Jména pro miminka. Držíte se tradičních nebo moderní?
Ahojky maminky-budouci i ostatni,jaka date jmena svym ratolestem?Drzite se tradicnich,nebo neco moderniho?
Stručné shrnutí
- Volba křestního jména řeší rodiče mezi tradičními českými jmény a mezinárodními jmény, která se lépe vyslovují v zahraničí (uvedenými příklady byly Emma, Oliver, Eric, Tobias, Jamie, Emily, Vanessa).
- Rodiče často používají kompromisy a taktiky jako „jeden rodič vybírá jméno pro dívku, druhý pro chlapce“, kontrola znělosti s příjmením a vyřazení jmen používaných blízkými příbuznými.
- V diskuzi byly doporučeny online zdroje pro inspiraci jmény včetně databází a seznamů: http://www.libri.cz/databaze/jmena/, http://www.celysvet.cz/jmena-deti-vyber.php, http://www.vestirna.com/www2/_jmena/jmena.php?p... a článek na ona.idnes.cz.
Q: Může se dítě v ČR jmenovat jménem, které není v kalendáři?
A: Ano, v diskuzi bylo uvedeno, že lze dát i jméno, které není v českém kalendáři; přímo uvedené příklady a doporučení pro ne-kalendářní jména najdete na http://www.libri.cz/databaze/jmena/ a http://www.celysvet.cz/jmena-deti-vyber.php.
Q: Kde najdu inspiraci a databáze českých a zahraničních jmen?
A: V diskuzi uživatelky sdílely tyto zdroje: http://www.libri.cz/databaze/jmena/, http://www.celysvet.cz/jmena-deti-vyber.php, http://www.vestirna.com/www2/_jmena/jmena.php?p... a článek s inspirací na ona.idnes.cz.
Q: Jak vybrat jméno vhodné pro život v zahraničí?
A: Doporučuje se volit mezinárodně srozumitelná jména, která se v češtině ani v cizích jazycích výrazně neskloňují ani nezmění, v diskuzi byly uváděny příklady Emma, Oliver, Eric, Finn, Tobias, Jamie, Emily, Vanessa.
Q: Jak řešit nesouhlas rodiny s vybraným jménem?
A: V diskusi byly sdíleny praktiky: projednat kompromis s partnerem, zapojit prarodiče jen k návrhům, nebo rozdělit volbu (jeden rodič vybírá pro holku, druhý pro kluka); konečné rozhodnutí podle příspěvků zůstává na rodičích.
Q: Jak se vyhnout příliš rozšířeným jménům?
A: Uživatelé v diskuzi zmiňovali, že vedoucí jména v posledních letech byla např. Tereza a Jakub, a doporučovali vybírat méně běžné varianty nebo starší/raritní jména jako Rozálie, Alma, Zlata, Noemi, Vanessa, Tobias, aby se snížila pravděpodobnost opakování ve třídě.
Q: Jak zohlednit znění jména s příjmením a skloňování?
A: V diskuzi rodiče zdůrazňovali kontrolu znělosti s příjmením a vhodnost skloňování jako kritérium výběru a doporučovali předem vyzkoušet oslovení i v odstínech zdrobnělin (např. Klárka, Anička, Vojtíšek).
Závěry z diskuze
Shoda
- Volba jména často zohledňuje kompatibilitu se zněním příjmení a s prostředím (české vs. zahraniční).
- Rodiče řeší kompromisy s partnerem a někdy i s širší rodinou; konečné rozhodnutí je ale na rodičích.
- Jméno nemusí být uvedeno v českém kalendáři, přičemž rodiče používají online databáze jmen pro inspiraci.
Sporné názory
- Dávat jméno po příbuzném je buď vhodné jako pocta a tradice, nebo nevhodné z důvodu osobních asociací a „opakování“ jmen v rodině.
- Volit „klasická česká jména“ versus „moderní/mezinárodní jména“ je rozpor mezi preferencí tradice a praktičností v zahraničním prostředí.
Otevřené otázky
- Jak moc ovlivnit volbu jména četnost stejného jména v širším okolí či generaci?
