Tipy na cestování v letadle s miminkem. Máte?
Ahoj holky
Muzete mi prosim poradit nebo dat jakykoliv tip jak na cestvani v letadle pres pulku planety s malim miminkem. Na co si dat pozor, co zaridit pred odletem (navsteva lekare atd.), co delat kdyz mimi nechce spat, nebo proste krici celou dobu v letadle atd.
My zijeme v zahranici a chteli bychom priletet do CR na navstevu, jo a malimu zrovna byli 3 mesice . Moc vam dekuji za jakykoliv prispevek 😅
Stručné shrnutí
- Na dlouhých letech je doporučováno předem rezervovat přenosnou kolíbku (bassinette/postýlku) nebo sedadla u přepážky (bulkhead), protože kolíbky se upevňují na přepážku a výrazně usnadní spaní a manipulaci s miminkem během letu.
- Při vzletu a přistání se opakovaně doporučuje kojit nebo podat lahev/dudlík, protože polykání pomáhá vyrovnat tlak v uších; některé aerolinky nabízejí i teplé kelímky na uši jako pomoc.
- Kočárek lze obvykle přivézt až k letadlu a před nástupem odevzdat do karga, nosítko (např. ERGObaby) se v diskuzi uvádí jako praktická pomůcka na palubě, a na palubu většinou nejde autosedačka bez speciální certifikace.
Nejčastější otázky
Q: Jak zařídit místo pro spaní miminka v letadle na dlouhém letu?
A: U většiny dopravců lze předem rezervovat bassinet/postýlku pro miminko, která se připevňuje na přepážku v první řadě; v diskuzi uváděly příklady aerolinií, které postýlky poskytují (British Airways, Qantas, Lufthansa, Korean Air - ověřit u konkrétní společnosti).
Q: Jak řešit uši dítěte při vzletu a přistání?
A: Doporučuje se kojit nebo dát lahvičku/dudlík při vzletu a přistání, protože polykání pomáhá vyrovnat tlak; v diskuzi se také zmiňují teplé kelímky na uši jako doplňková možnost, ale jejich účinek byl označen za spíše omezený.
Q: Může se s kočárkem projít až k letadlu a co se s ním stane?
A: Kočárek lze obvykle přivézt až k letadlu, tam ho pracovníci vezmou a uloží do karga; při přestupu jsou zkušenosti různorodé, ale mnozí cestující uvedli, že kočárek bývá opět přistaven u výstupu nebo k přestupu na další let.
Q: Platí se za dítě do 2 let letenka a jaké jsou poplatky?
A: Dítě do 2 let obvykle nemá nárok na vlastní sedadlo a neplatí plnou letenku, ale platí manipulační/poplatek; v diskuzi byly uváděny příklady: Ryanair ~20 EUR (jedním směrem), Austrian Airlines 5 EUR, Smart Wings 200 Kč, ČSA 319 Kč — konkrétní částky závisí na dopravci.
Q: Dá se dítě přebalit v letadle a kde?
A: Většina dálkových letadel má na toaletách malý přebalovací pult; přebalování na sedadle je v diskuzi zmíněno jako možné s přebalovací podložkou, ale obvykle se doporučuje použít pult v toaletě.
Q: Jaké vybavení se vyplatí vzít na dlouhý let s miminkem?
A: V diskuzi doporučovali nosítko (např. ERGObaby), náhradní oblečení, dostatečnou zásobu plen, oblíbené hračky/knížky, malé svačiny/kuřupky, dudlík, kojící krytku (plachetka) a dávkovač mléka; pro delší pobyty doporučili i pojistku (Kooperativa, Europ Assistance byly jmenovány).
Q: Je bezpečné použít autosedačku v letadle?
A: Autosedačka může být použita na palubě pouze pokud má speciální certifikaci pro použití v letadle; jinak je nutné miminko držet na klíně nebo využít postýlku/bassinette.
Q: Jak proběhne odbavení a přednost na palubě, když cestuji sama s miminkem?
A: Doporučuje se dorazit na letiště dříve, požádat při check-inu o místa u přepážky, rezervovat bassinet a požádat o naložení kočárku k letadlu; letušky na dálkových letech bývají zmiňovány jako obvykle vstřícné a pomohou s miminkem či hlídáním krátce při potřebě.
Závěry z diskuze
Shoda
- Kojení nebo podání lahvičky při vzletu a přistání výrazně pomáhá vyrovnat tlak v uších a často uspí miminko.
- Je praktické přijet s kočárkem až k letadlu, nosítko (ERGObaby) si ponechat na palubu a předem si rezervovat bassinet či sedadla u přepážky.
- V letadlech na dálkové lety jsou k dispozici malé přebalovací pultíky na toaletách a letušky bývají na dlouhých linkách ochotné pomoci.
