Jak naučit dítě, aby spalo celou noc bez kojení?
Ahoj maminky. Dlouho jsem tu hledala takové téma ale bohužel nenašla, přestože si myslím, že trápí každou kojící maminku.
Dcerce je 7 měsíců. Večeří kašičku a to docela dost, takže by v noci hlad mít neměla. Prosím poraďte, jak ji naučit spát celou noc? Budí se třeba i 8x za noc na kojení a to si jen cucne. Takže jde nejspíš jen o zvyk.
Další problém je v tom, že jak se probudí na první kojení, už nechce spát u sebe v postýlce ☹ .
Prosím poraďte...
Děkuju
Stručné shrnutí
- Děti starší 6 měsíců běžně ještě mohou požadovat noční kojení; laktační poradkyně v diskuzi uvedla, že „dítě v tomto věku ještě opravdu může noční kojení vyžadovat“ a rodiče zmiňovali věk 7–11 měsíců jako častý čas vzniku nočního buzení.
- Populární postupy pro odvykání nočního kojení uvedené v diskuzi zahrnují: postupné odebírání jednoho nočního kojení za týden, „odvykací kůru“ podle návodu (materskacentra.cz/boskovice/Download/Spani.doc), metodu ponechání dítěte „vyplakat“ s častými kontrolami, použití dudlíku, zapojení tatínka (dávání lahvičky s vodou nebo UM) a odsávání mléka 2×–3× denně pro udržení laktace.
- Uživatelské zdroje a odborné odkazy v diskuzi byly kojeni.net, modrykonik.cz, knižní/online návody (Hami publikace zmíněna) a doporučení WHO o výlučném kojení do 6 měsíců a pokračování kojení ideálně do 2 let.
Nejčastější otázky
Q: Jak dítě odnaučit kojení v noci?
A: Nejčastěji doporučované postupy v diskuzi jsou postupné omezení (odebírat jedno noční kojení za týden podle zkušenosti uživatelek jako radkar), „odvykací kůra“ z dokumentu (materskacentra.cz/boskovice/Download/Spani.doc) nebo důsledné nedávání prsu v noci s uklidňováním a kontrolami; alternativně může tatínek dávat lahvičku s vodou nebo UM (v diskuzi zmíněn Sunar, lahev Avent).
Q: Kdy je vhodné začít odvykat nočnímu kojení?
A: V diskuzi laktační poradkyně a někteří pediatři uvádějí, že dítě po 6 měsících může spát celou noc a noční odvykání je možné, zatímco jiní rodiče a odborníci doporučují počkat až k 1 roku; WHO doporučuje výlučné kojení do 6 měsíců a pokračování kojení alespoň do 2 let.
Q: Jak udržet laktaci, když chci v noci nekojit?
A: Rodičky v diskuzi doporučovaly odsávat mléko 2× denně nebo 2–3×, aby se udržela laktace během absence nočního kojení; jedna z autorek plánovala vzít odsávačku a odsávat na výletě, jiné psaly o zásobování babičky odstříkaným mlékem.
Q: Funguje dudlík nebo lahev jako náhrada nočního kojení?
A: Zkušenosti byly smíšené: několik maminek psalo, že dudlík pomohl, některé uváděly, že dudlík nezabíral; konkrétně lahev Avent byla v diskuzi zmíněna jako „má bezva dudlík“ pro přechod na flašku.
Q: Je „nechat dítě vyplakat“ v noci v pořádku?
A: V diskuzi jsou oba postoje: někteří rodiče a laktační poradkyně připouštějí omezené vyčkání s častými kontrolami a uklidňováním, jiní považují tuto metodu za příliš drastickou; konkrétní zdroj s návodem na tuto metodu je sdílen v materskacentra.cz/boskovice/Download/Spani.doc.
Q: Co udělat, když mám odjet na víkend a dítě v noci zásadně vyžaduje prso?
A: Doporučené praktiky v diskuzi: připravit odsáté mléko pro hlídání, nechat tatínka dávat vodu nebo UM do lahvičky (zmíněn Sunar, lahev Avent), nebo postupně dítě odnaučit dříve doma, aby hlídání bylo snazší.
Q: Může noční kojení ovlivnit zdravotní stav dítěte (imunitu)?
