icon

Oliver nebo Bruno. Jmenují se tak vaše děti?

avatar
joseline3
15. črc 2008

Oliver nebo Bruno..tyhle jména semi moc líbí, ale každý mi říká, že na ně není zdrobnělina nebo že jsou "divná". Máte někdo takhle pojmenované dětičky, jak jim říkáte a jak jim říká okolí? A co holčička Berta?

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 21. čer 2026 · 40 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Jméno Oliver je v diskuzi hodnoceno jako hezké a běžně se mu tvoří zdrobněliny typu Oli, Olík, Oliverek nebo Olívek.
  • Jméno Bruno vyvolává smíšené reakce; v diskuzi se uvádějí zdrobněliny Brunko, Bruník, Brunino nebo Brumík, ale zároveň je pro někoho méně líbivé.
  • V diskuzi doporučovali zvážit souzvuk s příjmením, zařazení do českého kalendáře a volit jméno, které se obtížně zkracuje, pokud chcete minimalizovat zdrobňování.


Q: Jaké jsou běžné zdrobněliny jmen Oliver, Bruno a Berta v češtině?
A: U jména Oliver byly v diskuzi uvedeny varianty Oli, Olík, Oliverek, Olívek, Olik, Očko, Olíšek/Olísek a Oloušku; u Bruna byly zmíněny Bru, Brunko, Bruník, Brunino, Brumík, Bruni a Brunkáčik; u Berty byly uvedeny Bertička nebo zdrobnělé hravé tvary typu "bertička buchtička", zároveň někteří zmiňovali asociace jako "tlustá Berta".

Q: Jak snížit riziko nežádoucích zdrobnělin při výběru jména?
A: V diskuzi radili volit jméno, které se obtížně zkracuje (příklad v diskuzi: Jamie Robert), domluvit se s partnerem na preferovaném tvaru a od počátku používat plné jméno, pokud chcete minimalizovat zdrobňování.

Q: Má volba příjmení vliv na to, jestli se jméno hodí?
A: Ano, v diskuzi lidé zdůrazňovali souzvuk jména a příjmení a uváděli příklady jako "Oliver Novák" nebo "Bruno Svoboda" jako názorné kombinace, které mohou ovlivnit dojem z jména.

Q: Je jméno Oliver běžné v Česku a v zahraničí?
A: V diskuzi bylo uvedeno, že Oliver se v ČR i v UK používá (zmíněn kolega/kolegyně s tímto jménem a známí v Londýně) a že v UK zároveň panuje móda krátkých jmen pro holčičky typu Lily nebo Ellie.

Q: Jak působí jméno Berta podle názoru diskutujících?
A: Někteří diskutující považovali Bertu za "tvrdé" nebo nevzhledné a zmiňovali asociaci jako "tlustá Berta", zatímco jiní jméno považovali za přijatelné; jde tedy o protichůdné hodnocení.

Q: Má smysl volit jméno podle českého kalendáře?
A: V diskuzi někteří uváděli, že volili variantu jména zapsanou v českém kalendáři (příklad: Stela místo Stella), takže kontrola kalendáře byla zmíněna jako praktické kritérium při výběru.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Oliver je obecně vnímán jako pěkné jméno a u něj lze očekávat různé zdrobněliny.
  • Zdrobnělinám se téměř nelze vyhnout; lidé v diskuzi doporučují s tím počítat.
  • Při výběru jména mají lidé tendenci zvažovat souzvuk s příjmením a případné dopady do budoucna.


Sporné názory

  • Bruno je v diskuzi buď považován za pěkné jméno se zdrobněninami (Brunko, Bruník), nebo za jméno, které se některým nelíbí.
  • Berta je buď vnímána jako přijatelné jméno, nebo jako "tvrdé"/nevzhledné (případně s negativní asociací "tlustá Berta").


Otevřené otázky

  • Jak bude konkrétní jméno (Oliver, Bruno, Berta) působit na dítě v dospělosti v profesionálním kontextu?
  • Do jaké míry dokáže rodina udržet preferovaný tvar jména proti běžným přezdívkám okolí?
  • Která kombinace křestního jména a příjmení je skutečně nejvhodnější z hlediska zvuku a asociací?


Zmíněné značky a firmy
žádné

Zmíněné produkty a metody
žádné

Místa a osoby
Londýn, UK, ČR

Strana
z2
avatar
johanda
17. črc 2008

Oliver je fajn jméno. Bruno se mi taky nijak zvlášť nelíbí, ale proti gustu žádný dišputát.
Aponchie - Maya je teď nějak v kursu, s dcerkou chodí do školky 2. Joachim - krásné, taky bych dala, ale už nebudu mít komu 😉

avatar
aponchie
17. črc 2008

fakt jo?ja nemam vubec prehled teda a navic to mam uz asi 5let vybrane..jeste se mi libi Sylje 😀

avatar
caira
18. črc 2008

Zannet, jeste jsi zapomela dotat, ze krome Lilly se dava Ellie, ja tu { UK} znam snad milion Elinek, posledni je zrovna sousedu novy prirustek 🙂 My vybirali jmeno presne tak, aby jich pak nebylo deset ve tride..

avatar
zanett
18. črc 2008

jj, to je pravda, Peto, Ellie taky vede🙂

avatar
kalo
18. črc 2008

Je to sice mimo téma, ale pro zajímavost...já byla před dítětem úča na ZŠ a opravdu v každé třídě byly min. 2 Elišky nebo Natálky a z kluků Jakub a Honza......Opravdu hodně časté../asi jak za nás bylo hodně časté jméno Jana nebo Martina 🙂 /

avatar
schiffa
18. črc 2008

Oliver je pekne, jeste lepsi je ale Olivier. Bruno nic moc. Berta mi prijde jako vylozene skarede jmeno. Tlusta Berta. No, kazdy ma jiny vkus, to fakt zalezi jenom na tobe (a manzelovi). Takze kasli na nase nazory a na okoli!

avatar
jankapavol
21. črc 2008

Oliver je moc pekne,hodilo by se nam to moc i k prijmeni.Mam ale taky strach z tech zdrobnelin.Ale Oli by mozna slo.Urcite Oliverku.To je ale dlouhe.Mozna Olisku..Ja nevim,ale na maly miminko Olivere je moc tvrde.
Ale je to opravdu jmeno jak pro osobnost.

avatar
caira
21. črc 2008

Aponchie : Maya je vazne krasne jmeno, ja kdysi obcas po vecerech hlidala holcicku jmenem Maya. A Joachim/Joaqim je moc zajimave, me se libi jmeno pro holcicku Phoenix a manzel porad rika, ze by ji rikal Joachime { po Joachim Phoenix}.. no uvidime..treba pri dalsim diteti mi to projde... 😉

avatar
jabrunko
21. črc 2008

Mne sa teda Brunko paci ... ale v CR by som si ho nedala, lebo ceske Bruniku neznasam 😀

avatar
jabrunko
21. črc 2008

zdrobneniny - Bru, Brunko, Brunino, Bruni, Brunkacik 🙂

Strana
z2