Změna příjmení. Jde to?

18. srp 2022

Zdravím, prvně z důvodu covidu, následně z důvodu vážně nemoci a úmrtí v rodině, jsme odkladali svatbu. Teď mám půl roční princeznu. No a chci si svou svatbu užít, takže jsme se domluvili, že nejdřív ve 2 letech dcery. Ale vadí mi mít jiné příjmení. Přemýšlela jsem zda jde "přidat" příjmení na úřadě? Že bych nebyla např Dvořáková ale Nováková Dvořáková a po svatbě bych Dvořáková odstranila úplně. Nechci jít pak k oltáři a slyšel paní Nováková berete si Nováka. Chápete 🤔😅... No takže jde to, má s tím někdo osobní zkušenost?

similenka
18. srp 2022

Příjmení si změnit můžeš, chteji za to nějaký poplatek.

autor
18. srp 2022

@similenka no a lze dodat příjmení aby byli dvě? To že si změnit příjmení můžu jsem se dočetla, ale nevím zda ho muži přidat.

kexina
18. srp 2022

Když si změníš příjmení "bez důvodu", tak se ti změní komplet, včetně rodného listu. Radši si počkej do svatby, to fakt není taková hrůza.

bara88
18. srp 2022

a to by ti stálo za to takové běhání po uřadech a placení si nového příjmení kvuli roku a pul?nehledně na to že si myslím že jde akorát změna a né že si doplníš ještě jedno příjmení

bara88
18. srp 2022

a opravdu si myslíš že když si někde jen připíšeš jeho příjmení tak ti to přestane vadit?já myslím že problém je spíš ten že nejste prostě manželé

trzks22
18. srp 2022

Já jsem si nechala zmenit prijmeni pred 6 mesici. Svatbu zatim nechceme ale chteli jsme se jmenovat vsichni stejne ja syn a pritel tak jsme si o to zazadala na urade. Plati se za to 1000kc. Vyplnis formlar ktery zaneses na matriku kde musi byt napsane odvudneni proc si chces prijmeni zmenit. Ja napsala ze kvuli priteli a synovi aby sme meli vsich i stejné. To mi neproslo. Rekli mi ze k tomu je svatba a at sepisu oduvodneni znova jinak mi to nemuzou uznat. Poradili mi at napisu ze jsme se synem sama a chci mit stejne prijmeni jako on. Tak sem tak napsala odnesla na matriku a za tyden sem mela vyjadreni ze mi zmenu schvalelili...No neni to tak jednoduche a malo komu to schvalí...Kazdopadne mi pak ale i zmenili prijmeni v synovo rodnym liste i v mém. Kde ale napsali ze rodne mám ........ Mame v planu se do budoucna brat a nejak mi nevadi ze me budou oslovovat uz prijmenim jako pritel 😁

autor
18. srp 2022

@trzks22 děkuji, to jsem nevěděla že se to změní i v rodném liště 🥺 to mění situaci trošku.

veruuu_kubesovic
18. srp 2022

já jsem si svatbu chtěla užít, ale otěhotněla jsem jaksi dřív, a prostě jsem 2roky měla jiné příjmení než naše dítě a můj přítel teď už manžel, stejně všude kolem dítěte jsem byla paní XXX kdežto já se jmenovala YYY, ale nijak mi to teda nevadilo...

annk4
20. srp 2022

Takhle přesně to chtěl přítel po mne - ať si jen změním příjmení, než budem mít po covidu někdy svatbu. Trochu mě štve, ze jsem furt jak cizi, ale vic by mě stvalo, ze se s tím budu prdlat nekde na úřadě dvakrát. Takže to nechávám na svatbu, je to jednodušší. I mi v tu dobu bude propadat řidičák, tak to vezmu komplet i se změnou bydliště atp… 😀

sherryel
21. srp 2022

Máme s partnerem tři děti , všechny mají jeho příjmení a připadám si jak ve středověku, když hladím že děti jsou sice "bálo..." Ale já jsem "pe...ová . Představím se v telefonu a všichni zmatení i při osobním setkání. V nemocnici mi dokonce vyhodili věci z lednice ( měli zapsáne jen jména dětí a ne matky doprovodu ) a jako ještě se na mě dívaly sestřičky skrz prsty, nehoraznost v dnešní době asi 😅😅😅... Tak už se skoro všude představují budoucí paní "ba...ová" , chvilku jsem uvažovala že za 1000,- změna jméno není zase tak špatné 😅😅😅😅

klaracervinkova
21. srp 2022

Ono to jde, ale já bych třeba počkala až do svatby... jinak bys myslím musela udávat důvod a tak. Před svatbou budete na matrice vyplňovat papíry a tam jde jméno změnit daleko snáz, bude to jednodušší...