Volně puštěný pes na vesnici. Jde tomu nějak zabránit?

garfieldmail1
1. pro 2009

Ahojte 🙂
Snad mi někdo poradíte a snad tu takové téma ještě není.... 😕
Bydlíme v malé obci u lesa a samozřejmě spousta lidí tady vlastní pejska. Proti psům vůbec nic nemám, ale štve mne, když tady někteří nechávají volně pobíhat velké psy v blízkosti obydlí bez náhubku, bez vodítka. Obzvlášť nám dělá starosti jeden soused, který má bojové plemeno a když s ním jde tady do lesa (no spíše lesíku), který máme hned za plotem a kde chodíme se synem na procházky a nejsme jediní, tak si páníček vykračuje, nebo tahá dřevo z lesa a někde 100-200 m za ním běží pes, bez náhubku. Má ho tedy naprosto bez kontroly. 🙄 A víte jak to je, děti taky pobíhají a já se děsím toho, že si nevšimnu, že je tenhle člověk se psem někde blízko a pes poběží za běžícím dítětem ☹ Soused vedle nás, co má taky malé děti už se mu prý snažil domluvit, ale bohužel to k ničemu nevedlo.
Jde s tím něco dělat? Zákon tohle třeba nezakazuje?

Díky moc za vaše rady nebo zkušenosti 🙂

dvojka
1. pro 2009

Tak my jsme řešili něco podnobnýho.Nejdřív jsem napsala stížnost do fóra na stránky našeho městečka,tam to bylo celkem bez odezvy a pak jsem přímo šla na úřad a na vytipované majitele psů jsem si stěžovala.Těm byli rozeslány dopisy s výstrahou ,že si mají psa zabezpečit.
Pokud by neuposlechli,tak město samo tyto majitele potrestali,ale nevim jak-to mi nikdo neřekl 🙂

beruska2x
1. pro 2009

posli treba i pisemnou stiznost na prislusny MěÚ, jak pise dvojka, dostanou upozorneni a pripadne pokutu, sazbu si uz nepamatuju 😅

pokud je to verejne prostranstvi muzes volat Mestskou policii...

tereska
1. pro 2009

Pes musí být na vodítku pod pokutou až 50tis. Tak bych zkusila ho udat....

dvojka
1. pro 2009

Ono je i napalici to,že se všude válí psí hovna 😖 To je fakt o nervy,pomalu každý den si klackem sunadavat hovnase z bot.majitelé se chovaj fakt nezodpověně,chtěla bych vidět jestli na svém pozemku nechaj taky ten svinčík jen tak ležet.
No,ale to už jsem maličko poodběhla od tématu,ale napsat jsem to musela 😠
A nejlepší je,když se na člověka řítí velkej pes,člověk ´úplně ztuhne div si do trenek nepustí a majitel pak s úsměvem na rtech řekne:,,On nic nedělá,on má děti rád."
No a kdo to má jako tušit 😕 🙄 😠

garfieldmail1
autor
1. pro 2009

Takže se to dá řešit přes úřad, to by snad mohlo zafungovat, díky za radu 😉 Budem to rychle řešit než se nedej bože něco stane... 😖

No ten chlap má taky doma malé dítě, odhaduji ani ne 2letou holčičku. Možná pes ji má rád, ale to mne fakt nezajímá, na mého syna zvyklý teda není. Navíc malý za sebou kolikrát tahá kdejaký klacek, což může psa taky nalákat ke "hře" 😖

Jo a dům vedle nás se prodává a nějaký vážný zájemce prý má taky bojové plemeno, to se už jiné rasy psů lidem nelíbí nebo co.... 🙄

beruska2x
1. pro 2009

mam pocit ze si tim lidi neco kompenzujou, chlapi no... a nemaji ploty??? 😕

kompleta
1. pro 2009

Holky a co pohled z druhe strany: pes na volno pokud je dál než 200m za posledním stavením je v honitbě a může být bez varování myslivcem zastřelen. Nemůžu mluvit za všechny majitele psů, ale snad jich má většina v hlavě pořádek a ví, že má psa pod kontrolou, přivolá ho a ovládá ho!

