Začaly vašemu dítěti růst zuby dřív než v 5ti měsících?
Ahojky maminy!
Máte některá doma dítko,kterému začaly růst zuby dřív než v 5.měsících?
Mám podezření,že se už Adamovi asi klubou,ikdyž je mu teprve 2,5 měsíce.
Doslova si hryže ruce.Když mu nabídnu mlíko,tak to odmítá a když mu strčím malíček do pusy a dotknu se patra,vůbec nesaje a vyloženě mi ten malíček kouše.Bývá dost nervózní a když mu začnu jezdit malíčkem po dásních,tak se uklidní.
Poradtě.Díky
Stručné shrnutí
- První zoubky se mohou objevit už ve 3. měsíci, běžně mezi 4.–6. měsícem, ale u řady dětí se objevují až kolem 8.–11. měsíce nebo dokonce při narození.
- Příznaky spojené s prořezáváním zubů zahrnují intenzivní slinění, žvýkání rukou a předmětů, zarudlé a nateklé dásně, občasnou horečku až do 39,3 °C a průjem, přičemž vysoké nebo přetrvávající příznaky rodiče nechávají lékařsky vyšetřit.
- Rodiče v praxi používají lokální gely (Calgel, Mundisal, Babydent), analgetika (Panadol sirup, Paralen čípky, Nurofen, Ibalgin), chladící kousátka (Canpol), homeopatika Chamomilla vulgaris (15CH/30CH) a další pomůcky; v diskusi byly uvedeny ceny Calgel 80–100 Kč, Mundisal cca 100 Kč a Chamomilla kolem 60 Kč.
Nejčastější otázky
Q: Jaké lokální gely na dásně jsou v Česku běžně dostupné a kolik stojí?
A: V diskusi byly jmenovány Calgel (volně prodejný v lékárnách, cena udávaná 80–100 Kč) a Mundisal gel (uváděná cena cca 100 Kč); rodiče také zmiňovali Baby-dent (doporučené dávkování dle návodu 3× denně).
Q: Jaká systémová analgetika a antipyretika rodiče používají při horečce spojené se zuby a jak často?
A: Rodiče zmínili Panadol sirup a Paralen čípky (dávkování podle návodu na obalu a hmotnosti dítěte; v diskuzi příklad: Paralen/ Panadol každých 6 hodin při horečce 38,8 °C) a ibuprofenové přípravky Nurofen nebo Ibalgin (někteří rodiče dávali „odměrku Ibalginu“ před spaním podle doporučení lékaře).
Q: Pomáhají homeopatika proti bolesti při prořezávání zubů a jak se dávkují?
A: V praxi rodiče uváděli Chamomilla vulgaris 15CH nebo 30CH; dávkování se lišilo — letáček i rodiče uváděli např. 5 granulí každých 15 minut až do zmírnění, jiné rodičky zmiňovaly 3 granulky (15CH) rozpuštěné v lžičce teplé převařené vody a podávané co půl hodiny nebo 1–2× denně; účinek byl v diskusi hodnocen jako anecdotalní.
Q: Jak poznat, že jde opravdu o zoubky a ne o virové onemocnění?
A: Jako silnější známky prořezávání se uvádějí viditelná bílá „tečka“ nebo prosvítající zub, oteklé červené dásně a dlouhodobé slinění/žvýkání; samotná lehká horečka nebo řídká stolice nejsou spolehlivě diagnostické a rodiče v případě vysokých horeček nebo přetrvávajících příznaků nechávají dítě vyšetřit (moč, krev, poslech).
Q: Kdy a čím čistit první zoubky kojence?
A: Doporučují se navlečené prsťové kartáčky nebo navlhčená plínka/žinka bez pasty; v diskusi se zmiňoval Canpol masážní/prstový kartáček a doporučení začít s fluoridovou pastou Elmex až když dítě umí pastu vyplivnout (některé rodičky začaly s kartáčkem dříve, pastu až později).
Q: Co dělat při akutním nočním záchvatu dítěte s horečkou, který rodiče přisuzují zubům?
