icon

Jak ochránit mimino před klíšťaty?

avatar
alishia
20. dub 2009

ahoj holky,

je leto a urcite Vám ditka chtějí stejně jako to mé lézt po trávě. Nebo nekdo z vas ma treba psi, kteri tahaji domu tyhle hnusny potvory....mam strasny strach z klíštat. Je mozne ockovat 11mesicni dite? Nebo na nej mam strikat nejaky repelent proti klistatum?

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 12. čer 2026 · 75 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Proti klíšťové encefalitidě existuje očkování, proti borelióze očkování není.
  • U kojenců se v diskusi doporučovalo vyhýbat se přímé aplikaci repelentů na holou kůži a raději stříkat repelent na oblečení (ponožky, boty, nohavice); jako konkrétní značka pro děti byla opakovaně zmíněna OFF.
  • Důležitá prevence zahrnuje pravidelné kontrolování dítěte po pobytu venku, časté sekání trávy, ošetření domácích zvířat spot-on kapkami a sledování místa po vytáhnutí klíštěte po dobu cca 1–2 týdnů.


Nejčastější otázky

Q: Kdy lze očkovat dítě proti klíšťové encefalitidě?
A: V diskuzi se uváděly různé věkové hranice; někteří lékaři očkují od 1 roku věku, jiní doporučují až od 2 nebo 2,5 roku, přičemž očkování je pouze proti klíšťové encefalitidě (proti borelióze očkování neexistuje).

Q: Jak bezpečně chránit miminko do jednoho roku před klíšťaty?
A: Doporučuje se vyhnout se aplikaci silných repelentů na holou kůži kojenců, stříkat repelent raději na oblečení (ponožky, boty, nohavice), pečlivě dítě kontrolovat při koupání a přebalování a při první aplikaci udělat zkoušku na malém místě kůže po dobu 24 hodin.

Q: Jaké komerční repelenty a přírodní prostředky byly v diskusi zmiňovány?
A: Byly zmíněny značky OFF, Diffusil, Alpa, Effitan, Pro-Vital repelent 112 ml, Repelent Kids 100 ml, Chicco repelent, Indulona jako repelent, dále přírodní prostředky: levandulová silice, medovková silice a čajovníkový olej; cena malé lahvičky přírodního repelentu byla uváděna kolem 250 Kč/Sk a esenciální oleje na www.hanus.sk za cca 40–60 korun.

Q: Co dělat po odstranění klíštěte z dítěte a jak dlouho místo sledovat?
A: V diskusi se doporučovalo místo dezinfikovat a sledovat asi 7–14 dní; při vzniku červeného prstence nebo horečky okamžitě navštívit praktického lékaře, při potvrzené borelióze se léčí antibiotiky (v diskusi byla zmíněna měsíční léčba ATB u jednoho dítěte).

Q: Mají domácí zvířata vliv na riziko přinesení klíšťat do domu?
A: Ano, více respondentů uvádělo, že psi a kočky často „přinesou“ klíšťata domů i ze zahrady nebo z procházek, proto se doporučuje kontrola zvířat po venčení a používání spot-on kapek pro psy.

Q: Kde se dají koupit esenciální oleje zmíněné v diskusi (např. levandulová silice)?
A: V diskusi bylo uvedeno, že levandulovou silici a další oleje lze objednat přes www.hanus.sk nebo koupit v bylinkářství; cena uváděna kolem 40–60 korun.

Závěry z diskuze

Shoda

  • - Kontrola dítěte po pobytu venku a kontrola oblečení/zvířat je základní a účinná prevence proti přisátí klíštěte.
  • - Očkování existuje pouze proti klíšťové encefalitidě; proti borelióze očkování není.
  • - Repelenty se u malých dětí doporučují raději aplikovat na oblečení než na holou pokožku.


Sporné názory

  • - Věk pro zahájení očkování proti encefalitidě: někteří účastníci uvádějí od 1 roku, jiní doporučují až od 2 nebo 2,5 roku.
  • - Použití repelentů u malých dětí: někteří doporučují přírodní oleje (levandule, čajovníkový olej), jiní varují před chemií a upřednostňují pouze mechanickou kontrolu a ochranné oblečení.


Otevřené otázky

  • - Jaké je optimální a vědecky podložené schéma použití repelentů u kojenců do 1 roku (dávkování, ředění, bezpečnost)?
  • - Které přírodní repelenty mají prokazatelnou účinnost proti klíšťatům u malých dětí při bezpečné aplikaci?