Sporné názory
- Někteří cestující uváděli, že aerolinie dávají bassinet podle věku, jiní uváděli, že je limitována maximální váhou (zmíněno „max 11 kg“ u některých společností), takže pravidla se liší mezi aerolinkami.
- Kelímky s teplou vodou na uši byly zmíněny jako pomoc, ale v diskuzi se také uváděl názor, že jejich účinek je spíše placebo; oba pohledy byly v diskusi prezentovány.
Otevřené otázky
- Zda bude k dispozici bassinet na konkrétním letu závisí na aerolinii, obsazenosti a váhových limitech, a proto je potřeba potvrdit dostupnost přímo u dopravce před cestou.
- Přesné zásady pro přepravu autosedaček (povolení na palubu vs. uložení do karga) a certifikace se liší mezi společnostmi a je nutné je ověřit u konkrétní aerolinie.
Zmíněné značky a firmy
Korean Air, Smart Wings, ČSA, Emirates, British Airways, Qantas, Ryanair, Austrian Airlines, Lufthansa, Delta, KLM, Air France, United (flyunited.cz), StudentAgency, Kooperativa, Europ Assistance, Modrykonik, MoanaRoad
Zmíněné produkty a metody
bassinette/postýlka/kolíbka, ERGObaby carrier, nosítko, přebalovací pult na toaletě, autosedačka s certifikací do letadla, přídavný dětský pás (připínací k dospělému pásu), kojící plachetka/cover, dudlík, dávkovač mléka, dětské svačinky/krupky, kelímky s teplou vodou na uši, diazepam (zmíněn jako praktika, ale diskuse ho odmítá), Trunki kufřík pro děti, vodítko/batůžek s vodítkem
Místa a osoby
Seoul, Soulu, Nový Zéland, Auckland, Praha (Ruzyně), Singapur, Malajsie, California, Detroit, Grand Rapids, Katowice, Ostrava, Paříž, Mexiko, Sydney, USA, Kanárské ostrovy, Kréta, Egypt
Suik, tak to jsem zatím neslyšela. Jinak jak jsem psala, v letadlech na dlouhé lety jsou přebalovací pultíky na záchodech, ale prý jsou malé, tak zatím nevím, zda se tam bude syn vejít 😀
ale našla jsem toto: http://zena-in.cz/clanek/kelimky-na-usi-a-uz-se...
pro malé děti by to mohlo být šikovný, hlavně když zrovna nebudou chtít jíst.
Suik, tak o tom jsem vážně nikdy neslyšela ani neviděla. Ale článek super 😀 Tak když budu mít někdy problém, tak se zkusím letušky zeptat. Pokud to pomáhá, tak je to skvělý. Já mám vždy cucací bonbony a žvýkačky. Uši mne bolely zatím jen jednou. Doufám, že M. bude stačit, že ho budu kojit.
já problémy nemívám, ale manžel ano, na jednom uchu a trpí pár dní, ale trpěl jen na jednom letišti, asi to nějak jinak bralo otáčku....taky jsem mu to radila ať se zeptá, ale vyprd se na to. Nechtěl zkusit ani ty žvejkačky, že prej to nepomůže, no komu není rady..... 😠
Tak šťastnou cestu, ať to zvládnete, já bych byla nervózní, jsem ráda, že to nemusím řešit, zatím si vystačíme s vlakem či autem.
no nechci brat nikomu iluze,ale kelimky na usi funguji spise jako placebo efekt 😅 ...to teplo z kelimku muze nepatrne pomoct uvolnit eustachovu trubici (normalne staci polknout nebo zvykat,zivat atd)...,ale kdyz ma nekdo treba silnejsi rymu,tak bohuzel nepomuze nic.
Ahoj, já poletím s prckem za 2 měsíce. Sice jen 2,5 hodiny, ale vrtá mi hlavou to vaše kojení. Říkáte, že při vzletu a přistávání kojit, asi jsem natvrdlá, ale jak, když musí být připoutanej, stejně jako já? 😅 Mám ho sprostě odpoutat až letušky zasednou, nebo jak to provádíte? Ten pás přece není tak dlouhej 😅
spaagetka - děti mají takový jenom malý pás, který se připoutá k tomu tvýmu vepředu, takže podle mě když to nebudeš moc utahovat, tak nakojit v klidu můžeš, prostě máš mimčo jakoby na břiše.
Tak to jo, mně to odpoutání přišlo poněkud přes čáru, i když vím, že létání je jedna z nejbezpečnějších doprav. Hned budu líp spát 😀 Já si z těch spousty letů, co jsem absolvovala, vybavuju jenom plačící mimina, rodiče s nima pochodující v uličce, případně jak mi mlátí hračkou zezadu do sedačky či do hlavy 😅 ale nikdy mě nenapadlo se podívat, jak jsou vlastně připoutaní 😕
spaagetka - neboj, to bude určo v pohodě, skoro bych řekla, že čím menší mimi, tím je to lepší 🙂 Já zkušenost nemám, my letěli s dcerou až když jí byl rok a půl, ale kolem nás bylo několik miminek a všechny to snášely dobře. A je teda fakt, že jsem dost litovala, že už nekojím, odstavovala jsem asi měsíc předtím a bývalo by se to hodilo na uspání.
