Začaly vašemu dítěti růst zuby dřív než v 5ti měsících?
Ahojky maminy!
Máte některá doma dítko,kterému začaly růst zuby dřív než v 5.měsících?
Mám podezření,že se už Adamovi asi klubou,ikdyž je mu teprve 2,5 měsíce.
Doslova si hryže ruce.Když mu nabídnu mlíko,tak to odmítá a když mu strčím malíček do pusy a dotknu se patra,vůbec nesaje a vyloženě mi ten malíček kouše.Bývá dost nervózní a když mu začnu jezdit malíčkem po dásních,tak se uklidní.
Poradtě.Díky
Stručné shrnutí
- První zoubky se mohou objevit už ve 3. měsíci, běžně mezi 4.–6. měsícem, ale u řady dětí se objevují až kolem 8.–11. měsíce nebo dokonce při narození.
- Příznaky spojené s prořezáváním zubů zahrnují intenzivní slinění, žvýkání rukou a předmětů, zarudlé a nateklé dásně, občasnou horečku až do 39,3 °C a průjem, přičemž vysoké nebo přetrvávající příznaky rodiče nechávají lékařsky vyšetřit.
- Rodiče v praxi používají lokální gely (Calgel, Mundisal, Babydent), analgetika (Panadol sirup, Paralen čípky, Nurofen, Ibalgin), chladící kousátka (Canpol), homeopatika Chamomilla vulgaris (15CH/30CH) a další pomůcky; v diskusi byly uvedeny ceny Calgel 80–100 Kč, Mundisal cca 100 Kč a Chamomilla kolem 60 Kč.
Nejčastější otázky
Q: Jaké lokální gely na dásně jsou v Česku běžně dostupné a kolik stojí?
A: V diskusi byly jmenovány Calgel (volně prodejný v lékárnách, cena udávaná 80–100 Kč) a Mundisal gel (uváděná cena cca 100 Kč); rodiče také zmiňovali Baby-dent (doporučené dávkování dle návodu 3× denně).
Q: Jaká systémová analgetika a antipyretika rodiče používají při horečce spojené se zuby a jak často?
A: Rodiče zmínili Panadol sirup a Paralen čípky (dávkování podle návodu na obalu a hmotnosti dítěte; v diskuzi příklad: Paralen/ Panadol každých 6 hodin při horečce 38,8 °C) a ibuprofenové přípravky Nurofen nebo Ibalgin (někteří rodiče dávali „odměrku Ibalginu“ před spaním podle doporučení lékaře).
Q: Pomáhají homeopatika proti bolesti při prořezávání zubů a jak se dávkují?
A: V praxi rodiče uváděli Chamomilla vulgaris 15CH nebo 30CH; dávkování se lišilo — letáček i rodiče uváděli např. 5 granulí každých 15 minut až do zmírnění, jiné rodičky zmiňovaly 3 granulky (15CH) rozpuštěné v lžičce teplé převařené vody a podávané co půl hodiny nebo 1–2× denně; účinek byl v diskusi hodnocen jako anecdotalní.
Q: Jak poznat, že jde opravdu o zoubky a ne o virové onemocnění?
A: Jako silnější známky prořezávání se uvádějí viditelná bílá „tečka“ nebo prosvítající zub, oteklé červené dásně a dlouhodobé slinění/žvýkání; samotná lehká horečka nebo řídká stolice nejsou spolehlivě diagnostické a rodiče v případě vysokých horeček nebo přetrvávajících příznaků nechávají dítě vyšetřit (moč, krev, poslech).
Q: Kdy a čím čistit první zoubky kojence?
A: Doporučují se navlečené prsťové kartáčky nebo navlhčená plínka/žinka bez pasty; v diskusi se zmiňoval Canpol masážní/prstový kartáček a doporučení začít s fluoridovou pastou Elmex až když dítě umí pastu vyplivnout (některé rodičky začaly s kartáčkem dříve, pastu až později).
Q: Co dělat při akutním nočním záchvatu dítěte s horečkou, který rodiče přisuzují zubům?
A: V diskusi rodiče podávali antipyretika (Panadol, Paralen, Nurofen) a lokální gely (Calgel), prováděli masáž dásní a chladili kousátky; jako krajní anekdotický zásah zmínila jedna rodička čtvrtku diazepamu v akutní situaci, což byl ojedinělý případ a lékařská konzultace byla v diskusi doporučována.
Závěry z diskuze
Shoda
- Slintání, kousání a nevrlost jsou běžné příznaky měsíce až týdny před vyklubáním zubu.