A: V diskusi rodiče podávali antipyretika (Panadol, Paralen, Nurofen) a lokální gely (Calgel), prováděli masáž dásní a chladili kousátky; jako krajní anekdotický zásah zmínila jedna rodička čtvrtku diazepamu v akutní situaci, což byl ojedinělý případ a lékařská konzultace byla v diskusi doporučována.
Závěry z diskuze
Shoda
- Slintání, kousání a nevrlost jsou běžné příznaky měsíce až týdny před vyklubáním zubu.
- Lokální gely (Calgel, Mundisal, Babydent) a systémová analgetika (Paralen/ Panadol, Nurofen/Ibalgin) rodičům obvykle pomáhají snížit bolest a horečku.
Sporné názory
- Někteří rodiče považují horečky a průjem za součást prořezávání zubů; jiní rodiče a lékaři zdůrazňují, že vysoké horečky přes 39 °C nebo přetrvávající průjem mohou signalizovat infekci a vyžadují vyšetření.
Otevřené otázky
- Jaké je optimální a bezpečné dávkování Chamomilla vulgaris (15CH/30CH) u kojenců při akutních bolestech zubů?
- Kdy přesně zahájit používání fluoridové pasty (Elmex) u dětí, které ještě neumějí vyplivnout pastu?
- Jsou jantarové korálky bezpečná a účinná metoda proti bolesti dásní u kojenců?
Zmíněné značky a firmy
Calgel, Mundisal, Babydent, Canpol, Elmex, Panadol, Paralen, Nurofen, Ibalgin, Osanit, Vincentka, Kaufland, Hexa
Zmíněné produkty a metody
Calgel, Mundisal gel, Babydent, Chamomilla vulgaris (15CH/30CH), Osanit, Panadol sirup, Paralen čípek, Nurofen, Ibalgin (odměrka), citron/citrogel, jantarové korálky, masážní/prstový kartáček Canpol, prsťáček, kousátko, homeopatika Phytolacca decandra 9CH, Mercurius solubilis 9CH, Podophyllum peltatum 15CH, diazepam (krátkodobé podání v ojedinělém případě), Panadol/Paralen každých 6 hodin (příklad z praxe), Calgel aplikovat až 6× denně (uváděno rodiči)
Místa a osoby
Kaufland, Chorvatsko
Evi a ja dlouho ti takhle kandila?a bylo to hodne vodove?ja jsem ji ted zaradila ryzovy vyvar a i ryzi vic do jidla.ma chudinka cely cerveny zadecek ☹
beru: U nás to trvalo tak 3-4 dny, ale moc vodový to nebylo. Jen kadila mnohem častěji než předtím. U každého prcka je to asi jiné. 😉
holky slava ted jsem prebalovala sice tam zase trochu bylo ale uz to bylo tuzsi.bala jsem se aby nechytila nejakou strevni chripku.ale je normalne vesela hraje si neplace tak to asi fakt budou zuby.
berunko, to budou zuby, my měli průjem 10 dní!
ted ale ne, jen oteklá dásen a včera prořízl zoubek. Je zatím vidět jen malinko, ale hodně cítit. Každopádně, už přes něj není dáseň.
Holky, jak dlouho ted bude trvat, než zub vyroste do normální velikosti? A to taky bolí? Nebo bolí jen to proříznutí?
dobrý večír, dneska jsem objevila dole dvě prosvítající čárečky,to budou asi zoubky konečně? 🙂 malá je jinak celkem v pohodě, akorát více hryže, všechno ohlodává, ale to dělala i předtím...
mikijana: to má můj malý právě taky, jednu prosvítající čárečku, je i dost cítit na dotyk 🙂
Zdravim,jej holky ja bych taky chtela aby malej uz mel alespon jeden zoubek.
9.mesicu pryc a ani jeden zub a ani naznak ze by mel se proriznout.Myslite ze je to poho,kdyz jeste nemame...Treba by mi uz lip spal kdyby se mu zoubek vyklubal,jelikoz se spanim mame problem od 3 mes.
holky a resily jste to nejak s doktorkou?jestli to nahodou neni nejaka strevni chripka kdyz vam deti takhle kandily nebo jste cekaly tech 10 dni na zoubek?
berenika a byl to vylozene vodnaty prujem nebo jen hodne ridke?
missymici já bych obavy neměla, několika známým vyrostl první zoubek až v roce 😉
berunka: Malá nekaká vodnatě, jen je to řidší. Ono je to asi u každýho prcka jiný.
