Co umí a neumí vaše 3leté děti?
pěkný den .maminky tak jsem se tady zase po dlouhé odmlce ukázala a tak nějak s prosbou ,vubec nevím čím dál našeho broučka vzdělávat .co má vlastne umět ? mohlo to vyznít jako že máme géniuse ale to je právě ten pravý opak :/ ted v unoru mu byli 3 roky do školky by měl jít snad od září . ale když sliším co by měl umět jde mi s toho mráz po zádech je jasné že za to mužeme my ..kde začít nejspíš asi u jídla Davídek jí celkem ukázkově ted tedy začalo teprve období nechci nemám naladu ... jinak celou dobu jedl vše . bez problému ..tedy s jedním ,,nechce moc jíst sám .lžící to zvládneme ale představa že by mel ukrojit maso .( jak říka učitelka ve školce ).tak to rozhodne ne ., nebo oblékaní asi tak 2 měsíce jsme meli před odchodem menší scénu e nechce jít ven jen kvuli tomu že se musí obléct .naštěstí ted už dobrý 🙂 ale zase .. prostě to neumí,neoblékne si nic !nechce vzteká se a me to proste nebaví poslouchat jak tad ječí a brečí a čas na čerstvém vzduchu se krátí.. tak ho proste obléknu .svlékaní ,,tak to rozepně zip u bundy a mikiny někdy ze sebe střepe ,sundá kalhoty ,slipy. u trička se také vzteká .tplaky ok ale punčochy vubec.řeč mame takovou že nemá hole věty jen slova která říka za sebou a to ještě tak trochu vlastním slovníkem 🙂 např .tata tutu pá paá - (táta jede do práce 🙂)
nebo ham dáda né (jíst dáda nechce 🙂
Dáda huhu Baba, Deda ( dáda pojede vlakem za babičkou a dedou ..atd to jen pro představu . tak to by bylo s tech nešvaru a ted ho musím tedy trochu pochválit , rád počíta umí do 5 -7, zná tvary ,a většinu barev ale neumí je vyslovit :( co se týče zvířat tak také ..miluje zoo🙂 celkem ho baví puzzle .čtení lego a proste tak nejak všechny věci kolem něj miluje cestování a jízdu na kolečku je to turista dokáže ujít i 12 km .což byl masakr i pro nás 🙂) no a tak vám pokládam otázku co ještě by měl umět a jak ho to zprávně učit aby jsme to do toho nástupu nějak zvládli děkuji všem za zprávy .ráda si nechám poradit ..a budu také moc ráda když mi napíšete co umí vaši zlatíčky
Stručné shrnutí
- Nárok na úspěšný nástup do MŠ obvykle splňuje dítě, které je bez plen, dokáže se najíst lžící a částečně se obléct; zbytek sebeobsluhy často doplní kolektiv a učitelky ve školce.
- Tříletá preventivní prohlídka u pediatra obvykle zahrnuje měření, vážení, kontrolu zubů, krku, uzlin, očí a sluchu a zjišťování řeči a sebeobsluhy; pediatrička ve vlákně doporučila vyčkat, pokud je vidět zlepšování.
- Noční pomočování je podle příspěvků ve vlákně považováno za fyziologické do 5 let; v případě dlouhodobé stagnace nebo výrazného zhoršení se doporučuje konzultace u pediatra nebo odborníka.
Nejčastější otázky
Q: Co by mělo dítě zvládat před nástupem do mateřské školy?
A: Obvyklé požadavky jsou být bez plen, umět se najíst lžící, domluvit se alespoň základními slovy a zvládnout částečnou sebeobsluhu (pomoc s oblečením), přičemž učitelky většinu dovedností během prvního roku doplní.
Q: Co se kontroluje na tříleté preventivní prohlídce u pediatra?
A: Pediatr obvykle provede měření a vážení, kontrolu zubů, krku a uzlin, vyšetření nožek a bříška a ptá se na sluch, zrak a schopnosti řeči a sebeobsluhy; barvy se podle jedné pediatričky běžně nevyžadují a testují se až při pětileté kontrole.
Q: Kdy má smysl obrátit se na logopeda?
A: Pokud řeč dítěte stagnuje dlouhodobě a nepřicházejí žádné pokroky, doporučují diskutující konzultaci s pediatrem a případné navázání logopedie; pokud dítě rozumí, snaží se mluvit a viditelně se zlepšuje, mnozí radí nejprve vyčkat nástup do školky, protože kolektiv často zlepší řeč.
