Jména pro miminka. Držíte se tradičních nebo moderní?
Ahojky maminky-budouci i ostatni,jaka date jmena svym ratolestem?Drzite se tradicnich,nebo neco moderniho?
Stručné shrnutí
- Volba křestního jména řeší rodiče mezi tradičními českými jmény a mezinárodními jmény, která se lépe vyslovují v zahraničí (uvedenými příklady byly Emma, Oliver, Eric, Tobias, Jamie, Emily, Vanessa).
- Rodiče často používají kompromisy a taktiky jako „jeden rodič vybírá jméno pro dívku, druhý pro chlapce“, kontrola znělosti s příjmením a vyřazení jmen používaných blízkými příbuznými.
- V diskuzi byly doporučeny online zdroje pro inspiraci jmény včetně databází a seznamů: http://www.libri.cz/databaze/jmena/, http://www.celysvet.cz/jmena-deti-vyber.php, http://www.vestirna.com/www2/_jmena/jmena.php?p... a článek na ona.idnes.cz.
Q: Může se dítě v ČR jmenovat jménem, které není v kalendáři?
A: Ano, v diskuzi bylo uvedeno, že lze dát i jméno, které není v českém kalendáři; přímo uvedené příklady a doporučení pro ne-kalendářní jména najdete na http://www.libri.cz/databaze/jmena/ a http://www.celysvet.cz/jmena-deti-vyber.php.
Q: Kde najdu inspiraci a databáze českých a zahraničních jmen?
A: V diskuzi uživatelky sdílely tyto zdroje: http://www.libri.cz/databaze/jmena/, http://www.celysvet.cz/jmena-deti-vyber.php, http://www.vestirna.com/www2/_jmena/jmena.php?p... a článek s inspirací na ona.idnes.cz.
Q: Jak vybrat jméno vhodné pro život v zahraničí?
A: Doporučuje se volit mezinárodně srozumitelná jména, která se v češtině ani v cizích jazycích výrazně neskloňují ani nezmění, v diskuzi byly uváděny příklady Emma, Oliver, Eric, Finn, Tobias, Jamie, Emily, Vanessa.
Q: Jak řešit nesouhlas rodiny s vybraným jménem?
A: V diskusi byly sdíleny praktiky: projednat kompromis s partnerem, zapojit prarodiče jen k návrhům, nebo rozdělit volbu (jeden rodič vybírá pro holku, druhý pro kluka); konečné rozhodnutí podle příspěvků zůstává na rodičích.
Q: Jak se vyhnout příliš rozšířeným jménům?
A: Uživatelé v diskuzi zmiňovali, že vedoucí jména v posledních letech byla např. Tereza a Jakub, a doporučovali vybírat méně běžné varianty nebo starší/raritní jména jako Rozálie, Alma, Zlata, Noemi, Vanessa, Tobias, aby se snížila pravděpodobnost opakování ve třídě.
Q: Jak zohlednit znění jména s příjmením a skloňování?
A: V diskuzi rodiče zdůrazňovali kontrolu znělosti s příjmením a vhodnost skloňování jako kritérium výběru a doporučovali předem vyzkoušet oslovení i v odstínech zdrobnělin (např. Klárka, Anička, Vojtíšek).
Závěry z diskuze
Shoda
- Volba jména často zohledňuje kompatibilitu se zněním příjmení a s prostředím (české vs. zahraniční).
- Rodiče řeší kompromisy s partnerem a někdy i s širší rodinou; konečné rozhodnutí je ale na rodičích.
- Jméno nemusí být uvedeno v českém kalendáři, přičemž rodiče používají online databáze jmen pro inspiraci.
Sporné názory
- Dávat jméno po příbuzném je buď vhodné jako pocta a tradice, nebo nevhodné z důvodu osobních asociací a „opakování“ jmen v rodině.
- Volit „klasická česká jména“ versus „moderní/mezinárodní jména“ je rozpor mezi preferencí tradice a praktičností v zahraničním prostředí.
Otevřené otázky
- Jak moc ovlivnit volbu jména četnost stejného jména v širším okolí či generaci?
- Do jaké míry by měl být brán v potaz kalendář svátků při plánování data porodu a jména?
- Jak najít optimální kompromis mezi osobními vazbami na jméno a přáním partnera či rodiny?