Zmíněné značky a firmy

OFF, Diffusil, Alpa, Effitan, Pro-Vital, Repelent Kids, Chicco, Indulona, hanus.sk, Dedra, prozdravi.cz, hnidy.cz

Zmíněné produkty a metody

očkování proti klíšťové encefalitidě, žádné očkování proti borelióze, repelent OFF, Diffusil, Alpa, Effitan, Pro-Vital repelent 112 ml, Repelent Kids 100 ml, Chicco repelent, Indulona repelent, levandulová silice, medovková silice, čajovníkový olej (čajovníkový esenciální olej), repelentní náramek (Dedra), spot-on kapka za krk pro psy, sekání trávy, kontrola dítěte při koupání/přebalování, test alergie na malém místě po 24 hodinách, sledování místa po odstranění klíštěte 7–14 dní, antibiotická léčba boreliózy

Místa a osoby

Praha, sady Janka Krála

Strana
z3
avatar
mildickova
21. dub 2009

Mě ještě radila moje pediatrička nastříkat i kola na kočárku, jinak to co už tady padlo...žádná vysoká tráva, kraje lesa atd. ale je fakt že z vlastní zkušenosti jsou klíšťata všude ☹

avatar
vejinka
21. dub 2009

ja sa bojim kliestov ako certa...dokonca viac ako zubarky a to je uz co povedat este som h nikdy nemala..a ani netuzim ho dostat teraz vsak musim chranit syna co nevidiet zacne chodit a mame dom..cize aj zahradu a travu ..kosi sa pravidelne ale ja sa aj tak bojim budem robit vsetko preto aby ho nedostal lebo keby som mu ho objavila asi prve co urobim je spanikarim a odpadnem 😅

avatar
caruzo19
21. dub 2009

alishia,nam nasa doktorka doporucila pouzivat repelentnu indulonu,ockovat az po dovrsenom roku

avatar
caruzo19
21. dub 2009

kazdopadne,ockovat sa da iba proti encefalitide,proti borelioze sa ockovat neda

avatar
f.miracle
21. dub 2009

Četla jsem, že očkování proti klíšťovce je možné až od jednoho roku věku dítěte 😕

avatar
gabak
21. dub 2009

Ahojte, na kliešte zaberá aj čajovníkový olej-dostať v lekárni. Kliešte neznášajú ten pach. Stačí potrieť členky, okolo krku a trochu na ruky. Kamoška povedala, že u nich to funguje. Malá tiež zatiaľ kliešťa nemala. 🙂

avatar
shaula
21. dub 2009

Miracle, výše někdo píše, že dokonce až od dvou let.

avatar
jabber
21. dub 2009

fim - s tou pověrou o klíšťatech na stromě...to je fakt sranda...ale spousta lidí si to vážně myslí 😀 si vždycky představuju to klíště na stromě, jak sedí a pozoruje celý den cvrkot po lese, pak už mě z dálky vidí, že jdu a teď propočítává kdy skočit, aby na mě přesně přistálo 😀 😝

avatar
jenjanka
21. dub 2009

Ahoj,očkovat se dá od roku,my jsme už byli

avatar
lenka1982
22. dub 2009

Jenjanko se divim,že tě dr oočkovala,mě dr řekla,že mi holky naočkuje až budou mít všechna povinná očkování za sebou a taky očkuje jenom od listopadu do dubna pak to nemá takový učinek.

Asi co doktor to jiný názor

avatar
jabber
22. dub 2009

Tak já myslím, že dokud mám malou pořád pod kontrolou, tak není k očkování důvod. Uvažovat o tom budu až začne chodit do školky 🙂

avatar
shaula
22. dub 2009

Jabber, je fakt, že prevencí se dá eliminovat hodně. Ale nemyslím, že si můžeš být 100% jistá, že žádné klíště nikdy nechytne...

avatar
jabber
22. dub 2009

shaula - to je jasný, ale taky je jasný, že ho dost brzo objevím 😉 a pak s ním zatočím! 🙂

avatar
dudinka21
22. dub 2009

ja som čítala, že menej škodlivé je pre dieta jeden kliešt, alebo uštipnutie ako repelent..Aspon pre také malé. Tiež som sa chcela spýtat na očkovanie ale ako tu čítam, tak asi až po dvoch rokoch.. Tiež sme strašne vela v prírode ale potom sa kúpeme a poriadne ho prezerám...

avatar
kacka.va
22. dub 2009

jojo, klíšťat na stromech se bojí dost lidí, ale klíšťata se pohybují do výšky cca 50 cm nad zemí.

avatar
akejka
22. dub 2009

my keď ideme do lesa, na striekam kočár sprejom Off - proti komárom...zatiaľ sa nestalo, že by nejaký vyliezol k malej do kočára...kliešte sú len v tráve a lezú zospodu, nepadajú zo stromov, ako sa kedysi myslelo...

alishia, ty si ale výmyselník na témy...koľko si ich tu už vytvorila 😉

avatar
akejka
22. dub 2009

jaj, ty si myslela, že keď ti malý bude loziť po zemi...ako ochrániť...
nastriekaj sprej - repelent na oblečenie...veď to sa pokožky nebude dotýkať...

avatar
eliiis
22. dub 2009

ahoj, sice se říká že klištata sou ve vysoké trávě ale náš pes měl první klíště asi už před měsícem a to tráva ještě nebyla skoro žádná po zimě natož vyskoká takže se toho člověk asi nevyvaruje sou ty potvory všude 😉

avatar
ssaara
22. dub 2009

Ahoj! Tak já pořídila repelent Off. Nestříkám na holou kůži,jen na oblečení.

