"Střídavá péče" o dítě. Přijdu o rodičovský příspěvek?

muchina28
6. kvě 2010

Ahoj holky, budeme se s manželem rozvádět, už žijeme odděleně a chystáme se podepsat dohodu o péči o dítě, ve který bude psáno, že manžel bude mít prcka každý týden pátek-neděle. Já ale pobíram rodičovskej příspěvek a mam strach, abych o něj nepřišla, pokud podepíšu, že vlastně o dítě celodenně nepečuju a na ty cca. tři dny v týdnu ho má manžel. Nemáte s tím někdo zkušenost, myslíte, že mi ten příspěvek nějakým způsobem pokrátí?? V tom případě totiž tu dohodu rozhodně podepsat nechci a nevím, jak to vyřešit... ☹

j.a.n.i
6. kvě 2010

Pro nárok na rodičák je úplně jedno, kdo o dítě pečuje, jen nesmí být v jeslích nebo ve školce. I kdyby se ti o dítko celý týden starala babička, manžel, placená chůva nebo třeba kamarádka a ty chodila do práce, tak pořád nárok máš.

muchina28
autor
6. kvě 2010

Jani a Ty to víš z vlastní zkušenosti? Mně totiž přijde "divný", že já bych pobírala příspěvek za to, že pečuju, když v podstatě "nepečuju", ale zas na druhou stranu, pak by mělo být na mně a exmanželovi, jak se o ten příspěvek "podělíme".. Každopádně takhle je to určitrě dobrá zpráva, díky 😉

j.a.n.i
6. kvě 2010

Nehledej v našich zákonech logiku 😉 opravdu je tam jen ta podmínka, že nesmí navštěvovat jesle nebo školku, já to chápu tak, že je to vlastně dotace na péči o dítě, kterou u těch školkových "dostává" školka

mataharyy
8. kvě 2010

muchina, jani má pravdu, nevíc i logika je na její straně, přece je jedno který rodič se stará, kdyby jste se nerozváděli, tak Vám taky nevezmou rodičák, když by hlídal manžel. I v té žádosti o rodičák je že nesmí chodit do školky, nebo jiného "vzdělávacího" zařízení. Takže neboj 😉

papajaya
31. kvě 2012

Milé dámy,
s přítelem jsme se rozešli a soudně nám určili střídavou péči (po týdnu) o naší dvouletou holčičku (střídavá péče se upřednostňuje od roku 2010!)
U soudu jsme se domluvili, že budu nadále pobírat rodičovský příspěvěk a ouhle! Nemáme na něj nárok ani jeden i přes to, že on dal souhlas, že ho můžu pobírat!!
Na sociálních dávkách nevěděli, jak se zachovat. Měli by si udělat jasno ve svých kompetencích!!!
Nemám teď z čeho žít a práci sehnat v tomhle stavu (střídavá péče pátek - pátek) nemůžu sehnat!!

j.a.n.i
31. kvě 2012

@papajaya A to ti řekli jen tak per huba, nebo na to máš oficiální rozhodnutí? Pokud ofiko, tak se odvolej, pokud per huba, tak se s nima vůbec nebav, jen dolož buď rozsudek, pokud je v něm ten souhlas uveden, nebo souhlas partnera.

§ 30a

(2) Při péči o totéž dítě zakládající nárok na rodičovský příspěvek nebo splňují-li podle § 30b odst. 1 podmínku péče o dítě pro nárok na rodičovský příspěvek v jednom kalendářním měsíci oba rodiče tak, že každý ji splňuje po část měsíce, náleží rodičovský příspěvek jen jednou, a to rodiči určenému na základě dohody rodičů. Nedohodnou-li se rodiče, určí krajská pobočka Úřadu práce, která o rodičovském příspěvku rozhoduje, kterému z rodičů se rodičovský příspěvek přizná.

novacek38
1. led 2015

něco nového ve střídavě péči? holky
@papajaya
@muchina28

ozvěte se, jak jste na tom. Mám 5letého a 17měsíčního syna. u toho staršího si střídavku dovedu představit, u mladšího neeeeee.

lucievvm
Autor odpověď smazal
Zobraz
jelenice_zavodnice
29. bře 2022

@lucievvm No, nejsem pravnik ale tady je nekolik faktoru. Prispevek patri diteti, nikoliv rodici. To, ze si mu davala pulku, bylo jenom tvoje rozhodnuti. Ty si na rodicovske dovolene predpokladam, tudiz nemas moznost chodit do prace, resp. tim, ze pecujes o dite 4 pracovni dny v tydnu tak nemas moznost pracovat na HPP. On muze, jak dobre chapu. A dalsi vec, mate tu stridavou peci danou soudem?