kijonkova.k
1. pro 2009

jé,tak to mě asi ukamenujete,ale my máme taky psa volně,ne teda vždy,ale občas jo.Ale hovína teda uklízím,to jo. 😉

beruska2x
1. pro 2009

kijo a co bys delala kdyby nekoho napadl?

kompleta.. to bys koukala kolik "majitelu" psa neprivola nebo je jednoduse neposlechne..

kijonkova.k
1. pro 2009

berus,ten náš blbec by se spíše nechal napadnout.Já vím,nemělo by se to,ale zase pohyb potřebuje,ve městě je na vodítku,v lese na volno.Máme labradora,miluje lidi a děti.SApíš máme problém,že se hnedka ke každému má a lidi si ho všude hladí a ten blbec je spokojený.

renys
1. pro 2009

Ahoj holky, to mě mrzí, že se zase někde objevuje nenávist proti "bojovým plemenům"..my jsme taky vlastníci jednoho "bojovníčka", a patří mezi nejhodnější a nejvychovanější psi na sídlišti. Asi se vám nebude líbit co teď napíšu, ale v životě bych nechtěla jiný plemeno, protože mě právě fascinuje ten pevnej charakter a to,že ho nic nerozhází...jako ostatní uštěkaný třasořitky..stále nejvíce kousající plemena jsou nerváci kokrové a vlčáci...

Absolutně souhlasim s tim, aby se psi pouštěli na volno jen za městem nebo v přírodě, ale musí být do 60-ti metrů od pána a musí poslouchat na slovo...i já už jsem několikrát zažila na vlastní kůži napadení našeho miláčka cizim agresorem, nejhorší zkušenost mam s nevychovanými labradory a retrívry...toho jen zahlídnu a zcepenim hrůzou.

Co můžu doporučit? Jestli spatříte psa na volno, tak páníček snad bude poblíž, tak z plných plic zařvat, ať si ho zavolá...Je to od nich bezohlednost..

beruska2x
1. pro 2009

ja vim jaky tyhle psi jsou, mela jsem retrievra, to je taky takovy 0mazel ale vis jak, nahoda je blbec, nemusi umyslne, treba jen skoci na nekoho a rosekne zubem kuzi ( me se to stalo u kamosky kdyz jsem byla mala) a uz je problem...

consti
1. pro 2009

Tak my máme pejska taky bez vodítka, ale poslechne nás a hned, jak vidíme i v dálce děti, tak jde na vodítko. Nic by jim neudělal, děti miluje a je to malý pesan, ale bála bych se, že na ně v rámci hry skočí a třeba to dítě povalí 😅 . Jinak mě pobíhající psi vadí i jako majitelce pejska. Nikdy nevím, jestli mám toho mého vzít do náruče nebo ne. Kdyby ten majitel psa aspoň na mě zavolal, že je pes hodný nebo tak, ale oni většinou nic a já jen trnu strachy, jestli mého psa napadne nebo ne. Zatím se mi omluvil jen jeden člověk, který psa nedokázal odvolat 😝 . Jako ma,ině mi to teda bude jednou vadit dost a zvlášť u bojových plemen. Jo a bobíky uklízíme, ale jsme jedni z mála 😝 .

beruska2x
1. pro 2009

renys ja nemam nic proti /"ostrym" psum ale musi byt pravidla jak a co.. a hlavne majitele musi respektovat ostatni... nase znama ma taky pitbula ktery je fajn a spi s ni v posteli ale kdyz jsi venku a toho psa neznas tak vis prd....

consti presne moje slova...

renys
1. pro 2009

Berusko, jojo naprostý souhlas, já nesnášim bezohlednost a i když vim, že náš Arčík je naprostej flegmouš a kámoš, tak je mi jasný, že cizí lidi ho neznají a zavolám ho...škoda, že takhle nepřemýšlí i ostatní majitelé... 😠

garfieldmail1
autor
1. pro 2009

kijonkova, ten les, který mám na mysli je hned za ploty domů hustě zabydlené obce.
V lepším případě ten pes ani nemusí ublížit, ale pokud začne poskakovat kolem malého dítěte, tak z toho prcek může mít docela šok 😖 a samozřejmě se dítě začne chovat tak, že si pes myslí, že jde o hru 😖