- Lokální gely (Calgel, Mundisal, Babydent) a systémová analgetika (Paralen/ Panadol, Nurofen/Ibalgin) rodičům obvykle pomáhají snížit bolest a horečku.
Sporné názory
- Někteří rodiče považují horečky a průjem za součást prořezávání zubů; jiní rodiče a lékaři zdůrazňují, že vysoké horečky přes 39 °C nebo přetrvávající průjem mohou signalizovat infekci a vyžadují vyšetření.
Otevřené otázky
- Jaké je optimální a bezpečné dávkování Chamomilla vulgaris (15CH/30CH) u kojenců při akutních bolestech zubů?
- Kdy přesně zahájit používání fluoridové pasty (Elmex) u dětí, které ještě neumějí vyplivnout pastu?
- Jsou jantarové korálky bezpečná a účinná metoda proti bolesti dásní u kojenců?
Zmíněné značky a firmy
Calgel, Mundisal, Babydent, Canpol, Elmex, Panadol, Paralen, Nurofen, Ibalgin, Osanit, Vincentka, Kaufland, Hexa
Zmíněné produkty a metody
Calgel, Mundisal gel, Babydent, Chamomilla vulgaris (15CH/30CH), Osanit, Panadol sirup, Paralen čípek, Nurofen, Ibalgin (odměrka), citron/citrogel, jantarové korálky, masážní/prstový kartáček Canpol, prsťáček, kousátko, homeopatika Phytolacca decandra 9CH, Mercurius solubilis 9CH, Podophyllum peltatum 15CH, diazepam (krátkodobé podání v ojedinělém případě), Panadol/Paralen každých 6 hodin (příklad z praxe), Calgel aplikovat až 6× denně (uváděno rodiči)
Místa a osoby
Kaufland, Chorvatsko
Ahojky,
jsem jen v rychlosti přelítla jak se vám tlačí zoubky..
My máme už 7 venku,4 nahoře a 3 dole,(začali mu růst brzy,první 2 v 5měsících)kromě toho,že byl malý protivný a takových klasických příznaků mu nic nebylo,ale teď se mu tlačí další zuby,už 2 dny je protivka tak jako u předchozích zubů.slintá jak bernardýn a cpe si zuřivě vše do pusinky,i moji ruku v nestreženém okamžiku chytne a zakousne se,no ale to bylo normální jako vždy,ale teď se mi vzbudil s horečkou,nic mu není,zádný kašel rýma nic,takže tipuji horečka od zubů,jen se chci zeptat taky měli vaše děti někdy horečku od zubů? A jak dlouho trvalo asi? Pak se hned prořezal zoubek nebo to ještě trvalo?
many - jsem z malyho taky uz na prasky dnes jsem zjistovala proc zas nechce bastit a ma 7zub prijde mit o uz nenormalni 5zubu za mesic ☹ radeji bych na dalsi zoubky cekela treba do roka at ma chvilku oddych
Mousi taky malému vylezlo 5 zubů za měsíc,první 2 v 5m,pak 4 najednou (lezli každý den jeden) v 8,5m a v 9m a kousek vylezl 7 zub.Se zubami jsme si už taky užili své,hlavně ta mrzutost,horečka je poprvé 🤐
ahojky holčiny 🙂 ,
také se zapojím 😉 ,matyášek bude mít 8,5 měsíce a pořád nic a to mi připadá,že ho zoubky zlobí už od 5 měsíce ☹ .v noci špatně spinká,tak mažeme mundisalem,ale u toho je křik,on to přímo nesnáší 😅 a někdy,když už si opravdu v noci nevím rady,dám nurofen.kakušá 4 x denně a dupenku má chuďátko začervenalou ☹ a to mažu jen sudocremem.tak jsem z toho taky pěkně nešťastná.to si vždycky s manžílkem říkáme,že mu snad vylezou všechny zoubečky najednou 😅.
pistula 🙂 ...u nás je to naprosto to samé ☹ ,už se mi zdálo na dásničce že tam něco jako dře 😀 ,ale to už je přes tři měsíce a stále nic 😝 😕 .asi holt musíme vydržet a hlavně teda ti naši drobečci 😅 ,naše dr. říkala,že je to možné,že se to tak dlouho klube,teď nám doporučila homeopatika chamomilla vulgaris na prořezávání zoubků,no dávám to od úterka,3 x denně 5 kuliček,ale nezaznamenala jsem zádné zlepšení ☹ .a taky jsem slyšela,že děťátka bolí i to ''zakládání ''zoubků 😨
ale pro zlepšení nálady 😉 ...prý čím později vylezou,tím jsou lepší a kvalitnější 😀 ,prý se to říká 😵 .
tak zoubkům zdar,ať už můžeme oslavit alespoň ten první 😀 .
maruska39 - Malymu vylezl 1. chvilku pred 4.mesicem, 2.zub hned tyden po. 2mesice klid, ted ctyri najednou, ty fakt nesly po sobe ty se ukazaly faqkt vsechny 4 pak prestal bastit. A dneska sahnu vlevo dolu a cumi na me 7. zub... a to ty porvni dva nemel ani nateklou dasen a ten dnes taky ne ty sly proste prez noc...
