Bezplenková komunikační metoda II.
Bezplenková komunikační metoda (BKM) je přirozená věc, která je v mnoha variantách používaná na celém světě (v převážné míře v zemích tzv. třetího světa). Jejím základem je zesílená komunikace mezi rodiči a miminkem.
Miminka už od narození dávají najevo, že musí. Maminka pak kojence podrží v klubíčku nad vhodnou nádobou, aby si ulevilo. Nejde jenom o to, ušetřit co nejvíc plen, ale o zesílení komunikace s dítětem, o reagování na další z jeho potřeb. Miminka brzy dávají najevo, že raději vylučují mimo plenu! (Zkuste se někdy vykakat vleže na zádech v riflích – pak teprve plně doceníte pohodlí holé zadnice a správné polohy 🙂)) Na všechny ostatní potřeby dítěte (hlad, zima, horko, potřeba tělesného kontaktu,...) reagujeme, vylučování je jen další z nich a není důvod ji ignorovat.
Přestože se metoda jmenuje bezplenková, většina rodičů používá plenu jako pojistku, ochranu oblečení při případné nehodě. Osvědčily se pleny látkové, tak dítě neztratí spojitost mezi čurat - být v mokrém, vy víte kdy a kolik dítě čuralo a tak lépe načasujete další pokus o trefu do nočníku.
Dnešní odborné studie předpokládají, že si novorozenci nejsou vědomi vyměšování a absolutně nejsou schopni zadržet moč či stolici. To se ovšem neslučuje se skutečností, že ve světě milióny rodin dokazují a názorně předvádějí pravý opak. A ve zdejší diskuzi I. to mnoho matek jen potvrdilo. Svěrače ovládají už i čerství novorozenci. Lékaři a odborné publikace v západních zemích standardně zastávají názor, že svěrací svaly dozrávají mezi 20 až 24 měsícem věku. Na základě tohoto tvrzení pak odmítají začínat dětskou hygienu před prvním nebo druhým rokem věku. Každý rodič se však může přesvědčit o opaku – dítě si své svěrače uvědomuje! Tím nemyslíme, že je schopno zadržet potřebu celé hodiny jako dospělí, to jistě ne. Ale nevyvratitelným faktem zůstává, že miminka čurají i kakají nárazově, přičemž jsou schopna akci signalizovat předem. BKM nám radí: když se miminku chce, svlékni jej a nechej vyčurat do toalety/nočníku/na travičku... V žádném případě se NEJEDNÁ o posazování novorozeňat na klasický nočník ani o drezuru s použitím nátlaku, násilí, trestů. Naopak, dítě je ten aktivní. Rodič jen vyhoví jeho potřebě.
Některá pozitiva bezplenkové metody:
1) přechod na klasický nočník je později pro dítě snadný, protože ví, o co jde. Nesnažíme se děti učit z ničeho nic vylučovat do nočníku, když jsme to po něm roky vyžadovali do pleny.
2) dítě tráví minimální čas ve vlastních výměšcích - není nutné zadeček mazat krémy plnými chemie na ochranu před močí, stolicí a chemikáliemi z jednorázových plen
3) po kakání v klubíčku nad nádobou stačí miminku utřít konečník kouskem toaletního papíru. Není nutné stolici umývat z celého zadečku, někdy i zádíček a oblečení, jako při použití jednorázovky. Také se stolice nedostává u holčiček mezi stydké pysky a do pochvy, čímž se předchází infikaci pochvy střevními bakteriemi a následným zánětům.
4) v klubíčku se miminko pravidelně a vydatně vyprdí - prevence i léčba kolik
5) ekologický přínos - méně použitých jednorázovek a méně časté praní látkových plen
6) ekonomický přínos - viz výše
7) eliminace mnoha pláčů "bez příčiny“
8) kvalitnější poznání dítěte a prohloubení komunikace mezi miminkem a rodiči
9) rodiče mají trvalou kontrolu nad množstvím, konzistencí a barvou moči a stolice
Koukněte na videa:
Určitě to nenese žádná rizika? Přečtěte si názor lékařky : http://www.mokosha.info/content/view/82/76/
Zájemci o bkm si mohou dohledat další teorii i praktické rady na:
http://www.mokosha.info/
http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=18564&id=7
http://www.attachmentparenting.estranky.cz/clan...
německy:
http://www.rabeneltern.org/windelfrei/windelfre...
http://www.topffit.de/
anglicky:
http://www.timl.com/tt/
http://www.whatisec.com/
Diskuze Bezplenková metoda I.
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...
