Pevné zavinování miminka až do 4. měsíce. Co myslíte?
Co si myslite o tom, kdyz se miminko pevne zavinuje? Az treba do 4 mesice? Nase mala spinka zabalena v rucniku, napevno aby sebou ve spanku tolik nemlela a nebudila se ruckama. Ale ten rucnik je asi moc teply, takze jdu tento tyden do poradny (v NL) kde mi pujci specialni "hadru"do ktere se zabaluje. Jen nevim zda je to pro mimi az zas tak moc dobre, nekde na ceskym netu jsem cetla ze ne. Tady v NL to ale celkem doporucujou, kdyz nemuze mimi usnout. Co myslite?
Stručné shrnutí
- Pevné zavinování se v praxi používá jako metoda ke snížení náhlých pohybů rukou, které miminko budí, a rodiče v diskusi uváděli, že zlepšuje usínání zejména v prvních měsících (běžně do cca 3–6 měsíců) pomocí velké pleny, klasické zavinovačky, rychlozavinovačky, SwaddleMe nebo Red Castle Miracle Blanket.
- V létě rodiče doporučují lehčí a prodyšné materiály nebo přechod na spací pytel či fusak; v diskuzi byly konkrétně zmíněny bavlněné zavinovačky, varianty Miracle Blanket s volnými nožkami a merino zavinovačky jako způsoby snížit přehřátí.
- Metody pro odstavení od zavinování v praxi zahrnují postupné uvolňování zápěstí, použití „pelíšku“ (pléd/perina) pod miminko, přechod na spací pytel nebo vaku a očekávané přechodné zhoršení spánku po několik dní.
Nejčastější otázky
Q: Jak dlouho je běžné zavinovat miminko?
A: Rodiče v diskuzi uváděli nejčastěji období cca 3–5 měsíců; někteří zmínili zavinování až do 6–10 měsíců. V diskusi byla zmínka o doporučení od Karp (kniha "Nejšťastnější miminko..."), která naznačuje přestávat kolem 3. měsíce, a poradkyně přes psychomotorický rozvoj Blanka Sudíková uvedla, že „záleží jen a jen na dítěti“.
Q: Jak správně zavinout plenkou podle postupu, který byl v diskuzi popsaný?
A: Konkrétní postup z diskuse: položte čtvercovou přikrývku s vrcholem přeloženým dolů, položte miminko krkem na horní okraj, pravou ruku podél těla, přitáhněte pravý roh 5–10 cm od pravého ramene pevně dolů a zastrčte pod levý zadek, přikryjte levou ruku spodním rohem a zastrčte, poslední roh přetáhněte přes tělo jako pásek a zastrčte (postup převzat z návodu sdíleného v diskuzi).
Q: Jak vybrat zavinovačku na léto, aby se miminku nebylo horko?
A: V diskuzi rodiče doporučovali lehké bavlněné zavinovačky nebo varianty s volnými nožkami (u Red Castle Miracle Blanket), alternativou jsou tenké merino nebo bambusové obklady; konkrétní zmíněné zdroje a značky: Miracle Blanket (Red Castle), BambinoMerino a obchody Naturtex, Veselepleny, Branakdetem, Anavy.
Q: Je lepší zavinovat do obyčejné pleny nebo koupit speciální SwaddleMe/Miracle Blanket?
A: V diskusi rodiče používali obě varianty: klasická čtvercová tetra plena (např. 120×120) + krajková zavinovačka byla běžné řešení a mnoha rodičům fungovalo; někteří preferovali SwaddleMe nebo Red Castle Miracle Blanket; uživatelé upozorňovali, že fleecové verze se mohou rychle vytahat a bavlněné varianty jsou trvanlivější.
Q: Jak postupovat při přechodu z pevného zavinování na nezavinování?
A: Uvedené postupy z praxe: dát pod miminko perinu jako „pelíšek“, přejít na spací pytel nebo vak, postupně uvolňovat ručičky nebo nechat zavinování jen do krmení; rodiče popisovali, že přechod může trvat 2–7 dnů a krátkodobě se může zvýšit četnost nočních buzení.
Q: Kde koupit Red Castle Miracle Blanket a jsou nyní nějaké akce?
A: V diskusi byla konkrétně zmíněna koupě Miracle Blanket v obchodě Trendy Baby u OC Chodov; jedna účastnice uváděla slevu „20 % na vše v rámci dnů Mariane“ v tomto obchodě (informace z osobního sdělení v diskuzi).
Závěry z diskuze
Shoda
- Pevné zavinování pomáhá mnoha miminkům uklidnit se a usnout snížením nechtěných pohybů rukou.
