Začaly vašemu dítěti růst zuby dřív než v 5ti měsících?
Ahojky maminy!
Máte některá doma dítko,kterému začaly růst zuby dřív než v 5.měsících?
Mám podezření,že se už Adamovi asi klubou,ikdyž je mu teprve 2,5 měsíce.
Doslova si hryže ruce.Když mu nabídnu mlíko,tak to odmítá a když mu strčím malíček do pusy a dotknu se patra,vůbec nesaje a vyloženě mi ten malíček kouše.Bývá dost nervózní a když mu začnu jezdit malíčkem po dásních,tak se uklidní.
Poradtě.Díky
Stručné shrnutí
- První zoubky se mohou objevit už ve 3. měsíci, běžně mezi 4.–6. měsícem, ale u řady dětí se objevují až kolem 8.–11. měsíce nebo dokonce při narození.
- Příznaky spojené s prořezáváním zubů zahrnují intenzivní slinění, žvýkání rukou a předmětů, zarudlé a nateklé dásně, občasnou horečku až do 39,3 °C a průjem, přičemž vysoké nebo přetrvávající příznaky rodiče nechávají lékařsky vyšetřit.
- Rodiče v praxi používají lokální gely (Calgel, Mundisal, Babydent), analgetika (Panadol sirup, Paralen čípky, Nurofen, Ibalgin), chladící kousátka (Canpol), homeopatika Chamomilla vulgaris (15CH/30CH) a další pomůcky; v diskusi byly uvedeny ceny Calgel 80–100 Kč, Mundisal cca 100 Kč a Chamomilla kolem 60 Kč.
Nejčastější otázky
Q: Jaké lokální gely na dásně jsou v Česku běžně dostupné a kolik stojí?
A: V diskusi byly jmenovány Calgel (volně prodejný v lékárnách, cena udávaná 80–100 Kč) a Mundisal gel (uváděná cena cca 100 Kč); rodiče také zmiňovali Baby-dent (doporučené dávkování dle návodu 3× denně).
Q: Jaká systémová analgetika a antipyretika rodiče používají při horečce spojené se zuby a jak často?
A: Rodiče zmínili Panadol sirup a Paralen čípky (dávkování podle návodu na obalu a hmotnosti dítěte; v diskuzi příklad: Paralen/ Panadol každých 6 hodin při horečce 38,8 °C) a ibuprofenové přípravky Nurofen nebo Ibalgin (někteří rodiče dávali „odměrku Ibalginu“ před spaním podle doporučení lékaře).
Q: Pomáhají homeopatika proti bolesti při prořezávání zubů a jak se dávkují?
A: V praxi rodiče uváděli Chamomilla vulgaris 15CH nebo 30CH; dávkování se lišilo — letáček i rodiče uváděli např. 5 granulí každých 15 minut až do zmírnění, jiné rodičky zmiňovaly 3 granulky (15CH) rozpuštěné v lžičce teplé převařené vody a podávané co půl hodiny nebo 1–2× denně; účinek byl v diskusi hodnocen jako anecdotalní.
Q: Jak poznat, že jde opravdu o zoubky a ne o virové onemocnění?
A: Jako silnější známky prořezávání se uvádějí viditelná bílá „tečka“ nebo prosvítající zub, oteklé červené dásně a dlouhodobé slinění/žvýkání; samotná lehká horečka nebo řídká stolice nejsou spolehlivě diagnostické a rodiče v případě vysokých horeček nebo přetrvávajících příznaků nechávají dítě vyšetřit (moč, krev, poslech).
Q: Kdy a čím čistit první zoubky kojence?
A: Doporučují se navlečené prsťové kartáčky nebo navlhčená plínka/žinka bez pasty; v diskusi se zmiňoval Canpol masážní/prstový kartáček a doporučení začít s fluoridovou pastou Elmex až když dítě umí pastu vyplivnout (některé rodičky začaly s kartáčkem dříve, pastu až později).
Q: Co dělat při akutním nočním záchvatu dítěte s horečkou, který rodiče přisuzují zubům?
