Jaké je to mít 3. dítě? Vejdou se do auta?
Dobry den,
jsem pysna maminka dvou synku (5 let a skoro 3 roky), mam statne manzelstvi. Muj "problem" je v tom, ze uz pres rok moc touzim po 3. detatku, mam pocit, ze mne kluci moc rychle vyrostli a miminko bych si opravdu moc prala (jeste jednou tehotenstvi, porod, malinke mimi...touzim po tom vsem). Ze zacatku nechtel muj manzel o 3. ditku ani slyset a ja jsem na nej nechtela tlacit. Minuly tyden jsme ale prece jenom meli dalsi rozhovor, pri kterem jsme se (hura hura hura) dohodli, ze to vlastne muze byt pekne a ze i on miminko chce. Okamzite jsem (cela stastna prestastna) prestala brat HA a skocila na stranky o miminkach, porodnicich a kocarcich. Zacala jsem se opravdu moc tesit, jako kdyby to bylo po prve. Ted si ale prece jenom zacinam delat starosti - jak miminko prijmou kluci, nejsem uz stara (je mi skoro 36 let a manzelovi bude 43), jak budu zvladat 3 deti...atd. atd. Na druhe strane vim, ze miminko uzivime, misto v domecku se taky najde (budou se muset provest stavebni upravy, aby kazde dite melo vlastni pokoj). Taky se malinko obavam reakce okoli - neustale nejake otazky typu:"Proc dalsi dite"? "Ty chces urcite holcicku, vid?" "Nejses uz stara"?
Prosim vas o radu, je nekdo (nebo byl) ve stejne situaci? Jake je to mit 3 deti? Jak se vejdou do auta? Dekuji a tesim se na odpovedi.
Stručné shrnutí
- Tři děti rodiče označují za zvládnutelnou variantu rodiny, pokud mají pravidelný příjem na základní potřeby; několik maminek v diskuzi uvedlo, že „Pokud to mimi oba fakt moc chcete a vyloženě netřete bídu s nouzí, tak se to v pohodě dá zvládnout.“
- Technicky se tři dětské autosedačky podle zkušeností vejdou na zadní sedadlo i menších sedanů, některé rodiny ale z praktických důvodů pořídily sedmimístné auto.
- V diskuzi jsou sdílené konkrétní zdravotní a porodní zkušenosti: opakované vyvolávání porodu, porody ukončené vakuovou extrakcí nebo císařským řezem, problémy s kojením a záněty prsu (mastitida) i hospitalizace v těhotenství (např. pro tonizaci dělohy).
Nejčastější otázky
Q: Vejdou se tři autosedačky do běžného auta?
A: V diskuzi rodiče uváděli, že „na zadní sedadlo se 3 autosedačky v pohodě vejdou i do menších modelů běžných sedanů“, přesto někteří pořídili sedmimístné auto pro větší komfort.
Q: Je 36 let příliš pozdě na třetí dítě?
A: V diskuzi byly příklady žen, které otěhotněly nebo rodily třetí dítě kolem 35–36 let a popisovaly to jako normální průběh; jedna členka uvedla, že čeká třetí „jako dáreček k 36. narozeninám.“
Q: Jak často bývá potřeba vyvolávat porod u třetího dítěte?
A: Více rodin v diskuzi zmínilo vyvolávané porody; jedna matka popsala všechny tři porody jako vyvolávané a uvedla přenášení o 10–14 dní před vyvoláním.
Q: Jak řešit kojení a zánět prsu (mastitidu) při dalším dítěti?
A: Zkušenosti ukazují, že mastitida může přinutit přestat kojit; jedna žena uvedla, že po šestinedělí musela z důvodu „ošklivého zánětu prsu“ kojení opustit a absolvovala opakované odsávání a hospitalizace.
Q: Jak ekonomicky zvládnout třetí dítě při splátkách hypotéky?
