Novorozenec nechce večer spát. Upraví se to samo?
Ahoj holky, mam 15ti denniho chlapecka a hrozne bojujeme se spankem, odpoledne se vzbudi kolem pul pate, nakojim ho s planem, ze usne a po probuzeni pujdem koupat a pak spat...bohuzel, ale uz neusne, takze pred koupanim trosku nakojim, at se uklidni, vykoupeme a jdeme uspavat, vzdy ale usne az tak kolem devate nekdy i desate!! je tedy cca 4 az 5 hodin vzhuru a samozrejme to vsechno doprovazi plac, chovani, uklidnovani...nemate nekdo radu, co s tim? upravi se to samo? co mam delat? vidim, jak je unaveny, i koupani byva horor...diky 😉
Stručné shrnutí
- Večerní koliky a dlouhé usínání u novorozenců jsou v prvních týdnech běžné a řada rodičů hlásí zlepšení mezi 6. týdnem a 3. měsícem věku.
- Praktické postupy, které rodiče uvádějí jako užitečné, zahrnují konzistentní večerní rituál (koupel–kojení–masáž–spaní), pevné zavinování/rychlozavinovačku, nošení v šátku nebo nosítku (Manduca), spaní v kočárku na procházce a použití bílého šumu (vysavač, fén).
- Léčba obtíží s „prdy“ je v diskusi sporná; v threadu jsou zmíněny kapky/produkty Sab Simplex, BabyCalm, BioGaia, Infacol, rektální čípky Vibrucol nebo rektální rourka, přičemž rodiče hlásí různé účinky.
Nejčastější otázky
Q: Jak naučit novorozence spát večer?
A: Doporučený večerní rituál z diskuze je „mlíko - koupel - masáž - mlíko - spaní“; konkrétně rodiče zmiňovali koupání mezi 18:30–19:00 a snažili se dosáhnout usnutí mezi 20:00–21:30 pomocí zavinování, dudlíku nebo kolotoče.
Q: Pomohou kapky proti větrům/prdíkům?
A: V threadu rodiče zmiňovali Sab Simplex (některým pomohl), BabyCalm (u některých neúčinný), BioGaia (někdo uvádí zlepšení) a Infacol; byly také zmíněny rektální čípky Vibrucol a rektální rourka, ale účinky byly nekonzistentní.
Q: Je lepší koupat dítě před nebo po kojení?
A: V diskusi jsou dva přístupy: porodnice doporučují koupání před krmením, aby dítě lépe usnulo, ale někteří rodiče krmí před koupáním, aby dítě nekřičelo hladové; praxe se tedy liší podle dítěte a situace.
Q: Kdy přestat přebalovat v noci?
A: Několik rodičů doporučilo přestat s nočním přebalováním po šestinedělí (po 6 týdnech), jiní uvádějí, že přestanou až když dítě přestane v noci kakát nebo když přebalování dítě probouzí.
Q: Pomůže zavinování nebo nošení v šátku na večerní pláč?
A: Ano; mnoho rodičů v diskuzi doporučovalo pevné zavinování (rychlozavinovačka), elastický šátek nebo nosítko Manduca jako účinné techniky k uklidnění a usínání, s doporučením cvičit správné úvazy (YouTube návody).
Q: Funguje bílý šum (vysavač, fén) na uspání?
A: Ano; rodiče opakovaně zmiňovali, že bílý šum jako vysavač nebo fén uklidnil dítě a pomohl k usnutí, a tuto metodu uvádí i kniha „Nejšťastnější miminko v okolí“ (Harvey Karp).
Závěry z diskuze
Shoda
- Mnoha rodičům se večerní plač a problém s usínáním u novorozenců zlepšil mezi 6. týdnem a 3. měsícem.
- Účinné techniky uváděné v diskuzi jsou pevné zavinování/rychlozavinovačka, nošení v šátku nebo nosítku (Manduca), spaní v kočárku na procházce a bílý šum (vysavač, fén).
- Prdíky jsou běžná příčina večerního neklidu a v diskusi byly zmiňovány přípravky Sab Simplex, BioGaia, Infacol, Lefax a rektální čípky Vibrucol.
Sporné názory
- Koupání před vs. po krmení: porodnice doporučují koupání před kojením, jiní rodiče krmí před koupáním, aby dítě nekřičelo.
- Podávání čajů a kapek: někteří rodiče doporučují fenyklový čaj nebo probiotika (BioGaia), jiní varují před přechodem na lahev/UM kvůli čaji; účinky jsou rozdílné.