A: V diskusi rodiče podávali antipyretika (Panadol, Paralen, Nurofen) a lokální gely (Calgel), prováděli masáž dásní a chladili kousátky; jako krajní anekdotický zásah zmínila jedna rodička čtvrtku diazepamu v akutní situaci, což byl ojedinělý případ a lékařská konzultace byla v diskusi doporučována.
Závěry z diskuze
Shoda
- Slintání, kousání a nevrlost jsou běžné příznaky měsíce až týdny před vyklubáním zubu.
- Lokální gely (Calgel, Mundisal, Babydent) a systémová analgetika (Paralen/ Panadol, Nurofen/Ibalgin) rodičům obvykle pomáhají snížit bolest a horečku.
Sporné názory
- Někteří rodiče považují horečky a průjem za součást prořezávání zubů; jiní rodiče a lékaři zdůrazňují, že vysoké horečky přes 39 °C nebo přetrvávající průjem mohou signalizovat infekci a vyžadují vyšetření.
Otevřené otázky
- Jaké je optimální a bezpečné dávkování Chamomilla vulgaris (15CH/30CH) u kojenců při akutních bolestech zubů?
- Kdy přesně zahájit používání fluoridové pasty (Elmex) u dětí, které ještě neumějí vyplivnout pastu?
- Jsou jantarové korálky bezpečná a účinná metoda proti bolesti dásní u kojenců?
Zmíněné značky a firmy
Calgel, Mundisal, Babydent, Canpol, Elmex, Panadol, Paralen, Nurofen, Ibalgin, Osanit, Vincentka, Kaufland, Hexa
Zmíněné produkty a metody
Calgel, Mundisal gel, Babydent, Chamomilla vulgaris (15CH/30CH), Osanit, Panadol sirup, Paralen čípek, Nurofen, Ibalgin (odměrka), citron/citrogel, jantarové korálky, masážní/prstový kartáček Canpol, prsťáček, kousátko, homeopatika Phytolacca decandra 9CH, Mercurius solubilis 9CH, Podophyllum peltatum 15CH, diazepam (krátkodobé podání v ojedinělém případě), Panadol/Paralen každých 6 hodin (příklad z praxe), Calgel aplikovat až 6× denně (uváděno rodiči)
Místa a osoby
Kaufland, Chorvatsko
ahoj,tak se hlasime do klubu..dneska jsem ho i videla..maly klukajici se zoubek. 🙂 dole.
jituš: Nám doktorka říkala, že až zoubek povyleze, tak mám zajít do lékárny, koupit nějaký kartáček, co se navlíká na prst a zubní pastu pro děti a začít čistit. Zoubek nám už vidět je, asi tak do půlky, ale zatím jsem nic nekupovala. 😉 Chystám se na to.
my už máme zoubky 2 a koupila jsem tréningovou sadu v DM drogerii - jsou to 3 kartáčky, jeden masážní, když se zoubky hlásí a zlobí, další na klubající se /takoivý gumový/ a poslední klasický na první čistění. Spíš než o skutečnou ústní hygienu jde o to budování návyku, dítě bude zvyklé, že se zoubky nečím ošetřují. Cena byla lidová, tuším kolem 70 Kč
Já asi ani nepoznám jestli rostou zoubky nebo, ne. ☹ Káje budou 4 měsíce(tak nevím jestli má na zuby nárok)a už 10 dní víc slintá, dává si ručičky do pusy a pak prstíkem jakoby vyloženě brousí horní dáseň.Na místě jedniček namá nic, ale tam kde by měli být dvojky tak tam má jakoby vejš naběhlí takový dvě bouličky a tam kde by mněl lízt zub tak tam má takový tvrdší hrbolek.Tak myslíte že popisuju zuby??? 😒 😕
Jinak jesgtli je protivná nebo ne to nevím, protože Kája je dost ubrečený miminko už od začátku.