Asi má měkkou dáseň,že mu lezou tak krásně 😉 No já jsem taky pro,aby už přestali lézt a dali klid až klidně do roka i déle mě to neva,malému taky ne,to co má mu stačí k tomu,aby snědl celý chleba 🙂
ja jen sleduju ze ty spodni zoubky jezou krasne samy a ty vrchni to je vzdycky trapenicko
timi má 10 a pol mes. a vyliezol mu štvrtý zub, ale všetky zatial dole a vrchné vobec, asi mu dám prečítat knižku, že najskor spodné dva a potom vrchné dva a tak 😀
pistokjo kdyby se dalo timhle ridit tak mame asi vsichni klidek... Priroda si to zarizuje jinak 😀
ined77: jojo to jsem taky slysela ze pry cim pozdeji vyrostou, tim se mene kazi...jenze nurofenem a calgelem ji tez nemuzu otravovat furt...a bez toho se chudak celou noc trapi a place...hele nemeli jste nahodou problem s vitaminem D?pac mala ho mela malo, chodili jsme na kontroly protoze mela mekkou hlavicku a porad zvysovali davky, ted je to sice uz dobry, ale myslela jsem si jestli by to nemohlo mit neco spolecneho s tim vis...
pistula 🙂 ...ne ne,takový problém jsme neměli 😅 .u nás jsou noci taky těžké,budí se každou chvilku,když je noc lepší,tak se budí co dvě hodiny,ale to stačí jen většinou podat dudoška a otočit na bočík a spinká dál 😵 ,ale většinou jsou noci pro mě o 20 i více vstávání 😕 ☹ .a to do toho 5-tého měsíce spinkával krásně,i 6 hodin v kuse 😕 ,to už je pravěk ☹ .a právě jsem si říkala,no jo,zoubečky,už je to tady a měl i teplotku a od té doby se to táhne.s tím nurofenem a teda u nás mundisalem to je stejné,ale nurofen dávám až opravdu v krajní nouzi a stejně ani to kolikrát nepomůže,matýnek se převaluje a kńourá chuďátko a já už nevím,jak bych mu pomohla,tak chovám,huškám,zpívám a nespím 😨 😅 .jen opravdu doufám,že až se nám konečně prořežou,uleví se mu 😵 ...a i mě 😅 .
pistok 🙂 ...gratulujeme k prvnímu vrchnímu 😀 .to je ale chytré miminko 😵 ,maminka si zasteskne po horním zoubku a tak si hned řekne:tak jo mamčo,máš ho mít,abys neřekla 😀 .
tak já si hned zastesknu, kdyby již bylo za tím, at je už má všechny venku
uvidíme, jestli mne poslechne i ted 😀
Tak já už taky vím čím to,že máme teplotku,malému se tlačí horní stolička,už se prořezává tak ještě vydržet den,dva a bude venku,je mi ho líto chudínka mojeho ☹
ined, nás zlobí zuby od 4.5 měsíce a furt nic., Teď byl asi měsíc klid a dnes to zase začalo. Sahala jsem mu na dácničku a mám pocit, že dole jako v pozici, kde je špičák to má trochu zduřelé. Ale to se mi zdálo i peřd dvěma měsíci a nic, nemáme ani ejden zub 🙂
Holky, taky vám hůř děcka pijí a jedí, když jim lezly zuby?
mikulka - pít pije normalne caje i stavicky, ale bastit nechtel ani lzickou ani z flasky zvlast kdyz lezly vrchni. vcera se nam prorizl 7. zoubek leva dvojka a ty spodni snasi krasne pri tech bastit neprestava
mikulka 🙂 ...to známe velmi důvěrně 😅 .matýnek je od včerejška velikananánská protifka a uplakánek a při obídku se zakoul dokonce už i do jídelního pultáku 😀 ,tak že by se přece jen něco dělo?do pusenky mě nechce pustit 😠 😀 .