Q: Pomůže školka s učením sebeobsluhy, jako jsou zipy a zimní bunda?
A: Ano, v diskusi rodiče a učitelky uvádějí, že paní učitelky běžně pomáhají s bundami a zipy; během prvního roku ve školce se děti často naučí oblékat i zimní bundu a starší děti pomáhají mladším.
Q: Jak efektivně učit dítě barvy?
A: Rodiče doporučují učit barvy každodenně při konkrétních situacích („přines mi ty zelené ponožky“, „líbí se ti to modré auto?“) a využívat motivace, například malé odměny; jeden tip ve vlákně byl učit barvy s pomocí gumových bonbónů jako motivace.
Q: Kdy je noční pomočování považováno za problém?
A: Podle příspěvků je noční pomočování fyziologické do 5 let; pokud však přetrvává výrazně déle, zhoršuje se nebo je spojeno s jinými vývojovými problémy, je vhodné konzultovat pediatra.
Závěry z diskuze
Shoda
- Děti se vyvíjejí různým tempem a mnohé dovednosti doženou v kolektivu MŠ.
- Učitelky v mateřských školách běžně pomáhají s oblékáním, zipy a zavazováním bot a mladší děti často napodobují starší.
- Pokud je ve vývoji viditelný postup a dítě rozumí a snaží se komunikovat, většina diskutujících doporučuje nejprve počkat a sledovat vývoj.
Sporné názory
- Někteří diskutující tvrdí, že dnešní společnost klade na tříleté děti vyšší nároky než dříve, zatímco jiní upozorňují, že tabulky psychomotorického vývoje jsou orientační a nelze se jimi striktně řídit.
- Někteří rodiče radí okamžitě řešit nedostatečnou řeč logopedií, jiní doporučují vyčkat adaptaci ve školce, protože kolektiv často výrazně zlepší komunikaci.
Otevřené otázky
- Kdy přesně zasáhnout a kdy vyčkat v případě opožděné řeči u tříletého dítěte?
- Jak moc by měli rodiče aktivně „trénovat“ sebeobsluhu doma versus spoléhat na školku, aby nedošlo k přetížení nebo odporu dítěte?
Zmíněné značky a firmy
MŠ, mini školka, soukromá školka, státní školka, logopedie
Zmíněné produkty a metody
logopedie, tříletá preventivní prohlídka, odplenkování, noční plínka, jemná motorika, psychomotorický vývoj – tři roky (tabulka), počítání do 20
Místa a osoby
žádné
@blahova_andrea no ono je to taky o tom, jak moc je dite vzdorovite. V nekterych vecech dcera ve 2,5 letech byla taky napred a ted mne vsechny ty cinnosti, na ktere jsem ve 2,5 letech byla "pysna" naprosto bojkotuje a dela, ze je neumi. 😀
@alcar tak to jsi vystihla přesně. syn byl od narození ve všem dost napřed, ač nedonošenec a pak se mi někde prostě zasekl a nešlo s ním hnout. možná narození sestry? kdo ví. nic jiného se vůči ní neprojevilo, tak možná skrytý blok. umí hodně, ale ne vždy se mu chce a hlavně přestal mít zájem se učit nové. teda kromě toho, na co se tunelově zaměří. naštěstí je už sestřičce taky 2,5 a pomalu ho dohání a srovnávají se a tak nějak táhnou jeden druhého 🙂
@kustka k tématu asi nic..ale nocni pocuravani je do 5 let fyziologicke a neresi se
Synovi jsou přesně tři roky. Chodí od ledna do soukromé školky na dva dny v týdnu. Je na svůj věk, řekla bych, hodně chytrý, ale bohužel je zase slabší v tom motorickém vývoji. Mluví krásně - v souvětích, gramaticky správně, jen trošku hůř vyslovuje, takže mi někdy musí zopakovat, co říkal. Jak už to bývá v tomhle věku obvyklé, pořád se mě na něco ptá a je strašně zvídavý. Zajímají ho hlavně auta a autobusy a díky tomu se prakticky sám od sebe naučil barvy a čísla. Já teda nepatřím k těm matkám, které děti něco drilují, takže mi nepřeříká nazpaměť číselnou