Začaly vašemu dítěti růst zuby dřív než v 5ti měsících?
Ahojky maminy!
Máte některá doma dítko,kterému začaly růst zuby dřív než v 5.měsících?
Mám podezření,že se už Adamovi asi klubou,ikdyž je mu teprve 2,5 měsíce.
Doslova si hryže ruce.Když mu nabídnu mlíko,tak to odmítá a když mu strčím malíček do pusy a dotknu se patra,vůbec nesaje a vyloženě mi ten malíček kouše.Bývá dost nervózní a když mu začnu jezdit malíčkem po dásních,tak se uklidní.
Poradtě.Díky
Stručné shrnutí
- První zoubky se mohou objevit už ve 3. měsíci, běžně mezi 4.–6. měsícem, ale u řady dětí se objevují až kolem 8.–11. měsíce nebo dokonce při narození.
- Příznaky spojené s prořezáváním zubů zahrnují intenzivní slinění, žvýkání rukou a předmětů, zarudlé a nateklé dásně, občasnou horečku až do 39,3 °C a průjem, přičemž vysoké nebo přetrvávající příznaky rodiče nechávají lékařsky vyšetřit.
- Rodiče v praxi používají lokální gely (Calgel, Mundisal, Babydent), analgetika (Panadol sirup, Paralen čípky, Nurofen, Ibalgin), chladící kousátka (Canpol), homeopatika Chamomilla vulgaris (15CH/30CH) a další pomůcky; v diskusi byly uvedeny ceny Calgel 80–100 Kč, Mundisal cca 100 Kč a Chamomilla kolem 60 Kč.
Nejčastější otázky
Q: Jaké lokální gely na dásně jsou v Česku běžně dostupné a kolik stojí?
A: V diskusi byly jmenovány Calgel (volně prodejný v lékárnách, cena udávaná 80–100 Kč) a Mundisal gel (uváděná cena cca 100 Kč); rodiče také zmiňovali Baby-dent (doporučené dávkování dle návodu 3× denně).
Q: Jaká systémová analgetika a antipyretika rodiče používají při horečce spojené se zuby a jak často?
A: Rodiče zmínili Panadol sirup a Paralen čípky (dávkování podle návodu na obalu a hmotnosti dítěte; v diskuzi příklad: Paralen/ Panadol každých 6 hodin při horečce 38,8 °C) a ibuprofenové přípravky Nurofen nebo Ibalgin (někteří rodiče dávali „odměrku Ibalginu“ před spaním podle doporučení lékaře).
Q: Pomáhají homeopatika proti bolesti při prořezávání zubů a jak se dávkují?
A: V praxi rodiče uváděli Chamomilla vulgaris 15CH nebo 30CH; dávkování se lišilo — letáček i rodiče uváděli např. 5 granulí každých 15 minut až do zmírnění, jiné rodičky zmiňovaly 3 granulky (15CH) rozpuštěné v lžičce teplé převařené vody a podávané co půl hodiny nebo 1–2× denně; účinek byl v diskusi hodnocen jako anecdotalní.
Q: Jak poznat, že jde opravdu o zoubky a ne o virové onemocnění?
A: Jako silnější známky prořezávání se uvádějí viditelná bílá „tečka“ nebo prosvítající zub, oteklé červené dásně a dlouhodobé slinění/žvýkání; samotná lehká horečka nebo řídká stolice nejsou spolehlivě diagnostické a rodiče v případě vysokých horeček nebo přetrvávajících příznaků nechávají dítě vyšetřit (moč, krev, poslech).
Q: Kdy a čím čistit první zoubky kojence?
A: Doporučují se navlečené prsťové kartáčky nebo navlhčená plínka/žinka bez pasty; v diskusi se zmiňoval Canpol masážní/prstový kartáček a doporučení začít s fluoridovou pastou Elmex až když dítě umí pastu vyplivnout (některé rodičky začaly s kartáčkem dříve, pastu až později).
