Jména pro miminka. Držíte se tradičních nebo moderní?
Ahojky maminky-budouci i ostatni,jaka date jmena svym ratolestem?Drzite se tradicnich,nebo neco moderniho?
Stručné shrnutí
- Volba křestního jména řeší rodiče mezi tradičními českými jmény a mezinárodními jmény, která se lépe vyslovují v zahraničí (uvedenými příklady byly Emma, Oliver, Eric, Tobias, Jamie, Emily, Vanessa).
- Rodiče často používají kompromisy a taktiky jako „jeden rodič vybírá jméno pro dívku, druhý pro chlapce“, kontrola znělosti s příjmením a vyřazení jmen používaných blízkými příbuznými.
- V diskuzi byly doporučeny online zdroje pro inspiraci jmény včetně databází a seznamů: http://www.libri.cz/databaze/jmena/, http://www.celysvet.cz/jmena-deti-vyber.php, http://www.vestirna.com/www2/_jmena/jmena.php?p... a článek na ona.idnes.cz.
Q: Může se dítě v ČR jmenovat jménem, které není v kalendáři?
A: Ano, v diskuzi bylo uvedeno, že lze dát i jméno, které není v českém kalendáři; přímo uvedené příklady a doporučení pro ne-kalendářní jména najdete na http://www.libri.cz/databaze/jmena/ a http://www.celysvet.cz/jmena-deti-vyber.php.
Q: Kde najdu inspiraci a databáze českých a zahraničních jmen?
A: V diskuzi uživatelky sdílely tyto zdroje: http://www.libri.cz/databaze/jmena/, http://www.celysvet.cz/jmena-deti-vyber.php, http://www.vestirna.com/www2/_jmena/jmena.php?p... a článek s inspirací na ona.idnes.cz.
Q: Jak vybrat jméno vhodné pro život v zahraničí?
A: Doporučuje se volit mezinárodně srozumitelná jména, která se v češtině ani v cizích jazycích výrazně neskloňují ani nezmění, v diskuzi byly uváděny příklady Emma, Oliver, Eric, Finn, Tobias, Jamie, Emily, Vanessa.
Q: Jak řešit nesouhlas rodiny s vybraným jménem?
A: V diskusi byly sdíleny praktiky: projednat kompromis s partnerem, zapojit prarodiče jen k návrhům, nebo rozdělit volbu (jeden rodič vybírá pro holku, druhý pro kluka); konečné rozhodnutí podle příspěvků zůstává na rodičích.
Q: Jak se vyhnout příliš rozšířeným jménům?
A: Uživatelé v diskuzi zmiňovali, že vedoucí jména v posledních letech byla např. Tereza a Jakub, a doporučovali vybírat méně běžné varianty nebo starší/raritní jména jako Rozálie, Alma, Zlata, Noemi, Vanessa, Tobias, aby se snížila pravděpodobnost opakování ve třídě.
Q: Jak zohlednit znění jména s příjmením a skloňování?
A: V diskuzi rodiče zdůrazňovali kontrolu znělosti s příjmením a vhodnost skloňování jako kritérium výběru a doporučovali předem vyzkoušet oslovení i v odstínech zdrobnělin (např. Klárka, Anička, Vojtíšek).
Závěry z diskuze
Shoda
- Volba jména často zohledňuje kompatibilitu se zněním příjmení a s prostředím (české vs. zahraniční).
- Rodiče řeší kompromisy s partnerem a někdy i s širší rodinou; konečné rozhodnutí je ale na rodičích.
- Jméno nemusí být uvedeno v českém kalendáři, přičemž rodiče používají online databáze jmen pro inspiraci.
Sporné názory
- Dávat jméno po příbuzném je buď vhodné jako pocta a tradice, nebo nevhodné z důvodu osobních asociací a „opakování“ jmen v rodině.
- Volit „klasická česká jména“ versus „moderní/mezinárodní jména“ je rozpor mezi preferencí tradice a praktičností v zahraničním prostředí.
Otevřené otázky
- Jak moc ovlivnit volbu jména četnost stejného jména v širším okolí či generaci?
- Do jaké míry by měl být brán v potaz kalendář svátků při plánování data porodu a jména?
- Jak najít optimální kompromis mezi osobními vazbami na jméno a přáním partnera či rodiny?
Zmíněné značky a firmy
beremese.cz, ona.idnes.cz, libri.cz, celysvet.cz, vestirna.com, Chinaski, Ulice
Zmíněné produkty a metody
kalendář jmen, databáze jmen Libri (http://www.libri.cz/databaze/jmena/), seznam jmen celýsvět.cz (http://www.celysvet.cz/jmena-deti-vyber.php), Vestírna jmenný seznam (http://www.vestirna.com/www2/_jmena/jmena.php?p...), volba mezinárodního jména, kompromis „jeden rodič = jedno pohlaví“
Místa a osoby
Německo, Maďarsko, Turecko, Ulice (televizní seriál)
My už máme docela jasno. Když to bude kluk, tak Pepík a holka Vendulka. Jsou to obyč. jména, ale super. 🙂
My jsme se zatím výrazně nedohodli, ale pro kluka jsme vybrali Adama (ten vede u mě, ale ostatními je mi vymlouván, protože by byl chudák - svátek by měl na vánoce a narozeniny hned v lednu), pak Filipa a Honzu. Pro holčičku máme Elišku, Barboru a Veroniku.
Tak já také přidám🙂)) sice nejsme ještě manželé, ale což o jménech máme už rozhodnuto 😀 Holčička bude Nathalie a kluka bychom chtěli Samuela 😀 a nebo Šimona, tak uvidíme, jestli se nám to v budoucnu podaří 😉 hodně štěstí budoucím maminkám, ať Vám ty prcci rostou do krásy a dělají Vám jen samou radost 🙂
M.