A: V diskuzi některé uživatelky odkazovaly na pozitivní vliv mateřského mléka na imunitu a zmínily, že WHO doporučuje pokračovat v kojení až do 2 let pro imunitní výhody; jedna uživatelka uváděla, že její dítě bylo méně nemocné díky kojení.
Závěry z diskuze
Shoda
- Noční kojení u dětí mezi 6–12 měsíci je časté a mnohé matky ho řeší jako problém spánku a vyčerpání.
Sporné názory
- Někteří odborníci a rodiče doporučují noční odvykání od 6 měsíců pomocí postupného omezování nebo „odvykací kůry“, zatímco jiní raději čekají do 1 roku nebo déle a kojí „podle potřeby“.
Otevřené otázky
- Jaký konkrétní odvykací režim je pro dané dítě nejúčinnější (postupné odstraňování vs. metoda „nechat vyplakat“)?
- Do jaké míry a jak rychle omezí noční odvykání laktaci bez pravidelného odsávání?
- Zvládne hlídající osoba (babička/tatínek) dítě, které je zvyklé na noční kojení, bez významného stresu pro dítě a hlídajícího?
Zmíněné značky a firmy
Avent, Sunar, kojeni.net, modrykonik.cz, materskacentra.cz (Boskovice), Hami, WHO, Nurofen
Zmíněné produkty a metody
MM (mateřské mléko), UM (umělé mléko), lahev Avent, Sunar, odsávačka (odsávání 2×–3× denně), dudlík, „odvykací kůra“ (spánkový návod z materskacentra.cz/boskovice/Download/Spani.doc), postupné odbourávání jednoho nočního kojení týdně, metoda „nechat vyplakat“ s častými kontrolami, tatínek dává lahev s vodou nebo UM, Hami publikace
Místa a osoby
Paříž, Island, Boskovice, Dustin Hoffman, Robert De Niro, Ben Stiller
shaula, no je sice pěkný, že se má kojit podle potřeby, ale to podle mě platí hlavně u těch menších dětí, když ještě nemají příkrmy, kaše a tak. Kdybych já kojila svoji dceru podle potřeby, tak kojím ještě teď tak 6x přes den + 3x za noc a žádný jiný jídlo než MM do ní nedostanu 😀
Každopádně tě ale obdivuju, že to tak zvládáš, obzvlášť se dvěma 😔
mysinko, jasně, pokud ti to nevadí, tak není co řešit. Ale mě to teda štvalo, protože nechtěla jíst příkrmy, jenom MM a málo přibírala 😖 A rozhodně si nemyslím, že nějak strádá, když jsem odstavila přes den a přes noc a kojím jenom ráno a večer 😔
I po zavedení příkrmů, pokud se ještě kojí, se má pokračovat v kojení podle potřeby dítěte. Akorát by postupně ta potřeba měla být méně častá.
já taky kojím přes den dohromady tak 6x a taky už bych správně měla jen 2x ale nedělá mi to problém a je to zdravý 🙂 ale jak už bude jaro,tak budeme chodit víc ven,takže kojení ubyde,protože bude spinkat v kočárku a já mu dávám cucnout před spaním 😀
ale musí si taky zvykat pěkně na čajíček 😉 zatím mu jedou víc šťávičky,ale ředím na 3x vždy 60 ml a 90 ml vody 🙂
malej ještě nikdy nespal celou noc a to od 8.měsíce nekojím. Budí se minimáně 3x za noc....uklidňuju se tím, že z toho snad vyroste...plakat ho nenechám... 🙂
Many, a kdo stanovuje, co je správné? Podle mě je správné to, co vyhovuje tobě a dítěti. Takže jen klidně koj, to je to nejlepší, co můžeme pro své prcky dělat, i když už i přikrmujeme.
shaula - já sledovala tu hami knížečku a tam už je pak kojení jen ráno a večer 😉 jinak kámoška má holčičku co má rok a půl a doktorka jí říkala ať dává i přes den,ať jí to prso nebere 😀 😀 😀 jinak já kojit chci,Ladík ještě ani jednou nemarodil a doufám,že ani marodit nebude
ono sice to kojení někdy od té nemoci nepomůže,že,hlavně když je starší sourozenec,to je pak horší
ale za necelých 10 měsíců měl Ladík v sobě jen jeden čípek a jednou kapky Nurofen,tak za to jsem taky ráda a hodně věřím,že je to u nás díky tomu kojení,taky jsem o tom hodně četla teda 😀
many, holky...já kojím také pořád. Hlavně aby nebyl malý dehydratovaný, toho se bojím. A také myslím, že pořád je to mlíčko hoodně důležité!!!!