- Do jaké míry by měl být brán v potaz kalendář svátků při plánování data porodu a jména?
- Jak najít optimální kompromis mezi osobními vazbami na jméno a přáním partnera či rodiny?
Zmíněné značky a firmy
beremese.cz, ona.idnes.cz, libri.cz, celysvet.cz, vestirna.com, Chinaski, Ulice
Zmíněné produkty a metody
kalendář jmen, databáze jmen Libri (http://www.libri.cz/databaze/jmena/), seznam jmen celýsvět.cz (http://www.celysvet.cz/jmena-deti-vyber.php), Vestírna jmenný seznam (http://www.vestirna.com/www2/_jmena/jmena.php?p...), volba mezinárodního jména, kompromis „jeden rodič = jedno pohlaví“
Místa a osoby
Německo, Maďarsko, Turecko, Ulice (televizní seriál)
My máme vybrané jméno pro kluka Michal, ale nějak se nemůžeme shodnout na holce. Původně jsme měli vybranou Marušku - bříšku také tak říkám - ty naše Mančičko 😀 (zatím nevíme co to bude, říci si to nenecháme, tak doufám, že na mě pak nebude Míša naštvanej, že jsem z něho celou dobu co byl v bříšku dělala holčičku 😉 😀 ) Jenže Tomovo rodině se Maruška nelíbí ☹ Tak jsme ještě přemýšleli nad Verunkou, ale ta je moc dlouhá - Veronika Vobrátilová...nebo co myslíte? Já si představuji jak bude chudinka v první třídě psát to svoje jméno hrozně dlouho...
Peti, já znám Martinu Vobrátilovou - taky delší, ale ne zase příliš 😉
Zaujalo mě, že se rodině nelíbí nějaké jméno - já jsem o tom nikdy nepřemýšlela, ale - ono je obvyklé, že do výběru jména mluví širší rodina a ne jen rodiče dítěte? V mém nejbližším okolí to ještě nikdo neřešil, tak si říkám, co mě někdy v budoucnu čeká 🙂
Konečný rozhodnutí je sice jen a pouze na nás, ale přeci jen jsme jedna rodina, tak jsme výběr jména řešili i s budoucími prarodiči...ale není to podmínkou, stejně to nakonec záleží jen na nás s manželem. Jenže jim to nechci udělat úplně natruc a tak se ještě snažím vymyslet nějaký kompromis. Marie jim přijde moc "staré"...
Peto, tak to jste dobří, já bych si do výběru jména vůbec od nikoho "kecat" nenechala. Jednou je to naše dítko, tak ať má jméno, které se líbí nám. Naše neteř se také jmenuje proti přesvědčení tchýně....a tak jí říká kočičko a jméno nepoužívá...no, to už je sice trochu extrém, ale zrovna u Marušky bych se toho nebála. Je to jméno sice "staré", ale osvědčené....a navíc, jak vidím, holky vymýšlí už i jiné varianty 😉
My máme vybrané jméno pro kluka Adama, ale je nám to rozmlouváno. Prý bude mít chudák svátek na Štědrý den a hned v lednu narozeniny a pak celý rok nic. Jenže nám se to jméno líbí a v našem okolí ho ještě nikdo nemá...
zany, hmmm, to je blbe, moje mama to tak ma, je Eva a narozeniny ma 23.11., takze behem mesice si odbude vsechno narozeniny, svatek i vanoce
Nebo co Maria - jmenuje se tak jedna zákaznice a podepisuje se Ria - to se mi docela líbí 😉
Ještě se nám líbí Filip nebo Honza, ale já si stejně myslím, že je to holčička. A oba si jí o přejeme. U nás v rodině je to samý kluk 😀 😀 😀
Zany, já mám teď čtyřměsíčního synovce Adama a jeho rodiče to vymysleli tak, že se svátek bude slavit přesně o půl roku dřív než by byl, tzn. 24.6., aby to neměl na Vánoce. Myslím,že je to taky řešení 😉
Zany, tak je to sice fakt všechno najednou...ale určitě to dítku lze vynahradit i během roku - je tam třeba den dětí, velikonoce, 1. školní den atd....takže pokud o to jméno stojíte, dala bych ho 😉
Zany, Honzíka budeme mít taky, když to bude chlapeček...holčička bude Kristýnka 😉
Yenn, jmenuje se Anastázie 😉
Já si taky myslím, že to dítko nikdo neošidí... A jeden z mých synovců má narozeniny v dubnu a hned za měsíc svátek, takže to má taky všechno blízko sebe. A druhý má na konci února svátek (Matěj) a na začátku března narozeniny... Takže bych to asi výrazně neřešila...