Pokud bude všechno v pořádku, tak máme v plánu letět zase v září, to bude mladší 5 měsíců, tak jsem na nás taky zvědavá 🙂
ahoj vespolek
přidám svoji zkušenost, letěli jsme s malou když měla 3 měsíce a týden, letěly jsme s transferem takže 2x 1,5h tam i zpět během 5 dnů, docela náročné 😝 ale příště letíme přímo.... Kojila jsem při vzletu, s tím pásem na mimčo v pohodě, neutáhla jsem ho aby ji netlačil a dala se v tom krásně otočit čelem ke mě na kojo a pak zpátky na sezení bez toho abych ji musela odpoutat. Neplakala během letů skoro vůbec a když začla pobekávat tak jsem jí dala dudel a pospala si nebo byla v klidu na přistání pokud nechtěla prso.
Jo a od letušek dostala hračky, to mělo veliký úspěch, jednu knížečku hadrovou, tu hned ožužlala a pak ještě hadrový náramek s plyšákem 🙂
Poprve jsem letela s Kristinkou, kdyz ji bylo 5 mesicu. Bydlime v Californii, takze ty lety jsou nekonecne. Posledne letel s nami i manzel, takze vsechno bylo v pohode. Dostali jsme tu postylku, leteli jsme v noci, takze Kristinka to prospala. KOcarek si beru az k letadlu. Pristi mesic letime s Kristinkou samy. Uz mam z toho hruzu. Do postylky se uz nevleze a samostatne sedadlo nema. Takze doufam, ze vedle me nikdo nebude sedet. Kristinka taky na rukou neusne, musi si lehnout. Tak jji asi ustelu na zemi. Litam v pohodlnem obleceni. Teplaky, mikina... Urcite cestou zesedivim nebo nekoho prizabiju. Ale uz se moc tesime na babicku 🙂
Prebalujeme na zachode, kde je ten mini pultik a dvere mame otevrene.
S tim pasem se da v pohode kojit, je to vyzkousene 🙂
tedkom si na cestu porizuji i takove "voditko" na deti. Mate s tim nektera zkusenosti? Je to takovy batuzek, ktery nasadite na zada a k tomu vede take voditko. Myslim, ze se to bude hodit, kdyz ted letim sama. Pripnu si Kristinku, at se mi v davu na letisti neztrati
Hojky holky, tak cestovani s mim 4mesicnim miminkem do evropy bulo v pooooohoooode 😎 .Zacnu od zacatku, meli jsme zabukovanou bassenet ale tu nam na konec nedali a misto toho jsme meji dvousedadlo k dispozici coz bylo super malej se krasne natahl a i hodne casu spinkal (prvni let trval 12hodin 😝 ).s malim jsem si hrala povidala a podobne.Pri vzletu i priletu byl absolutne v pohode za celou dobu letu ani neplakal. 😵 Prebalovani v pohode na sedacce...a kojeni take v pohode.
Ale bohuzel jsme se do evropy nedostali v soulu nam zrusili let do prahy ☹ Kvuli te sopce. Tak po 5ti dnech jsme se zase vratili zpatky na nz. Protoze jsem fakt nevedela kdy zase budou litat ☹ a take jsem byla docela vystresovana a tudiz jsem asi moc nemela mlicka na kojeni. Takze tak. Ale dobra zprava je ze koncem cervence to zkusime znova.Tak nam drzte prstiky aby ta blba sopka zase nebouchla 🙂
Jinak holciny nemate se ceho obavat..vase miminka to zvladnou naprosto v pohode.
