Začaly vašemu dítěti růst zuby dřív než v 5ti měsících?
Ahojky maminy!
Máte některá doma dítko,kterému začaly růst zuby dřív než v 5.měsících?
Mám podezření,že se už Adamovi asi klubou,ikdyž je mu teprve 2,5 měsíce.
Doslova si hryže ruce.Když mu nabídnu mlíko,tak to odmítá a když mu strčím malíček do pusy a dotknu se patra,vůbec nesaje a vyloženě mi ten malíček kouše.Bývá dost nervózní a když mu začnu jezdit malíčkem po dásních,tak se uklidní.
Poradtě.Díky
Stručné shrnutí
- První zoubky se mohou objevit už ve 3. měsíci, běžně mezi 4.–6. měsícem, ale u řady dětí se objevují až kolem 8.–11. měsíce nebo dokonce při narození.
- Příznaky spojené s prořezáváním zubů zahrnují intenzivní slinění, žvýkání rukou a předmětů, zarudlé a nateklé dásně, občasnou horečku až do 39,3 °C a průjem, přičemž vysoké nebo přetrvávající příznaky rodiče nechávají lékařsky vyšetřit.
- Rodiče v praxi používají lokální gely (Calgel, Mundisal, Babydent), analgetika (Panadol sirup, Paralen čípky, Nurofen, Ibalgin), chladící kousátka (Canpol), homeopatika Chamomilla vulgaris (15CH/30CH) a další pomůcky; v diskusi byly uvedeny ceny Calgel 80–100 Kč, Mundisal cca 100 Kč a Chamomilla kolem 60 Kč.
Nejčastější otázky
Q: Jaké lokální gely na dásně jsou v Česku běžně dostupné a kolik stojí?
A: V diskusi byly jmenovány Calgel (volně prodejný v lékárnách, cena udávaná 80–100 Kč) a Mundisal gel (uváděná cena cca 100 Kč); rodiče také zmiňovali Baby-dent (doporučené dávkování dle návodu 3× denně).
Q: Jaká systémová analgetika a antipyretika rodiče používají při horečce spojené se zuby a jak často?
A: Rodiče zmínili Panadol sirup a Paralen čípky (dávkování podle návodu na obalu a hmotnosti dítěte; v diskuzi příklad: Paralen/ Panadol každých 6 hodin při horečce 38,8 °C) a ibuprofenové přípravky Nurofen nebo Ibalgin (někteří rodiče dávali „odměrku Ibalginu“ před spaním podle doporučení lékaře).
Q: Pomáhají homeopatika proti bolesti při prořezávání zubů a jak se dávkují?
A: V praxi rodiče uváděli Chamomilla vulgaris 15CH nebo 30CH; dávkování se lišilo — letáček i rodiče uváděli např. 5 granulí každých 15 minut až do zmírnění, jiné rodičky zmiňovaly 3 granulky (15CH) rozpuštěné v lžičce teplé převařené vody a podávané co půl hodiny nebo 1–2× denně; účinek byl v diskusi hodnocen jako anecdotalní.
Q: Jak poznat, že jde opravdu o zoubky a ne o virové onemocnění?
A: Jako silnější známky prořezávání se uvádějí viditelná bílá „tečka“ nebo prosvítající zub, oteklé červené dásně a dlouhodobé slinění/žvýkání; samotná lehká horečka nebo řídká stolice nejsou spolehlivě diagnostické a rodiče v případě vysokých horeček nebo přetrvávajících příznaků nechávají dítě vyšetřit (moč, krev, poslech).
Q: Kdy a čím čistit první zoubky kojence?
A: Doporučují se navlečené prsťové kartáčky nebo navlhčená plínka/žinka bez pasty; v diskusi se zmiňoval Canpol masážní/prstový kartáček a doporučení začít s fluoridovou pastou Elmex až když dítě umí pastu vyplivnout (některé rodičky začaly s kartáčkem dříve, pastu až později).
Q: Co dělat při akutním nočním záchvatu dítěte s horečkou, který rodiče přisuzují zubům?
