Začaly vašemu dítěti růst zuby dřív než v 5ti měsících?
Ahojky maminy!
Máte některá doma dítko,kterému začaly růst zuby dřív než v 5.měsících?
Mám podezření,že se už Adamovi asi klubou,ikdyž je mu teprve 2,5 měsíce.
Doslova si hryže ruce.Když mu nabídnu mlíko,tak to odmítá a když mu strčím malíček do pusy a dotknu se patra,vůbec nesaje a vyloženě mi ten malíček kouše.Bývá dost nervózní a když mu začnu jezdit malíčkem po dásních,tak se uklidní.
Poradtě.Díky
Stručné shrnutí
- První zoubky se mohou objevit už ve 3. měsíci, běžně mezi 4.–6. měsícem, ale u řady dětí se objevují až kolem 8.–11. měsíce nebo dokonce při narození.
- Příznaky spojené s prořezáváním zubů zahrnují intenzivní slinění, žvýkání rukou a předmětů, zarudlé a nateklé dásně, občasnou horečku až do 39,3 °C a průjem, přičemž vysoké nebo přetrvávající příznaky rodiče nechávají lékařsky vyšetřit.
- Rodiče v praxi používají lokální gely (Calgel, Mundisal, Babydent), analgetika (Panadol sirup, Paralen čípky, Nurofen, Ibalgin), chladící kousátka (Canpol), homeopatika Chamomilla vulgaris (15CH/30CH) a další pomůcky; v diskusi byly uvedeny ceny Calgel 80–100 Kč, Mundisal cca 100 Kč a Chamomilla kolem 60 Kč.
Nejčastější otázky
Q: Jaké lokální gely na dásně jsou v Česku běžně dostupné a kolik stojí?
A: V diskusi byly jmenovány Calgel (volně prodejný v lékárnách, cena udávaná 80–100 Kč) a Mundisal gel (uváděná cena cca 100 Kč); rodiče také zmiňovali Baby-dent (doporučené dávkování dle návodu 3× denně).
Q: Jaká systémová analgetika a antipyretika rodiče používají při horečce spojené se zuby a jak často?
A: Rodiče zmínili Panadol sirup a Paralen čípky (dávkování podle návodu na obalu a hmotnosti dítěte; v diskuzi příklad: Paralen/ Panadol každých 6 hodin při horečce 38,8 °C) a ibuprofenové přípravky Nurofen nebo Ibalgin (někteří rodiče dávali „odměrku Ibalginu“ před spaním podle doporučení lékaře).
Q: Pomáhají homeopatika proti bolesti při prořezávání zubů a jak se dávkují?
A: V praxi rodiče uváděli Chamomilla vulgaris 15CH nebo 30CH; dávkování se lišilo — letáček i rodiče uváděli např. 5 granulí každých 15 minut až do zmírnění, jiné rodičky zmiňovaly 3 granulky (15CH) rozpuštěné v lžičce teplé převařené vody a podávané co půl hodiny nebo 1–2× denně; účinek byl v diskusi hodnocen jako anecdotalní.
Q: Jak poznat, že jde opravdu o zoubky a ne o virové onemocnění?
A: Jako silnější známky prořezávání se uvádějí viditelná bílá „tečka“ nebo prosvítající zub, oteklé červené dásně a dlouhodobé slinění/žvýkání; samotná lehká horečka nebo řídká stolice nejsou spolehlivě diagnostické a rodiče v případě vysokých horeček nebo přetrvávajících příznaků nechávají dítě vyšetřit (moč, krev, poslech).
Q: Kdy a čím čistit první zoubky kojence?
A: Doporučují se navlečené prsťové kartáčky nebo navlhčená plínka/žinka bez pasty; v diskusi se zmiňoval Canpol masážní/prstový kartáček a doporučení začít s fluoridovou pastou Elmex až když dítě umí pastu vyplivnout (některé rodičky začaly s kartáčkem dříve, pastu až později).
Q: Co dělat při akutním nočním záchvatu dítěte s horečkou, který rodiče přisuzují zubům?
A: V diskusi rodiče podávali antipyretika (Panadol, Paralen, Nurofen) a lokální gely (Calgel), prováděli masáž dásní a chladili kousátky; jako krajní anekdotický zásah zmínila jedna rodička čtvrtku diazepamu v akutní situaci, což byl ojedinělý případ a lékařská konzultace byla v diskusi doporučována.
Závěry z diskuze
Shoda
- Slintání, kousání a nevrlost jsou běžné příznaky měsíce až týdny před vyklubáním zubu.
- Lokální gely (Calgel, Mundisal, Babydent) a systémová analgetika (Paralen/ Panadol, Nurofen/Ibalgin) rodičům obvykle pomáhají snížit bolest a horečku.