ahoj holky,chtěla sem se zeptat.Když letíte s takovýma malíma miminkama...ja bych chtěla letět s 2 měsíčním mimim do CR se společností Ryanair.Jak je to s letounkou pro mimiska takhle maleho??Když nebude mít svou sedačku ale bude vlastně sedět na mě musí mít letenku ? 🙂
vverunkaa: u Ryanairu me to vubec neprekvapuje, vzhledem k tomu, ze uz ted se tam plati snad i za vzduch k dychani a zcela vazne uvazuji o zpoplatneni pouziti toalety, tak se 20eurovemu poplatku za mimco vubec nedivim... ja ted kupovala letenku u Austrian Airlines a dite do 2 let je za 5 euro a ma v tom i 10kg zavazadlo
No já, myslím, že zpoplatněný to maj všechny aerolinky. U Smart Wings jsem platila 200,- Kč, ČSA chtěli 319,- a Alitalie se zdá, že bylo dítě zdarma, i když tam byl jakýsi manipulační poplatek 5 euro, což se dá zkousnout 😉 Ale vzpomínám si, že zhruba před 2 lety brblala sestřenka, že za malou platila letištní poplatky a palivový příplatek, což bylo podstatně víc, než je teď 😝 Ale byl to charterovej let, tak netuším, jestli to není jenom u těch a pravidelný linky to nemaj 😅
Holky..tak to je mazec.o))...jako kojeni super..ale co kdyz ja letim v utery s 18 mesicnim prdolakem do Egypta:o))xixi..n ekojime uz davno..navic mame 15 kg....nejsis prijdu o nohy:o))) 😀 😀 jinak me ty uska dost trapy..a nezabralo by mu dat kousat nejake krupky:????pit mi tak dlouho z lahve nebude ☹
@teufelchen Nemusí pít pořád, stačí při vzletu či přistání. Já kojila buď při vzletu nebo při přistání, jinak jsem mu dávala pocucávat z lahvičky. Ono stačí, když polkne jednou za čas 😉 Takže křupky by byly taky OK.
Jinak tady jsou mé nedávné zkušenosti s létáním s prckem. Diskuze jsou tu 2 v podstatě o tom samém 😅
https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/cestovan...
Spaagetka...dekuju moc..jeste me stve, ze navic mame i mezipristani 😒 tudiz pristani i vzletani 2x:o(((ale s tim nic neudelam:o))A diky za dalsi diskuzi..jdu jeste juknout:o)))Jen me zajima navod, jak udrzet mega hyperaktivni dite 4.5 hodiny na prdeli 😀
Ahoj, chtěla bych se zeptat jestli nevíte jak je to s dětskou postýlkou v hotelech nebo jestli se dá vzít do letadla. Pak mám ještě dotaz jestli je nějak omezeno, jaký kočárek se bere na palubu letadla a jaký musí být už v zavazadlovém prostoru. No a vlastně ještě jeden dotaz - není problém při půjčení auta zajistit i sedačku pro prcky( půl roku a rok). Díky Martina konkrétně bychom chtěli vyrazit na jeden z Kanárských ostrovů
Dnes ve 20:55 • Odpověz
Ahoj, rada bych obnovila tema. V lete mam v planu uletet s malou (to ji bude tak 13mesicu). Jen kratsi let, cca 2hod. Zajimaji me opravdu jen tipy, jak zprijemnit nebo si usnadnit cestu. Ostatni veci mam nastudovany. Maly mimina to asi vetsinou prospi, ale mala uz ted nevydrzi minutu na miste. Nedovedu si predstavit, jak bude 2 hodiny prikurtovana mne sedet na kline. Uz ted si dokazu zive predstavit ten jekot, protoze si nemuze delat, co chce. Jak jste to davali vy? Co tlak v usich? Pomuze dudlik? Podotykam, ze poletim sama, takze zadne ruce navic. Jak jste pobrali dite, tasku, kocar? Dali vam v letadle prednost? Nebo je zkratka lepsi se na to vydlabnout a radeji pockat do pristiho roku, az ji budou 2 a bude prece jen mit narok na sedadlo?Ac jsem toho naletala dost, nikdy jsem si mamin v letadle nevsimala. Holt jsem byla bezdetna, tak me to nezajimalo.
@kachen My letěli když bylo malé 15 měsíců-cca tři hodiny a v zimě(!) Byli jsme teda dva a letěli jsme na večer, takže dokonce i usnula...na tlak v uších jsem jí dávala pít z lahvičky, měli jsme s sebou hlavně knížečky a můžeš se s ní pochopitelně i projít...tašku a kočár zvládneš-kočár odevzdáváš až těsně před nástupem do letadla-a stejně tak si ho vyzvedneš, takže po letišti se pohybuješ s kočárem. Cestou zpátky bylo prázdnější letadlo a měli jsme dokonce trojsedačku pro sebe-oni se ti v letadle většinou snaží vyjít vstříc. Myslím že to není žádná trága, ale musíš se jí prostě hodně věnovat....Fakt teda ale je, že naše prtě byla klidné dítě, žádný extra šídlo...

Já jsem byla taky překvapená. Volala jsem jim po rezervaci letenek a objednala jsem si ji, ale ta paní pak volala mému taťkovi a řešili to spolu. On mi pak už jen zavolal, že ta postýlka nedopadne, ale že nám dají to samostatné místo. Syn měl totiž na kontrole v 5. měsících 8,5 kg a je i dlouhý. Ale to nevím, zda probírali. Já tam budu před odletem volat a ještě se chci na to zeptat. Jinak mi sedíme také v řadě uprostřed před stěnou.