele, hrozila by pokuta od banky. Jsem blbá, nechala jsem se tenkrát ukecat a teď možná bude problém. Děkuji za vysvětlení

andulind
autor
24. lis 2016

V každém případě banka nedá souhlas vyjmutím části pozemku a prodeje, Smlouva o smlouvě budou cí je do konce příštího roku a do té doby stejně hypotéku splacenou mít nebudeme a banka nás v tomhle dál nepustí. Takže asi se připravím na postih od Lesů. Netušíte jak to bývá počítáno, co se tak platí. Jedná se o pozemek o 250m2 v hodnotě pár stovek korun. Jde pouze o koryto potoka.

yerry
24. lis 2016

@andulind vyse sankce by mela byt uvedena primo v dane smlouve. Tento vztah by se dal jeste eventualne osetrut zrizenim vecneho bremene, s cimz by banka asi souhlasila ( osobni zkusenost- na zastavenem pozemku jsme dali VB spolecnosti CEZ a banka nemela problem, nabic pokud by se jednalo o tzv. Verejny zajem jdiu jiste veci stranou ale to je pripad od pripadu jine)
Lesy CR s tim mozna abi problem mit nebudou, urcite pokud budou neco resit, pujdou nejdrive cestou nejmensiho zla a to ze se s vami pokusi dohodnou na uprave smlouvy budouci a to tak ze bude i na druheho spoluvlastnika a dale se to pak bude resit s bankou. Oni taky nechteji z nikoho nic nasilim tahat.
Ale fakt tezko rict co mate ve smlouve... asi bych zbytecne nepanikarila, pockejtr jak se to vyvrbi, pokud situaci budou chtit nejak resit, vyzvou vas oni sami a pak ma smysl uvazovat co a jak dale.... nic se neji tak horke jak se uvari 🙂

andulind
autor
24. lis 2016

Taky si myslím, že se s nimi snad nějak domluvíme. Děkuji 🙂