Otevřené otázky
- Který přípravek proti prdíkům (Sab Simplex, BioGaia, Infacol, Lefax, Vibrucol) je pro konkrétní dítě nejúčinnější a jak to předvídat?
- Jak dlouho a jak pevně zavinovat, aby to dítěti pomohlo bez pozdějších negativních návyků?
- Jak přesně nastavit večerní časování koupání/krmení podle délky posledního denního spánku u jednotlivého dítěte?
Zmíněné značky a firmy
Sab Simplex, BabyCalm, BioGaia, Infacol, Lefax, Vibrucol, Manduca, kojeni.net, Nejšťastnější miminko v okolí (Harvey Karp)
Zmíněné produkty a metody
zavinování, rychlozavinovačka, elastický šátek, nosítko Manduca, vibracní lehátko, kolotoč do postýlky, dudlík, kočárek na procházky, bílý šum (vysavač, fén), houpání na míči, drndání postýlkou, rektální rourka, rektální čípky Vibrucol, kapky Sab Simplex, BioGaia, Infacol, Lefax, fenyklový čaj, rituál „koupel–kojení–masáž–spaní“, odříhnutí po krmení
Místa a osoby
Harvey Karp
@suik @marti73 jako my se snazime o vecerni pravidelnost, vetsinou ve 4 se vzbudi, nakojim do 16.45, pak jeste pokus o usnuti ci proste chovani, vetsinou tak 18.30 zaciname koupat, v 18.45 uz se koji, v pul osmy uz je napapanej, ale stejne usne az po devate...a mezi tou pul osmou a devatou blbneme s chovanim, prebalovanim (vetsinou se posere i po kojeni), zpivanim, pokladanim do postylky, zvedanim, no proste kino 😀
@imzadi, to prejde. My meli vecerni kino, presne jak ho popisujes ty. Ja odpadla kolem osme a manzel choval malou do 23 hod., pak mi ji donesl na kojeni a pak konecne usnula. Vecerni cas usinani se pomalu menil, nakonec spinkala uz ve 21 hod., coz byl pro nas velky uspech, nebot ona uz od malicka nechtela spat. Ja jsem s ni kazdy den odpoledne chodila na dvou hodinovou prochazku a koupala jsem jen jednou tydne, nebot po koupeli byla pak jeste zivejsi.
@janicka38 Tak to se máte..my máme 4 měsíce a spíme pořád hrozně..teda v noci..už nevím kde brát sílu 🙂
@janicka38 Ono ano, zlepšuje se to..v porodnici spal ukázkově..pak doma možná první týden..pak jsem ho učili rozeznávat mezi dnem a nocí..nejdříve se budil v noci a i dvě hodiny byl vzhůru..pak spal 3 hod v kuse..po 6 týdnech už 4 hodiny v kuse..pak i šest hodin..jde to pomalu, ale jistě..teď se ale opět bohužel budí i 5x za noc..sice hned usne, ale já mám z noci... ☹
@ffiinnkkaa, jo, tak my to meli podobne. A pokud se neprobudila mala, tak me probudily plne a bolave kozy :(. Kazdy rikal at se prospim s ni, ale ona spala ledatak v kocarku. Leonka spi od deviti mesicu sama v pokojiku a nekdy se zadari a prospi celou noc. Kdyz ji rostly zuby, tak jsme si to vsichni naramne uzili.
@janicka38 No teďka třeba špatně spinkáme kvůli rýmy..ale napadlo mě, že je to i tím, že ho budíme my..když je manžel na noční tak se malý opravdu budí málo a když spíme všichni tři tak se budí částo ..dokonce jednou jsem byla tak utahaná, že jsem tak vytuhla a malý spal celou noc..jen jednou se probudil na čajíček..ale tak brzy ho nechat spát samotného v pokoji nevím..od kdy bych tak mohla? Máme monitor dechu a použila bych chůvičky..