Q: Co dělat při akutním nočním záchvatu dítěte s horečkou, který rodiče přisuzují zubům?
A: V diskusi rodiče podávali antipyretika (Panadol, Paralen, Nurofen) a lokální gely (Calgel), prováděli masáž dásní a chladili kousátky; jako krajní anekdotický zásah zmínila jedna rodička čtvrtku diazepamu v akutní situaci, což byl ojedinělý případ a lékařská konzultace byla v diskusi doporučována.
Závěry z diskuze
Shoda
- Slintání, kousání a nevrlost jsou běžné příznaky měsíce až týdny před vyklubáním zubu.
- Lokální gely (Calgel, Mundisal, Babydent) a systémová analgetika (Paralen/ Panadol, Nurofen/Ibalgin) rodičům obvykle pomáhají snížit bolest a horečku.
Sporné názory
- Někteří rodiče považují horečky a průjem za součást prořezávání zubů; jiní rodiče a lékaři zdůrazňují, že vysoké horečky přes 39 °C nebo přetrvávající průjem mohou signalizovat infekci a vyžadují vyšetření.
Otevřené otázky
- Jaké je optimální a bezpečné dávkování Chamomilla vulgaris (15CH/30CH) u kojenců při akutních bolestech zubů?
- Kdy přesně zahájit používání fluoridové pasty (Elmex) u dětí, které ještě neumějí vyplivnout pastu?
- Jsou jantarové korálky bezpečná a účinná metoda proti bolesti dásní u kojenců?
Zmíněné značky a firmy
Calgel, Mundisal, Babydent, Canpol, Elmex, Panadol, Paralen, Nurofen, Ibalgin, Osanit, Vincentka, Kaufland, Hexa
Zmíněné produkty a metody
Calgel, Mundisal gel, Babydent, Chamomilla vulgaris (15CH/30CH), Osanit, Panadol sirup, Paralen čípek, Nurofen, Ibalgin (odměrka), citron/citrogel, jantarové korálky, masážní/prstový kartáček Canpol, prsťáček, kousátko, homeopatika Phytolacca decandra 9CH, Mercurius solubilis 9CH, Podophyllum peltatum 15CH, diazepam (krátkodobé podání v ojedinělém případě), Panadol/Paralen každých 6 hodin (příklad z praxe), Calgel aplikovat až 6× denně (uváděno rodiči)
Místa a osoby
Kaufland, Chorvatsko
Holky, tak teda máme i druhý zub... a já trubka jsem nic nepoznala... teploty byly i včera...
artee: tak Juráš měl i průjem, jak píšeš - ne sice moc vodnané, ale hodně zelené... (jo, změň si profil, jsi podle něj v 65. týdnu 🙂)
tak uz to je zmeneno. A muzu se zeptat, za jak dlouho po tom prujmu vylezl zoubek?
scharfinka: myslím, že je to docela možné. Nám nejprve vylezly spodní jedničky, poté jednička nahoře vlevo s dvojkou a až teď jednička nahoře vpravo a už leze i dvojka. Takže jsme měli též dříve dvojku vlevo než jedničku vpravo... Také by to tak nemělo být, ale děti jsou každé jiné... Ať Vás to netrápí moc 🙂..
andy: děkuju, budu čekat, co se z toho vyklube, fialové to má čím dál víc...to u spodních zubů neznám, ale je vyloučené, aby se někde bouchl nebo něco podobného, celý den ho mám na očích nebo na rukách🙂...náš malý měl nejprve spodní jedničky a místo vrchních jedniček má teď dvojku dole vpravo a fialovou dvojku vpravo nahoře.......to je ale zmatek, už aby byly všecky venku 😠
artee: no Juráš měl minulý týden v neděli a pondělí teplotu a cca od toho pondělí do středy i dýl ty blbé hovňousy a ten zub jsme odhalili teď v úterý, takže vlastně kolem týdne...