Diskuse je určená pro výměnu zkušeností mezi praktikujícími, případně zájemkyněmi o praktikování.
Stručné shrnutí
- Bezplenková komunikační metoda (BKM) je praxe, při které rodič posiluje komunikaci s miminkem a drží ho "v klubíčku" nad nádobou nebo nočníkem v okamžiku, kdy dítě dává signál k vylučování, přičemž většina rodičů používá látkovou nebo jednorázovou plenu jako pojistku.
- Z diskuse vyplývá, že rodiče reportují praktické přínosy BKM: méně použitých jednorázových plen, snížení potřeby mazání zadečku krémy, možná zmírnění količek a snadnější přechod na klasický nočník; tyto zkušenosti stojí vedle běžného lékařského stanoviska, že svěrače údajně dozrávají až mezi 20.–24. měsícem.
- Praktické zdroje pro zájemce v diskuzi jsou weby a obchody jako Mokosha/mokosha.info a mokoshop (čínský nočník), videa na YouTube a zahraniční zdroje (rabeneltern.org, timl.com, whatisec.com, topffit.de) pro návody a inspiraci.
Nejčastější otázky
Q: Jak začít s bezplenkovou komunikační metodou u novorozence?
A: Začněte pozorováním signálů (mrvení, zvuky, tlak při kojení) a držte dítě "v klubíčku" nad nádobou nebo čínským nočníkem při kojení a po krmení; v diskuzi lidi doporučovali říkat zvuk jako "číí" nebo "kaka" a ihned dítě podržet nad nočníkem (viz příspěvky o způsobu držení a používání zvuků).
Q: Kde koupit čínský nočník a za kolik?
A: V diskuzi byl uveden prodej přes Mokoshop (mokoshop / mokosha.info) a konkrétně doporučený čínský nočník za cca 140 Kč na mokoshop.eu; v Praze byl zmíněn sklad/studio Gympo jako místo vyzvednutí.
Q: Co dělat, když jedeme autem, venku nebo v noci a nelze dítě rozbalit?
A: V praxi mnoho rodičů používá plenu jako pojistku pro situace jako jízda autem, chladné venkovní počasí nebo spánek; některé rodiny ponechávají v noci plenu a jiné děti spávají bez pleny s častým nočním nočníkováním, volba záleží na rodinné rutině a podmínkách (řada příspěvků popisuje kombinované řešení).
Q: Jak lanolínovat vlněné kalhotky (vlňáčky)?
A: Jedna konkrétní metoda v diskuzi: rozpustit lžičku lanolínu v horké vodě, přidat prostředek na vlnu nebo šampon, rozmíchat, dolít studenou vodou a namočit vlnu; jiný příspěvek uvádí poměr 15–20 ml lanolínu na 1 litr vody (někdo používal i dvojnásobnou dávku) a nechávat přes noc.
Q: Je pozdě začít s BKM, pokud je dítě starší (např. 5–10 měsíců)?
A: Diskuse uvádí, že s BKM lze začít od novorozeneckého věku i později; několik rodičů hlásilo začátek v 3 týdnech, jiní uvádějí, že i u dětí 5–10 měsíců nastal úspěch, tedy začít lze kdykoli, ale pozdější start může být složitější.
Q: Jaký je postoj lékařů a jsou zdravotní rizika?
A: V diskuzi je citováno standardní lékařské stanovisko, že svěrače dozrávají mezi 20.–24. měsícem; zároveň jsou odkazy na názor lékařky a texty na mokosha.info, které diskutují možná rizika a kontraargumenty; v diskuzi jsou proto uváděny oba pohledy (lékařský konsenzus vs. zkušenosti praktikujících rodičů).
Závěry z diskuze
Shoda
- Mnoho rodičů používá plenu jako pojistku při BKM (v autě, v noci, při cestování).
- BKM rodiče uvádějí praktické přínosy: méně jednorázových plen, snazší přechod na nočník, lepší komunikace s dítětem a pomoc při kolikách.
- K dispozici jsou online zdroje a komunity (mokosha.info, zahraniční stránky a videa) a komerční nabídky (mokoshop, čínský nočník).
Sporné názory
- Lékařské stanovisko, že svěrače dozrávají až mezi 20.–24. měsícem, versus zkušenost rodičů, že miminka signalizují a částečně ovládají vylučování již v novorozeneckém či kojeneckém věku.
- Někteří rodiče považují lanolínované vlněné kalhotky za bezpečné a praktické, jiní hlásí problémy s prokápnutím nebo držení kalhotek.