@imzadi a co zkusit posunout to koupani treba o pul hodinky hodinku dopredu? Ono to není navždycky, Kubík když byl malej tak jsme koupali mezi osmou devátou a usínal mezi devátou a desátou. Teď koupeme od půl sedmé do sedmi a usne do půl osmé - posunul si to sám, takhle jsme to upravili poté, co se zaspávání strašně zhoršilo a v podstatě každý den byl večer řev. Když chodil spát po té deváté, tak měl ještě jeden spánek kolem šesté sedmé - cca půl hodinku většinou v kočáře - doma už takhle v podvečer nikdy neusnul a byl z toho pak většinou řev večer po koupání. Prostě bych mu to asi přizpůsobila tak, že večerní koupání v "relativně" jednotný čas - plus mínus půl hodina (třeba kdykoli mezi půl šestou a půl sedmou, podle toho kdy se před tím probudí), aby ve chvíli kdy kojíš po koupání byl max. 2-2,5h vzhůru. Jinak rituál určo zachovat - souslednost činností a tak, ale časově to vždycky upravit podle toho posledního spánku, aby nebyl tak dlouho vzhůru. A pak uvidíš až se to trošku ustálí a všechno si to sedne....
Jinak první měsíc tak trvalo, než se ustálilo rozlišování noci a dne a i tak trvalo skoro tři měsíce, než mi po kojení v noci relativně rychle usnul (tak do 10minut). Večery byly většinou příšerné cca to šestinedělí - pak se to trošku ustálilo a aspoň večer usínal docela pěkně. Teď už ten večerní čas natolik ustálený, že i když se probudí třeba v šest, tak jde do vany mezi 18:30-18:45, v sedm kojím a většinou je do půl osmé tuhej (i když předtím spal do těch šesti). Ale stejně tak už vydrží i když se z posledního spánku probudí třeba ve čtyři (ale už je přece jenom větší).
@ffiinnkkaa, nas mala v noci tak terorizovala, ze jsme si rekli, ze ji proste z loznice odstehujeme. Od narozeni do tri mesicu, jsme s ni spala v pokojiku. Kdyz se jeji spani zlepsilo, sly jsme do loznice. Kolem 9. mesice se noci rapidne zhorsily. Byla odstehovana do pokojicku. Myslim, ze to bylo nejlepsi reseni pro nas i pro ni. Spi tam fakt krasne, hned jsme pozorovali zlepseni. Jednou u nas byla navsteva, zabrala loznici a ja sla spat k male, no a ta se zase budila, asi jsem ji tam vadila. Mam chuvicku a slysim hned jeji zaplakani, ale jdu tam jen, kdyz uz je to akutni. Pokud jen tak fnuka, necham ji chvili a ona vetsinou zase usne.
@ffiinnkkaa jestli tě to utěší, tak náš Kubík spí cca od půl roku sám v pokojíčku - máme monitor dechu i chůvičky a funguje to. Začal se šíleně budit kolem toho pátého měsíce - třeba i desetkrát za noc. Nejdřív jsem myslela, že má hlad, ale pak mi skoro přestal chtít jíst přes den, jak byl z noci napucnutej. Tak jsme se v zoufalství přestěhovali na týden do obýváku na gauč, aby se muž aspoň trošku vyspal, když budu malého přemlouvat, že nemusí prso, ale že mu bude stačit jenom dudlík 🙂 A on se probudil až kolem páté na kojení, napil se a zase usnul a spal do svých obligátních sedmi. A další den zas, a další den zas. Takže spíme na gauči doteď a z naší ložnice má malej svůj pokojík 😀 Teď je to tak, že třeba když se v noci probudí a chvilku si povídá, tak většinou (ťuk ťuk) usne zase sám, nebo tam zaběhnu, dám mu dudlík, pohladím ho a chvilku počkám než zase usne - mám u něj rozkládácí gauč, takže když to vypadá na budivou noc, tak si roztáhnu gauč a spím s ním. Ale většinou spí sám....
Ahoj holky tak s usínáním večer nemáme problém. mám dvojčátka a obě jsme je naučili že po koupání pak papání se jde spinkat. horší je to k ránu smalou jak se mi vzbudí kolem 5-6hodiny na jídlo pak už nechce spát ale my s Tomíkem bysme ještě rádi spinkali nemáte někdo zkušenost jak uspat ještě dítko nad ránem aby spalo aspon do 7hodin???