Zmíněné značky a firmy
beremese.cz, ona.idnes.cz, libri.cz, celysvet.cz, vestirna.com, Chinaski, Ulice
Zmíněné produkty a metody
kalendář jmen, databáze jmen Libri (http://www.libri.cz/databaze/jmena/), seznam jmen celýsvět.cz (http://www.celysvet.cz/jmena-deti-vyber.php), Vestírna jmenný seznam (http://www.vestirna.com/www2/_jmena/jmena.php?p...), volba mezinárodního jména, kompromis „jeden rodič = jedno pohlaví“
Místa a osoby
Německo, Maďarsko, Turecko, Ulice (televizní seriál)
Určitě to chci vědět. Teda jestli to půjde poznat.
Dneska jsem byla na kontrole a poprvé jsem pořádně slyšela srdíčko - teda musím říct, že je to zážitek jako blázen. Předtím jsem byla jen na ultrazvuku a tam není nic slyšet, jen vidět.
A za 3 týdny jdu na velký ultrazvuk a tam už se snad dozvím, co to bude.
teda ty se máš...musí to být krásný zážitek.. už se na to těším..a tvůj chodí s tebou nebo půjde až na ten velký? a řekneš to co to bude.? aspon tajně mě? 😉
Jasně že řeknu. Jen jsem se rozhodla neříkat okolí, jaká máme vybraná jména - určitě by mi je někdo vyfoukl.
A manžel zatím se mnou nebyl, půjde až na velký. Jen mám strach, aby to tam s ním neseklo. Viděl sice fotky, ale ty jsou takové divné. Když to vidíš na monitoru, to je bomba.
neboj nesekne...určitě bude z toho celý na měkko,taky jsem zvědavá na svojeho..no on moc emoce nedává najevo..tak uvidím..a jak tvůj reagoval kdyžs mu řekla ´že čekáte?
Ahojky, vcera jsem narazila na krasny holcici jmeno, aspon teda mne se hodne libi - Stella a tak to dnes sdeluji priteli a on na to pobavene: Jasne anebo se muze jmenovat treba Plzen a kluk Heineken! 😀 😀 😀
Ja si totiz neuvedomila ze Stella je tady jedna ze znacek piv 😖 No tak taky dobry..
lucijo, je vidět že je to chlap, hned ho napadne přirovnání..ale stella není špatné...každý ti bude ale říkat..jo stela zázvorková..a co nějaké francouzké jméno?
V cechach asi jo s tou zazvorkovou 😀 😀
Francouzskych jmen krasnych jsou tisice, ted jsme nalozeni na www.prenoms.com (vlevo jsou fille - holcici a garcon - klucici) srovnany podle abecedy jen napr. holcicich od pismene A je tam 1200,to mame jeste na dlouho to cely prelouskat! Ja chtela jmeno mezinarodni s jednoduchou vyslovnosti v obou zemich aby nemuselo dite vsude svoje jmeno hlaskovat a aby bylo srozumitelny v obou jazycich. Pritele to nebavi cist, brisku rika Tom uz od zacatku,a kdyby to byla holcicka tak by chtel Lea,Sarah,Lena nebo Alexandra no tak uvidime 😵
hezký jsou i Amélie, je to v tom francouzském a hodně se to dává i u nás nebo se mi líbí Alma..no ale těch jmen tam je požehnaně..ty tvoje jsou taky hezké, všechny 3, Lena je jako česká Lenka což jsem já..
Amelie je krasny,tam jich je ale krasnych strasne moc ...
A pak to chce taky koukat jak se to bude hodit k prijmeni.
to je fakt, my nemůžem mít jména co končí na Š jako Matouš, protože příjmení nám začíná na ˇˇS
Jo to mas pravdu, a je zrovna hodne hezkych ceskych jmen ktere konci na s s hackem (promin nemam ceskou klavesnici) treba Lukas Tomas Matyas atd..Ty jsou pro nas tim padem taky tabu prave kvuli tem hackum,to by francouzi nenapsali.
No a k prijmeni - my mame dve prijmeni ktere se k sobe zaprve absolutne nehodi a zadruhe je to pak nehorazne dlouhe..Chteli jsme nejdrive aby dite melo prijmeni tatky i mamky,kdyz nejsme svoji,ale asi to vzdame.Aby nas prcek pak neproklinal 🙂
Deminko, jak reagoval? Koukal jako tele 😀 . My to sice plánovali, ale i tak nás to tak nějak překvapilo. A žádná romantika se rozhodně nekonala. Vylítla jsem ze záchoda s přiblblým výrazem a hulákala jsem, že jsem těhotná 😀
Lucijo Amelie je moc hezké jméno, jo a Stele je i ztužený tuk 🙂
V Anglii je zase prý hodně populární Rebeka. Teda tam asi psáno Rebeca.
jinak já mám hezké příjmení co jsem se vdala..ale mám s ním problémy, protože se píše česky a všichni ho píší němeky nebo tak napolo...
