Nechce spát v noci. Co mám dělat?
Dobrý den, zdravím všechny mamči, prosila bych o radu... náš pětiměsíční prcek (má sedm kilo, nebo spíš přes sedm) v noci podle mě hrozně špatně spí. Usíná kolem deváté, probouzí se kolem půlnoci a od té doby po hodině až do rána se budí na kojení. Někdy to ani hodina není, třeba i 40 minut nebo dokonce méně... Už jsem z toho celkem zoufalá, protože máme ještě čtyřletou holku a té se potřebuju věnovat přes den, takže je to docela namáhavý.... Poradíte mi, co zkusit, aby se intervaly mezi kojením prodloužily? Přibývá krásně, je plně kojený, ale tohle trvá už několik měsíců a jsem z toho už dost vyčerpaná, přes den není možnost spánek dohnat. Všem děkuju předem za každou radu. K.
Stručné shrnutí
- Pětiměsíční dítě se v noci budí i po 40 minutách až hodině na kojení; doporučená řešení zahrnují postupné prodlužování intervalů mezi nočními kojeními, nabídnutí vody nebo čaje, použití dudlíku, noční dokrmování rýžovou kaší a změnu denního režimu spánku.
- Některé zdroje a účastnice diskuse doporučují postupné odbourávání nočního kojení po 6. měsíci; jako informační zdroje byly v diskuzi uvedeny www.kojeni.net a materiál Spanok.pdf (http://www.subory.sk/download/172231/Spanok.pdf).
- Konkrétní návody uvádějí knihy a režimy jako kniha "Každé dítě se umí naučit spát" (Dr. Morgenroth) nebo praktický režim popsaný uživatelkou (koupání 18:00, večerní kaše 18:30, uložení 19:00, noční probouzení minimalizovat prodlužováním intervalů).
Nejčastější otázky
Q: Jak prodloužit intervaly mezi nočními kojeními u pětiměsíčního dítěte?
A: Postupně prodlužujte intervaly (např. posunout noční krmení z půlnoci na 3:00), nabízejte při probuzení vodu nebo slabý čaj místo plného kojení, zkuste dudlík a upravte denní režim spánku (méně dlouhý odpolední spánek); v diskusi byly jako zdroje uvedeny kniha "Každé dítě se umí naučit spát" a soubor Spanok.pdf.
Q: Může večerní rýžová kaše zkrátit noční buzení?
A: Některé matky popisovaly částečné zlepšení po večerní rýžové kaši (např. 30–200 ml v závislosti na postupu), konkrétně byla v diskuzi zmíněna Nestlé banánovo-ryžová kaše a praktikou upravovaný večerní příkrm kolem 18:30.
Q: Kdy začít odbourávat noční kojení?
A: V diskusi se uvádí doporučení začít noční kojení postupně omezovat po 6. měsíci; bylo zmíněno, že WHO doporučení a informace jsou dostupné na www.kojeni.net a že laktace je po 3. měsíci stabilní.
Q: Je pravda, že "slabé mléko" existuje?
A: Více uživatelek a účastnic diskuze tvrdí, že "slabé mléko neexistuje" a že složení mateřského mléka se přizpůsobuje potřebám dítěte; tento názor v diskuzi zastávaly více příspěvků.
Q: Mohou noční krmení „zatěžovat ledviny“ dítěte?
A: Některé příspěvky upozorňovaly na obavy z „zátěže ledvin“ při nočním krmení a odkazovaly na konzultace s lékaři a endokrinologem, zatímco jiné příspěvky to zpochybňovaly a tvrdily, že důkazy nejsou jednoznačné; tento bod byl v diskuzi sporný.
Q: Kde najdu konkrétní návody a materiály k nácviku nočního spánku?
A: V diskuzi byly doporučeny: web www.kojeni.net (možnost kontaktovat lakt. poradkyni paní Mrázkovou, která údajně přeposílá e‑mailem materiály o spánku), kniha "Každé dítě se umí naučit spát" (Dr. Morgenroth) a soubor Spanok.pdf dostupný na http://www.subory.sk/download/172231/Spanok.pdf.
Q: Jakou roli má společné spaní (bedsharing) při nočních buzeních?
A: Některé matky popisovaly zlepšení, když dítě spalo u matky v posteli a bylo možné kojit vleže; jiné doporučovaly přesun do vlastní postýlky nebo postýlky vedle postele pro snížení nočního dožení na prso.
Závěry z diskuze
Shoda
- Noční časté buzení na kojení je v praxi vyčerpávající a rodiče v diskuzi hledají různé způsoby, jak intervaly prodloužit.
- V diskuzi byla opakovaně uvedena rada postupného prodlužování intervalů a úpravy denního režimu spánku jako praktická strategie.
- Mnoho příspěvků popírá existenci „slabého mléka“ a zdůrazňuje, že mateřské mléko se přizpůsobuje potřebám dítěte.