Sporné názory
- Někteří rodiče považují horečky a průjem za součást prořezávání zubů; jiní rodiče a lékaři zdůrazňují, že vysoké horečky přes 39 °C nebo přetrvávající průjem mohou signalizovat infekci a vyžadují vyšetření.
Otevřené otázky
- Jaké je optimální a bezpečné dávkování Chamomilla vulgaris (15CH/30CH) u kojenců při akutních bolestech zubů?
- Kdy přesně zahájit používání fluoridové pasty (Elmex) u dětí, které ještě neumějí vyplivnout pastu?
- Jsou jantarové korálky bezpečná a účinná metoda proti bolesti dásní u kojenců?
Zmíněné značky a firmy
Calgel, Mundisal, Babydent, Canpol, Elmex, Panadol, Paralen, Nurofen, Ibalgin, Osanit, Vincentka, Kaufland, Hexa
Zmíněné produkty a metody
Calgel, Mundisal gel, Babydent, Chamomilla vulgaris (15CH/30CH), Osanit, Panadol sirup, Paralen čípek, Nurofen, Ibalgin (odměrka), citron/citrogel, jantarové korálky, masážní/prstový kartáček Canpol, prsťáček, kousátko, homeopatika Phytolacca decandra 9CH, Mercurius solubilis 9CH, Podophyllum peltatum 15CH, diazepam (krátkodobé podání v ojedinělém případě), Panadol/Paralen každých 6 hodin (příklad z praxe), Calgel aplikovat až 6× denně (uváděno rodiči)
Místa a osoby
Kaufland, Chorvatsko
scharfinka: jak dlouho ma tu teplotu? pokud to nejak neleze nahoru myslim si ze staci kdyz mu das ten Nurofen a budes kontrolovat dasnicky a zkus to vychlazene kousatko kdyz to studene bude snaset tak nech prcka v klidu kousat.. A pokud nema stolici nejak moc tekutou, tak bud v klidu. My jsme teda u prvnich dvou zubu teplotu nemeli jen u toho druheho je desne protivnej
mousunek: no prave ze takovy umrcenejsi je posledni ctyri dny, jenze tezko soudit, protoze jsme byli v patek na ockovani, tak jestli to neni z toho...oblicej si sudli asi 14 dni, a co se tyka te teplotky, takpo ockovani mel jeste na druhy den dopoledne, to je v sobotu, odpoledne uz byl v poho, v nedeli uz jsem ho nemerila, az vcera vecer, protoze byl umrcenejsi cim dal vic no a to mel 37,8,a kdyz jsem ho za hodku pred spanim premerila, ze bych mu kdyz tak dala nurofen, tak mel 37,5 (v zadecku bez odectu) coz jak mi rikalo spousta holek tady, je uplne v poho....tak ja nevim...prujem to nebyl, ale je to nezvyk, ze kadil 1x a naraz nalozi 3 pliny.....celkove je takovy hur nalozeny, jenze po zubech ani pamatky:(
scharfinka: Nu tak po očkování je to normál, prcek byl po očkování uřvanej tak lev to bylo děsný, ale druhyý den už byl klid teď jdem 19.2 na další tak to zas bude něco do toho leze druhý zub, tak si užiju. Já mám pro něj teploměr v dudliku, tak nevím jak to je měření v zadečku, ale pokud říkaj lidi, že je to v pořádku, věř skušeným co to znají.... Uvidíš, zkus ty dásničky masírovat, a jestli tam pod nima je zub tak při mírném zatlačení na ni ho ucítíš...
Ahojky,
chci se zeptat jestli ste nekdo zkouseli davat diteti na noc treba pul cipku nurofenu na bolest zoubku? a jestli to bylo k necemu dobre...u nas ty gely na zouibky nejak nefunguji a maly je hrozny, prisuzujem to zubum, jelikoz na horni dasnicce ma bilou tecku. Vzdycky s nim bojuju, abych mu to vubec namazala. rve u toho jak kdybych ho chtela zavrazdit.