V noci spinká pěkně od 7 do 7(budí se jen jednou ve 4)
Potřebuju radu. Známá mi říkala, že na ty první vyklubaný zoubky se nemá používat pasta, ale nějaká vodička z lékárny. Nevíte jak se jmenuje?
jajkax: Od sestřenky malý taky prvně vyrostly dvojky, tak to je možný 😉
Dneska říkali v rádiu, že někde na Valšsku se narodilo dítko už s dvouma zoubkama. Tak když se může narodit se zoubkama, tak i dvojky můžou růst první 😀
dobry den,chcem sa spytat,nas maly ma 18tyzdnov a strasne slinka a ozuzlava vsetko co mu pride pod bradicku,dasienka opuchnute nema a ani biele fliacky este nevidim.je mozne ze by sa jednalo o zubky? 😖
Ahojky maminy, tak nám, už chybí v 15 měsících jen 5 a 3 , ale na těch nám dásničky pomalinku otékají. Jinak k těm zoubkům a slintání náš malej slintal od zhruba půlky 4 měsíce a první zoubek se mu ukázal, až v půlce 8 měsíce. K čištění malému čistím zoubky jen namočeným kartáčkem s pastou to zatím moc nehrotím a k homeopatikům na zoubky na bolest chamomilla vulgaris 5CH a, když se třeba zoubek klube dlouho, tak calcarea phosphorica 5CH vždy rozpustit 3 kuličky a podat 2x denně alespoň 3dny stačí 2-3 lžičky 😉 🙂 tak přeju všem vašim mrňouskům co možná nejpohodovější klubání zoubků 😉 😉
chcem sa spytat tie homeopatikav calcarea phosphorica 5CH to su cipky alebo tiez v tabletkach?tie tabletky ste rozpustaliv mliecku alebo v cajiku?
tak nás trápí zuby sedm týdnů, ze začátku byl přes den hoodně umrčenej a uplakanej, v noci nespal, teď je to přes den lepší, ale ty noci jsou hrozný. Sem tam je nějakej ten den klid, teď jsme měli cca 10dní klid, ale pro změnu měl rýmu, takže spánek byl taky tatam. Teď opět dávají zoubky o sobě vědět. Pořád bojujeme, ještě ale žádnej nevylezl 😒 Dásinka nateklý, bílý vaky a kde nic, tu nic....
helu ahojky 🙂 my mame zoubky uz 2 a bolelo ho to u prvniho - jednu noc skoro celou proplakal... pak jsem koupila Mundisol, mazala a masirovala dasnicku vlhkou plenou...
Ahojky Lucii 😀 , co je to ten mundisol?? sem nikdy neslyšela??? 😕
No my se už fakt trápíme těch sedm týdnů, naštěstí aspoň přes ten den je to už lepší, ale stejně je to hrozně vyčerpávající-myslím ty noci. Vstávám max po dvou hodinách, někdy i po hoďce, někdy to zas prořveme...no děs běs. Zkoušela jsem panadol baby, bez úspěchu, pak nurofen, no je to lepší...sice se budí, ale přece jen po pochování zabere a aspoň ty dvě hodinky spinká.
Furt vyhlížím nějakýho zuba a ono furt nic 😀
už jsem si to našla, ale nevyčetla jsem, že je to i pro mimísky?? to ti doporučil doktor??
helu prijd zase k nam 😉 mundisal je i pro mimca - je to na letaku 🙂 drzim vam palce!!! 🙂
Holky malemu vylezl asi pred mesicem a pul 1 zub dole a dalsimu se nechce.. je to normalni? Od te doby poradne nespime..
Ahojky
Můžu se přidat, i když už máme 13 zubů (teda myslím 😅)?
Momin, je to normální. U nás to bylo podobně.
