Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

"Střídavá péče" o dítě. Přijdu o rodičovský příspěvek?

muchina28
6. kvě 2010

Ahoj holky, budeme se s manželem rozvádět, už žijeme odděleně a chystáme se podepsat dohodu o péči o dítě, ve který bude psáno, že manžel bude mít prcka každý týden pátek-neděle. Já ale pobíram rodičovskej příspěvek a mam strach, abych o něj nepřišla, pokud podepíšu, že vlastně o dítě celodenně nepečuju a na ty cca. tři dny v týdnu ho má manžel. Nemáte s tím někdo zkušenost, myslíte, že mi ten příspěvek nějakým způsobem pokrátí?? V tom případě totiž tu dohodu rozhodně podepsat nechci a nevím, jak to vyřešit... ☹

j.a.n.i
6. kvě 2010

Pro nárok na rodičák je úplně jedno, kdo o dítě pečuje, jen nesmí být v jeslích nebo ve školce. I kdyby se ti o dítko celý týden starala babička, manžel, placená chůva nebo třeba kamarádka a ty chodila do práce, tak pořád nárok máš.

muchina28
autor
6. kvě 2010

Jani a Ty to víš z vlastní zkušenosti? Mně totiž přijde "divný", že já bych pobírala příspěvek za to, že pečuju, když v podstatě "nepečuju", ale zas na druhou stranu, pak by mělo být na mně a exmanželovi, jak se o ten příspěvek "podělíme".. Každopádně takhle je to určitrě dobrá zpráva, díky 😉

j.a.n.i
6. kvě 2010

Nehledej v našich zákonech logiku 😉 opravdu je tam jen ta podmínka, že nesmí navštěvovat jesle nebo školku, já to chápu tak, že je to vlastně dotace na péči o dítě, kterou u těch školkových "dostává" školka

mataharyy
8. kvě 2010

muchina, jani má pravdu, nevíc i logika je na její straně, přece je jedno který rodič se stará, kdyby jste se nerozváděli, tak Vám taky nevezmou rodičák, když by hlídal manžel. I v té žádosti o rodičák je že nesmí chodit do školky, nebo jiného "vzdělávacího" zařízení. Takže neboj 😉

papajaya
31. kvě 2012

Milé dámy,
s přítelem jsme se rozešli a soudně nám určili střídavou péči (po týdnu) o naší dvouletou holčičku (střídavá péče se upřednostňuje od roku 2010!)
U soudu jsme se domluvili, že budu nadále pobírat rodičovský příspěvěk a ouhle! Nemáme na něj nárok ani jeden i přes to, že on dal souhlas, že ho můžu pobírat!!
Na sociálních dávkách nevěděli, jak se zachovat. Měli by si udělat jasno ve svých kompetencích!!!
Nemám teď z čeho žít a práci sehnat v tomhle stavu (střídavá péče pátek - pátek) nemůžu sehnat!!

j.a.n.i
31. kvě 2012

@papajaya A to ti řekli jen tak per huba, nebo na to máš oficiální rozhodnutí? Pokud ofiko, tak se odvolej, pokud per huba, tak se s nima vůbec nebav, jen dolož buď rozsudek, pokud je v něm ten souhlas uveden, nebo souhlas partnera.

§ 30a

(2) Při péči o totéž dítě zakládající nárok na rodičovský příspěvek nebo splňují-li podle § 30b odst. 1 podmínku péče o dítě pro nárok na rodičovský příspěvek v jednom kalendářním měsíci oba rodiče tak, že každý ji splňuje po část měsíce, náleží rodičovský příspěvek jen jednou, a to rodiči určenému na základě dohody rodičů. Nedohodnou-li se rodiče, určí krajská pobočka Úřadu práce, která o rodičovském příspěvku rozhoduje, kterému z rodičů se rodičovský příspěvek přizná.

novacek38
1. led 2015

něco nového ve střídavě péči? holky
@papajaya
@muchina28

ozvěte se, jak jste na tom. Mám 5letého a 17měsíčního syna. u toho staršího si střídavku dovedu představit, u mladšího neeeeee.

Sem začni psát odpověď...

Odešli