Sporné názory
- Odbourávání nočního kojení před vs. po 6. měsíci: některé příspěvky doporučují počkat do 6 měsíců, jiné praktikují odvykání dříve podle potřeby rodičů.
- Noční krmení jako „zátěž ledvin“ versus neškodný přirozený jev: v diskuzi byly oba názory explicitně zastoupeny.
- Metody „nechat dítě vyplakat“ (intervalové nechávání) versus uklidňování a přenášení: někteří účastníci volili systematické metody, jiní odmítají nechat dítě dlouho plakat.
Otevřené otázky
- Jaké konkrétní nastavení večerního jídelníčku (druh a množství kaše) nejspolehlivěji zlepší noční spaní u jednotlivých dětí?
- Jak bezpečně a citlivě kombinovat postupné odbourávání nočního kojení s péčí o další (starší) dítě v rodině?
- Které děti skutečně profitují z režimové metody spánku (přesné časy/rytmy) a které vyžadují individuální přístup?
Zmíněné značky a firmy
www.kojeni.net, Modrykonik.sk, Subory.sk, Nestlé, Nutrilon, WHO, Betynka
Zmíněné produkty a metody
rýžová kaše, Nestlé banánovo‑ryžová kaše, Nutrilon (UM), dudlík, medovkový čaj, voda, kniha "Každé dítě se umí naučit spát" (Dr. Morgenroth), Spanok.pdf (http://www.subory.sk/download/172231/Spanok.pdf), metoda spania / režim popsaný uživatelkou (koupání 18:00, kaše 18:30, uložení 19:00), postupné odbourávání nočního kojení, bedsharing (spánek s rodiči), bezplienková metoda
Místa a osoby
Praha, paní Mrázková (lakt. poradkyně), Dr. Morgenroth
jinak nateklý ty dásně má už hodně dlouho a furt nic 🙂 to jednu dobu furt slintal,pak přestal,pak zase začal a teďka zase nic
možná to je i tím hladem,já taky dávala kašičky postupně furt po 30 ml a pomalu zvyšovala,bála jsem se aby se mi nezblil jak není zvyklí a teď už mu dávám jak kdy,podle toho co mám nastříkaný buďto 100 nebo 110 no dnes mám 120ml a tak to nechám stejně v 8 dostane zase prso 😀
tak že by ho ta kaše víc zasytila 😒 a nebo se upravilo spaní,no to je hold těžký,my to moc nepoznáme a oni nám neřeknou co je trápí,že ☹
jo tak ja davam zatim te kase tak 60-80ml a pak dostane prso. Ale jako stejne se treba za 2h vzbudi a chce treba jen trochu pochovat. No me covece nekouse, protoze on dole dava jazycek..horsi to bude s hornima zoubkama, to uz asi nikam neschova, jinak jsou ale pekne ostry 😅
no to je fakt,to jsem si neuvědomila,že dole dávají toho plazana 😀 ale oni to prý stejně pochopí,když jim to dáš nějak najevo,že nemají kousat,ale to kolikrát bolelo jen,když zatl dásně,au au 🙂
a dáváš nemléčnou se svým mlíčkem nebo mléčnou už
nevím kdy začnu s mléčnou,ale pokud mám mlíko svoje tak můžu asi pořád nemléčnou,že 😉 musím někde proštudovat 😀 😀
ja uz si prijdu v noci jak namesicna, ani si nepamatuju kolikrat jsem presne vstavala 😕 on ma tak kolem 4h hodne zravou a treba nechce spinkat az do 5:30h, pak ale zase spi az do 8h...
už si to nepamatuju,vím,že jsme se tu o tom bavily,ale to bych musela vyhledat 😒 si to nepamatuju
tak už to trvá u vás delší dobu asi,že ☹ no našla jsem si to,jak jsme si psaly na těch příkrmech 🙂
jo,jo u nas ty horsi noci jsou asi uz od 5m, ale ted asi 3tydny je to buzeni koelm 4h ☹
ne,ne zhruba po 2-3h, ale ted ma takove obdobi, ze se vzbudi ve 4h a treba je 1,5h vzhuru - proste vykulocko a ukecanej 😀
jo, jak jsi psala s tim, ze prostrkava nozicky, nemate koupeny mantinel? U nas to docela pomaha 😉
tak snad se to bude lepšit a lepšit 😉 já válím k bedně,nachystat véču a Ladíčkovi kašičku,tatinek ho teď okoupal,tak bude vegáč 😀 tak jestli se tu už neukážu,tak dobrou noc a sladké sny 🙂
no já ten mantinel tenkrát nechtěla abych na něho viděla a teď jsme dnes ráno na něj mysleli,ale aby nestrakal nohy na něj a stejně je neprostrčíl 😒
ale zase ty nožky nejsou tak dlouhý,že 😀 a dáváš mu spací pytel 😉 no musíme to nějak prozkoumat
zatim nozky pres mantinel nestrka 🙂 pytel nedavame, ma normalne perinku. Tak brouuuu
lucy.. my máme to stejné. Ájisek má skoro 7 m a budí se co 2 hodiny. 😒
Tedy po zavedení mojí metody, kdy mu po těch 2 hod nedám prso, ale jen utěšuji a hladím, tak se už nebudí tak často a nekojím tak často. 😉
A nevytahuji z postýlky! 😉 Sice se mu to nelíbí, ale úspěch se postupně dostavuje. JAk píše Eppi. nejde o nějaké trýznění, my pomáháme dětem a i sobě k lepšímu spánku. 😉
No ale stane se, že se probudí třeba ve 3 ráno a 1,5 hod se směje, hraje si a povídá si...což mi dost vadí! Ale zase nechám jej a´t si dělá co chce, jen nevytahuji z postýlky!!