Já vím, že majitel psa mu chce dopřát volnost, ale měl by to dělat jedině způsobem a tam, kde nad ním má naprostou kontrolu. Třeba brácha má velkého psa a když ho volně pustí někde na pole a pes zavětří třeba zajíce, tak ho neposlechne ani omylem a brácha už ho nikdy neuvidí 😠 Takže pes má obojek a brácha ovladačem v ruce mu dá jakousi "elektrošlupku" a pes hned ví, že bude lepší poslechnout a vrátí se. A to s ním chodí od malička na cvičák, ale pes je prostě tvrdohlavý a při svých 50kilech nesnadno zvládnutelný...

beruska2x
1. pro 2009

no, nejhorsi je kdyz ma blbec takovahleho psa, to je jako kdyz das diteti odjistenou pistoli 😠

renys
1. pro 2009

Já znám spoustu majitelů stafordíků, ale jsou to všechno slušní lidi i ve věku mých rodičů a jsou to všechno prímoví psi...škoda, že se tak bezva plemena kdysi ukazovala ve špatnym světle ☹

garfieldmail1
autor
1. pro 2009

renys, já nic nemám proti bojovým plemenům, ale ve chvíli, když vidím, že je takový pes takhle volně a bez kontroly (ten chlap jistě nemá oči vzadu), tak jsem z toho na nervy, že jde právě o bojové plemeno. Nebo když vidím takového psa na procházce s dítětem sotva do 15 let, pochybuju, že v případě problému toho psa zvládne... 😔

kijonkova.k
1. pro 2009

garfieldmail,taky máme elektrický obojek,a taky občas náš pes dostane "šupku",je to hrozný puberťák,i když hrozně hodný.Ale taky neposlouchá 100%.

renys
1. pro 2009

Garfi, žádnej pes se v životě nenarodil zlej, vždycky je vina na straně pána, to znamená, že kousavec může být zrozenec i jiný rasy, na to pozor..toho majitele, co jsi o něm psala bych v klidu práskla policajtům..

kijonkova.k
1. pro 2009

a ten náš má 40,už několikrát mě povalil na zem..hovádko. 😠

kijonkova.k
1. pro 2009

renys,taky si myslím

ygreen
1. pro 2009

renys: ale nemůžeš popřít, že určitá plemena mají agresivitu v genech, však i proto byly vyšlechtěny. Kromě bojových i třeba anglickej buldok. Bojoval s býky v arénách. S čase se to šlechtěním upraví, ale tam někde ty geny leží, ať chceš nebo ne. A nejhorší je, že tito psiska jsou šílení ochránci vlastní rodiny a mívají sklony k napadání jiných zvířat - tzv. vidí rudě, když zahlídnou třeba srnku.
Je rozdíl když vidím volně běžícího straforda nebo labradora. Máme 60kilového psa, sice hodného, ale obrovského, takže já psa zládnu a nebojím se, ale bojová plemena jsou neskutečně silná, mají strašlivý stisk čelistí, apod.
mmch - koukala jsem že ze konečně zadařilo, tak moc gratuluji. A máte vybrané super jméno 😵

Jinak k garfield - na policejnim výcviku nám instruktor radil, že pokud se bojíš v okolí nějakého psa a s majitelem není tzv. řeč, je jednoduchá pomoc aby se ti ten pes sám vyhýbal. Příklad: chodíte s dětma kolem stavení s mizerným plotem a chátrajícími vraty, za kterými vás napadá a agresivně útočí velkej zlej pes. Máš z něho strach a bojíš se i jít jen okolo. A na to, že by někdy utekl z parcely, raději nemyslíš. Rada zní - kup si pepřák a když půjdeš okolo a pes bude útočit, stříkni směrem k němu na zem - např. na spodní část vrat, né na psa. Psi pepřák nesnáší. Když na tebe bude aresivně útočit i příště, tak znovu, do té doby, dokud nepřestane. Po druhém, střetím stříknutí, by měl stáhnout ocas a zmizet jen oc tě zahlédne a ten respekt si uchová i kdyby utekl, nebo byl volně. Psi neznají pojem pomsta, nenávist. Ale strach ano a hlavně tím že se tě bude bát, bude tě respektovat jako nadřazeného psa a na toho nezaútočí. Pokud budou s tebou chodit i děti, tak se bude bát i jich.