Náme se líbí pro holčičiku - Eliška, Anna, Bára, Šárka a nebo po mně Vendulka, pro kluka - Vojta, Filip, Matěj a mně se líbí Jindřich, ale přítel nechce, aby se jmenoval po něm. Tak uvidíme.
Ahojky, tak já taky přídám svoji troškou do mlýna 😉 Pro holky se mi líbí spousta jmen, které ale bohužel obsadilo naše rozsáhlé příbuzenstvo, ale moje nej nej zatím zůstává volné, holčičku bych chtěla Kristýnu, další v pořadí pak mám Alici a Leonu, s klukem to je horší, ale vypadá to na Patrika, jinak nevím, když už se mi to jméno líbí, tak se nehodí k příjmení, nbeo alespoň mě se to dohromady nelíbí, a to jsou Ondřej a Štěpán...
Ahojky, mi se chystáme příští rok čekat a jak to tak vidím zase frčí podobná jména. Holčičku bych chtěla Kristýnku nebo Karolínku - na tom se shodnem s manželem i s většinou příbuzenstva (mimo mojí mamči - hned si připodobňují jména k jejich známým a kritizují) No a chlapečka bych chtěla Erika nebo Ondřeje. 🙂 Erik se manželovi nelíbí a Ondráška by mi i schválil, tak uvidíme 😉
Ahoj, tak mi budeme mít kluka Tomáška a kdyby se doktoři náhodou spletli a byla to nakonec holka tak Lucie.
Ahojky, moje oblíbené jméno je Natálie - má spoustu různých podob a zdrobnělin, horší je to s chlapeckým jménem, tam si teda vůbecc nevím rady..... 🙂 Tak budu doufat v holčičku.....
Ahojda tak mi jsme si vybrali pro mozne potomky jmena Jakub a Matej kdyz to budou kluci a pro holky Anezka nebo Johanka....
u nás už jsou v rodině zabraná jména Monika, Zuza, Klára, katka, Markéta, natálka, nikola, Blanka, Terezka,
taky karel a Martin a Petr
ale Alžbětku mi zatím nikdo nevzal 😉
taky se vam zda blbe, aby se bratranci/sestrenice jmenovali stejne?
mame totiz vybrane jmeno Anicka, ale stejne tak ho ma vybrane pritelova sestra a je velmi pravdepodobne, ze se ji zadari drive nez nam, ale muj pritel porad tvrdi, ze to nevadi, ze budou dve Anicky sestrenice, ze on mel taky bratrance Honzu a nijak mu to nevadilo...ale mne se to nelibi!
Ahoj všichni, já už mám vybráno. Chtěla jsem původně Šimona, ale můj budoucí manžel byl výhradně proti, taky jsem toužila po Tadeášovi nebo Matyášovi, ale příjmení začíná na Š, to jim nemůžu udělat. Nakonec z toho bude prostě Daniel. Je to krásný jméno, hodně mazlivý. Pokud to bude holka, má jméno jasný - Andrea, Ája. Máme totiž psa Fíka, takže to ani jinak nejde..... 😀
My taky chceme Honzu a má ho sestřenice a nestýkají se, myslím si že to nevadí vůbec....
ha, to jsem si teda nabehla, ja ze se tady se mnou shodnete a ono obracene 😀
no ja jsem to brala ze sveho pohledu, ze jsme si se mou sestrenici hodne blizke a travily jsme spolu veskere prazdniny a podobna volna a nedokazu si predstavit, ze bychom se stejne jmenovaly
neco jineho asi je, kdyz jsou to sestrenice, ktere se vidi jednou za nekolik let na nejake velke rodinne oslave
Mishabv - souhlas. Když by moje sestřenice, kterou potkám jednou za rok na Vánoce měla dítě se jménem, které bych chtěla dát dítku i já, tak neváhám. Ale když by takové jméno dal svému potomkovi brácha, se kterým jezdíme na dovolenou a trávíme spolu prakticky všechny volné chvíle, tak do toho bych tedy nešla 😉
Misho u nas to nepripada v uvahu, protoze rodina se hodne schází a běhat po dvoře pět petříků by asi bylo k nepřežití
a babička už ted má problém a to se děti jmenují každé jinak
nejak nechci aby se mi deti jmenovali stejne jako netere nebo synovci ale zas proc se ja mam omezovat jen proto, ze svagrova o deset let starsi ma ted uz dospelou dceru, jejiz jmeno se mi taky libi a chtela bych ho pro dceru
u vrstevniku bych asi hodne vahala , ale u takovehleho vekoveho rozdilu ( vic nez dvacet let) asi vahat nebudu
manicka, tak to taky znam, moje sestrenice je Martina, rodice se rozvedli, jeji tata ma druhou dceru s jinou zenou a ta je taky Martina a prijmeni maji taky stejne...teda mely, nez se vdala...dost divne
Manicko asi jsem tvuj prispevek nepochopila sprvane tak mne oprav jo:
ex svagrova ma partnera a maji Marka
a ten partner ma dalsi dva syny jmenem Marek , kazdeho s jinou ?
protoze ty pises jiny otec stejna matka dva Markove, ale to by neslo, leda by meli jina prijmeni mozna ani to ale ne snad
ciky jojo adrianka je taky muj favorit, tak se jmenuje moje slovenska sestrenka a me se to moc libi
princezno, to je super že se ti to jméno taky líbí.Já neznám nikoho kdo by se tak jmenoval osobně, ani z doslechu.Je to škoda, protože je to krásný 🙂
Tak máme ještě jeden nápad pro kluka Alex a Adrianka se mi také moc líbí 😀 takže se připojuji🙂

alcatko: samozrejme jeste v brisku 😉