Ahoj!!!
u nás bezva noc!
Eppi, lepší me se!
Alešek usnul v pohodě v 19:30, pak se probudil v 23:00, jsem jej uklidnila. Pak kojení v 1.20, pak kojení ráno 5:20. A pak vstávání v 9 hodin. no paráda, ne? 🙂
ako tu citam kazdy je viac menej pre ako proti tej knizkovej metode. ja som k nej tiez bola viac menej nutena mama, svokra, teta, dedo... vsetci mi hovorili ako dobre spia susedove a ze to mam skusit, tak som si knihu precitala a riadila sa podla nej, (maly mal 2mesiace) kedze sa tam pise vydrzat, drzala som sa 2 mesiace nic... sla som s nim k dr. ze mu musi nieco byt a ona ze je len placlive dieta a kukala sa na mna ako na blazna 🙄
vydrzali sme dalsi mesiac a opat sme sli k dr. vyziadala som si kompletne vysetrenie, ona so mna spravila vola, ale kedze som na tom trvala poslala nas na sono, neurologiu... podstatne je ze po niekolkych vysetreniach sa prislo na to ze maly ma plesen na zaludku a ma ju od narodenia a ja si fakt nikdy neodpustim ze som podlahla davovej psychoze a nie instinku matky... (samozrejme skoncili sme v nemocnici a nie na kratko!!!)
takze ja som urcite toho nazoru ze DETI NEPLACU LEN TAK aspon nie take male
pavlina05: těším se s vámi a chválííím, jste šikulky 😵 😵 😵 U nás jdou zoubky, takže Miška pláče jak ho to bolí ale neni to tak hrozné, v noci kolem třetí se nenechal nijak utišit a když plakal už hodinu tak jsem mu dala napít z prsa, pak usnul a ráno se mi vzbudil kolem páté taky jsem mu dala napít, ale vždy pak usnul sám v postílce 😉 Přední dolní máme už venku celé, teď mu jdou horní, už se prořezali a myslím že mu jdou další takže musíme vydržet.
maminaqq: je důležité si pozorně tu knižku pročíst ........ a používat selský rozum ............ já jsem se dočetla že děti kolem 5 - 6ti měsíců by měli prospat už celou noc, já vám fakt nerozumím, novorozenata předsi žádny režim nemají, nejsou vyzrálé a pokud vím tak se to kolem toho půlroku upravuje, samozřejmě každé dítě je vo vývoji trošku jiné ........ opět píšu že s Míšou jsem začala v 9ti m. jelikož jsem usoudila že je dost starý nato aby jsem ho už nekojila v noci po dvou hodinách a od 10ti m. krásně spinká bez nočného kojení .........
ahoj holky,tak dneska spal Ladík v postýlce,no vzbudil se 3x za noc ani jsem nesledovala čas,vytáhla jsem ho,dala mu prso a pak zase šup do postýlky 🙂 jinak i větší děti se budí klidně 2x za noc co slyším od maminek 😉 přece i my dospělí se budíme žízní ne 😉 já teda jo 😉 a myslím,že nejsem jediná 🙂 není pravidlo,že všechny děti musí spát v kuse 10 -12 hodin si teda myslím 🙂
maminaqq - tady tu nemoc neznám a doufám,že jde vyléčit ☹ i já a to už jsem to tu psala,bych dítě nenechala brečet,protože ono nám neřekne proč brečí a jestli od bolesti nebo nemůže usnout nebo má žízeň 😒 u nás se prostě budil často a upravilo se to,ale když se probudil a plakal a nevěděli jsme proč,tak jsme si ho nachvíli vzali a snažili se ho uklidnit a zjistit co mu tak může být nebo chybět ☹

jo holky, ja to taky jeste zkusim chvili vydrzet - me totiz prijde, ze on pije opravdu hladove 😖
many: my uz mame dole zoubky dva a chystaji se horni