My máme 9 m a nemocní jsme ještě nebyli!! TAk nevím, ale myslím, že hodně je to právě díky kojení.
Peti, no vyčerpává mě to dost...ale jak píšeš, prosedět u postýlky celou noc, nevyspat se a doufat nebo kojit co 2 hod??? musím se k tomu postavit vzpříma a dokázat to změnit!! jen se odhodlat!!!
lucky .lady, tak gratuluji k noci. Já se pokušela jí odnaučit od prsa taky hlazením, podáním ruky apod. ale od doby, kdy se staví to nefunguje. takže jsem dospěla do fáze, že jí dám naposled napít o půlnoci a pak cca v 5. Vím, že hlady to není. často jen potáhen, začne si sedat, lézt a mít "legraci", což opravdu nejde. Já padám na h..ústa. zatím máme za sebou dvě noci. 😒 ☹dnes dokázala spát alespoň od 4 do 7. což polsedních několik týdnů už ne. ale od 1 do 4 to bylo těžké. vždy se vzbudila, chodila jsem k ní po 2-4-6 minutách. vydržela bu´d plakat nebo kňourat cca půl hodinky, pak usnula na 20-40 minut a znovu. ale věřím, že bude líp - pro všechny.
jinak taky pořád kojím a ráda bych nejmíň do toho 1,5 roku. Jednou týdně mám školu - to jsem někdy s malou, někdy hlídá tatínek - pak má moje odstříkané mlíčko a v poledne za mnou přijednou na oběd. 😉
já taky kojím několikrát za den, po příkrmech taky dávám zapít, protože čajíky a vodu odmítá, jen pár lžiček, ale flašku a hrníček -to má za hračku, v novi se budí co hodinu ☹
Shaula: 😵 přesně tak-správné je hlavně to, co vyhovuje mamince a jejímu dítěti 😉
Mě právě noční kojení vůbec nevadí, proto ho neřeším 😉 . A kojení je u nás zatím velká nutnost, protože jiná jídla Anička téměř nejí...s jídlem prostě začíná hrozně opatrně (asi se bojí, abych ji neotrávila 😀 )-to co sní, se dá počítat na drobky a pidi lžičky. Zkoušela jsem snad všechny druhy kaší, které jsou+dělat i doma...z každé snědla jednu lžičku, neb nevěděla, co to je 😅 -holky na plavču se nám smějou, když jí dávám jogurt a ona utíká a já za ní běžím a křičím "neboj, to není kaše". A hlavně se mi kojení všeobecně tak líbí, že si vůbec neumím představit, že to jednou nebude ☹
Také kojím i přes den (z výše uvedeného důvodu), i když pije čaj. Jakmile si přinese plenku, chce mlíčko 😅 . Naše doktorka a její sestra (laktační poradkyně) jsou z těch, které mají ten názor, kojit, kdykoliv dítě chce 😉
Pavli, nechtěla jsem se ptát, ale nedá mi to, od včera mi to vrtá hlavou... proč jsi svého drobce učila usínat samotného 10 týdnů, to Ti nervalo srdce, jak pláče? Každý ať dělá, jak myslí, ale Ty pak jedním dechem dodáváš, že je to citlivka....to si trochu odporuje, ne? Nechat citlivku 10 týdnů vyřvávat.... 😔 😔 😔
Ahoj holky, téma mě zaujalo, protože o tom také začínám uvažovat. Mému synovi budou v červnu 2 roky a stále se budí mnohokrát za noc na kojení. Já k němu sice nechodím, spí se mnou, ale i tak už mě to doost unavuje, tím spíš, že mám ještě staršího skoro čtyřletého, velmi aktivního a přes den si nemám šanci s tím mladším zdřímnout. Prvního syna jsem odstavila od nočního kojení asi v roce a půl tím, že spal ve své postýlce a v noci k němu chodil manžel se Sunarem, nejdříve se intervaly začally prodlužovat, posléze začal spát celou noc, netrvalo to dlouho a nebylo to ani drastické. Teď už je to náročnější, tím, že toho máme oba s maželem dost a já řešení odsouvám, protože v tomto případě se to jeví jako vidina mnoha prořvaných nocí. Když totiž zkusím odejít spát do jiného pokoje a nechám manžela s malým a flaškou, nakonec se po pár minutách naprosto šíleného řevu vrátím. Když v posteli zůstanu, ani ode mne si syn flašku nevezme, sápe se na mě, případně utíká z postele a strašně řve ☹ . Snažím se ho uklidňovat, zpívat mu, hladit...sem tam se stane, že nakonec opravdu usne bez prsa, ale za hodinu, dvě se opět budí a nanovo. Jelikož jsem opravdu chronicky unavená, tak občas rezignuju, obzvlášť, pokud cítím, že mám šanci zase usnout a prso mu dám, jenže to se pak proberu za půl hodiny a on ještě cucá🙂.