A: V diskusi rodiče s hypotékou psali, že i při „mega hypotece“ a splátkách se třetí dítě dá zvládnout, pokud rodina pokryje jídlo, oblečení a občas dovolenou; konkrétní citace: „spácíme dům...plno splátek...uživíme i třetí.“
Q: Co pomáhá párům, které nemohou otěhotnět?
A: V diskuzi byly zmíněny možnosti asistované reprodukce IUI a IVF, hormonální léčba a lék Clomhexal jako možnost pro stimulaci ovulace, měření bazální teploty a konzultace u gynekologa.
Q: Potřebují děti vlastní pokoj?
A: Mnoho rodičů v diskuzi uvedlo, že děti stejného pohlaví pokoj sdílet mohou a že rodiny řeší i stavební úpravy domu, aby každé dítě mělo vlastní pokoj.
Q: Lze třetí dítě zvládnout fyzicky s malými sourozenci?
A: Více matek popsalo, že mladší sourozenci přijali miminko bez problémů a starší děti často pomáhají; zároveň zmínily větší únavu a logistiku (vozby do škol, kroužky).
Závěry z diskuze
Shoda
- Tři děti lze zvládnout, pokud rodina má dostatečné finanční zabezpečení základních potřeb a logistickou podporu.
- Názor okolí (komentáře typu „proč další dítě“ nebo „jsi už stará“) jsou běžné, ale většina rodičů doporučuje se jimi nenechat ovlivnit.
- Starší sourozenci často vítají miminko a mohou s péčí pomáhat.
Sporné názory
- Některé rodiny pořizují sedmimístné auto kvůli pohodlí a logistice, zatímco jiní tvrdí, že „3 autosedačky se vejdou i do menších sedanů.“
- Někteří rodiče plánují odklad třetího dítěte o 3–4 roky z důvodu věku nebo financí; jiní plánují další těhotenství rychle a „nechtějí čekat.“
- Po dvou císařích někteří lékaři nedoporučují další těhotenství, zatímco páry v diskuzi zmiňovaly individuální konzultace s gynekologem.
Otevřené otázky
- Jaký bude individuální průběh porodu u třetího dítěte (rychlý vs dlouhý) pro konkrétní ženu?
- Jak nejlépe sladit pracovní a dopravní logistiku s třemi dětmi (vozby do školy, kroužky)?
- Jaká dlouhodobá řešení bydlení jsou nejefektivnější pro rodiny, které chtějí každému dítěti vlastní pokoj?
- Jak postupovat reprodukčně po opakovaných potratech nebo po dvou císařích?
Zmíněné značky a firmy
Motol, HM, lékarna.cz
Zmíněné produkty a metody
Clomhexal, HA (hormonální antikoncepce), kyselina listová, IUI, IVF, čínský kalendář pohlaví, 4.3.2.1 shape up, odkyselení/detoxikace, vakuová pumpa, vyvolání porodu (indukce), císařský řez, autosedačky, měření bazální teploty, těhotenský test (dvě čárky), kojeni, léčba zánětu prsu (mastitida), ultrazvuk
Místa a osoby
Motol, Rudoltice u Lanškrouna, Ústí nad Orlicí, Letňany, Kurt Tepperwein
EMAB: Já bych řekla, že recept nemám,ale doporučila bych jediné - řiď se slovy manžela.