@imzadi upřímně pořádně ani nevím prostě jsme vykoupali, nakrmili trochu pochovali a dřív usínali v postýlce v obýváku pak říkám dáme je do ložnice a basta tak jsem je uložila pustila kolotoč dala jim dobrou noc a řekla že už musí spinkat že je pozdě 😅 no a od té doby se z toho stala pravidelnost 😉 někdy malej kníká ale to ho nechávám reaguju vyloženě jen na řev protože náš malej řve jen když má hlad 😅 tak to třeba ještě dostane mlíčko a jde za segrou spát. Leuška je v tomhle moc hodná za to přes den je na zabití huláká a huláká až jsem kolikrát vzteklá nechce být sama nejrači by byla pořád u někoho 😖 což je teda hrozný přitom jí to nikdo neučil bohužel každej říká tak nech vyřvat ale ta naše potvůrka to vydrží fakt strašně dlouho a to přece nejde 😒
@imzadi a co začít koupat v té půl šesté a kolem šesté kojit a dát spát? To by nešlo? Já bych to možná zkusila - v nejhorším ti to vezme jako poslední spánek dne a ještě se ti probudí a bude chvilku vzhůru. Ale zase bude odpočatý na hlavní usínání dne 🙂 A pokud by se ti takhle budil, tak bych ho asi fakt zkusila naložit do kočárku a udrncat ke spaní - aspoň kratičkému.
Kubík si takhle opravdu třeba jenom dáchnul na čtvrt hodinky, probudil se a hned jsme ho začali koupat....Sice to znamenalo, že občas neusnul hned po nakojení, ale tak jsme ho ještě chvilku chovali a něco mu povídali a jak začal být neklidný, tak šup do postýlky ( u něj se ospalost projevovala vždycky zvýšenou "aktivitou" - kopal nožičkama, mrskal ručkama a celkově prostě byl neklidný) občas usnul hned, někdy si třeba i hodinku povídal než usnul. Neplakal ani nekníkal, buď si tak jako povídal, nebo dokonce jenom ležel a koukal do tmy 😀 On je halt takové přemýšlivé dítko. Ale když jsme ho přetáhli, tak taky vydržel řvát jak tur klidně do jedenácti bez ohledu na to, co jsme s ním dělali - to jsme se u něj střídali v hojdání s manželem, na jednoho to byl děsnej záhul...
Asi bych se fakt řídila podle toho, jak dlouho ti vydrží vzhůru přes den - přibližně a podle toho bych mu "naplánovala" večer. Chovat, povídat si a tak se může i v pyžamku a vykoupanej a bude moc rád, kdežto usínat přetaženej bude dost ztuha a většinou s křikem. Doteď se podle toho řídíme a docela to funguje....
@ikca tak to zavidim...kolotoc asi zkusime, vcerejsi usinani bylo opet tragicke...zacli jsme v pul osme a zkoncili po devate, s manzelem uz i rozhadani, jak toho mame plne zuby 😝
@evlyn to zni skvele, kdyz ja jeste nepznam, jestli je pretazenej nebo ne...nas program dne je cca kojeni v jednu v noci, pak ve ctyri a osm. pak kolem 11 a jedne a odpoledne v ty ctyri...pres den spi tak dopoledne dve hodinky, odpo taky kdyz jsme v kocarku...no zkusim to koupani posunout, ale manzel touhle dobou vetsinou jeste nebyva doma 🙄 jo a kojeni u nas i s prebalenim je hra tak na hodku:( strasne u toho malej usina a flaka se 😠
@imzadi jj to znám, to jsem měla taky - teď už je to lepší, ale pořád mu trvá tak cca 15-20minut než se nakojí. Když byl malinkej, tak to byla ta hodina a já na prášky - než jsem si to začala vyloženě užívat jako chvíli ticha a četla jsem si nebo koukala na film a malej sosal 😀 Oba jsme byli spokojení.
To přetažení jsem takhle úplně zezačátku taky nepoznala, takže jsem se řídila podle hodin - už je cca hodinu a půl vzhůru, takže nejvyšší čas začít uspávat 😀 Já měla dost dlouho problém poznat třeba jestli brečí, že má hlad - takže jsem jela podle hodinek a přežili jsme ve zdraví já i malej. U nás to teda bylo jinak s tím spaním přes den, prťous spí kratší dobu (má interval přesně 40minut jako hodinky), takže spával 3-4x přes den.
Zkus to asi posunout a uvidíš - za pár dní nic nedáš a manžel to halt vydrží, myslím že klidné usínání za to stojí ne? Já měla období, kdy jsem se večera vyloženě strašně bála, že zas bude řev a ono to bylo ještě horší, protože to ze mě bylo cítit. Jediné další řešení by bylo ho opravdu kolem té půl šesté, šesté ukodrcat na sílu ke spaní - třeba v kočárku jestli ti tam spíš usne - Kubík takhle navečer doma neusnul ( i když jinak usínal v pohodě) a večer to pak byla bída. Takže jsem je vždycky vyhodila s mužem ven hned jak přijel s práce - dostal kočárek, psa a vyrazili k řece. Ale my zas měli výhodu letního miminka. Ale možná bych to taky zkusila - třeba aspoň hodit přes korbičku plínku a vyloženě houpat (nevím jak moc máš houpací kočár) třeba v chodbě, aby jste nemuseli do téhle zimy. A až se naučí takhle v podvečer si dáchnout, tak ho pomaličku zkusit dávat spát do postýlky i takhle navečer.