Baru,napodobne u nas s tim oznamenim,zadna romantika,byla jsem v soku,ze se to povedlo hned po vysazeni a bez nejakeho vyjimecneho usili a v navic nasem veku 😀 A pritel to tusil,ze se mnou neco nebude v poradku,kdyz jsem najednou kazde odpoledne chodila spat..
lucijo, teda hned po vysazení to je dobrý..my 5 měsíců a nic..baru a tobě se to povedlo po jak dlouhé době?
Deminko po půl roce jsem byla těhotná. Bez většího snažení. Ale je fakt, že jsem vůbec nečekala, že to půjde takhle rychle. Měla jsem plány až do konce září, které jsem musela nakonec zrušit. Možná to bylo tím, že jsem byla totálně v pohodě a vůbec s tím ještě nepočítala. Říkala jsem si, no tak do roka a do dne 🙂 to bude akorát.
Lucijo a s tím věkem máš pravdu. Všichni mě pořád strašili, jak jsem stará 😢 a že už to určitě, tak hladce nepůjde a tak.
Presne to samy!!!!!! Vsichni strasili a to i doktori ze po tricitce to uz jen tak nepujde,a tak jsem si rekla ze vynecham prasky uz ted s tim,ze jestli to dopadne do roka by to bylo idealni,a proto jsem na to fakt ani nepomysleli ze uz jako delame dite 😀 😀 😀 a proto ten sok 😀 Ale jsme radi samozrejme 😀
Jo tak to jsme na tom stejně. Škoda jen, že nebydlím taky ve Francii u moře. Závidím - to musí být úplně super. A jak válčíš s francouzštinou? Učila jsem se jí 4 roky a pak když na mě ve Francii vybafli, tak jsem jim nerozuměla ani slovo 😀
Jejda,to ja mam zas nekdy obdobi ze bych chtela byt zpatky v cechach!!! Okoli je tady fakt krasny,ale chybi mi kamosi rodina prace a jidlo!!! 😀
Jinak ja se nikdy fr neucila,naucila jsem se az tady asi behem roku,ale porad mluvim s prizvukem z 'vychodu' 🙂
Lucijo láska dělá divy co 😀 Asi se budu muset zaláskovat do nějakého francouze, pak mi ten jazyk taky půjde sám 😉
Deminka: Taťka se jmenuje Roman - já Romana, no nic proti, ale tyhle jména moc nemusím..
Lucisa: Mě se dvě jména docela líbí, ale to už by se příbuzným vůbec nezamlouvalo, takže jsem o tom ani nijak nepřemýšlela, ale tvé dvě holky mají super jména!!Fakt se mi moc líbí!
No jinak ta Rebeka není špatná a Tina taky - ale víc se mi líbí s tím "i"
rovo, roman není hrozné jméno, můj táta je třeba Lubomír. po něm bych dítě nikdy nedala. Ale jméno Roman taky nemusím. Děkuji za radu s tím i...
baru, tak to už by mi mohlo vyjít ne? už je to 5 měsíců snažení a začínáme 6...já teda zas myslela, že to půjde rychle a otěhotním brzo..měla jsem představu tak do 3 měsíců, ´ńo a taky jsem to hned potřebovala..ted je problém, že hledám práci a když se povídají, že je mi 30 a jsem vdaná a bezdětná, tak se dívají, že jim uteču, takže mě asi ani nikde chtít nebudou
Deminka to chapu s tou praci to neni jednoduche. S otehotnenim radim vypnout a nemyslet na to,nechat tomu volny prubeh,psychika myslim udela hodne.Drzim palecky 😵
Deminko čím víc nad tím budeš přemýšlet, tím dýl to bude trvat ☹ Uvidíš, že nakonec budeš těhu, v době, kdy to budeš předpokládat nejmíň. Kamarádky se taky hrozně snažili, už z toho byla na nervy a pak jí odvezli tatínka do nemocnice, z které už se nevrátil. Takže poslední na co myslela bylo mimčo a za měsíc byla těhu. Je to teda zrovna docela blbej příklad, ale já myslím,že je hodně o té psychice.
A držím palečky až je to už brzy - a prý je normální rok snažení.

no tak to je jiná...necháš si říct pohlaví? já jednou určitě, jsem totižř nedočkavá