Syn se probouzí, že má v pokoji lva a brouka
muj malej syn se kazdou druhou noc zbouzi a place ,ze ma v pokojiku lvaa brouka..zbudi se treba petkrat za noc ..uz nevim co s nim dala jsem mu jinak postel kazdy vecer vetram a uklizim mu hracky aby ve tme nevidel misto hracek lvia brouky ....davam mu pred spanim teole kakao,,tak uz nevim co by mohlo byt spatne ☹
Stručné shrnutí
- U malých dětí (často věk kolem 2–3 let) se v noci objevují probouzení s „příšerami“ (lev, brouk) z důvodu živé představivosti, stínů hraček nebo plakátů ve tmě; běžné zásahy zahrnují rozsvícení, kontrolu skříní a ujištění dítěte.
- Řešení používaná rodiči zahrnují rituál „vyhnat příšeru“ hůlkou nebo koštětem, posadit do rohu oblíbenou hračku jako „hlídače“ a naučit dítě jednoduché zaklínadlo nebo básničku.
- Pokud noční buzení přetrvává nebo výrazně zasahuje do spánku rodiny, diskutující doporučují konzultaci s psychologem; jedna matka uvedla, že změna večerního nápoje z kakaa (Granko) na mléko s medem vedla ke klidnějším nocím (anekdotická zkušenost).
Nejčastější otázky
Q: Co způsobuje, že se dítě v noci probouzí a říká, že vidělo „lva“ nebo „brouka“?
A: Běžné příčiny jsou dětská představivost, vnímání ve tmě (stíny hraček nebo plakáty na zdi), vliv televize a polospánek; v diskusi se zmínilo i, že dítě může mít „neviditelného kamaráda“.
Q: Jak prakticky „vyhnat“ příšeru, aby se dítě uklidnilo?
A: Rodiče v diskusi doporučovali použít hůl nebo koště a nahlas říct „Jdi pryč, už se nevracej“, posadit do rohu oblíbenou hračku jako strážce nebo naučit dítě jednoduchou básničku/zaklínadlo.
Q: Kdy bych měl(a) kontaktovat psychologa?
A: Pokud se noční buzení opakuje a rodina se nevyspí, nebo pokud strach výrazně omezuje denní fungování dítěte, diskutující doporučují vyhledat psychologa k dalšímu zhodnocení.
Q: Může večerní kakao způsobit časté buzení?
A: V diskusi jedna matka uvedla, že přechod z kakaa (Granko) na mléko s medem pomohl jejímu synovi spát celou noc; to je však pouze anekdota, nikoli vědecký důkaz.
Q: Je normální, že se dítě budí pokaždé ve stejnou dobu v noci?
A: Několik rodičů v diskuzi popisovalo pravidelné probuzení ve stejnou dobu (např. kolem 2:00); doporučovali zkontrolovat spouštěče jako průvan, hluk, rutinu před spaním nebo projekce/příhody během dne.
Q: Jak mám reagovat, když si dítě ráno pamatuje, že „vidělo“ někoho?
A: Doporučení v diskusi byla neposilovat strach (říkat, že strašidla jsou jen v knížkách a televizi), zároveň prakticky zkontrolovat pokoj a nabídnout ujištění nebo krátké přitulení u postele.
Q: Je to normální fáze vývoje (neviditelní kamarádi)?
A: Ano, diskuse zmiňovala, že „neviditelní kamarádi“ jsou běžní a že s příchodem sourozence nebo změnou věku většinou mizí.
Q: Kde lze najít další zkušenosti rodičů s podobným problémem?
A: V diskuzi byl doporučen vlákno na portálu Modrý koník (https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...), kde rodiče sdílejí podobné případy a rady.
Závěry z diskuze
Shoda
- Dětská představivost a noční vnímání jsou častou příčinou nočních probuzení s „příšerami“.
- Praktické kroky jako rozsvícení, kontrola skříní a zásuvek a ujištění dítěte obvykle pomáhají.
- Rituály typu „vyhnání příšery“, použití oblíbené hračky jako hlídače nebo naučení zaklínadla jsou běžně doporučované strategie.
- Pokud se problém opakuje a narušuje spánek rodiny, doporučuje se konzultace s psychologem.
Sporné názory
- Jedna možnost je aktivně „vyhnat“ příšeru rituálem hůlkou/koštětem a tím dítěti dodat kontrolu; druhá možnost je dítěti opakovaně říkat, že strašidla neexistují, aby se strach neztvrdil.
Otevřené otázky
- Zda konkrétně kakao (Granko) může vyvolávat noční buzení zůstává nevyjasněné (v diskuzi pouze anekdotická zmínka).
- Zda pravidelné probouzení ve stejnou hodinu signalizuje fyzický spouštěč (průvan, zvuk) nebo čistě psychologický vzorec.
- Do jaké míry „neviditelní kamarádi“ znamenají něco patologického versus běžnou vývojovou etapou.