emab: je fakt, ze clovek na to mysli, az mi prijde, ze je to skoro jako nejaka posedlost nebo tak. Me se hlavne o "malym" porad zda a to je u me neklamne znameni, ze ta jeho dusicka kolem me porad krouzi. Myslim na mimi opravdu hodne moc a recpet na to jak na nej nemyslet nemam, protoze me to neprijde na skodu. Jen mozna u toho sexu to pak muze vadit, ze to tem chlapum prijde jako na povel... 😀
Vim, ze kdyz jsme se snazili o druhe, coz bylo taky tak nejak samo, ze manzel uz silel z mych vypoctu ovulace atd. Ale je fakt, ze nakonec jsem opravdu otehotnela ve "vypoctu"...a to bylo super. Vzdycky jsem si z toho delala legraci, ale je fakt, ze si oba dva presne pamatujeme kde jsme maleho pocali a jak... 😅
a urcite mi prijde, ze je fajn chlapa svadet i trochu neplanovane a ne, ze dneska uz to konecne vyjde. Proste odjet, jako my...treba na hory a vetsinou clovek i neco popije, trochu se odvaze a pak to jde vlastne samo... 🙂
tannawe ,u nás je to obdobné s počtem mimi ,manža už nenapadne testoval když by mi u3 mimi nevyšla holčička jestli bych se dala ješte na dalši mimatko.Rekla jsem že 3 deti stačí,ale nikdy neříkej,nikdy 😀 😀 s odpovědí byl spokojen a nakonec dodal že si vybral maminu ktere se zalíbilo rodit a že nemá v umyslu měnit auto za autobus.U nás vrodine jsou časté dvojčata,když jsem čekala Lukiho byl taky z dvojčat ale to druhe jsem v začatku potratila,manža už se děsí co když opět 2čata,Klabzubovu jedenáctku vžádném případe nechce a neplanuje 😀 Narazila jsem na zajímavé stranky,neumím tady dát odkaz ,ale když si zadáte do vyhledávače Předpověd pohlazí miminka z čínského kalendaře početí. Skoušela jsem své děti a od mé mamče mně a bratra a všichni přesne podle toho vyšli už jste se s tím nkdo setkali . 😨 😲
miky: ten cinsky planovac jsem jeste nezkousela, ale za uvahu to stoji. Ja jsem pro kazdou "spatnost" i kdyz uz predem tusime, ze budeme mit zase chlapecka. Manzela ma predpovezene dva kluky a holku...takze to asi ani jinak nejde, ale me to nevadi.
Hlavne, abychom byli vsichni zdravi.
Me fascinuje jak ti chlapi prozivaji to auto...je fakt, ze do toho naseho stavajiciho se opravdu vejdeme tak tak... 😀 ,ale hlasky o autobusech jsou fakt super...
emab: nebud zklamana, mozna si zkus zapisovat sny, treba by ti to mohlo pomoci analyzovat proc se to tak odklada...ja si sny pisu uz nekolik let a neprestava me fascinovat kolik je v nich pravdy... 😉
miky zklamu tě. Ten čínský kalendář asi moc nefunguje - když beru mojí mámu tak to platí, že jsem holka, ale u mého dítěte ne. Počali jsme ho když mi bylo 22 a v prosinci a to vychází, že měl být holčička a je to kluk jako buk!!!
holčiny čaute,nemám na vás štestí když jsem tu já vy tu zase nejste 🙄 ,chodím do práce tak sem nejčastěji mrknu až pozdeji večer a vy nikde 😖 Včera měli děti svuj den ,Luki se potichu zašil do ložnice a tam tak dlouho vrtal do lampičky až ji rozbil,a Davča mi nenapadne podsunoval žakovskou že chce jen podpis,číst tam nic nemusíš 😎 říkal.Dostal poznámku neudělal ukol do matiky 😖 .Zitra ze školou až do 12_měsíce začínají chodit do plavání,tak už se těší 🙂
Ahojky holky,ja mam dve deti a taky mame s manzou takoveho maleho brouka,ze bychom chteli treti mimc.Tri deti je asi opravdu idealni pocet.Tak bych se rada pridala do teto diskuze.Cinsky kalendar mi vysel jen u syna a dcera mela byt taky chlapecek,tak to vyslo 50%na50%
