Změna příjmení bez svatby. Lze to?

9. bře 2024

Dobrý den,
Chci se zeptat, jestli má někdo zkušenost de změnou příjmení bez svatby? S přítelem svatbu nechceme, ale chtěla bych stejne příjmení jako má syn, ten ho ma po pritelovi. Je pravda, ze se mi tím změní rodný list? Ze moje příjmení nadobro zmizí? Nebo se příjmení pouze změní a rodné mi zůstane? Dekuji

lencaa11
9. bře 2024

Vždy budete psát i rodné příjmení a bude pořád v rodném listě jinak na matrice za poplatek lze změnit

autor
9. bře 2024

@lencaa11 takže se mi nové nezmění na rodné? Prave jsem někde četla, ze se to nové změní na rodné.

verunnaj
9. bře 2024

Tak rodné je prostě to s čím jste se narodila, to je neměnné

lencaa11
10. bře 2024

Budete mít rodné příjmení + zmenu příjmení tpd vše a když budou někde třeba na úřadě se píše rodné příjmení a nové příjmení

sinorina
10. bře 2024

@sari2709 ty to víš, jak to je

autor
10. bře 2024

Moc všem dekuji, já prave četla prispevek z roku 2014, kde se paní ptala na to samé co já, a všichni ji tam psali, ze se ji rodné příjmení uolne vymaze a to nové bude mít jako rodne, ksyz je to bez svatby.

sari2709
11. bře 2024

Mám to dělané před rokem. Dala jsem žádost, kde muselo být uvedeno proč chci změnu. Musí to být vážný důvod. Po rozhodnutí, mi byl připsány rodný list, kde mám příjmení změněné a dole uvedeno rozenne příjmení.
Teď když někde vypisuje své příjmení, tak do kolonky rodné uvádím Původní.

matnet
11. bře 2024

@sari2709 můžu se zeptat co bylo ve vašem případě uvedeno jako vážný důvod?
Sama nad tímto uvažuji, ale četla jsem, že záleží na koho na matrice člověk narazí a jak se k tomu příslušná matrika postaví...
Nebo obecně - co se považuje za vážné důvody je někde uvedeno?

sari2709
12. bře 2024

@matnet napíšu vám do zprávy.

nefertiti20
12. bře 2024

A to jde ? Taky máme syna po tatínkovi , svatbu zatím neplánujeme, ale ve škole , Dr atd je matoucí že se jmenuji jinak ..ale všude píšou že musí být pro změnu příjmení vážný důvod .. tak nevím co bych tam uvedla aby mi to uznali

nefertiti20
12. bře 2024

@matnet také by mě zajímalo . 🙏 Asi je nebude zajímat , že svatbu prostě nechceme ale kvůli synovi společne jméno jo 🤣

eviicka
12. bře 2024

@nefertiti20 nemám osobní zkušenost, ale důvod, že chci mít stejné příjmení jako mé dítě mi přijde celkem zásadní. Kamarád si v 18 ti měnil podle druhého manžela své matky (nechtěl po biootci) a taky to prošlo. Ten důvod je asi spíš proto, aby si to lidé neměnili jen tak z nudy.

petamaskova
12. bře 2024

Ano je.Kamarádka to teď provedla.

sinorina
12. bře 2024

@nefertiti20 Sestra jako důvod uvedla, že se chce jmenovat stejně jako dítě a jeho otec a uznali jí to.

sari2709
12. bře 2024

Já uvedla, že se chci jmenovat jako děti, protože mě stejnak všichni oslovují podle dětí.

levandulovy_caj
12. bře 2024

Já si tím prošla před deseti lety. Chtěli vyplnit formulář, kde byl uveden důvod změny. Tam jsem uvedla, že chci stejné příjmení jako dcera a doložila její RL.
Stálo to 1000kc.
V rodném listu mám dole poznámku, že od toho a toho data používám příjmení XXX.

katieku
12. bře 2024

Jak už tady zaznělo, na úřadě s důvodem. 😊 jen už poplatek zvedli na 3000,-Kč 😊

sari2709
12. bře 2024

@katieku fakt? Já loni ještě 1000,- Kč

katieku
12. bře 2024

@sari2709 ano, zrovna nedávno tady probíhala diskuze, byl tam přímo i odkaz, přikládám i zde:
https://www.mvcr.cz/clanek/jmena-a-prijmeni-zme...

evelin1251
13. bře 2024

Já o tom také uvažuji. Jen mě zatím děsí představa, že si budu dělat vše nové. To je zdravotní pojišťovna všechny pojistky, karty, banky, katastr,občanka, řidičák, hypoteka, rodné listy dětí? Co vše se po změně jména musí zařídit? Prosím?

jarla
13. bře 2024

@nefertiti20 matoucí? V dnešní době už bohužel běžná věc, že se dítě jmenuje jinak než matka.

jarla
13. bře 2024

Holky a proč vaše děti nemají příjmení vaše, ale otcovo? Pokud teda nejste sezdané.

eviicka
13. bře 2024

@jarla protože mají otcovo, ten je rodič stejně jak matka. Já teda vdaná jsem, ale o dítě jsme snažili už před svatbou a dítě by případně mělo také manželovo příjmení.

To je na každém, naštěstí je pryč doba, kdy se dávalo jedině po otci, ale zase nevidím důvod proč za každou cenu jedině po matce.

nefertiti20
14. bře 2024

@jarla třeba u nás si to chlap přál , aby byl po něm, když je jeho :D a ńevidím na tom nic špatného

veronikav31
24. dub 2024

@jarla já to tak chtěla, aby děti byly příjmením po tátovi,na tom nevidím nic špatného. U lékařů mi říkají příjmením dětí, ve školce,škole mým příjmením.O svatbě neuvažuji já, je to jen papír, nehledě na to, že v nemocnici jsem uvedena jako osoba,kterou mají případně kontaktovat. Na životní pojistce partnera jsem uvedena jako příjemce,kdyby se něco stalo.