A pokud máš strach třeba při procházce s kočárkem, apod, tak sebou nos v bundě pepřák. Nejlepší zbraň proti rozzuřenýmu psovi 😉

garfieldmail1
autor
1. pro 2009

ygreen, zajímavá rada. Ale přiznám se, že bych měla strach, abych tím toho psa ještě víc nerozzuřila, budu nervozní, blbě to namířím 😕
Jinak nám zase brácha poradil, že kdyby nějaký velký pes zaútočil, takže nejcitlivější místo je u něj čenich, takže ho kopnout do čenichu.
renys, ale to bychom udělali opravdu až v případě nebezpečí 😉 , já mám psy jinak opravdu ráda, ale jak mám dítě, tak se fakt bojím. Jo a možná tě jako budoucí maminku a majitelku pejska bude zajímat, že pes nesnáší, když je zahnán do kouta, což jsem zase slyšela já od paní, co cvičí psy. Že právě hrozí nebezpečí u malých dětí, které se batolí k domácímu pejskovi a "zaženou" ho do kouta, tak pes v tu chvili dítě klidně porazí nebo udělá cokoliv, aby se z téhle situace dostal....

xsuzzi
1. pro 2009

pes musí mít ze zákona náhubek...pánička bych pokud by s nim nebyla domluva šla udat na příslušnej úřad-policii

ygreen
1. pro 2009

garfield - takl stříkneš trošinku na dlažbu před vrata. Ale to je rada fakt pro chvíle, kdy se budeš moc bát nějakého agresívního psa blbých majitelů u vás v okolí. Tak kde hrozí reálné nebezpečí. A kopnout do čumáku - tak to tě chci vidět jak se budeš strefovat na rozzuřenýho psa s děckem v náručí. Já doporučuju pepřák s pojistkou proti dětským ručkám. Měj ho v bundě a můžeš zabránit i tomu, aby se k tobě přiblížil pes, kterého se bojíš. Prostě stříkneš před sebe na zem a je to.

garfieldmail1
autor
1. pro 2009

ygreen, no to by snad takhle šlo to stříknout na zem, jak píšeš. Samozřejmě doufám, že to nebude nikdy nutné 😉
Jinak přítel už teda je rozhodnutý zajít na úřad nebo na ty policajty osobně a zeptat se. Když to budou chtít písemně, tak to bude i písemně. Tak jsem zvědavá, co mu řeknou a pak dám vědět 😉 On má ještě větší respekt z volně puštěných psů než já.

lenkabu
1. pro 2009

Mám taky zkušenost že bojová plemena jsou nejlíp vychovaná a nebezpečný malí uňafaný hajzlíci (proč si lidi myslí že malej pes se nemsuí vychovat?). Ale naprosto mně nezajímá jak je pejsek malej,velkej,hodnej a koho má rád,prostě vyžaduju aby ke mně a děcku neběhal a jak si to pán zařídí je mi jedno. Já toho psa neznám a když budu mít pocit ohrožení tak mu klidně ublížim a to stejný říkám majitelům kt. nechají svého mazlíčka aby si nás očmuchával.Prostě neexistuje,ať si najdou prostor kde ho venčit nebo nemají psa. Mně teda vytáčí doběla když ke mně běží čokl,pán volá a pes nic,to sem pak hodně nepříjemná. Teda pokud pán vůbec volá,někteří ho nechají ať si paní s děckem očuchá,že.

Psy mám moc ráda,ale co bydlím ve městě,nesnáším pejskaře.

garfieldmail1
autor
1. pro 2009

lenkabu, asi tak nějak...

Akorát ještě jednu věc bych dodala. Zkuste si představit, že po městě volně pobíhá pitbull (viz.náš "ohleduplný" pan soused) a pán je od něj 100 m nebo i dál. To by si ve městě asi nikdo nedovolil. Nemyslím, že je v pořádku, že když bydlím jakoby na vesnici (v obci u OV), tak mám brát jako normální, že se tu venčí psi takhle na volno. Aby si mohl pejsek volně běhat, tak já nemůžu nechat volně běhat syna (třeba i jen pár metrů přede mnou, protože bych nemusela stačit zasáhnout)... Jsem ráda, že tu tolik nejezdí auta, takže se tolik nebojím, že mi dítě někdo přejede, ale zase mám strach z volně pobíhajících psů, kteří se z ničeho nic tady kdykoli objeví ☹