Pořád jsem věřila, že to půjde lehce jako s tím starším, ale zdá se, že budeme překonávat náročné období a do toho se mi nechce...ale asi to zkusím.
holky, skoro si připadám jako krkavčí matka, že kojím jen 2x denně a ne podle potřeby 😠 😕
Ahoj, díky za diskuzi! Jak tak čtu, tak jsem na tom ještě docela dobře, malá má 6.m a 2 týdny, a budí se taky přesně v 22 v 1.30 a pak většinou v 6 a to už musím vstát. Do 5ti měsíců spala asi 3 noci jen s jedním kojením 😀 tak jsem si říkala, že ji to ve 22 můžu zrušit. Přece nemůže mít hlad. Jenže pak byl spurt, tak jsem se bála, aby neměla hlad, teď zase příkrmy (dneska byly 4 kojení - snad je to vyjímka 😨 ), takže nevím, aby neměla moc změn. Ale naučila jsem ji tou odvykací kůrou samotnou usínat večer i přes den a je fakt spokojená. Takže by to mohlo fungovat i u "odvykací kojící kůry" 😉 Už bych taky ráda spala souvisle aspoň 6 hodin...
Smekám před těma, co mají víc dětí a ještě v noci kojí co 2h!!! Asi bych se zhroutila.
mumumu, tak to tě fakt lituju, to musí být děs ☹ Hele, ale já bych se na ten sunar (čajíčky apod.) asi vykašlala, stejně se nebudí hlady, jenom si potřebuje pocucat, aby zase usnul.
Zkusila bych to tak, že s ním zůstaneš sama v posteli, když je tam zvyklej a budeš ho uspávat jinak než prsem. Prostě už v noci nedáš. On to brzy pochopí, pokud budeš fakt důsledná a přestane se budit, případně se vzbudí a hned zas usne, co by z toho měl, být vzhůru, když bude vědět, že prso nedostane, oni ti prckové nejsou hloupí 😉
Jo, a chceš odstavit úplně nebo jen v noci?
Petko, asi to přesně tak, jak píšeš udělám, jen si nechám po ruce čajdu, kdyby řval, az mu vyschne v puse🙂, uff, to zní otřesně!
Chci si nechat malý prostor pro kojení, jako že třeba uspávat jím přes den, protože ze zkušenosti vím, že večer je dítě uspat bez toho jednodušší. A pro případ situací, kdy by byl nemocný apod., to dětem dělá hodně dobře. Ale už na tom netrvám, když se povede ta noc, možná během pár týdnů/měsíců odstavím úplně.

pavlino, no záleží, jak moc to to noční kojení vadí nebo tě vyčerpává. Já to dlouho neřešila, ale pak jsem najednou ze dne na den věděla, že takhle už to dál nejde ☹ Ono taky je jednodušší rychle nakojit a zase spát dál než strávit půlku noci uspáváním bez prsa. No ale pak se to zase vyplatí 😉
Na těch 10 m mi to už přišlo, že je dost velká, aby to zvládla, pak jsem si říkala, že jsem to měla udělat dřív, takže si myslím, že se do toho klidně můžeš pustit 😉