Bezplenková komunikační metoda II.
Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.
Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.
Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.
Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.
Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice
Koukněte na videa:
Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/
Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...
německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/
anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/
Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...
Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.
Stručné shrnutí
- Bezplenková komunikační metoda (BKM) je praxe, při které rodič posiluje komunikaci s miminkem a drží ho "v klubíčku" nad nádobou nebo nočníkem v okamžiku, kdy dítě dává signál k vylučování, přičemž většina rodičů používá látkovou nebo jednorázovou plenu jako pojistku.
- Z diskuse vyplývá, že rodiče reportují praktické přínosy BKM: méně použitých jednorázových plen, snížení potřeby mazání zadečku krémy, možná zmírnění količek a snadnější přechod na klasický nočník; tyto zkušenosti stojí vedle běžného lékařského stanoviska, že svěrače údajně dozrávají až mezi 20.–24. měsícem.
- Praktické zdroje pro zájemce v diskuzi jsou weby a obchody jako Mokosha/mokosha.info a mokoshop (čínský nočník), videa na YouTube a zahraniční zdroje (rabeneltern.org, timl.com, whatisec.com, topffit.de) pro návody a inspiraci.
Nejčastější otázky
Q: Jak začít s bezplenkovou komunikační metodou u novorozence?
A: Začněte pozorováním signálů (mrvení, zvuky, tlak při kojení) a držte dítě "v klubíčku" nad nádobou nebo čínským nočníkem při kojení a po krmení; v diskuzi lidi doporučovali říkat zvuk jako "číí" nebo "kaka" a ihned dítě podržet nad nočníkem (viz příspěvky o způsobu držení a používání zvuků).
Q: Kde koupit čínský nočník a za kolik?
A: V diskuzi byl uveden prodej přes Mokoshop (mokoshop / mokosha.info) a konkrétně doporučený čínský nočník za cca 140 Kč na mokoshop.eu; v Praze byl zmíněn sklad/studio Gympo jako místo vyzvednutí.
Q: Co dělat, když jedeme autem, venku nebo v noci a nelze dítě rozbalit?
A: V praxi mnoho rodičů používá plenu jako pojistku pro situace jako jízda autem, chladné venkovní počasí nebo spánek; některé rodiny ponechávají v noci plenu a jiné děti spávají bez pleny s častým nočním nočníkováním, volba záleží na rodinné rutině a podmínkách (řada příspěvků popisuje kombinované řešení).
Q: Jak lanolínovat vlněné kalhotky (vlňáčky)?
A: Jedna konkrétní metoda v diskuzi: rozpustit lžičku lanolínu v horké vodě, přidat prostředek na vlnu nebo šampon, rozmíchat, dolít studenou vodou a namočit vlnu; jiný příspěvek uvádí poměr 15–20 ml lanolínu na 1 litr vody (někdo používal i dvojnásobnou dávku) a nechávat přes noc.
Q: Je pozdě začít s BKM, pokud je dítě starší (např. 5–10 měsíců)?
A: Diskuse uvádí, že s BKM lze začít od novorozeneckého věku i později; několik rodičů hlásilo začátek v 3 týdnech, jiní uvádějí, že i u dětí 5–10 měsíců nastal úspěch, tedy začít lze kdykoli, ale pozdější start může být složitější.
Q: Jaký je postoj lékařů a jsou zdravotní rizika?
A: V diskuzi je citováno standardní lékařské stanovisko, že svěrače dozrávají mezi 20.–24. měsícem; zároveň jsou odkazy na názor lékařky a texty na mokosha.info, které diskutují možná rizika a kontraargumenty; v diskuzi jsou proto uváděny oba pohledy (lékařský konsenzus vs. zkušenosti praktikujících rodičů).
Závěry z diskuze
Shoda
- Mnoho rodičů používá plenu jako pojistku při BKM (v autě, v noci, při cestování).
- BKM rodiče uvádějí praktické přínosy: méně jednorázových plen, snazší přechod na nočník, lepší komunikace s dítětem a pomoc při kolikách.
- K dispozici jsou online zdroje a komunity (mokosha.info, zahraniční stránky a videa) a komerční nabídky (mokoshop, čínský nočník).
Sporné názory
- Lékařské stanovisko, že svěrače dozrávají až mezi 20.–24. měsícem, versus zkušenost rodičů, že miminka signalizují a částečně ovládají vylučování již v novorozeneckém či kojeneckém věku.