no uz aby to bylo nebo me klepne. Nase Elis cely den haleka jak na lesy a porad kadi 😎 uz mi z toho asi hrabne 😅 tak diky holky
Ahoj holky, přidávám se do klubu často"kakajících dětí" 😅
Náš Kubík kaká ted už týden tak 6x denně, jinak kakal jen jednou.někdy to má řidší, jindy normální,Už je to docela na budku, zdá se mi, že jen přebaluju a přebaluju.U Dr. jsem s ním nebyla, myslím si, že to má určitě k zoubkům, protože si neustále cpe ručičku do pusy a hodně slintá, tak snad nám zoubky co nejdřív vylezou.Dole už má 2, ale ted se klubou ty nahoře........
Jen jsem se chtěla zeptat, jestli jste dávaly něco na "zastavení" toho častého kakání nebo to mám normálně nechat?
Ahoj Jitu, tak náš malej též srajdil a já přes den taky jenom přebalovala, ale já tehdy šla k mudře, protože nám se k zubům přidala i šestá nemoc a mě vyděsily ty horečky.....no ale mudra říkala, že i kdyby to bylo k zubům, tak mi na tři dny doporučila dát bezlaktozové mléko-prý aby se ta sliznice střevní měla šanci obnovit, když je těma průjmama podrážděná, no a říkala, že mám dát lehkou dietku-banány,rýže, mrkvička a vyhnout se věcem, ketré by ho proháněly...po těch třech dnesch se to jakžtakž spravilo na 4 kadění za den, zub vylezl, jenže teď lezou další, takže jeden den prokajdí a druhý zas ne, tak to žádnou dietou neřeším....
many- velká gratulace🙂 já čekám, c bude za zub teď, ale jedničky to asi nebudou....to bysme byli moc normální 😀
Ahoj many 🙂,tak jak to u vás vypadá, nějaké další přírustky?
Mně včera dorazila moje známá-přišla na návštěvu a tak si hrála s malým a já jí říkám, leze nejspíš dvojka nahoře, tak je trošku umrčený...Ona je dětská sestra, koukne mu do pusy a říká, milá zlatá, se ani nedivím, že se v noci nevyspíte-lezou mu všecky čtyři vrchní, jedničky i dvojky..... 😕 Hledím na ni jak na blázna a pak malému koukám do pusy a ono fakt, špičky jeniček už jsou dobře vidět a dvojky jsou tak fialové, a naběhlé, že to už musí být během pár dnů..... 🙂
no oproti spodním jeeničkám je úplně v klidu, nic zvláštního...občas je takový umrčený a chce se tulit, a i ty teplotky jsou o kapánek vyšší, ale jinak opravdu nic.....je pravda že se o víkendu dost budil v noci, ale třeba včera prospal noc celou.....tak nějak tuším, že nejhorší je to u něj ne před proříznutím, ale než se ty zoubky dostanou těsně před tu kužičku
ahojky 🙂 tak nám leze první dvojka 🙂 teda furt žádný zuby pomalu do 10 měsíců a teď to jede jak o závod 😀
Ahoj holky, shanim info kde se dá. Náš bobek má od včera zub. Vlevo nahoře 🙂 Událost ! Čekali jsme 11 měsíců 😀 Ale provází to zvracení a dost mi zhubnul. Je drobounkej a hlídáme každý deko. Přes den v pohodě a večer začne se šavlema ... někde v diskusi jsem si všimla, že některé z Vás taky mrňě zvracelo ... podělte se o zkušenosti... Děkujuuuuu
Ahoj holky, můžu se přidat? Naši malé je 5,5 měsíce. Více než týden se budí v noci a pláče a pláče, tak si říkáme - zoubky. A pořád hledáme dole jedničky a nic... no a dnes jsme byli s malou na výletě a jak jsme se vrátili, tak jsem si s ní hrála a ona mi pořád kouše ruce, a jak si tak "kousala" najednou jsem ucítila "ostré" nahoře...tak koukám do pusinky a dvojka v levo na hoře jakoby už prořízlá...je to možné? No, my taky nemůžeme mít nic "normálního" tak bych se ani nedivila 😀 uvidíme co z toho vyleze do rána 😎