emab;a nezkoušela si se poradit s lekařem,třeba by vas někam vyslal a mimi by šlo snadneji.Holky akdyž jste otěhotnely poznaly jste to ze začátku na sobě?.Já osobne jsem to nepoznala. 🤐
Ahojky Miky,ja jsem to taky nepoznala.Myslela jsem si u male,ze asi neco na leze 😀
Emab,nejak tak,ja tomu stejne neverim.Ja jsem to pouzila,jen kdyz uz jsem byla tehotna s malou a chtela jsem vedet co cekam,protoze mala se schovavala anechtela se ukazat na ultrazvuku.No a podle cinana a vymeny krve to mel byt kluk a taky jsem si myslela,ze to bude chlapecek 😀 jsemrada za parecek a co bude to treti,tak to je mi uz jedno,hlavne zdrave miminko
s tím čínskym kalendařem ste mě nepotěšili, ☹ U mne ,když jsem čekala Lukiho to bylo dokonce tak že do asi 14tt/dal jsem to nezkoušela/mi těhotenské testy ukazovaly že nejsem těhotná 😠 Rikala jsem to svému dr. a říkal že je dobře že jsem mu o tomřekla,že s takových jako jsem já se pak sestavují nové těh.testy.Pry vylučuji nějaké látky které zamezují ukázat správné výsledky.Dopadlo to tak že mi odebírali každou chvíli krev a odesílali na nějaký výzkum 😝 😖 Takže jak to vypadá nic není na 100procent,aspon u mne 😖
,koyž by jste si mohli vybrat co a v jakém složení by jste chtěli?,myslím tím mimi.Já jsem od školy chtela mít 2 holčičky a nakonec klučinu,no mám to v jiném složení a podání 😀 😀
MIKY,mas jen jedno dite?No ja jsem vzdycky chtela kluka a holku.Protoze ja mam taky starsiho brachu a mame super vztah
januzz,mám 7let kluk a 2roky taky kluk, tak bych tomu chtela nějak pomoct na tu holčičku 😀 ALE,beru i klučinu ,jen, už aby to bylo.Já jsem s bratrem od sebe o 7let on je starší no my si moc merozumíme,asi to dělá ten větší věkový rozdíl.
Ahoj kocky, tak se tady vesele mijime... 😀 ale aspon, ze existuje uz tahle diskuse pro nas zbesile snazilky o treti mimi... 😕
Jinak ja jsem asi uplne z jine planety. Ja jsem vedela, ze jsem tehotna snad uz hodinu po poceti 😅 ,nevim, me se o nich o obou zdalo hodne snu a proste jsem najednou vedela, ze jsem tehotna, tak mi prislo, ze se vsechno ve me tak nejak ucelilo nebo jak to rict. A kdyz jsem si delala test tak jsem si ho vlastne delala uz jen tak pro kontrolu. Legrace co? Ted u tretiho mrnouska uz me taky pronasleduji uporne sny,asi by uz chtel k nam,ale jeste chvili cekame. Tak uvidime jak to vyjde, jestli se pak zase nebude "vztekat" mrnousek a nechavat nas cekat. 😉
miky:mozna zkus nejakou peknou vizualizaci. Ja jsem hodne pres tyhle "esoterni" veci a musim rict, ze u me to vzdycky zabira. Nejak se nakonektovat na tu dusi toho mimi a treba bys pak videla proc vam to snazeni zatim nevychazi. Kazda jsme jina, ale ja treba v prvnim tehu mela nadherne sny o zenskem kontinuu tehotenstvi a taky se mi zdal vlastne hodne zivy sen o tom, ze mala bude mit po porodu problemy. Dodnes me mrazi kdyz si na to vzpomenu...hustotka...
Takze to jen tak na zpestreni...mozna by ti zabralo treba si jit koupit tehotensky caj, proste se uz vlastne tak trochu "videt" jako tehotna...vis jak to myslim, mozek dostane do podvedomi ten signal a pak se telo prizpusobi...no za zakouseni clovek nic neda, ze? Jen par orgasmu a to za to stoji ne??? 😀
Jdu varit tak zatim pa
miky - tak já mám zatím jen jedno mimi, ale přesto jsem to poznala že se něco děje. Začla jsem mít divný tlak v prsou (jak kdyby mě někdo píchal zevnitř) a boleli mě záda. To byly ty fiziologické... Jinak s duší jsem se nespojovala jako tannawe.