- Někteří rodiče považují lanolínované vlněné kalhotky za bezpečné a praktické, jiní hlásí problémy s prokápnutím nebo držení kalhotek.
Otevřené otázky
- Jaká je dlouhodobá srovnávací efektivita a bezpečnost BKM versus standardní nočníkový výcvik z pohledu pediatrických studií?
- Jak nejlépe řešit BKM v extrémních podmínkách (dálkové cestování, zimní počasí, noční období) bez zbytečného stresu pro rodiče i dítě?
- Jak jednotně vyhodnotit, kdy dítě skutečně "signalizuje" versus běžné neklidné chování, a jak trénovat konzistentní signály?
Zmíněné značky a firmy
Mokosha, mokoshop, rabeneltern.org, topffit.de, timl.com, whatisec.com, zena-in.cz, modrykonik.cz, ČT (Dobré ráno), Studio Gympo, RC Klubíčko, MC Vikýrek, Dům pánů z Kunštátu, Mimibazar
Zmíněné produkty a metody
bezplenková komunikační metoda (BKM), čínský nočník, látkové pleny, jednorázové pleny, lanolínování vlněných kalhotek (lanolín 15–20 ml/l), vlňáčky (wool pants), rychloprdky (rychlé plínkové řešení z podkolenek), ImseVimse, Bambino Mio, Baby Lucy, Alany, nošení v šátku/ergu, „klubíčko“, používání zvuků/signálů („číí“, „kaka“)
Místa a osoby
Brno, Ostrava, Šumperk, Praha, Bratislava, Trenčín, Košice, Studio Gympo, RC Klubíčko, MC Vikýrek, Dům pánů z Kunštátu, Česká televize (Dobré ráno)
kocky, co ste sili rychloprdky...aky material ste pouzili? ja mam zatial iba fleesove, ale chcem usit take viac do spolocnosti...hrubsie, tensie? flanel alebo uplet?
heeeehehehe, phd, no vznešená metoda je to🙂 tož ani nevedela moja svokra akú pravdu mala ked vravela že prcek vylezie na svet už s titulom😀
vali ja mám rychloprdky prevažne z vlny aj preto že je to pružné a hlavne preto, že keď navlhnú, tak ich netreba prať, ale stačí ich vyvetrať 😉
no phd mi neznie bohvieako 😝
ahojte holky, cekame malyho/malou v prosinci a budeme se pokouset o bkm od co nejnizsiho veku to pujde - od kdy jste zacinaly vy?
a myslite, ze kombinace cc/vo/zavazovacka - je pro bkm vhodna? Zatim mam v planu vyzkouset tuhle variantu (mam tedy i par kalhotkovych variant, ale spis, abych si udelala predstavu co a jak...
hihi, valka, prej rychloprdky do společnosti.... jeslti půjde Lucka na ples, spíš by to chtělo nějaký šaty, ne? 😀
kunak, my začli ve 3 týdnech, jde začít hned v porodnici.... a k tý kombinaci nevim, já si zavazovačky až tak neoblíbila.... používam normoš gatě (vlňáky i PUL - ty PUl jsou lepší, páč se sucháčem je dítě hned rozbalený)
na léto plánuju jen čč a vo
hned toho tu využiju, kdyby ses pro zavazovačky rozhodla 😉
http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=18016872&tab=2
kunak, zavazovačka +vo +čc je vzdušnejšia a lacnejšia varianta pre kakacie dieťa. keď sa vám bude dariť vychytať väčšinu kakania, tak môžeš prejisť len na vo+čc do body
fibi, z vlny ich strikujes alebo niekde kupujes 100% vlnu? alebo ako?
sonulah, za spolocnost uz beriem aj navstevu u svokrovcov alebo svagrovcov a pod...🙂
valka zo sekáčovského svetra...mám také kúsky že 100% kašmír alebo kombinácia vlna/hodváb - to som tam proste nemohla nechať za 50 korún 😀
bkm česky - brouci kadí mimo? hm 🙂 budulínci kadí mimo?
jinak mě se opakovaně stává, že když někdo vidí nočník a juru, tak říká: "aha, to je ta bezplenková metoda? my jsme o tom slyšeli, ale.... důvod... to nepoužíváme"
tak já většinou říkám, že jsem taky potřebovala vychovat jedno dítě, abych našla odvahu to zkusit 😉 protože první info o bkm mi dala gedren, když bylo adélce asi 2 měsíce, ale mě to připadalo jako nějakej matfyzáckej úlet.