Holky, prosím vás, jak dlouho vaše děti nejedly, když jim lezl zoubek? Malá jí hrozně málo, už mi to dělá starosti. Trvá to asi čtvrtý den. ☹ Až se jí prořeže, tak bude klid? Musím to pozorovat, jeden zub už máme, ale na dásničkách před tím nic vidět nebylo a ani teď bohužel není, tak aby malé nebylo něco jiného. 😔
Můj je jedlík a když ho bolelo zoubek, nejdel zhruba 4-5 dní. Až se prořeže, bude klid, neboj. 😉
mikijana: měl to asi 4 dnyhodně moc oteklé, pak se proříznul zoubek.
Teď druhý má oteklý asi 6 dní. V noci dost plakal, tak možná už se taky trochu proříznul...
berunka: vodnatý neměl, spíš řidší. Asi 3-5 stolic za den.Dávalaq jsem smectu a upravila stravu. Moc to ale nepomáhalo.
u nas prave je ridsi stolice uz od nedele,davam ji ryzovy vyvar,mrkev,jablicko,ryzi ted uz jsem i vysadila na dva dny mlicko a stejne kandi casto.takze to asi fakt ty zoubky budou.v pusince nic videt neni ale ona i tam prstem nenecha sahnout takze nevim:( a jak dlouho vam holky takhle vic kandily?
My to měly v létě a stejně zub nevyrostl,. jen oteklá dáseň. Trvalo to 6 dní.
Dobrý je ORS od hippu, rýžový vývar, dodá ztracené minerály.
Jinak nám nepomohla ani smecta ani dieta. Kakal i tak.
ahoj holky, mám možná takovej blbej dotaz. Když rostou zoubky, musí vždy růst v pořádí - dvě jedničky dole, pak dvě jedničky nahoře atd. Malýmu cca před měsícem vyrostly jedničky dole, teď má prořízlý i další dva zoubky nahoře, ale nejsem si jistá, že to jsou jedničky, připadá mi, že jsou dost daleko od sebe, jak kdyby to byly dvojky anebo špičáky, ale zatím je má jen prořízlý, takže se to blbě identifikuje 😅 . Ale fakt mě připadá, že to nejsou jedničky.Díky moc 😉 .
Ahooojky
přidáváme se k prvním zoubkařům, dnes se nám jeden vyklubal, na menší průjem a trochu nevrlosti to je v pohodě 🙂 🙂 🙂
Zdravím zubatečky 😵
Holky, prosím vás, může být s růstem zoubků spojená i zácpa?? Všude čtu spíš o opaku, tedy o průjmu. Naše Elenka už nebyla 7dní na velké...je stále plně kojená a je týden nachlazená, ale už se mi to zdá dost dlouho, nidky takovou "přestávku" neměla. Bříško ale tvrdé nemá, taknevím. Taky je uplakanější, ale nevím jeslti to není nemocí...no musím prostě vydržet a uvidíme. v pusince není nic podezřelýho 😅 😕
Ahoj Pet: já si myslím, že u kojených dětí je to normální. Tak jí zkus dát na lžičku třeva švestkovou šťávičku. 😵
U nás to trvalo asi 4-5 dní, od prvních příznaků, kdy začala malá pofňukávat, všechno rvát do pusy a hůř spát. Na dásničkách u nás totiž nic vidět nebylo... 🙂
Zdravím holky,
tak my ještě zoubek nemáme, ale vypadá to že se klube...už asi tři týdny..nahoře má dva bílý váčky a vypadá to na dvojky nebo trojky, nevím přesně, nenechá si do pusiny sáhnout.
