Jména pro miminka. Držíte se tradičních nebo moderní?
Ahojky maminky-budouci i ostatni,jaka date jmena svym ratolestem?Drzite se tradicnich,nebo neco moderniho?
Stručné shrnutí
- Volba křestního jména řeší rodiče mezi tradičními českými jmény a mezinárodními jmény, která se lépe vyslovují v zahraničí (uvedenými příklady byly Emma, Oliver, Eric, Tobias, Jamie, Emily, Vanessa).
- Rodiče často používají kompromisy a taktiky jako „jeden rodič vybírá jméno pro dívku, druhý pro chlapce“, kontrola znělosti s příjmením a vyřazení jmen používaných blízkými příbuznými.
- V diskuzi byly doporučeny online zdroje pro inspiraci jmény včetně databází a seznamů: http://www.libri.cz/databaze/jmena/, http://www.celysvet.cz/jmena-deti-vyber.php, http://www.vestirna.com/www2/_jmena/jmena.php?p... a článek na ona.idnes.cz.
Q: Může se dítě v ČR jmenovat jménem, které není v kalendáři?
A: Ano, v diskuzi bylo uvedeno, že lze dát i jméno, které není v českém kalendáři; přímo uvedené příklady a doporučení pro ne-kalendářní jména najdete na http://www.libri.cz/databaze/jmena/ a http://www.celysvet.cz/jmena-deti-vyber.php.
Q: Kde najdu inspiraci a databáze českých a zahraničních jmen?
A: V diskuzi uživatelky sdílely tyto zdroje: http://www.libri.cz/databaze/jmena/, http://www.celysvet.cz/jmena-deti-vyber.php, http://www.vestirna.com/www2/_jmena/jmena.php?p... a článek s inspirací na ona.idnes.cz.
Q: Jak vybrat jméno vhodné pro život v zahraničí?
A: Doporučuje se volit mezinárodně srozumitelná jména, která se v češtině ani v cizích jazycích výrazně neskloňují ani nezmění, v diskuzi byly uváděny příklady Emma, Oliver, Eric, Finn, Tobias, Jamie, Emily, Vanessa.
Q: Jak řešit nesouhlas rodiny s vybraným jménem?
A: V diskusi byly sdíleny praktiky: projednat kompromis s partnerem, zapojit prarodiče jen k návrhům, nebo rozdělit volbu (jeden rodič vybírá pro holku, druhý pro kluka); konečné rozhodnutí podle příspěvků zůstává na rodičích.
Q: Jak se vyhnout příliš rozšířeným jménům?
A: Uživatelé v diskuzi zmiňovali, že vedoucí jména v posledních letech byla např. Tereza a Jakub, a doporučovali vybírat méně běžné varianty nebo starší/raritní jména jako Rozálie, Alma, Zlata, Noemi, Vanessa, Tobias, aby se snížila pravděpodobnost opakování ve třídě.
Q: Jak zohlednit znění jména s příjmením a skloňování?
A: V diskuzi rodiče zdůrazňovali kontrolu znělosti s příjmením a vhodnost skloňování jako kritérium výběru a doporučovali předem vyzkoušet oslovení i v odstínech zdrobnělin (např. Klárka, Anička, Vojtíšek).
Závěry z diskuze
Shoda
- Volba jména často zohledňuje kompatibilitu se zněním příjmení a s prostředím (české vs. zahraniční).
- Rodiče řeší kompromisy s partnerem a někdy i s širší rodinou; konečné rozhodnutí je ale na rodičích.
- Jméno nemusí být uvedeno v českém kalendáři, přičemž rodiče používají online databáze jmen pro inspiraci.
Sporné názory
- Dávat jméno po příbuzném je buď vhodné jako pocta a tradice, nebo nevhodné z důvodu osobních asociací a „opakování“ jmen v rodině.
- Volit „klasická česká jména“ versus „moderní/mezinárodní jména“ je rozpor mezi preferencí tradice a praktičností v zahraničním prostředí.
Otevřené otázky
- Jak moc ovlivnit volbu jména četnost stejného jména v širším okolí či generaci?
- Do jaké míry by měl být brán v potaz kalendář svátků při plánování data porodu a jména?
- Jak najít optimální kompromis mezi osobními vazbami na jméno a přáním partnera či rodiny?
