Jména pro miminka. Držíte se tradičních nebo moderní?
Ahojky maminky-budouci i ostatni,jaka date jmena svym ratolestem?Drzite se tradicnich,nebo neco moderniho?
Stručné shrnutí
- Volba křestního jména řeší rodiče mezi tradičními českými jmény a mezinárodními jmény, která se lépe vyslovují v zahraničí (uvedenými příklady byly Emma, Oliver, Eric, Tobias, Jamie, Emily, Vanessa).
- Rodiče často používají kompromisy a taktiky jako „jeden rodič vybírá jméno pro dívku, druhý pro chlapce“, kontrola znělosti s příjmením a vyřazení jmen používaných blízkými příbuznými.
- V diskuzi byly doporučeny online zdroje pro inspiraci jmény včetně databází a seznamů: http://www.libri.cz/databaze/jmena/, http://www.celysvet.cz/jmena-deti-vyber.php, http://www.vestirna.com/www2/_jmena/jmena.php?p... a článek na ona.idnes.cz.
Q: Může se dítě v ČR jmenovat jménem, které není v kalendáři?
A: Ano, v diskuzi bylo uvedeno, že lze dát i jméno, které není v českém kalendáři; přímo uvedené příklady a doporučení pro ne-kalendářní jména najdete na http://www.libri.cz/databaze/jmena/ a http://www.celysvet.cz/jmena-deti-vyber.php.
Q: Kde najdu inspiraci a databáze českých a zahraničních jmen?
A: V diskuzi uživatelky sdílely tyto zdroje: http://www.libri.cz/databaze/jmena/, http://www.celysvet.cz/jmena-deti-vyber.php, http://www.vestirna.com/www2/_jmena/jmena.php?p... a článek s inspirací na ona.idnes.cz.
Q: Jak vybrat jméno vhodné pro život v zahraničí?
A: Doporučuje se volit mezinárodně srozumitelná jména, která se v češtině ani v cizích jazycích výrazně neskloňují ani nezmění, v diskuzi byly uváděny příklady Emma, Oliver, Eric, Finn, Tobias, Jamie, Emily, Vanessa.
Q: Jak řešit nesouhlas rodiny s vybraným jménem?
A: V diskusi byly sdíleny praktiky: projednat kompromis s partnerem, zapojit prarodiče jen k návrhům, nebo rozdělit volbu (jeden rodič vybírá pro holku, druhý pro kluka); konečné rozhodnutí podle příspěvků zůstává na rodičích.
Q: Jak se vyhnout příliš rozšířeným jménům?
A: Uživatelé v diskuzi zmiňovali, že vedoucí jména v posledních letech byla např. Tereza a Jakub, a doporučovali vybírat méně běžné varianty nebo starší/raritní jména jako Rozálie, Alma, Zlata, Noemi, Vanessa, Tobias, aby se snížila pravděpodobnost opakování ve třídě.
Q: Jak zohlednit znění jména s příjmením a skloňování?
A: V diskuzi rodiče zdůrazňovali kontrolu znělosti s příjmením a vhodnost skloňování jako kritérium výběru a doporučovali předem vyzkoušet oslovení i v odstínech zdrobnělin (např. Klárka, Anička, Vojtíšek).
Závěry z diskuze
Shoda
- Volba jména často zohledňuje kompatibilitu se zněním příjmení a s prostředím (české vs. zahraniční).
- Rodiče řeší kompromisy s partnerem a někdy i s širší rodinou; konečné rozhodnutí je ale na rodičích.
- Jméno nemusí být uvedeno v českém kalendáři, přičemž rodiče používají online databáze jmen pro inspiraci.
Sporné názory
- Dávat jméno po příbuzném je buď vhodné jako pocta a tradice, nebo nevhodné z důvodu osobních asociací a „opakování“ jmen v rodině.
- Volit „klasická česká jména“ versus „moderní/mezinárodní jména“ je rozpor mezi preferencí tradice a praktičností v zahraničním prostředí.
Otevřené otázky
- Jak moc ovlivnit volbu jména četnost stejného jména v širším okolí či generaci?
- Do jaké míry by měl být brán v potaz kalendář svátků při plánování data porodu a jména?
- Jak najít optimální kompromis mezi osobními vazbami na jméno a přáním partnera či rodiny?
Zmíněné značky a firmy
beremese.cz, ona.idnes.cz, libri.cz, celysvet.cz, vestirna.com, Chinaski, Ulice
Zmíněné produkty a metody
kalendář jmen, databáze jmen Libri (http://www.libri.cz/databaze/jmena/), seznam jmen celýsvět.cz (http://www.celysvet.cz/jmena-deti-vyber.php), Vestírna jmenný seznam (http://www.vestirna.com/www2/_jmena/jmena.php?p...), volba mezinárodního jména, kompromis „jeden rodič = jedno pohlaví“
Místa a osoby
Německo, Maďarsko, Turecko, Ulice (televizní seriál)
gondola: Psala jsem to o stránku dřív - moc fandím Anežkám a vůbec takovým těm klasickým jménům, i když se mi líbí i některá ta momentálně módní... Jinak s tím
utajením jmen - my sice mimi nečekáme, ale jednou jsem takhle před svojí babi plácla, že se nám líbí jméno Lilian, Lili... a babi na mě: Prosím tě, to snad nemyslíš vážně, já jsem znala jednu takovou protivnou babu - Lilianu Kotrbovou - to přece nedáš...!!! 😀
Ahoj, taky mimčo nečekáme, ale chceme začít. Bude mít 24, tak si myslím, že je to tak akorát na první děťátko. Mě se líbí pro holčičku Kateřina, Tereza nebo Eliška, pro kluka Jakub, Ondřej nebo Honzík. 🙂
Gondola, máš pravdu s tou rodinou. Souhlasím s Tebou, když to řekneš, tak to začnou různě překrucovat a zesměšňovat, nikdy se nezavděčíš všem. Já tak řekla do placu nápad s tou Berenikou (Berunka, Niky) a to jsi měla vidět reakce. Přitom mě se to moc líbí, ale asi na konec stejně dám na tlak okolí a ne na svůj vnitřní pocit. Ale snad jen kvůli tomu, že i manža z toho není moc nadšenej,třeba to bude chlapeček, tak mě to pak nebude mrzet. 🙂 Všichni si zvyknou, můj kolega v práci dal synovi jméno Aram a taky si všichni zvykli a berou to.