A: V diskusi rodiče podávali antipyretika (Panadol, Paralen, Nurofen) a lokální gely (Calgel), prováděli masáž dásní a chladili kousátky; jako krajní anekdotický zásah zmínila jedna rodička čtvrtku diazepamu v akutní situaci, což byl ojedinělý případ a lékařská konzultace byla v diskusi doporučována.
Závěry z diskuze
Shoda
- Slintání, kousání a nevrlost jsou běžné příznaky měsíce až týdny před vyklubáním zubu.
- Lokální gely (Calgel, Mundisal, Babydent) a systémová analgetika (Paralen/ Panadol, Nurofen/Ibalgin) rodičům obvykle pomáhají snížit bolest a horečku.
Sporné názory
- Někteří rodiče považují horečky a průjem za součást prořezávání zubů; jiní rodiče a lékaři zdůrazňují, že vysoké horečky přes 39 °C nebo přetrvávající průjem mohou signalizovat infekci a vyžadují vyšetření.
Otevřené otázky
- Jaké je optimální a bezpečné dávkování Chamomilla vulgaris (15CH/30CH) u kojenců při akutních bolestech zubů?
- Kdy přesně zahájit používání fluoridové pasty (Elmex) u dětí, které ještě neumějí vyplivnout pastu?
- Jsou jantarové korálky bezpečná a účinná metoda proti bolesti dásní u kojenců?
Zmíněné značky a firmy
Calgel, Mundisal, Babydent, Canpol, Elmex, Panadol, Paralen, Nurofen, Ibalgin, Osanit, Vincentka, Kaufland, Hexa
Zmíněné produkty a metody
Calgel, Mundisal gel, Babydent, Chamomilla vulgaris (15CH/30CH), Osanit, Panadol sirup, Paralen čípek, Nurofen, Ibalgin (odměrka), citron/citrogel, jantarové korálky, masážní/prstový kartáček Canpol, prsťáček, kousátko, homeopatika Phytolacca decandra 9CH, Mercurius solubilis 9CH, Podophyllum peltatum 15CH, diazepam (krátkodobé podání v ojedinělém případě), Panadol/Paralen každých 6 hodin (příklad z praxe), Calgel aplikovat až 6× denně (uváděno rodiči)
Místa a osoby
Kaufland, Chorvatsko
ajulinek - 😀 😀 😀 Neboj, však se dočkáš 😀
Já zase pořád říkala, že to je blbost, aby to byly zoubky, že na ně máme čas. No a zoubek se vyklubal, když měla malá 4m+3t. 😉
A navíc, pokud vyleze ten první, tak dalších 19 vás pak ještě čeká 😀 😝
No já si taky říkám, že má na zuby ještě čas, ale asi ne 😀 No dej pokoj s 19 zubama, to se zblázním, jestli každý bude mít takovýhle průběh ☹
Vždyť prvních zubů je 20, tak musí vylézt všechny. Jen nevím, do jakého věku.
Opravdu netuším, zda je to takhle u všech zoubků, my čekáme na druhý. První kouká asi milimetr a je ostrý jako pilka 😀
Jo jo to je jasný, jen ať všechny vylezou 🙂 Hlavně ať je to pro toho našeho klučíka bezbolestný 🙂
Ajulinek my sme meli taky hrozne teploty ale jenom nez vylezl prvni.. ted mame jenom zvysene kolem 37,6.... 😉
A nechci te strasit ale nas maly proziva strasne kazdy zub.. mame sice teprv 3 ale je to hruuuza.... 😅
Ajéje a jak dlouho ste ty tepltoky měli? A za jak dlouho to může vylézt když už je tam bílá tečka?
holky a když už máte nějakej ten zoubek, tak už jim je i čistíte? My sem tam přejedem po nichc jenom prstem a i tak je to řev. Teď jsem mluvila se známou, ta má stejně starou holčičku a maj 5 zoubků a už ji učí čistit si zoubky kartáčkem. Není to moc brzo? Nebo od kdy a jak čistit?
lamarika nedavno se to tu resilo... 😉
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...