- Materiál a utažení zavinovačky se mají upravovat podle teploty (v létě lehčí bavlna, možnost volných nožiček nebo přechodu na spací pytel).
Sporné názory
- Někteří rodiče doporučují zavinovat „až do půl roku nebo déle“, zatímco jiní (a některé odborné zmínky) radí přestat kolem 3. měsíce; obě pozice byly v diskuzi prezentovány jako možné přístupy.
- Někteří uživatelé praktikují v noci minimální péči (nepřebalovat), jiní upozorňují na riziko zánětu močových cest nebo opruzenin při dlouhém nevýměněném plenování (v diskusi existují obě zkušenosti).
Otevřené otázky
- Přesné optimální stáří pro definitní ukončení zavinování bez dlouhodobých následků není v diskuzi jednoznačně vyřešeno.
- Jaký je objektivní dopad pevného zavinování na motorický vývoj a termoregulaci u různě citlivých dětí, zůstává v diskuzi otevřené (různé zkušenosti rodičů).
Zmíněné značky a firmy
Red Castle, SwaddleMe, Trendy Baby, OC Chodov, Mimibazar, MojeBetynka, Naturtex, Veselepleny, Branakdetem, Anavy, NaturalBabyShower, BambinoMerino, Emitex, Trendy Baby (obchod)
Zmíněné produkty a metody
Red Castle Miracle Blanket, SwaddleMe, rychlozavinovačka, klasická krajková zavinovačka, tetra plena 120×120, spací pytel (spací vak), fusak, elastické merino zavinovačky, BambinoMerino, metoda Dr. Karp (Nejšťastnější miminko), bílý šum, dudlík, perina jako „pelíšek“ pod miminko, široký pás na suchý zip pro stažení, postup zavinování popsaný v diskusi (krok za krokem), nepřebalovat v noci (praxe), odříhnutí přes rameno při zavinutém miminku
Místa a osoby
Blanka Sudíková, Karp, OC Chodov
@mleina TAk hlavně bych kojila už zavinuté mimi. Jediné, jak zjistit jestli má nebo nemá zavinování smysl je vynechat ho, uvidíš, co to udělá.
@mleina to je možné..já ho taky dávám na bok a za něj normál jeho peřinu aby držel prostě na tom boku🙂je ale fakt,že ted jak se víc hýbe tak si vytáhne ručku ze zavinky a pak si ji opře za sebe na ten druhy bok na peřinu, tím pádem je horní části vlastně skoro na zádech ale usne tak, tak ho tak nechám🙂 kdyby se mu nelíbila poloha tak si zařve nebo poradí🙂...no mě malej od porodky vždy večer u kojení usnul a já ho dala do zavinky semtam se zavrtel to jsem počkala-zavinula pak a on chrněl,sem tam broukl ale usnul do 20 min..včera jaké překvápko nakojen v 9večer a 9,15 řev jako kráva:( říkam co jeee??to od porodky neudělal...a já si dala zeleninovou polévku:(-květák brokoli,mrkev brambor...no si říkám paráda tak to že měl 3měsíce a víc se hýbá moc nepomáhá...tak jsme prdíky o půl 10 vyhnali rourkou🙂 3krát se řádně posral:DD , tata mu u toho držel nohy hore at nemá pos...aji pyžamko🙂 no fakt zabava..ale co ted?já nevedela jak jej uspat:(( od porodky usnul po koju vždy sam?a co ted??!!tak jsem ho dala zas k prsu a modlila se at u nej usne kupodivu do 5minut se pustil a já ho opatrně dala zpět🙂 a chrněl až do 4🙂hleděla jsem...přeju hodně sil🙂 to zmáknete🙂 koj jak si žádá a chovej...osvědčilo se mi i skákání na balonu🙂at tolik nebolej ruce🙂z chození🙂 semtam po bytě
jinak vždy ho dam nejdřív na jeho pravy bok podruhé jak se vzbudí na druhej a poku potřetí tak to střídám stále...🙂
@dlabinecka fakt já si rozdělam zavinku,a pak ho zavinu...takhle by mi hned usnul u koja:(což nechci,dělam to od porodky a je to o.k.
@tehuli tak na každého to funguje jinak. já nerozbaluju a nerzbalovala jsem. děti tak pili klidně a po jídle hned usnuli...