Zmíněné značky a firmy
beremese.cz, ona.idnes.cz, libri.cz, celysvet.cz, vestirna.com, Chinaski, Ulice
Zmíněné produkty a metody
kalendář jmen, databáze jmen Libri (http://www.libri.cz/databaze/jmena/), seznam jmen celýsvět.cz (http://www.celysvet.cz/jmena-deti-vyber.php), Vestírna jmenný seznam (http://www.vestirna.com/www2/_jmena/jmena.php?p...), volba mezinárodního jména, kompromis „jeden rodič = jedno pohlaví“
Místa a osoby
Německo, Maďarsko, Turecko, Ulice (televizní seriál)
Janacu: Tim neni jen zkracenina, je to anglicke jmeno a tudiz by ti ho na matrice meli normalne povolit, dokonce i Timmy, Timothy jsou anglicka jmena atd, tudiz jinym statem uznana...Zkusila bych Phdr. Knappovou, ta ti to rekne urcite.Jinak vazne nechapu, ten postoj ceskych urednic ohledne davani jmen. Myslim si, ze by to melo byt na rodicich, aby svemu potomkovi dali jmeno, ktere k nemu proste bude "patrit" My nastesti zijeme v Anglii,takze to budou moje vysnena jmena Emily Sky nebo pro kluka Jamie :]
Caira,
já jsem zkoušela ty stránky od Andrei73 a tam je u Tima opravdu dodatek, že je jedná o zkráceninu Timotey. Paní Knappovou ještě vydržím, až mi dalším UZ snad konečně řeknou, jestli to bude kluk nebo holčička. Díky
Janacu: kdyz ut tak by to melo byt od Timothy, ne timotey...Zkus se na to vazne poptat, ja si myslim, ze Tim by ti mel projit.. 😉
Nazdárek máme holčičku a naštěstí přítel vymyslel jméno,jmenuje se Eliška (podle Elišky Junkové-závodila v autě),další mimi pokud bude kluk bude se jmenovat po tatínkovi Lukáš.Kdyby to byla holka tak to bude asi Marie po babičce.Po mě bych jí jméno nedala,Oldřiška není moc používané jméno a je tak trochu zvláštní. 🙂
Ahojte ve spolek,
pročítala jsem pročítala a zjistila jsem, že mé názory na jména se mění postupem let-jak stárnu 🙂
Jediné jméno, které se mi líbí opravdu z dětských let je Kateřina pro holku, ale jinak také Sára, Daniela.
Pro kluka Daniel, Tomáš a Radek po příteli....uvidím, co někdy projde, protože tolik dětí v plánu opravdu nemáme 😀
andik: Tobias je krasne jmeno, ale me by neproslo.. palil po me jeden kluk, kdyz jsem zacala chodit s nynejsim pritelem a jmenoval se Toby..takze to by muj milacek neprenesl pres srdce 😀
my jsme vybrali Miu, ale jeste by se nam libilo jedno krestni jmeno, ale na tom se ne a ne shodnout....
my máme už několik let nachystano Vladimír (Vláďa) po dědovi a Jana - to je jméno v obou rodinách oblíbené - já, moje máma, moje tchyně, sestřenice...tak proč ne ještě další 😀
Jinak mě osobně se moooc líbí Nela- Nelinka... to by bylo jméno pro druhou holčičku
Mia je take krasne jmeno, ale tady u nas je az moc pouzivane.. no i kdyz nevim, proc to rikam, ted si uvedomuju, ze my mame vybrane jmena Emily a Jamie a to jsou taky na top 10 nejpopularnejsich jmen v UK 😀
Ahojky. Tak u nás se bude válčit. 😀 Pro holčičku Kristýnka nebo Sára a kluk to bude ten boj. 🙂 Snad Daniel, Lukáš, Fakt nevíme. 😒 Jako první jsme si říkali, že bychom se pokusili vybrat jména bez "r", ale moc se to nedaří. 😀 Tak snad se dohodneme, máme ještě spoustu času. 😅
Včera večer v TV nic nedávali, tak jsme zalezli do pelíšku se sezamem všech jmen z kalendáře. Máme sice vybráno: Karolínka / Ondra, ale chtěli jsme se ještě podívat, zda neobjevíme něco hezčího, na co jsme třeba zapoměli. Vzali jsme to vylučovací metodou. Ještě jsme teda nedoškrtali, protože mě přemohl spánek. No ale myslím, že stejně zůstanem u těch původních dvou jmen 😀 Tyhle jména víme už dávno, tak by bylo divný to teď měnit ... Hlavně nechceme jména po nás - sice se nám líbí, ale stejná nechceme.