A Babu taky měla první dvojky 😉
Ahoj,taky se přidám,první zoubek nám vylezl ve třech a půl měsísi a vzápětí i druhý-dolní jedničky a teď čekáme horní,ale oproti staršímu Honzíkovi jsme pozadu-se zubama,s váhou ne,to má zas o půl druhýho kila víc,ale co je jedinečný tak to je krom slintání a cpaní všeho možnýho do pusinky úplně v pohodě a nemažu ničím ani nic od bolesti nepotřebujeme používáme jen ty kousátka,a čistím zatím jen vatovou tyčinkou,až budou venku celý tak koupíme ten kartáček na prst,ale prý stačí jen ten a voda,pastu až později,tak uvidím co mi řeknou v lékárně
Momin, my teď máme na řadě špičáky. Ale Babu furt nemá jednu dolní dvojku 😀 Docela sranda - když už má stoličky 😅 Ale zubařka nic neříkala, dětská doktorka taky ne, tak je to určitě v pohodě 😎
Jinak musím říct, že Barunka snáší růst zoubků suprově (zaťukávám, a to hodně 😉). Když už ji to bolí, dáme Chamomillu 9 a do půl hodiny je klid. Akorát se jí bohužel vždycky sníží imunita, takže se stane, že při růstu zoubků chytne nějakého bacila 😒 Prvně to byla chřipajzna od nás (to jí bylo asi 8 měsíců), nedávno šestá nemoc a teď zánět průdušek. Jinak za těch skoro rok a půl nemarodila (zaťukávám ještě víc), takže je téměř jisté, že to je fakt díky snížené imunitě při zoubkách. To, že se při růstu zubů imunita snižuje, nenapadlo mě, to psal jeden pediatr. A mně se to jeví jako celkem logické.
Jinak k tomu čištění - upřímně, já to ze začátku moc nehrotila. Koupila jsem tu sadu v DM, jak se tu o ní už psalo. Barunka si prostě okusovala ten první, posléze druhý kartáček a doopravdy čistit jsme začali tak před dvěma měsíci. Ona si to nakonec zamilovala - její první "větné" spojení bylo "šiš hydy" (= čistit zuby) 😀 Podle mě jí ale jen chutná pasta - máme jahodovou Perličku 😉
Tak holky, už cítím dole na dásni konečně, že se prořezává zoubek....dnešní noc byla hororová, vůbec jsme nespali a furt plakal...jak dlouho trvá, než ten zoubek úplně vyroste...protože to je už fakt záhul, trvá to dva měsíce...ještě pár takových nocí a budu ko ☹
My uz to tak taky mame druhy mesic. A to uz mi dokrotka rikala v danulovych 5-mesicich ze mu leze zoubek-ze ma natekle dasne-a to fakt mel tenkrat,ale nic nevylezlo.....
Ahoj holky, chci se zeptat, může být s růstem zoubků spojený kašel a rýma? Jestli to nějak nedráždí, asi blbost, co? 😒
gartne: já si myslím, že u nás to spojený bude. Když se mu asi ty zoubky zakládaly, tak kašlal a měl průhlednej sopílek, teď se nám klube zoubek a pořád pšiká a v nosánku sem tam taky něco má....od švagrové děti to prý vždycky odstonaly rýmou a horečkama...
ale myslím, že pokud je to od zoubků, tak hlen je vždycky průhlednej, pokud vysaješ žlutej, tak je to klasická rýma...
Jéé, já jsem si ulevila, asi je to průhledná rýma a pořád jí teče z nosíku a pšiká a kašle tak hrubě. A dávala si na to něco? Je mi jí líto, je jako nemocná. 😢
Ahoj holky,kdyz lezou zoubky tak je oslabena imunita miminka a byvaji casto nemocne... 😉 teda tak sem to slysela od kamosky... 😎
gartne - je to normal,aspon u nás, teraz pri vrchných 1-tkách sme soplili vyše týždna a prehánalo nas teda riadne 😲 pri spodných sme teda také problémy vobec nemali
momin - čo by som dala za to,keby sme mali všetky zuby 😀 nervozny sme odvtedy,čo začal vychádzat ten prvý, to bolo v štyroch mesiacoch a teraz mame 5 zubov...takže ked vyleze jeden,vobec si neoddychnem lebo už sa nas zase škriabe v dasničku ten další...ach jo 😝
Moc díííky,snad to brzo přejde.A je to klasická nemoc? Mám jít k doktorce? Asi to přejde samo,co? Klubou se nám vrchní, u spodních jsem ani nevěděla. 😕

ahojky, tak šimonek má první zoubek a druhej se klube... všude čtu, že se má dbát na hygienu už od prvních zoubků. tak jek je to teda. čistit? a čím?????? jsem zmatená🙂