gondol to teda ta známá, je docela expert ne? Na každý jméno se něco najde, ale Anežka je moc hezká, pokud se vám líbí, není co řešit 😉
Ahoj holky, přidám se.Moc se mi líbila Sophie, ale doma mi to neprošlo, tak aspoň v češtině, Sofie.
Jinak jsme měli vybranou Beátu, Vanessu, Elisabeth.S klučíkem jsme moc nepočítali, tak snad je holčička definitivní, ale do porodnice mám napsáno Sofie a Tobiáš.
sylvar, ty se máš, mě Sofinka neprošla, manža nechtěl ani slyšet 😉 Máš vybraná moc hezká jména obě 😉
macanet, co to dalo práce! 🙂 a jaká máte jména vy?
já ještě přemýšlím, že by se mohla jmenovat Sofie Emma, ale nevím, jestli to není moc úlet 😀 😲 😉
My máme Adélku ! Kdyby to byl býval kluk, tak Ondra. 😉 Proč by se nemohla jmenovat Sofie Emma, teď záleží, jestli byste využili to druhý jméno 😅 Jestli nebudete říkat jen Sofi? 😉
holky..třeba Elizabeth je moc krásné..ale povolí vám to v Čechách? Nebo se to už změnilo? 😕
Jojo sisstin povolej jakýkoliv jméno, který je v kalendáři, nejen našem, samozřejmě ne ty jako Vinetou 😀 😀 U nás bude mít Smouli -Katrinku
macanet: aha..tak to se změnilo...dřív jsi nemohla dát ani Radku třeba 😉 tak to je fajn 😉 já už jsem stoprocentně rozhodnutá pro Mariannu 😉
No tak si dej ještě nějaký do zálohy, kdyby náhodou 😉 , nikdy nevíš. A kdyby to byl náhodou kluk, jak by se teda jmenoval? 😀
No trochu netradiční v dnešní době, ale to záleží na vás, já reagovala stejně u kámošky na Josefa, ale Pepíno je fajn 🙂
macanet: ale teda vzhledem k tomu, že už jednoho má...tak to je úlet..ale nedá si to vymluvit 🙄 🙄 🙄 🙄 🙄
Jo to mě pak taky došlo, že je to vlastně Slovák, tam je to normální, máme kámoše Rastislava a Štefana 😉 Tý brďo on mu jeden Laco nestačí?? 😀
macanet: u nich je prostě automaticky kluk po tátovi..a holce rozhoduje máma 😉 mně to přijde fakt trapný..ani jsem nevěděla, že to jde..ale když je to s jinou babou..tak to jde..asi proto, že svýho syna vůbec nevídá od miminka..tak mu to asi tak nepřijde 😒 platí na něj a všechno možný, ale ex mu ho zapírá, že není doma..a že je nemocnej a tak...takže vztah veškerý žádný 🙄
Holky, moc děkuju za podporu. Jinak se mi také líbí zdvojená jména, ale nevím, zda se i to druhé jméno "ujme" nebo jak se vlastně používá takové dvojité jméno. jinak Sofinka i Ema jsou krásné jména, Berenika je také originální
gondola: právě, ono to druhé jméno má význam hlavně u rodin , kde křestní je stejné a právě to druhé se odlišuje...ale u nás to není obvyklé 😉
Aha, to jsem nevěděla, to je zajímavé a logické. Ale je fakt, že u nás je jedna Anna-Marie a její rodina jí důsledně říka Anno-Marie a taky to jde a je to hezké.

Inees, Alexandr se mi moc líbí, je to hezké jméno, holky, každé jméno je hezké, když se hezky říká, teda až na ty jména z telenovel, myslím tím, že např. Esmeralda Vopršálková zní docela excentricky, ne? Jinak vám chci říct, že já bych už nikdy nikomu dopředu neřekla jaké máme vybrané jména, bo při prvním synovi jsme to tajili a pak to všichni vzali jakože je to hotovo. Mimochodem, je to Vašek. A teď čekáme holčičku, řekli jsme, že chceme Anežku a všichni k tomu mají nějkaé připomínky, už mě to štve, měla jsem to tajit a byl by klid. Nebo vám fakt přijde Anežka tak hrozná. korunu tomu nasadila známá co miřekla Anežka? Co má pi.u na ježka? Tož už to nikde nevykládám, jenom tady na koníkovi, tu se minikdo nediví a neposmívá. A jak jste na tom vy u svých rodin a známých?