Živnostenský list, je třeba k prodeji našich produktů?

kaczenka2
8. únor 2017

Ahojte,
chtěla bych se zeptat, jestli máte někdo zkušenosti, nebo nevíte něco bližšího, když by jsme s manželem chtěli začít "podnikat" v oblasti farmaření.
Jednalo by se především o to, že by jsme chtěli po nějákém čase prodávat i produkty co by jsme měli jaksi na víc.. Nechci nic velikého, jako nějákou velkoproduktovnu, nebo tak, prostě rodinný podnik o 2 osobách až děti vyrostou budou pomáhat že 😀

Takže by mě zajímalo, jestli je k tomu třeba nějáký živnostenský list, případně, jestli si musím dodělat nějáké vzdělání? (Jsem zdravotní sestra, takže to se zvířaty moc nemá společného 😉 )
Nebo je lepší to sníst v rodině, nebo jít to prodat někam na trh? Ale k tomu asi taky musím mít oprávnění ne? 🙂
Moc nevím jak to chodí, tak než se do něčeho pustíme, tak bych chtěla tomu porozumnět ať pak moc netápeme a nejsme z toho spíše podříždění než šťastní 🙂

Farmičku každopádně chci, ale zajímalo by mě, jestli ji mít jen pro sebe, nebo jestli se můžu podělit i s ostatními, takže se asi opakuji, ale jestli, když občas někomu něco prodám musím někde zapisovat a tak 🙂

Díky moc 😉

anelamates
8. únor 2017

Samozřejmě, jakmile chceš prodávat, musíš mít živnosták. I na malou farmičku je to složitější - dcera nemá farmu, ale kona pro radost a vede mu tři knihy! A když bys měla jenom kozu, tak taky musí mít plno dokladů. Navíc když bys vyráběla nějaké ty potraviny ( třeba sýr řekněme) půjde po tobě hygiena s veterinou a musíš doložit, že máš provozovnu - výrobnu podle předpisů, skladování, testy nezávadnosti - my jsme prostě naprosto příšerný stát. Nejlíp když si zajdeš se optat na živnosták, oni ti poradí co kde nastudovat.

kaczenka2
autor
8. únor 2017

@anelamates Děkuji moc, no já jsem zatím pátrala jen po internetu, ale něják z toho moudrá nejsem 🙂
U nás tedy ještě není 100% že zůstaneme v ČR, nebo jestli se někam odstěhujeme, už jen kvůli podmínkám pro život, který vyhovuje nám, nechceme být až tak moc závislí na státu, potravinách a tak, co půjde chceme si udělat sami, co nepůjde tak na to musíme mít nějáké penízky ať si to můžeme koupit 🙂
Takže teď zjišťujeme vše potřebné a pak podle pro a proti se rozhodneme jestli zůstaneme a budeme budovat náš sen tady, nebo jestli odcestujeme a budeme budovat tam 🙂
Děkuji ještě jednou za informace 😉

pet359
8. únor 2017

@kaczenka2 kolega z práce s rodinou má velkou farmu-víceméně pro sebe, ale když je všeho nějak moc, tak jednou říkal, že normálně jezdí po trhách a prodává to...tak mě právě zajímalo, jak to je a tvrdí, že člověk může prodat na sebe za 15 000,- a nemusí mít ŽL a ani to přiznávat....pamatuji, jak říkal, že jeho táta tuto sumu budu mít už vyčerpanou, tak že ho bude střídat....jestli to tak ale je nebo není....to nevím na 100%....

kaczenka2
autor
8. únor 2017

@pet359 Rozumím, děkuji za reákci a nevíte jestli těch 15 000 je na měsíc nebo na rok? 🙂

pet359
8. únor 2017

@kaczenka2 ježíš to ne za měsíc, to je na 200% na rok 😂 to mě ani nenapadlo se ho ptát, ale strčím obě ruce do ohně, že jestli to tak je, tak na rok 🙂

kaczenka2
autor
8. únor 2017

@pet359 jojo myslela jsem si to,ale tak raději 🙂 někde jsem četla,že to je do 60 000 za rok, ale nevim co se k tomu bez živnostenského listu stahuje 🙂

anelamates
10. únor 2017

Jo, ale to může prodávat jenom výpěstky. nesmí to být třeba maso, mléko nebo mléčné výrobky. Tak už by narazil. Jak říkám, ty předpisy u nás jsou hrozné.