Já jsem byla na vybírání jména sama, chtěla jsem si to ulehčit tím,že jsem si nechala říct,co to bude...takže jméno pro kluka (kterého jsem si vždycky přála)...nemohla jsem se pořád rozhodnout a najednou se mi žádné jméno nelíbilo.Malej se narodil o měsíc dříve a jméno dostal až 10minut po porodu - TOBIAS Až mu někdy v budoucnu budu pořizovat sourozence,tak už mám dopředu vybrané jména, pro jistotu holčička bude LEONTÝNKA nebo PATRICIE a kluk DENNIS nebo RICHARD.
Myslím, že je dobrý dát jméno tak,aby chudák dítě nemělo svátek a narozky hned po sobě, aby si během roku užilo 😀 Né jak já, narozky v říjnu, svátek v listopadu, pak vánoce a pak celej rok nic 🙂 Nám se snad narodí mimi někdy v červenci, tak pro kluka je Daniel, ten je v prosinci (tatínek prý bude statečně obhajovat, proč nic ke svátku nedostane, že za pár dní jsou vánoce🙂 a holčina asi Michaela.
Taky dávám jména vzhledem k příjmení - krátké příjmení - delší křestní 🙂
Ale jinak se mi docela líbí i Simona, Natálie a takový 🙂 aj Barbora, ale já ráčkuju, sice trošku, ale přece
Jsem na tom podobně jako fotografka - v polovině prosince svátek, na konci vánoce a v polovině ledna narozky a pak celý rok nic (s výjimkou dětského dne, ale to jsme dostávali jen nějakou drobnost, spíš jsme někam šli), takže jsme se snažili také jména vybírat podle data narození. Obě dcery máme listopadové, obě mají dvě křestní jména s tím, že aspoň jedno z nich je v kalendáři aspoň za půl roku. Bohužel u starší dcery se nám příbuzenstvo nepodařilo přesvědčit, abychom ji slavili na Noemi, protože v českém kalendáři není, ale podle maďarského je v dubnu, kdežto Nela je v únoru, tak má malá taky smůlu, no? Ale snažili jsme se 😉
Ahoj Luciso, všimla jsem si, že tvoje holčičky mají každá dvě jména, taky nad tím uvažuji, ale jak to je. Používají pořád obě jména, nebo jen to první, nevím jak to chodí, tak by mně to zajímalo. Díky za odpověď.......
Já jsem na tom ještě hůř svátek 20.dubna a narozky 29.dubna ☹ No co byste těm našim udělali??!! My chtěli Markétku, ale ta má svátek 13.července a já mám termín 9.července, tak nechci udělat stejnou blbinu.Takže Adélka 2.září, zatím, pokud manžel nenajde zase něco jinýho 😉
Ahojda,jsem ve 28.týdnu a čekáme druhého klučíka.Ten první se jmenuje Daniel a náš druhý bude nejspíš Michael nebo Dominik...ale taky se nám líbí Alex 🙂 A pokud by se nám podařila v budoucnu holčička,tak by to byla Leontýnka 😉
Ahojky...cekam treti mimi..mam dvojčátka Tadyska a Tomiska..chtela bych jmeno na T ale nemuzu na zadne prijit...nemate nejaky typ??muze byt kllidne i cizi ☹
ahojky,já jsem si v tom našem kalendáři nemohla vybrat,nakonec to vyhrála Gabriella s těma dvěma el,je to zajímavější a hezčí.nebo Adámek a máme Adámka,sice má svátek 3 týdny před narozkama ale neva.
mě se docela líbí i Dennis 🙂 na T mě napadl taky jen Tobias 😀 jinak hezký je i Gabriel. 🙂
Klučík se bude jmenovat po tatínkovi a holčička po mně 😉
Z těch momentálně hódně oblíbených jmen se mi líbí Emma - hlavně proto, že je to moje oblíbená austenovská hrdinka... 🙂 ... ale stejně mě trochu mrzí, že je to právě teď samá Emma, Ella, Gabriella, i když jsou to krásná jména. Možná proto fandím jménům jako František, Tonička, Anežka, Miluška...
😀 ...nemají vůbec snadné se prosadit.

Andreo,
moc děkuju, já jsem si přála Tima, ale nemohla jsem ho nikde najít. Dopadlo to tak, jak jsem předpokládala - miminko Timotei rozhodně nebude, to by bylo jak pomsta (Tim je zdrobnělina). Ještě se mi líbí Robin, ale měl by Vánoce, narozky a svátek v jednom chumlu. A Marián, jenže to zase nechce manžel. S těma klukama je to prostě složitý. Holčičku vím hned od začátku - Ela.