My mame 3 zoubky a jeste necistime.. ale uz se chystame.... jsou i kartacky pro tak male deti a myslim ze je to "bavi" vice tim kartackem nez kdyz jim tam cpes ruku.... 😉
ajulinek pokud bude mit i zaitra pres 38 sla bych radsi k lekarce.... maly to mel vzdycky jeden den..pak nejakou dobu klid a pak to zase vyskocilo. pokud mate tecku tak tipuju 14dni mozna i 3 tydny.... 😎 U nas to tak bylo..mozna je to ale u kazdeho jinak 🙂 neviiim.. 🙂
Heh holky asi mam blkbou otazku.. :
Muzou rust zoubky i v jinem poradi ne 2 dole...dva nahore...atd....
momin - vlastní zkušenost zatím nemám, ale někde jsem četla, že ano. V nějakém prospektu nebo ´´chytrém´´ letáku 😀 ještě, když jsem byla těho.
Stejně jako u všeho, i u zoubků to je individuální.
Tak my bojujeme taky ze zubama..Už asi 14 dní je s ním přes den k nevydržení,pořád fňuká chce nosit,hraní ho nebaví.Do toho x-krát za den hysteráčky.V noci spí dobře,akorát se budí tak každou 2.hodinu a chce kojit (to bylo i dřív ale míň krát) včera v noci se budil každou hodinu..Buď zabere mlíko nebo dudlík a hned spí dál.K doktorce jdem za týden,minule mi nevěřila že se chystají zuby,nic nebylo vidět,poznala jsem to pole chování malýho.Teď mu jsou pod dásněma vidět 2 nahoře a 2 dole.Ale teda je to síla,mám 4kg dole pod svou původní váhu a to jím hodně,kruhy pod očima...Kdy už to přejde a vyklubou se aspoň ty 4 ☹
Momin...ano....
kamarádky chlapeček má 2 dole a nahoře dvojky,je jako upírek 🙂
jinak Matyášovi vylezli zuby 2 až ted...na 11 měsících.
ahojte, chcela by som sa opytat, moj maly ma hore uz jednu dvojku no druhu nie ale na mieste druheho zubku to dasno je modre..alebo teda modrofialove, viac modre..co to moze byt?? ☹
kukuca - u každého dítka to je jiné, jako všechno ostatní.
Když malé začaly růst zoubky a byly vidět bílé čárky v dásni, tak první vylezl (prorazil se dásínkou) tak za týden až 10 dní, zato druhý lezl víc jak 14 dní a dal pořádně zabrat jak malé, tak i mě.
Kousala všechno, co jí přišlo do ruky (hračky, plínku, mámin prst když jsem včas neucukla apod.), slintala jak bernardýn. byla protivná, budila se v noci každou chvíli.
Teď má vylezlé 2 zoubky a necelý týden je relativní klid. Ale opět začíná úporně ohlodávat všechno v dosahu, ale zatím není nic vidět. Tak si to užívám a psychicky se připravuji na další zoubkovou etapu.
Tak jsem objevila schéma růstu prvních zoubků.
Je to v příručce happy baby book - mých prvních 12 měsíců (byla v nějakém kufříčku co se dostává u Dr. nebo v porodnici). I když ty časové údaje se nemůžou brát doslova, u každého dítka to je jiné.
Takže stručné schéma:
kolem 6. až 8. měsíce - dva dolní střední řezáky
kolem 8. měsíce - dva horní střední řezáky
kolem 8. až 12. měsíce - dva horní postranní řezáky
kolem 10. až 12. měsíce - dva dolní postranní řezáky
kolem 18. až 24. měsíce - čtyři první stoličky
kolem 18. až 24. měsíce - čtyři špičáky
kolem 2. až 3. roku - čtyři druhé stoličky
Tak my máme prořezaný jeden spodní zoubek a ted od neděle příšerné horečky. Dnes ráno přes 39C, už jsme radši byli i u doktorky, na vyšetření moči, ale zatím nic. Někdo tvrdí, že na zuby jsou to moc vysoké teploty, že to bude něco jiného, ale mně to na ty zuby celkem sedí. Ale jak už tady někdo říkal, jestli bude každý zoubek takováhle tragédie, tak se mám na co těšit ☹ Má i trochu průjem...