no, jo, někdo i řekne, že se mu do toho nechtělo 😉 konec konců, mě se s adélkou do bkm taky vlastně nechtělo, že to je nějaké pracné, tak proč bych měla odsuzovat jiné, že
baby, tak mne sa minulu noc zdalo, ze to asi ani nerozdycham - mala curala 4x a VSETKO sa mi zadarilo odchytit 😲 😵
ale cez den ma mala schladila, nehlasila skoro vobec 😖
zeby sa to postupne napravalo? 😕 Zuby uz takmer vyliezli...
jeeej Venonna, tak sa tesim s vami. Nam sa v noci nedari, niekedy cikavala nadranom, ale teraz je to take divoke a tiez kvoli zubom spi veeelmi malo, tak kaslem na bkm ci aka je to teraz skratka 😅
fibi, tak to musis mat vychytany sekac...ja som behala snad po vsetkych v starom meste a nikde ani len 50% vlny 😠 ty si mi vsetko vykupila 😠 😠 😠 😠 😀 😀 😀 😀 😀
holky, tak dneska si J povídal s hračkama, nálada výborná a najednou udělal :eeeeh........ a bylo to v gatích 😕 někdy se to dá fakt poznat dobře, že heká, prdí a tak, jindy je to teda fakt fofr bez varování 😉 ale čůrání pořád dobrý, dneska počůraný asi 2 plenky 😎
no, my sme pokazení, ranné kakanie a asi tri cikania sme stihli, ostatné ciky v plienke aj v noci... a režim sa trochu pokazil a v noci sa budí každé dve hodiny + občas medzi tým, keď sa počúra. 😝
Tak mi Hanicka ignoruje nocnik, umyvadlo uz skoro tyden, ani jeden zasah. Prestala i signalizovat po akci, nejspis to bude tim, ze ve ctvrtek objevila kouzlo plazeni, tedy naznaky byly uz ve stredu, ale od ctvrtka piluje. Tak snad se nabazi a zadari se zase aspon to curani. Kakani asi nehrozi, tri dny to vypada, ze kadi rano kolem seste a dnes kolem seste ale vecer...no nic jsem si poplakala a jdu uvest domacnost do pouzitelneho stavu.
furt si hovorím, že asi zuby a furt ešte , okrem tých dvoch v 4 mesiacoch, nevyšli von.
no jo, zuby, na tie sa to dá hodiť vždy 😀
naši sa teraz dos po zaspaní budia, že začnú plakať. A. sa prevŕtáva horná dvojka, ale už fakt väčnosť, sa mu tuším niekde spriečila
bubacaa, další zuby klidně můžou přijít i za několik měsíců...
jura má taky čerství první zub a nevím jestli proto, nebo z jiného důvodu je přisátý snad 10x - 15x za den a protože kadí zejména po kojení, jsme teď celkem úspěšní v bkm, když vlastně kojíme furt 🙂 v noci na to prdím, juráš noční bkm nemá rád, chce hned mlíčko a pak usne. a protože v noci teď kojíme tak co 2 hodiny a někdy i častěji, fakt ho nebudím, když usne...
no s kadenim to mame tiez zaujimave, dnes druhy den nic ☹ tak dufam, ze z toho nebude tyzden ako pred dvoma mesiacmi.Uz mal 2 tyzdne zavedeny rezim, ze to vylozil vzdy rano. Posledne dni ale potichu do plienky a potom sa blazene usmieva. Vpiatok mal dokonca zachvat smiechu, ked sme sa nad nim sklanali, z nicoho nic sa tak rozrehotal a potom mal niekolko minut taky zachvat , ze sme sa aj my rehotali spolu s nim ako sa podarene z celeho hrdla smia. No a za chvilu sme sa zase pobavili ked sme zistili pricinu toho jeho veselenia - rozmachnute to mal az na chrbte 😀
No a co sa tyka nocneho BKM od toho sme tiez upustili. Este pocas kojenia zaspi a ked som ho par krat dala na cinak tak sa nemohol prebrat potom mu hrozne dlho trvalo kym sa vycural a nakoniec bol taky rozbesneny, ze zaspaval pol hodinu az hodinu a do rana bol hore kazdu hodinu ☹
fibi, no na križnej je to na figu, sú tam schody a víťah žiaden. (ak teda myslíš ten veľký na rohu na prvom poschodí), takže ja sa tam nedostanem 🙄 . Ale mama robí vedľa a povedala, že mi pomôže, no akurát nič nepotrebujeme

aha, už si mi aj odpovedala