S tím, že to manžel vydrží, jsem to myslela tak, že aspoň na těch pár dní, než vyzkoušíš jestli by to pomohlo. Taky to chápu - muž taky chodí z práce pozdě, takže bojuju za každou minutu, kdy můžou být spolu. Nebylo to myšleno tak ostře, jak to z toho vyznělo (aspoň mě to po přečtení tak přišlo 🙂 )
@imzadi Jáestli se můžu připojit - já myslím, že neprožíváte nic neobvyklého. Mimi je ještě maličké. My jsme to podle mě měli ještě horší, jen přijít na to, co zabírá 😉 My hopsali na baloně, zavinovali, syčeli, luxovali... No, prostě z toho nakonec vyrostla 😉
@dlabinecka jasny 😀 ale ted mam pocit, ze to nepreziju a hlavne za malej vubec nespi, coz by jako miminko mel...ty tabulkove hodnoty nedodrzujeme vubec, jestli spi v noci 8 hodn tak je to moc a pres den tak 4, 5...bohuzel se jeste neda zabavit hranim, takze jedine chovanim a to je fakt narocny...takze hledam cesty jak to jemu i sobe usnadnit 😀
@imzadi 😀 no, tak to bud v klidu, protože tabulky jsou pro ignoranty. Moje Elí je začala naprosto přepisovat už v porodnici. A přísahám, že toho nenaspala ani tolik, co píšeš 😉 Ale docela chápu, já si taky myslela, že to nepřežiju. Kočárek nesnášela. Doporučuju zkusit šátek a přečíst knížku "nejštastnější miminko v okolí" od dr. Karpa. Díky těmhle dvoum položkám my jsme to přežili 😉
@dlabinecka satek se mi nedar spravne nandat, aby mi tam neplandal:( a knizku uz mam objednanou 😀
@imzadi Tak super!! knížka je fakt výborná, nám pomohla neuvěřitelně!! A jaký máš šátek? Chce to uvázat fakt pevně. pro mrnousky jsou nejlepší elastické šátky... Ale nám to pomohlo hodně. Měla jsem v něm malou celé dny. Vyndavala jsem jí prakticky jen na přebalování a koupání 😉
@imzadi pak doporučuji nosítko manduca 🙂 Ale zase aby si na to to mimčo nezvyklo..my to měli taky náročné a pořád máme..hned v porodnici jsme ho museli rozeznávat den a noc..v noci ho chlácholit čajíčkem..aby co dvě hodiny nejed (jsme na UM, u kojení by to samozřejmě bylo něco jiného)..Pomalu, ale jistě se to zlepšuje...teď nám ale zase rostou zoubky..takže noci opět nic moc... 🙂
@dlabinecka mam latkovej...
@ffiinnkkaa cajik asi taky zkusime, ikdyz je kojenej
@imzadi já bych ho sice nedávala, ale je samozřejmě tvoje věc a rozhodnutí 🙂 Hlavně Ti přeju hodně trpělivosti a vydržet..nic jiného nezbyde 🙂 Sice už některé rána málem skáču z okna, ale jakmile se na mě to sluníčko usměje..je mu vše odpuštěno 🙂
@ffiinnkkaa mam to stejne, ale musim se ucit trpelivosti, coz bohuzel ja moc nejsem... 😅

@marti73 já jí dám dotucnout ještě někdy i potom...nám právě řvala hladová, takhle si to docela užívá.
Já takhle začala od tý doby, co u nás byla porodní asistentka a ukazovala nám jak koupat a ptala se, jestli je najedená. Jinak by mě to asi nenapadlo.
Teď jak je větší, tak vydrží i trochu dýl, ale dřív jakmile byl hlad, tak všechno šlo stranou. Jednou jsem ji musela dokrmit hned jak vylezla z vody, narychlo jsme zapli plínu a honem honem prso, jak jsme nevychytali interval 😀
jako nějakej odstup by asi být měl, i dospělej by neměl jít do vany těsně po jídle.