avatar
lienka1
22. dub 2009

Chcicco ma repelent od 3 rokov, ja som to malemu kupila, ale budem striekat len na oblecenie.

avatar
andu
17. srp 2009

Tak já klíště našla dnes ☹ Vypadlo samo, nebylo ani nacucané, ale Amushe to má po něm na hlavičce malinko červené... Tak nevím ☹ Teplotu nemá, to bylo první, co mě napadlo... A teď nevím, jestli mám panikařit...

avatar
aja123
17. srp 2009

andu musíš to hlídat cca 14 dní, pokud se nic neudělá, tak je to v poho, kdyby se tam kolem toho udělal červený prstenec, tak zajdi k mudře, je to první příznak. Když se to podchytí včas, tak to není zase tak strašné a dá se to dobře léčit. Myslím tím boreliózu 😉

avatar
andu
17. srp 2009

Aji, díky za radu! Já si nejdřív myslela, že je to stroupek, páč jsem ani nožičky neviděla. Když jsem Amušku přebalovala, "stroupek vypadl a až teď jsem si všimla, že zůstal na podušce a má nožičky 😠 Nehci právě zbytečně stresovat, ale ani to podceňovat! Zatím tak, jak jsem psala, má červené místečko jako právě po sloupnutém stroupku... Takže když to zmizí a neobjeví se teplota, asi je to v pohodě, že?? A když to tam zůstane, případně se z toho udělá ten prstenec, jak píšeš, šup k doktorovi, tak? 😉

Heh, bych nevěřila, jak mě takové klíště u dítěte dokáže rozhodit, heh... No jo, ona ta masáž médií je docela krutá a nerada bych, aby z toho byly nějaké následky ☹

avatar
aja123
17. srp 2009

andu, přesně tak jak píšeš, teď to vůbec neřeš, je tam malý červený flíček v místě přisání, ten se do týdne zahojí. Ale když se bude zvěčovat a udělá se z něho prstenec s bílím místem u prostřed, tak je to první příznak borelky a utíkej k mudře. Jo a ten prstenec je hodně velký a úplně rudý, ten bys určitě nepřehlídla 😉
Píšu z vlastní zkušenosti 😉

avatar
andu
17. srp 2009

ok, fajn, díky moc za uklidnění... Nooo, uklidnění, hihi. Snad to bude v pohodě! A boreliozu jsi měla ty nebo dceruška? 😉 A encefalitida má taky nějaké typické poznávací znamení, heh? Asi horečka, že?

Noo, možná trochu moc panikařím 😅 Přitom jsem klíšťáka měla já sama nedávno (po XY letech) a absolutně jsem to neřešila 😀 No jooo, ale takový pipinek malinký... 😉

avatar
aja123
17. srp 2009

jj na borelku se léčím teď já. Encefalitidu nevím. Malá už měla 11 klíšťáků, tak už to tak neřeším, ale vždycky pečlivě hlídám 😉
Je to hnus, nezabírají ani repelenty na klíšťáky 😠

avatar
andu
17. srp 2009

Chmm, no je to na prd! Jako asi to u takových malých prďolů není sranda, tak budu doufat, že z toho nic nebude! 😉 No a co na ty sviňáky použít, že, když sejně nic nezabírá ☹ No těžko teď něco řešit! Budu bobinu malou pozorovat, ještě se zeptám ve středu u Dr. a budu věřit, že tenhle potvur nebyl nakažený žádným svinstvem! 😠 😉

avatar
camelinka
9. dub 2012

Ahoj, obnovuji diskuzi, malá už lozí všude možně a já pomalu začínám šílet z toho že v létě na trávníku chytne klíště 😔 . Máme dva "gaučový" psíky, kterým dávám celé léto kapku za krk,ale stejně něco určitě přitáhnou, tak teď začínám lovit info čím bych mohla holčičku aspoň trochu ochránit před těma potvorama hnusnýma 🙄 🙄 🙄

avatar
jannaz
26. čer 2016

Muj chlap ma lesnickou skol a maka v jinem oboru, takze mu les chybi. Dneska jsme si udelali vylet, s tim ze bude chutna vecere. A jedine co jsem si donesla je panika. Milion klistat. Litali vsude blee, malej na hlavicce, vsude v obleceni byly boze ja mSlela ze budu brecet. Ja myslela ze lezou jen v trave a ty svinuchy i litaj. Ja ockovat dam. Segry malej chytil minuli rok klistaka na zahrade u baraku, ve meste a hned borelioza. Prdim na carky hacky a texky ale na ockovani radsi ne 😖

avatar
terezapetrova
26. čer 2016

@jannaz proti encefalitide od roka, proti borelii očko neni a jeste k tomu ji přenášejí i komáři. Syn minuly tyden tez klíště v Praze..

Strana
z3