Ahoj, já jsem dávala homeopatika a když byl během dne hodně protivný a líce rudé, tak jsem dala na noc paralen čípek, je fakt,že mu to pomohlo a první půlku noci většinou prospal..pak už se budil..často jsem to nedávala..ale je fakt, že nám se řezaly 4 naráz..a přes měsíc to byla hrůza 😢
Tak ja byla s tema zvysenyma teplotama u mudry - nikde na nem nic nenasla, rikala, ze to muze byt nejaka virozka a kdyz se mu divala do pusinky, tak rikala, ze se ji zda, ze se klube zub, ale kdyby teplotky do stredy neklesaly, tak se mame znovu zastavit, ze ho znova otestuje na krev a moc....proto bych se chtela zeptat, jak dlouho to bude trvat, nez se zoubek vyklube (jestli to je tim), pripadne jestli nema nektera maminka zkusenost se zvysenyma teplotkama delsi dobu?Je mi tak smutno, kdyz se na toho broucka divam a vidim, ze neni ve sve kuzi....
holky ja sem uz znicena...malej od rana do vecera rve nebo vrci, je hroznej:( Urco to uz budou zuby, protoze to neni jinak mozny, aby dite bylo takhle otravny. s manzelem uz sme pekne vyrizeny. Do pusy si nenecha sahnout, to sou bojje plny revu, nez namazu nejaky gelem. cipek se mi zda ze nezabira, no proste katastrofa. A zuby podelany nikde:(( Jestli polezou mesic nebo dyl tak skoncime v blazinci.
alishia: tak to ti vubec nezavidim, jsem rada ze nam zacli rust brzy a ze to neni "nebylo" tak hrozne ted lezou dalsi a uz si taky pomerne dost porve, jak mu sahnu do pusiny tak "agresivne" kouse kolem sebe. Obcas je jak zurivy pes, ale namazat dasnicky si necha uz prisel na to ze po namazani je to lepsi...
Drzim Ti palce aby jste to s manzelem i s prckem zvladli, drz se urcite to bude brzy lepsi
ahoj holky, tak nam uz taky rostou zoubky a doma je slzave udoli. Ma chudinka pekne napuchle dasne. Jedno licko ji hori a druhe ma normalni. No a sliny bysme mohli prodavat ☹ Koupila jsem chamomilla vulgaris, ale vubec nepomahaji. Tak jsem ji zacala ty dasne mazat kamistad gelem. Nevite nahodou, jak dlouho ho muzu pouzivat? Mazu to Elisce na noc uz 3. den a vypada to, ze jeste par dni budu muset, jinak se nevyspime nikdo.
Ještě na jednu otázku jsem se chtěla zeptat. Určitě to tady někde je,ale nějak se to nenašla. Nezměnila se náhodou u Vašich ratolestí se zubama barva stolice? Naše princezna vždycky měla barvu podle toho, co jedla. Když jen mlíko, tak ji měla žlutou, když mrkev tak červenou atd. Ale teď, poslední 2 dny ji má uplně tmavě hnědou + normální barva, jakou má obvykle. Ač teda nic hnědého nejí, za poslední dny měla jen mlíko, mrkev, brambor, malinko brokolice a květáku. A taky trochu jablečné přesnídávky. Teplotu nemá ( jen jednou večer před spaním měla po odečtu 37,1 ) a průjem nebo zácpu taky ne.
Ahojky,
tak hlasim uspech, mame prvni zoubek....je to s nim hrozny. Malej rve a je protivnej, ale resim to kamistad gelem, je takovej umrtvujici a davam cipky nurofen, jinak by v noci nespal, dneska sem mu ho dala rano taky...tak snad bude klid. Chudacek malej dnesni noc se budil kazadou hodinu s prisernym placem, a to protoze sem mu vcera ten cipek nedala, protoze vcera byl cely den uplne zlatej, tak sem si myslela, ze ho to bolet nebude....anechtela sem do nej zbytecne ten cipek rvat...ale mela sem. nakonec sem to udelala ve tri rano a byl klid, teda plus namazani dasnicek, to sem zjistila ze je tam zoubek. JInak co se tyce stolice, tak mi ji mame nekdy taky uplne takovou tmave zelenou...a hlavne se zvysila cetnost...kaka klidne 6x denne. a nekdy je to uplna pohroma vodnata. A taky mi moc nechce papat:( ale aspon vim ze to je opravdu kvuli zoubkum.
alishia: tak papaání taky řešíme. Ještě před týdnem mi malá vypila klidně 15-180 ml nutrilonu a teď jsem ráda, že do ní nějak nacvakám 90ml. A klíďo jí to na 4 hodiny stačí. Ale co, je jí dost, faldy má dobré, tak má zásoby.
zapletalovi: dekujeme.) taky to trvalo asi 2-3 tydny, uz ani nevim jak dlouho ten teror trval presne🙂 Nam mlicko problem nedela, ale ze lzicky mu to nejak nejedde....asi ho to boli do tech dasni:( a myslis ze uz to jsou u vas oipravdu zoubky? Jo malej se taky porad chce nosit a byt u me, kdyz ho polozim tak rve....a to on nikdy nedelal.