Otevřené otázky
- Jaká je dlouhodobá srovnávací efektivita a bezpečnost BKM versus standardní nočníkový výcvik z pohledu pediatrických studií?
- Jak nejlépe řešit BKM v extrémních podmínkách (dálkové cestování, zimní počasí, noční období) bez zbytečného stresu pro rodiče i dítě?
- Jak jednotně vyhodnotit, kdy dítě skutečně "signalizuje" versus běžné neklidné chování, a jak trénovat konzistentní signály?
Zmíněné značky a firmy
Mokosha, mokoshop, rabeneltern.org, topffit.de, timl.com, whatisec.com, zena-in.cz, modrykonik.cz, ČT (Dobré ráno), Studio Gympo, RC Klubíčko, MC Vikýrek, Dům pánů z Kunštátu, Mimibazar
Zmíněné produkty a metody
bezplenková komunikační metoda (BKM), čínský nočník, látkové pleny, jednorázové pleny, lanolínování vlněných kalhotek (lanolín 15–20 ml/l), vlňáčky (wool pants), rychloprdky (rychlé plínkové řešení z podkolenek), ImseVimse, Bambino Mio, Baby Lucy, Alany, nošení v šátku/ergu, „klubíčko“, používání zvuků/signálů („číí“, „kaka“)
Místa a osoby
Brno, Ostrava, Šumperk, Praha, Bratislava, Trenčín, Košice, Studio Gympo, RC Klubíčko, MC Vikýrek, Dům pánů z Kunštátu, Česká televize (Dobré ráno)
kili, škopek je normálny lavór. 🙂
Inak, ako sa v piatok večer vrátili chlapci z prázdnin, tak sa nám bkm dosť zhoršilo ☹ Možno preto, lebo tu boli aj naši, tak to bolo odrazu dosť veľa ľudí. Prvú noc, ako som skúšala bkm, tak sme mali veľký úspech, takže teraz je to pre mňa šok, že kde nič - tu nič. No, snáď sa to zlepší, keď sa zase zohrajeme všetci dohromady.
lenko, sonulo - myslite, ze je mozne, aby slo BKM lepe holcickam? Napada mne, ze chlapci se od malicka ridi heslem velkych chlapu "svet je jeden velky pisoar", a tak berou bezplenkovani hakem vic nez "upravne" holcicky?
sueanek, možná na tom něco bude, naše holčička třeba nikdy jako novošek a minikojenec neměla ty stavy, že by čůrala, když jsem jí rozbalila a i teď, když je déle nahá, tak si počká s čůráním na nočník nebo na plenku, tak třeba má pocit, že čůrá se prostě na nočník nebo do plenky a jinam ne, ale v bkm nám to teda moc nepomáhá 😀 prostě nejčastěji má pocit, že to patří do plínuše
Ahoj, jsem tu nová 😉
Máme 5 týdenní holčičku a před pár dny jsme začali jsme s BKM. Jsem úplně vedle, jak nám to funguje. Prostě skoro pokaždé, když jí řeknu "udělej cííí" nad nočníčkem, tak se vyčurá. S kakáním je to horší, to musíme "tlačit" spolu , ale přijde mi, že ji pomáhá poloha v klubíčku. Párkrát jsme to praktikovaly před babičkou, no a ta mi říká, že ji trápíme. Ona u toho totiž témeř vždycky pláče, ale pak je klid.Nemáte s tím někdo taky takovou zkušenost? Mně přijde, že pláče, protože u toho většinou tlačí a chce i kakat a nejde jí to. Myslím, ale, že trápení to tedy není...
papol, já to takhle praktikovala s vlněným bodýčkem, tam to navlhnutí nebylo tak zlé. ale taky záleží, jak moc dítě čůrá. ta moje vždycky čůrala spíš míň a častěji. a nebo tam vrazit ještě vlněný obdélník.
ivu, toto tu písali viaceré. je to ževraj, že dieťa sa snaží uvolniť zvierače a k tomu mu pomáha plač.
ak máš ty pocit, že sa netrápi, tak to je určite v pohode. riaď sa inštinktom 🙂
a časom to určite prejde, keď sa v uvolňovani zvieračov lepšie zacvičí
sue na to kápla! bkm je pro holky a ne pro kluky! cifix, že já to nevěděla dřív.... teď už s tim nemůžu přestat 😅 😀
Díky 🙂 ,
jinak jsem z bkm nadšená. Nevím, jak to funguje vám, ale mně přijde, že se prostě dokáže vyčurat, když řeknu. Máme to spíše o intuici a načasování, signály moc nevidím.