Zmíněné značky a firmy
Modrý koník, Granko
Zmíněné produkty a metody
Granko, mléko s medem, vyhnání příšery pomocí hůlky/koštěte, oblíbená hračka jako „hlídač“, zaklínadlo/básnička, kontrola skříní a zásuvek, rozsvícení v noci, psychologické poradenství, neviditelný kamarád, ultrazvuk (UTZ)
Místa a osoby
Modrý koník
ještě mě tak napadá, jestli to nemůže mít souvislost s tím, že čekáte další miminko.... možná si to neumí dost dobře představit.. může to být pro něj "vetřelec", možná viděl fotku z UTZ .. a fantazie může jet...
taky je otázka, jestli on si to vůbec ráno pamatuje, protože jinak na tebe bude asi večer koukat jako blázen 😅
jo pamatuje 😀 ted se nasmala kdyz sem si predstavila jak by na me asi koukal,kdyby si to nepamatoval 😀 pak by si myslel ,ze se mama zblaznila 😀 URBI:taky sem nad tim premyslela ,ale on se na brachu tesi tak nevim no
jeudi - no právě 😀 a ještě ke všemu bys to dělala úplně zbytečně 😀 Tak dej zítra vědět, jestli lev v noci byl anebo ne 🙂
souhlasím s maart, taky jsem četla, že děti mají velkou představivost a zrovna věk kolem dvou - tří let je na to jako dělanej, a každopádně se příšery musí vyhnat
ahoj holky,
mám 3 letého syna a taky se nám něco podobného občas stane. Někdy se v noci vzbudí s brekem a křičí, že viděl strašidlo. Tak v pokoji rozsvítím a jdeme se podívat do všech skříní, šuplíku ap. Pak většinou klidně usne. Když už je moc vyplašený, tak si k němu nachvíli lehnu. Podotýkám, že nikdy nebyl strašený a říkáme mu, že strašidla jsou jen v knížkách a v televizi. Nebojí se dokonce ani čerta.
Kdysi jsem v jedné knize o psychologii četla, že děti vidí strašidla.
ahoj holky tak sem pisu jak jsem dopadla vecer jsem mu nic nechtela pripominat tak jsem ho dala spat dala mu medvidka ze ho bude hlidat ..a samozrejme jak sem cekala v tu samou hodinu (ve 2 rano)zacal plakat tak jsem tam sla ,ale tentokrat to nebyl lev ani brouk ale rikal,ze mu skoncila pohadka a ukazoval na zed,tak sem se musela smat.asi se mu zdalo o nake pohadce ,ktera se mu promitala na zed..a kdyz se pak zbudil po druhe tak jsem ho chvilku nechala a za chvilku byl klid takze techniku s holi jsem ani nepouzila..asi by koukal divne ,ze zahanim pohadku holi 😀 ale az se vrati ten lev tak to udelam a prerazim ho 😉
jeudi 🙂 Ale je fakt zajímavé, že je to pravidelně obden a ve stejnou dobu, to teda nechápu 😅
no prave no uz mi rano sdelil ze tam mel pohadku a i lva tak sem mu rekla ze ho vecer vyzenu kostetem tak byl nadsenej 😀 uz ho sel vyhanet sam 🙂
Mě teda taky celkem zaráží, že se budí tak pravidelně ve stejnou dobu, koukala si někdy na téma: Vidí děti duchy?
Možná by si koukala 😉
fuuj nestras,ja jsem posranek a na tohle verim..napis mi sem odkaz na to tema 😉
jeudi-u nas tak tez lvi,tygri ,dinosauri a nejaka pani 😒
taky plakaval ve stejnou dobu a normalka jsem slysela jak si s ni vyklada.a kdyz jsem prisla za nim tak me rikal ze ho ta pani hlida ,stalo se to asi pak jeste 2krat a pak uz tam ta pani nebyla,ale zviratka jo.
ono se rika ze pry deti co zaziji pres den a nebo vidi a hrajio si tak se jim o tom zda pry vecer.
jeudi: https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...
Koukni tam, je tam dost maminek, kdy jejich děti ,,něco,, viděli 😕 neříkám, že je to váš případ
Já vim, že se to někomu může zdát směšný, ale po čtení právě tamté diskuze věřím ještě víc. Nevěřím v Boha, ale věřím v duše zemřelých 😕 a věřím v to, že děti, tím že jsou krátce narozeni a tudíš i krátce po smrti v minulém životě, tak jsou s posmrtným životem ještě ,,spojeni,,. Jen se mi prosím nevysmívejte 😅 😅 😅
ahojky tak uz je treti den klid..tuk tuk tuk 🙂 davam mu vecer misto kakaa mleko s medem a spi celou noc tak snad to tak zustane

no to je fakt ta mu rozhodne nechybi,z nej nakonec zcvoknu ja 🙂 uvidime po vyhnani holi 🙂 jen mu to nechci moc pripominat no...