Studentka na MD. Mám nastoupit do práce na 270 dní?

pomfrita
10. lis 2008

Ahoj mamči, mám takové dilema...otěhotněla jsem ještě během studia, studium jsem ale nepřerušila, neboť jsem už byla v posledním ročníku a kromě diplomky mi nic nechybělo. Dnem porodu mi začla chodit mateřská 7800,-, jenže až bude malému 21 měsíců (v červnu), budu brát už pouze něco málo přes 3000,-, což se mi zdá dost hrozné 🙄 Chtěla bych nastoupit do nějakého zaměstnání, abych si mateřskou (v případě druhého dítěte) zvýšila a mohla si vybrat rychlost čerpání. Vymyslela jsem to tak, že v červnu někam nastoupím, pobudu tam 270 dní a pak hurá další mimi. Nejsem si ale jistá, jestli mám správné informace (jestli stačí pracovat zmíněných 270 dní, zda je nutný plný nebo i částečný úvazek, zda musím mít smlouvu na dobu určitou nebo neurčitou a taky by mě zajímalo, kolik procent se pak z platu k mateřské připočítává)
Možná to je trochu zmatený příspěvek... 😅 , ale snad mi někdo poradí, díky moc...Martina

vojtisek2007
10. lis 2008

marti - k rodičáku - těm 3000 co ti budou chodit, si můžeš přivydělat kolik chceš, není to omezené, jenom je omezené na kolik dnů v měsíci můžeš dát dítě do školky - a to je 5dnů v měsíci, když ho dáš na víc, tak ti rodičák seberou....v práci rozhodně nemusíš vydrže 270dnů, stačí, když překlepeš zkušebku (teda pokud dostaneš smlouvu na dobu neurčitou) a po třech měsících když otěhotníš, tak těch 270dnů většinou stihneš do porodu splnit, protože se do toho počítá i třeba rizikový a tak...když bys měla smlouvu na dobu určitou, a otěhotněla, tak by ti teoreticky nárok taky vznikl, ale na mateřskou bys musela nastoupit v ochranné lhůtě 6ti měsíců od zkončení prac.poměru, jinak by ti nárok na mateřskou nevznikl...a jestli budeš mít celý nebo poloviční úvazek ovlivní pouze výši nové mateřské - teď je to cca 69% z hrubého platu za 12 měsíců zpět, od nového roku se to trochu posune směrem nahoru...Akorát jsem nepochopila ten poslední dotaz - kolik procen se pak zplatu k mateřské připočítává ???

pomfrita
autor
17. lis 2008

díky moc za vyčerpávající odpověď 😉 jo a ten poslední dotaz - myslela jsem těch 69 procent, jak píšeš...
a ještě by mě zajímalo, kdo matešskou vyplácí, já si vždycky myslela, že zaměstnavatel, ale teď mě kamarádka vyvedla z omylu - prý to platí stát....

mikca
17. lis 2008

pom "materska" neboli Penezita pomoc v materstvi tak tu vylapci zamestnavatel (tech 69% z platu) a rodicovksy prispevek tak ten vylaci stat 🙂

gedren
20. lis 2008

NO pokud vim, vyplaci zamestnavatel (ve smyslu zadas u nej a z jeho uctu Ti to chodi), ale nejsou to jeho penize, protoze kolik Ti vyplati, o tolik min socialce odvede. Takze je vlastne jen vykonavatel, ale jsou to penize statu (resp. z nejakeho toho nemocenskeho, socialniho nebo nevimjakeho pojisteni 🙂)

evicka7
21. lis 2008

2 Pomfrita: Jak se na tebe tvářili na socce, když jsi jim řekla, že nebudeš přerušovat, tudíž žádáš je a ne školu? Mě málem paní sociální pracovnice vynesla v zubech 🙂