Listi, tak si holt upletu vlněný obdélník 🙂 Děkuji za radu.
ivu, mě malý také někdy pláče při čůrání a určitě to není tím, že bych ho trápila. Jak píší děvčata, je to před uvolněním svěrače.
to máš dobré, když si takhle souzníte a nemáš s bkm problém 🙂
Aby to ale nevypadalo až moc ideálně 🙂
v noci jsem líná vstávat a po ránu taky, plenku samozřejmě nosíme - máme tak 3 - 5 za den počurané "nehody" v plence (než jsme začali z bkm, měla jich tak 10).Ale to kakání nás trápí, chuděrka u toho tlačí a plače, co může. Vykaká vždy takovou trošičku...
Ach, dnes mohu s klučíkem být půl hodiny na WC a nic 😒 . Ovšem při zabalování srdceryvně pláče a po zabalení ještě víc - je mokrý a chce přebalit 🙄 😀
My sa tešíme z nového pott nočníčka, dnes sme boli poň na pošte a už sme do neho raz kakali a trikrát cikali a keď sa mama začala tešiť, aký je Gregor úspešný, natlačil do plienky riadne cviklové 😀 😀 😀
ahojte, nevadí keď sa k vám pridám? Chcela by som začať s BKM, no neviem či to už nie je neskoro. Môj synček má 3,5 mesiaca. Okrem toho mám mnoho otázok ohľadom BKM.
ušila jsem první rychloprdky....😎
akorát se moc otvírá ten spodek, no, ale zas je jistota, že to nepočůrá, žejo, akorát to neni moc "repre" 😀 a příště udělam vyšší ten hořejšek
koukám, že jsem nikoho neohromila, tak třeba to obrázek spraví 😀
https://www.modrykonik.cz/album/view.php?vImage...
hm, akorát nevim, k čemu nám jsou, páč přebaluju jak divá 😒
Devcata, pomooc! Svista se mi pocurova pri krmeni (pri kojeni ne), mate nekdo podobnou zkusenost? I kdyz ji dam vycurat pred tim, nez ji dam do krmiciho kresilka, tak je v 70 % pripadu po konci krmelce mokra. Nevim, co s tim - ji vicemene ochotne, takze protest proti prikrmu bych v tom nehledala, navic pri volnem pohybu po byte cura tak jednou za hodinu, a pri tom krmeni to zvladne deset minut po predchozim odzachodovani. Kdyz ji mam na kline, tak se klidne vycura taky (vzhledem k tomu, ze je jinak bez plen, tak mne to dneska rano dost nakrklo)... Napada vas neco?
sueanek, ja myslím, že je jedenie pre neho tak nové, že sa proste musí viac sústrediť na to a keď sa zapracuje, tak čúranie prestane.
kili: To bych rada, ale... prikrmujeme uz druhy mesic, takze bych nejakou tu praxi cekala :-/ Jeste mne napadlo, ze ditko treba demonstruje, ze uz ma dost? Ale to umi i jinak (prskani a tak).
sue, tohle tu někdo kdysi řešil, myslim, že mu s tim nikdo konstruktivně neporadil....
a neprovokuj, joooooooooo? kdyby se J počůral jednou za den a to během jídla, tak skáču radostí 😝 😀
Ahoj holky, Sofi dnes počůrala mě 😅 opravdu bájo to bylo, vztekala se, já ji vzala do náruče a už jsem cítila mokro 😀
no a svlíknu ji, chvíli si hraje, já telefonuju a přiběhla, že bléé, tak se letíme podívat a hovínko jí vypadlo s tepláčků, tak jsem jí je sundala a vypadlo jich dalších asi milion, pak to rozmázla po sedačce, utřít nešla pořádně)MALÁ)tak šla pod sprchu, jako neřekla ani Ň 😝 😔
sonulah: No tak jo, tak ja to budu brat sportovne no. Co mi taky zbejva, ze jo 😀 😀 Jsem dneska nejak nasrana, nekdo ze sousedu mi otocil z chodby uz druhy sachor, co pestuju pro kocky do utulku, a nez jsem se stacila rozkoukat, tak nekdo sebral i keramicky obal na kvetinac, ve kterem ten sachor stal...
sylvar: Jo. Zcela pomijim fakt, ze za dobu, co tu bydlim, se nam ze sklepa ztratilo jiz pet kol...
sonu, jsi šikulka. Jak jsem viděla takové gaťky. byly víc přes sebe a pak nezůstávaly otevřené. Mě to ovšem na doma přijde praktičtější tak, jak to máš 😉

kili, škopek = mýsa na umývání
a ktomu druhému 😀 😀 😀