jéé, alisha, tak ses konečně dočkala. stále jsem vás sledovala, kdy už to trápení bude mít výsledek. tak gratuluju. A nemůže mít tu mrzutost navíc spojenou ještě s vašimi osmi měsíci? Snad už brzo bude jen líp
jitrulka: dekujeme moc.) No zoubek ma zatim je jeden a v puse jich zbyva jeste dost.) takze ono to trapeni pojede s nami dal:( Nektere deti to snasi proste spatne. Ja se na zoubky hodne tesila, ale fakt ho to hodne boli, tak z toho ani radost nemam. Vcera byl uplny zlaticko, hral si sam, byl hodnej, nechtel se chovat, smal se cely den, takovy je normalne, ale v posledni dobe, to byl jen plac, mrzutost, a chovani u me. Mam z nej uz uplne znicen zada, jeste ze sem objednana na masaz🙂 snad me tam da pani dohromady.)
alishia: já si myslím, že to zoubky jsou. To by neměla nateklý dásně a jedno líčko červené a horké a druhé normální. Taky musím pořád chovat v náručí a nosit a nosit. Jen, co zajdu na záchod, tak řev. No řev. Spíš pištění. Ale takové to, co trhá uši.
ahojky holky.... tak náš Pepča měl první zoubek ve 4 měsících.... a teď, o dva měsíce pozdějc, už má v pusině pět zoubků... a 6. na spadnutí. Vždy mu lezou po dvou, je to vždycky náročný, ale říká mi každej kdo má děti, ať jsem ráda, že to bude mít rychle za sebou..... 🙂
zapletalovi: u kazdeho detska je to asi jine. ale nejspis to opravdu zoubky budou. tak at sou brzy venku.
Ahojky maminky , potřebuji pomoct, už máe 2 zoubky dole, byly celkem v pohodě, jen pláč, jinak nic, teď nám nejspíš roste nahoře, není to ještě moc znatelný, teď sem jí změřila telplotu má 37,8 po odečtení, kdy myslíte jí podat sirup? Mám už teď nebo počkat až se zvýší? Nebo co doporučíte? A jak často? Děkuji moc
klidne dej nurofen cipek pro deti, nebo sirup, ja se o tom bavila v lekarne, jestli to mohu davat na bolest a pani rikala ze klidne jo, ze zuby doprovazi i teplota a at se toho nebojim. Jen ji tim ulevis, lepsi nez aby se placala v teplotach.
Ahoj holky, myslíte že by nám rostli zoubky už v 9 týdnu?V noci se budí každou půl hodinu s pláčem, začal slintal a bulí a bulí.Řídkou stoličku má, jen ted nevím proč,jestli je to příznak rostu zoubků nebo to že jsme změnili mlíčko.Teplotku nemá, dnes jsem mu měřila a měl 37,1.Dá se to ještě nějak poznat, jestli rostou?Jsou to zoubkyy nebo jen má záchvaty pláče a může mu být i něco jiného???!!!Asi se to nepozná co???
marmazel: ublinkavani u zoubku je docela bezne, potvrdila mi to i mudra, co se tyka teplotky, tak obecne plati, az od tech 38, ale to plati u nemoci ale u zubu, bych ja klidne dala sirup uz driv - je to i od bolesti, tak at se prcek netrapi.....jinak nam tez rostou a teplotu mame zvyenou uz 14 dni, takze bysme nevystrcili nos, kdyz jsem to rikala mudre, rekla, ze ven klidne muzeme, kdyz bude v kocarku pekne zachumlany, tak mu to udela jenom dobre......je ale pravda, ze my mivame tak maximalne 37,3 po odectu, coz je v poho.....
alishia : bříško to asi není,protože prdíků má víc než dost,kaká 2x denně.Bříško ho nebolí od doby co dávame Sab Simplex.TAk to máme bez prblémů, proto mě napadlo jediné co ho může ještě trápit - zoubky, nebo možná špatná nálada.
missymici:no tez se mi to zda na zoubky prilis brzo a jestli brisko ne, tak me jeste napada rustovy spurt? nema treba hlad, ze byste zvysili davku?
miss: nas malej taky prdel jak divej i kakal, a brisko ho bolelo stejne. Hodne sme si s tim vytrpeli, tka prave proto si myslim, ze to bude brisko nebo jak pise schafrinka hlad.

ahoj holky,
mám podezření, že se nám taky chystají zuby. Adu si celý den až veztekle strká ruky do pusy, tak si u toho mrčí (není to přímo pláč), slintá a v noci začala blbě spát (budí se třeba i po hodině). Když se jí dívám do pusy, tak tam nevidím ani náznak zubáka 😒 Tak nevím 😖 Pořád se utěšuju tím, že to jsou fakt chystající se zuby, protože kdyby měly být takhle blbý noci dlouhodobě, tak by mě asi hráblo 😀