Aoj holky 🙂 , nám je 8.měsíců, a zatím se nám pořád klubou dva dolní řezáky. Týna to snáší nad míru dobře, bez horeček, aj skoro i bez pláče. Jen se občas trochu víc budí v noci jinak nic... Nevíte, jak asi dlouho trvá, než jí vylezou úplně?? Přijde m, že moc nerotou, pže jí to roste už asi 2.měsíce... (Myslím ty dva co nám lezou, já jen abych to špatně nenapsala). 😀
Tak nic, žádný zuby, ale šestá nemoc ☹ Aspoň, že už je jasno.
heliik, nám ten jeden zub taky roste už pekně dlouho, ale zas tak dlouho jako vám, to ne. Asi je to taky hodně individuální.
Ahoj, nevíte jestli je možné aby malýmu vyrostly nejdříve spodní dvojky? Je mu sedm měsíců a něco jsem v pusince našla, ale je ta tečka dost vpravo . Asi chce být upírem nebo co 🙂
tantana u nas to taky vypadalo ze porostou tak nejak zvlastne..... 😎 Ale pak se zacky klubat i ty predni a vyrostly mu 3 zoubky skoro najednou! 😕 i kdyz po prednich nebylo ze zacatku ani stopy..
tantana: našemu malýmu prvně vyrostly vrchní dvojky, pak dolní jedničky a pak až vrchní jedničky. Takže to možný je 😉
Holky, nechce se mi cist cele tema 😅 Nas malej je poslednich 14 dni v noci desne protivny. Driv usinal vecer krasne sam a budil se az po pulnoci na kojeni a pak k ranu, a ted nechce usnout, pak se budi uz po desate, kdyz jdeme spat my, a pak klidne co 1-2 hodiny az do rana... A zacne hned hulakat jak na lesy a neda se uklidnit, i v naruci jeste chvili breci, pak se zklidni, usne a kdyz ho polozim zpet do postylky, tak spusti znova 😒 Je to zubama???? Brisko ho neboli, nekrouti se. Dasne otekle nema, jen si cpe porad prsty a pesticky do pusy a slinta podle me tak normalne, zadne potoky... Zkousela jsem mu dat homeopatika Chamomilu, ale bez ucinku. Nechci do nej cpat Nurofen, kdyz nema teplotu a kdyz nemam jistotu, ze to jsou zuby... 😕
Tak Kuba je protivnej cca 6 týdnů, všechno cpe do pusy a slintá jak vzteklej pes...za tu dobu už by mu musely vylézt snad všechny, ne? 😀
tygrous - malé vylezl první zub 4m+3t., druhý asi 14 dní nato. V tom období strašně slintala - hotové potoky. Od té doby má už třetí protivné období a další zub nikde. Čert ví, co ty mrňousky trápí.
tygrous - asi tě moc neuklidním, přesně toto nám dělal náš malý. Taky krásně usínal, spinkal, budil se jen na kojení. Pak z ničeho nic se budil ještě dříve než jsme šli my spát, křičel a nebyl k utišení, ale zubama to opravdu nebylo. Takové scénář se u nás opakoval více než dva měsíce. Teď už budeme mít osm měsíců a zuby pořád nikde. Malý nás prostě chtěl mít u sebe, protože když jsem si ho vzala do postele spal úplně nádherně. Pak jsme se ale naštvali a malého nechali pár nocí prostě vyřvat, bylo to děsné, ale po pár dnech to zafungovalo. Teď usíná sám, spinká většinou až do pěti do rána (někdy se probudí v noci), pak teprve kojíme 🙂 . Takže pevné nervy.
jé první zoubky-taky už bych se chtěla bavit na tohle téma,ale ještě k němu nemám bohužel co říct protože naší 10. měsíčnímu zlatíčku nevylezl,ještě ani jeden 😅

Jo jo pohotovost tu funguje, ale myslím, že to bude od zoubků, jinak mu nic není, tak teplotka nám snad sleze, už by ale mohl ten zoubek vyrůst 🙂