tak hlasim, ze u nas mame prvni prorezavajici zoubek, teda uz skoro mesic, u dalsi holky se klube a jinak mame zdurele dasne cca od 3 mesice uz🙂 chtela jsme se zeptat mam doma sice calgel ale slysela jsem ze je jeste neco co je lepsi primo na prorezavani, kdysi jsem tu uz psala ale nechce se me to hledat😀
Ahoj holky, máme též trápení se zoubky, prvních 6 vylezlo bez problémů, ale teď je to nějaký divoký, už nás to trápí skorem 14 dní, teď nám dokonce nechce ani jíst ☹ , já bych mu to natřela babydentem, jenže on mě za prvé nechce pustit do pusiny a za druhé, když už mě pustí, tak mě dokáže tak rafnout, že vidím všechny svatý a ještě jejich příbuzenstvo 😀 😀 😀
Holky, chci se zeptat, jestli je u zubů normální, že teplota malýmu hapruje - do te´d to bývalo při růstu tak 37,2 maximálně, ale dneska od rána 37,5 a teď 37,7.....řeže se mu horní dvojka vlevo...přijde mi to dovné, protože všecky zuby byly doteď s takovou nížší teplotou a teď to takhle vyletělo.....rýmu nemá, troška sice pokašlává, ale to už delší dobu...jinak na něm nic není....stalo se to taky někomu? a taky nevím, jestli je vhodné mu už teď třeba dát něco proti horečce.....jo a řeším, jestli s ním jít v neděli na oslavu, manža říká, že by šel, já jsem zas opatrná a nerada bych malého zbytečně přetahovala..jak jste to třeba řešily vy?
Ahojky,když malému lezl zoubek tak teploty dosahovaly přes 39 Strašně sem se bála,byla sem na pohotovosti,protože jsme nevěděla co to může být.Tam říkali,že to může být od zoubků....U naší doktorky se jí zdálo,že má lehce zarudnutý krk(asi sem hodně chladila),tak nám dala antibiotika,ale osypal se,tak ho vysadila a on nám vyrostl zoubek.Vysoké horečky také můžou být ☹
ahojky holky 🙂
scharfinka - my měli i 39 ☹ teď mu vylezl 7 zoubeček a už druhý den máme horečky,dnes měl odpoledne 38.8 ☹ dala jsem čípek a zábal na hrudníček,jinak je úplně vklidu a i v noci se nebudí a spí do rána
jinak když byl někdy neklidný a měl třeba jen 37.7 příklad 😉 a pomrčíval,tak jsem mu šoupla sirup Nurofen 1,5 😉
jo a my máme jít zítra taky na oslavu,tak uvidím jestli už teplota klesne nebo ne,děda mu chce popřát k narozkám,ještě neměl čas 🙂 tak uvidím,ale většinou už míval teplůtku jen jeden den,dnes je to už druhý,tak snad zítra už bude klid 😒
many, díky....no právě, že já zvyklá na teploty, tak kolem těch 37 plus minus a teď se nám to takhle vyhouplo prakticky z ničeho nic, tak jsem lehce nervozní....mi připadá někdy, že už mi hrabe, jak mám furt obavu, že je nemocný.....jenže já v porodce zažila šok ve chvíli, kdy mi dítě sestra rychle vzala z postýlky s tím, že má teplotu a odnesla ho nevím kam s tím, že mu něco je....byl to druhý den od porodu, já vyděšená bez informací, na zhroucení 😖 ...až po hodině došla doktorka a všecko mi vysvětlila, ale já jsem od té doby fakt háklivá na malého zdraví....
Tak nám také lezou zoubky, už druhý den má malej teplotu v rozmezí 37,8-39,2 srážíme Nurofenem a Panadolem. Nevím zda máme zajít na pohotovost, anebo vyčkat do pondělí, to jdeme na 8 měsíční prohlídku. Jinak na prckovi nejde poznat, že má horečku, papá, pije,spinká hezky hraje si a dělá to co normálně, tak právě nevím zda k tomu lékaři či nikoli. Děkuju za vaše odpovědi 😵

holky ja uz jsem z toho nestastna...male se furt tlaci ty zoubky, uz jsem s ni byla i u mudry, ale porad nic, a ji to chudaka tak boli...kolikrat je mi ji tak lito, ze placu s ni...mazeme sice calgelem a na noc ji davam nurofenek ale ten taky nemuze porad, jeste na nem bude zavisla...jak ji pomoct?ja uz nevim co udelat aby ty zuby vylezly... ☹