Přes den je často nevrlej, špatně spinká a v noci se často budí. Spinkával mi normálně do těch čtyř, pěti pak se probouzel nejdřív v jednu a pak po dvou hoďkách a poslední asi čtyři, pět dní už od začátku uložení do postýlky snad po 1-2hod. No hrůza 😕
Po celou dobu má řidší stoličku, slintá jak bernardýn a všechno rve do pusiny. Teplotky nemáme...
Jak dlouho může trvat než se to vyklube???
Myslela jsem, že to může třebas dva měsíce trvat, ale že to bude třeba jen pár dní a pak chvilka klid, ale u nás je to pořád ☹ 😝 Ty dny mi ani tak nevadí, to bývá někdy i celkem v pohodě, ale ty noci jsou fakt příšerný 😝
svataterezicka: Možné to asi je, nám ale vylezly první dva zoubky dole, jedničky. Teda jeden už je tak do půlky venku a ten druhý pořád necítím, jakože se už prořízl. Ale vidět je. Tak nevím, jestli mám Natálce napsat do knížky už datum, že máme druhý zoubek, ale ten je vidět už tak 14 dní. 😉
helulicek: U každého prcka to je jinak. Nás to vždycky zlobí těch pár dnů, ale je to hrůza. U prvního zoubku jsme teplotu neměli, ani jsem si nevšimla, že leze, až když mě malá kousla. 😀 U druhýho zoubku už jsme měli skoro 39 st teplotku a v noci se malá budila přesně, jak píšeš Ty, každou 1-2 hodiny. Nechtěla jíst, odmítala mi úplně všechno, byla to hrůza. A ještě asi bude.... Ale co, musíme vydržet, co? 😀
No musíme 😀 Já ho každej večer ukládám s tím, že mu věřím, že bude spinkat až do rána 😀 😀 On mě pokaždé tak podrazí, ale stejně mu věřím 😀 Mě jen zaráží že je to ty tři týdny v podstatě v kuse 😠
Mě připadne, že on si kolikrát tím jídlem pomáhá od bolesti. nebo naopak mi pak po jídle řve jak tur a musím ho uspat jedině na rukách a to zas nechci aby si zvykal....no začarovanej kolotoč 😒 ale žravej je pořád 😀
Ahoj holky
my jedničky dole úplná pohoda, trošku protivnější, ale super.
Teď tak týden odmítá příkrmy, vždycky baštila super a najednou lžičku dvě a ruce před pusu a konec, tak jenom kojíme, jinak včera v noci mazec 3x se vzbudila řevem a uklidnilo ji jen prso(normálně spí celou noc) a dneska už nechtěla ani čaj a je protivná, jak vřed, tak jsem fakt zvědavá co bude ☹
Ahoj Holky, tak my hážeme jen tak do placu na zasmání 🙂 . Ve třech měsících jeden zub dole, ve čtyřech další vedle něj dole a teď mu ve čtyřech a půl rostou tři najednou. Dva nahoře a jedna stolička dole. Je hodně otravnej a spavej. Ale myslela jsem si, že nám to trochu vydrží, abych mohla co nejdýl kojit. Jenže už to bolí jako čert 🤐 . Mějte se a pevné nervy. 🙂
Ahoj, tak jen jsem chtěla potvrdit, že je opravdu normální když začnou růst první horní zuby 😀 My máme malého upírka, nejdřív mu vyrostla dvojka nahoře a teď se proklubala na druhé straně taky. Chudínek se budí po hodině a chce pořád jen kojit a taky to už pěkně bolí 🙄 . Staršímu synovi nejdřív vylezly spodní zuby, takže jsem je u mladšího pořád hledala dole a on mezitím vylezl nahoře 🙂 Ale ten druhý už mu dává pěkně zabrat, nepomáhá ani calgel, u mladšího mi docela zabíral pěkně. Slyšeli jste něco o nošení jantarových korálků? Já to někde četla, že prý to pomáhá, ale neznám nikoho z okolí, kdo to praktikoval...

jasně evinkaa, myslím že v pohodě 🙂
k tomu nechutenství - u nás je to naopak, malá míň spí a častěji baští 🙂 zatím jen kojím, mlíčka mám asi dost, podle nalitých prsou a barvy, tak to bude možná k zoubkům.