@dlabinecka jj tak na každého to platí jinak🙂 já zaukoluju mužíčka at nam nachystá zavinku rozhodí ji v postylce...🙂 ja ho nakojím on usne..přenesu na bok počkám až se uvelebí, většinou sebou ještě trochu semtam mrskne tak at se nerozvine hned čekám, pak zabalím dam za nej peřinu at vydrží hajat na bočku🙂 a chrní...🙂 ale je to asi tak jak ho to naučís od porodky tak si prtata zvyknou si myslím že?🙂
vidíš a ted me napadlo ze já to tak robila už v porodce taky jsem ho tam rozbalila nakrmila a zpět zabalila🙂
@tehuli tyhle mrnata si na nic nezvyknou. prostě jim něco vyhovuje a něco ne. a mění se to. já přes den samozřejmě taky rozbaluju, ale v noci ne. nepřebaluju, nerozbaluju, nerozsvěcuju -nic. prostě jen krmím.
@dlabinecka ani nepřebaluješ?já teda rozsvítím malou lampičku a nemluvím, jen zkusím zda je mokrej a když jo přebalím protože by mi pak nespal tak tvrdě.
@mleina jj🙂 to já ze začátku byla drsná a pak mi to bylo až líto..ale ta unava stres a než se s tím prdochem sžiješ:D to je mazec....tak to jsem byla fakt jak zedník:DD kurva už drž hubu a tak hnusně:(( a pak si říkala ty seš teda matka:DDD a jednou jsem mu dala i tak jakoby symbolicky na zadnici přes plínku říkam ale ticho už míšane:(( nepruď:D jj nerozumí tomu:DD dacani...já zařvala ticho...a byl ještě větší řev..cítil ze me jak jsem z něho nervní a vybíjím si na něm tu unavu🙂
@dlabinecka a jak to uděláš s odříhnutím? Já jsem zvyklá praštit s ním přes rameno, ale zavinutého nevím.
@dlabinecka tak večer to opět zkusím. Snad to vyjde. Zítra se zase podělím o zážitky. Zatím se mějte. A klidnou noc. Pa
@mleina Vyzkoušej a uvidíš. U těch mrnousů je to prostě pokus-omyl. Musí se holt nějak zjistit, co jim sedne 😉 Držim palce🙂
@dlabinecka pozor na to nepřebalování v noci, malej z toho měl ve 2 měsících zánět močových cest, vydržel celou noc spát, tak jsem ho ani nepřebalovala a takhle to dopadlo 😒
@martinka81 jj já to právě taky slyšela, a taky že více trpí pak na opruzeniny a spát mně osobně v mokrém by se taky nechtělo...někdy ho nepřebalím vubec a vydrží celou noc suchý a někdy i dvakrát za noc🙂
@dlabinecka
@martinka81 Dceru jsem také nepřebalovala, pokud nebyla pokakaná. Používáme látkovky, to je možná trochu jiné.
@tehuli Samozřejmě pokud by dítě mělo sklon k opruzeninám, tak je to o něčem jiném! Dcera nebyla opruzená nikdy v životě, syn pouze jednou, když jsme byli ve špitále a museli jsme mít papírové pleny -tam jsem ho také přebalovala i v noci..
@tehuli Tak jsi mě teda nalomila a dneska zkusím Filípka před krmením přebalit, budu doufat, že nevzbudí celý barák. Jsem sama zvědavá, jestli pak bude do rána líp spát 🙂
Ahojky, tak dneska se to v noci dalo. 8:30 kojení, pak jsem ho zavinula a on spal až do půl noci, pak jsem ho přebalila, nakojila, nechala odříhnout, zavinula, dokojila a dala spát. Pak ještě ve 3 a v 6 hodin.
@dlabinecka tak s těma látkovkama je to asi opravdu jiné, já to nemyslela špatně, jen že máme takovou blbou zkušenost 🙂
@martinka81 Jasně, to chápu. On je člověk pak přeci jen opatrnější. Ale Elišku jsem v noci fakt vůbec nevybalovala, prostě jen tiše nakojit a dělat jakože nic. u Filípka je fakt, že jsem ho včera v noci přebalila a k ránu spal líp, než obvykle, tak možná to bylo tím. Dneska zkusíme znova a uvidíme 🙂 Ty látkovky mnohem líp větraj, takže se dětičky nezapařují.
Tak holky, hilfe. Malý se mi už vymotá ze všeho. nějaký tip, jak ho zabalit, aby se nevymrmlal?

@mleina muj malej měl okolo 3.týdne rust.spurt:(( bylo to děsné jak jsem si myslela že už jsme se sžili tak najednou obrat to co mu bylo příjemne najednou vše odmítal a tak:/ bylo to o nervy..u kojení vyváděl odtrhoval se nehctěl spát odkopával se a prostě prudil a dlouho trvalo než usnul...ale nakonec teda usnul zavinutej...nevyžaduje častější kojení po tobě?my kojili co hodku dokonce:( v noci teda mín ale taky se oproti normálu vzbudil o jeden či dvakrát více. naštěstí to trvalo týden..a neco podobné jsme zažili tedka ve 3měsících