I když v něčem s ní musím souhlasit. Dodneška si pamatuju jeden sen, kde se mi zdálo že už mám mimi u sebe a vím, že mi v tom snu napadlo, že to šlo tak hladce, že si na to ani nepamatuju (na ten porod). A až dneska s odstupem vidím, že to tak bylo. Teda skoro. Prostě jsem nakonec ze všeho rodila císařem (porodní bolesti mi nikdy nezačali) a opravdu mi předem nic nebylo, došla jsem si na sál, uspali mě a když jsem se probudila měla jsem dítě. A to jsem předem nevěděla že budu rodit císařem (mimi se mi otočilo na poslední chvíli zadkem dolů a bylo velký a ten sen se mi zdál asi v 8. měsíci těhu)
sasa: tak vidis, o tom to prave je, ty sny nebyvaji primo, ze by uplne dopodrobna popisovaly co se bude dit, spis v rovine symbolicke a ted zpetne vlastne clovek vidi, ze to tam v tom snu bylo obsazene. O tom to je a to me na tom hrozne bavi... 😉 😉
emiku: tak ti budu drzet palecky a myslet na vas at ti to uz konecne vyjde a brzy nam tady muzes poreferovat jake to je potreti!!
Jinak jsem mela jeste na ostatni maminky, ktere uz treti detatko davno maji, jednu technickou otazku. Jak jste zvadaly kojeni a vsechnu peci kolem miminka s ostatnima dvema? A jak to nesly deti po porodu?
Diky 🙂
Tak u mně sny jsou tak maximálně ,že v kuchyni něco klohním 🙄 a né a né to dovařit 😝 😀 U nás jsou spíše fofry ted když přijde Davča ze školy a malý je vyspinkaný 😎 tak se začnou honit a honit a je to i skřikem 😖 To mi manža začne vždy říkat "zvykej si ,jak budou tři děti ,bude to horší ! 😕 😀 😀
Ahoj vsem...je fakt, ze co se tech snu tyce, kdyz uz jsme u toho,tak clovek si musi vypestovat urcitou praxi ve "sneni". Nekdy se nam sny zdaji, ale nepamatujeme si je. Ja si je nekdy zapisuju i v prubehu noci, kdyz jsem byla tehotna tak treba cestou ze zachodu, coz bylo dost casto...ze?
😀 ale jinak takove ty "prorocke" si pamatuju i docela dlouho.
My tedka mame taky takove obdobi, ze si hodne vyhrajou spolu, ale i kdyz je Zak mladsi tak vasnive projevuje svuj testosteron a porad by se s Ellinkou pral...chudak moje myska, ta nekdy uz uplne pada na hlavu a Zaky ne a ne prestat, proste kluk. Dneska rano jsme lezeli v posteli a Ellinka rika: mami vis kdo je nejlepsi mimi na svete? No prece nas Sam...
tak to uz se budeme muset s tatkou opravdu snazit mnohem vic, protoze ted je to jen takova virtualni realita, ale je fakt, ze Elci uz to vnima, ze se mimi chysta a to je fajn.
emab: delala jsi si uz test? Ja mam jeden vzdycky v lekarnicce /jen tak pro pripad, ze by uz.../a abych pravdu rekla tak se nemuzu dockat az tam budou //...tak dej vedet co a jak s vami...pa 😉

A my mame jeste ke vsemu i toho psa 😀 ....uz je to ale 10-ti letej deda, meli jsme ho jeste pred detma....U nas zase o ctvrtym mluvil starsi syn...neco vypravel a rika:"A az ty saticky budou Zoince maly, tak je bude mit dalsi sestricka"....manzel se male zklatil 😉 !
...a s tou jinou zkusenosti...je to proste tak, ze treti ditko mne prijde skoro jako za odmenu, u prvniho syna jsem mela takovy poporodni blues, prislo mi, ze hodne place, ze nic nezvladam, ze nevim, jak ho utisit...treti dite beru naprosto v klidu a v pohode, nejakou tu lehkou depku jsem snad ze zacatku mela taky, ale uz si to ani nepamatuju, nehroutim se, nesilim....proste ona tak nejak prirozene "vplula" do nasich zivotu, prose je tady a je to moc fajn 🙂 ....