ahojky holky 🙂
mifaela - o tom jsem neslyšela ani nečetla,že by mohlo mimčo zvracet 😒 to bych si myslela,že to bude z něčeho jinýho 😒 není na večer přepapanej,nebo že by mu nesedli nějaký kapičky,jestli mu dáváš něco od bolesti 😒 chudáček ☹
c.xsara - je to možný 😉 tak blahopřejem k zoubku 😉 🙂
Many: přeji dobré ráno. Tak malá opět bantuje od půl 5, tak jsem neodolala a vrazila ji lžičku do pusinky a tono to CINKÁ 😀 takže první zoubek (sice netradičně jak jsem už psala dvojka v leno nahoře) ale je TAM. Mám hroznou radost 😀 a pro ostatní, jí nejvíce pomáhá proti tomu prořezávání mundisal gel. je to sice dražší a maličká tuba, ale z těch mastiček ji pomáhá jen toto, ale každé dítě je jiné. ale jak už moc plakala třeba i po očkování tak nejvíce pomohl nurofen sirup 😉
ahoj zubáčci🙂
mifaela: zvracení od zoubků mi moc nepřijde, ublinkávání ano, ale zvracení? náš blindil od narození a přes zuby se to krapet zhoršilo, ale nebyly to šavle.....brnkni třeba zítra vaší mudře a ona Ti poví.....
c.xsara: blahopřání k prvnímu zoubku🙂 i naše zubáče se neřídí očekáváním a lezou si jak chcou...teďka zrovna 4 naráz, horní jedničky už jakžtakž jsou, zato dvojky naběhlé až fialové a ne a ne to prorazit....
c.xsary: Můj první klučík měl také nejprve nahoře dvojky a pak vylezla jednička. Jinak malá oslavila včerejší 5. měsíc už 5.zoubkem a leze asi šestý 😀
Ahojte holky, tak nám rostou jedničky na hoře, dole byly v pohodě, ale teď nám dávaj zabrat, tak se chci zeptat jestli jste dávali něco na bolest a jak dlouho, já dala 3 dny po sobě, ale jen na noc, pak sem nedala a celou noc jsme proplakaly a tak sem včera zas dala,ale mám strah aby jí to nějak neublížilo, jinak dávám nurofen pro děti. zuby jsou jakoby vidět, má to tam bílý i na hmat je to cítit, ale prostě ne a ne se proříznout. Díky
Ahoojky,tak hlásím třetí zub 😀 ale je to zajímávé máme dvojku nhoře jestli jí ještě vyroste druhá-bude malej upírek 😀
Stalo se Vám to někomu???

ahoj holky. prosim o radu. nemam cas cist celou diskusi zpetne, a proto se chci zeptat, jestli jste nektera mela jako priznak rustu zubu i caste kakani (prujem). Nasi male je pet mesicu a uz asi 4 dny kaka snad 8x denne. To uz par tydnu zpet mela tak maximalne dve stolice denne. Ted co plina, to bobek. Nemam to tak uplne ridke, jako na prujem, ale obcas dost zelene. Hlad urcite nema, kojim pres den docela casto, jak si rekne. Je pekne protivna. Ted ji mam na kline a je v pohode, potvurka jedna 😀 jak ji odlozim, tak je nepricetna. Porad ji cucim do pusy, jak rve, tak to jde snadno 😅 ale zda se, ze nic. Ani nevim, kdy zacit davat nejake pripravky na prorezavani, kdyz neponam, jestli se uz prorezavaji nebo ne 😖 Mam zatim pripraveny olejicky od firmy Nobilis - Jakoubek (na prorezavani zubu) a pak hermanek v jojobe, myslim od Eone. Ale nemam vyzkouseno, tak nevim, jak to bude zabirat. No nic, tak ja jdu zase na ten bobek 😅. zatim diky