my sice jeste necekame,ale zacneme na tom pracovat hned po svatbe a jmena pro holcicku Emily Sky a pro kluka Jamie Matthew { snoubenec je cizinec, takze k britskemu prijmeni se to hodi..a hlavne jsme vybirali aby se to v patem padu nelisilo ;]
ted jsem si jeste vzpomnela k tematu blizko vanoce, narozeniny a svatek, ze jsem znala jedny sourozence Adama a Evu 🙂
Caira, Emily Sky je moc hezke, mne se moc libi, jak se deti v zahranici muzou jmenovat nebe, hvezda, slunce, jablicko... 🙂
Misha: taky se mi takova jmena libi. nejvic se mi libily divci jmena v turecku: Inci (Indzi)- perla, Gizem (tajemstvi), Ayla (mesicni svit), Nuray (mesicni svetlo)...atd.
u nas se muzes jmenovat treba Kveta, Zlata, Milena, take jmena s krasnymi vyznamy. ty jmena tu jsou, ale casto dost zapadla....
Zlatku mam neterinku pres koleno (dcera moji sestrenice, nevim, jestli ma takovy pribuzensky vztah nejake jmeno, v nekterych castech moravy se tomu rika vlastnik), takze to znam, ale takova Perla nebo Slunce, to by teprve bylo 🙂
/jinak obecne si myslim, ze cesky stat zbytecne zasahuje do moznosti jak jmen, tak prijmeni/
tak to naprosto souhlasim, i kdyz ted je to s jmeny lepsi, muzes dat cokoli, dokazes-li, ze to nekde existuje jako jmeno.
Perla se davalo, i kdyz vyjimecne...Zlata se mi moc libi. 🙂
Ja bych chtela, Michaela po manzelovi. Pise se to stejne, jak v cestine i anglictine. A pro holku Kateřinu, jenze manzel neumi moc ř. 🙂 Musi se na to hodne soustredit a potom ho vyslovi spravne. Tak to nejspis bude Klarka. Libi se mu ta pisnicka od Chinaski, tak pro to to jmeno. Holcici jmena se mi libi, ktere zacinaji na K, tak uvidime jak to dopadne.
Zlatu mají kamarádi, a je to opravdu Zlatuška.....ale je to dose málo používané jméno, to je fakt 😉
matlova: Můj kamarád z VŠ se musel ženit ještě během studií, protože čekali miminko, které se taky jmenuje Valerie. Nejdřív nám jméno připadalo zvláštní, ale už jsme si zvykli.
zuzanko to vis, ze muze 😉 to, ze jmeno neni v pouzivanem ceskem kalendari neni vubec dulezite, je mozne dat i cizi jmeno (nehlede na to, ze i spousta ceskych jmen se v soucasnem kalendari nevyskytuje, prece jenom tech jmen je trochu vic, nez 365 😀 ) my mame pro miminka taky jmena,ktera nejsou vedena v kalendari 😉
jo, dik. Mnauu mas krasny jmena pro dvojcatka, moc gratuluju. JSem zvedava, kdy se zadari nam, zatim je to jen mesic, co se snazime🙂

Ciky dokonce znám dvě Adrianky - sestřenka, a dcera kolegy z bývalé práce, ale ta byla Adrienka
jo a pak ještě ta afektovaná blondýna z Ulice, ale k ní mi to jméno nesedí a jsem na ní alergická