řadu třeba do dvaceti, natož anglicky. Ale když se řekne "čtyři", moc dobře ví, kolik to je, a i to číslo je schopen přečíst, když ho vidí. Umí říkat i jednoduché říkanky a zpívat (falešně) jednoduché písničky. A docela sofistikovaně si hraje, není to žádné bezduché ježdění autíčkem sem a tam. Je bez plínek i v noci a vydrží nečůrat asi dvakrát déle než já🙂. S tou sebeobsluhou je to ale o dost horší. Jí sice sám lžící nebo vidličkou (nakrájet musí někdo jiný), ale mám obavy, že jak u něj někdo nesedí a nehoní ho do toho, ztrácí zájem hned po prvním ukojení hladu a nenají se tak, aby mu to stačilo. Taky je v jídle strašně vybíravý. O oblékání radši ani nemluvím. Tam zvládne tak kalhoty, boty a čepici, a to ještě zásadně obráceně. Svlékání je o chlup lepší, ale rozhodně není ani v tomto směru plně soběstačný. Jak říkám, nenutím, nedriluju.... Pokud nedojde do září k nějakému zásadnímu obratu, jsem rozhodnuta nedat ho do státní školky, ale nechat ho ještě rok v té soukromé. Je tam méně dětí a více dospělých na ně. Pro syna je to dobré i z toho důvodu, že nechce hrát s dětmi, ale přivlastňuje si pro sebe ty dospělé a těm pak vymlouvá díru do hlavy🙂. Myslím, že pro učitelku s 28 dětmi ve třídě by to bylo mnohem pekelnější, než kdyby jen potřeboval pomoct se zipem.
@anniesfibis To vím, ale přesto mě to nějak nenechává klidnou- asi jek je z toho člověk ve stresu, tak má pocit, že to nikdy neskončí 😉
@mysljaja Tak jsem tu s čerstvými dojmy z 3 leté prohlídky, jak jsem slíbila 😉 Paní doktorka provedla klasiku: měření, vážení, zoubky, krk, uzliny, záda, kontrola nožek, bříška, prcky (pro ty, kdo neznají příp. nemají holčičky, je to kvůli "zarůstání"- ano, taky jsme neznala a mladší dcerka měla problém). Na vše ostatní se ptala mě (sluch, zrak, sebeobsluha...)- říkala, že u tříleťáků to nevyšetřuje, že např. čtení na dálku je skrz komunikaci dost zavádějící. Což mohu potvrdit- náš hlavní problém, který jsem chtěla řešit- řeč- tak nebylo reálně co, protože myška neřekla ani slovo a jen tiše a bázlivě plnila pokyny. A výsledek naší konzultace? Zatím na žádné vyšetření nejdeme, počkáme prý, až jak se bude malá projevovat ve školce. Tam se prý rychle ukáže, jestli je problém- dítě je tam samo za sebe, musí se dorozumět, ukáže se adaptace a celkové chování a kvalita komunikace "s cizími". Pí. Dr. mi řekla, že pokud rozumí, snaží se mluvit, je tam vidět posun a zlepšování, tak by to zatím neřešila. Ještě se mě vyptávala na jemnou motoriku, která má největší souvislost s příp. "postižením" v této oblasti (řeč, inteligence)- a když jsme ji ujistila, že Beatka staví kostky na sebe, navleče korálky, uchopí a manipuluje s jemnými věcmi (vč. malování hlavonožců) atd., tak mi řekla, že by v tom neměl být nějaký vážný problém, že to se pozná na úrovni vývoje jemné motoriky... Takže tak. Na jednu stranu jsme ráda, ale na druhou bych byla i ráda, kdyby ji někdo odborně vyšetřil a uklidnil mě- tedy dal mi na to "štempla"- a to rozhodně nejsem vyhledávač doktorů a hypochondr, ale čistě pro klid mé duše a zacpání pusy kritikům v podobě tchyně 😉 Tak uvidíme- pořád věřím, že se to časem spraví samo a max. to potom "dopodpoříme" logopedií. Děkuji za podporu 🙂
děkujii moc moc za vyčerpávající zprávu
@kustka ,také jsme byli na 3 letce u nas to proběhlo poněkud v rychlosti protože náš Dáda si prostě vsugeroval že dostane injekci 🙂) a tak problém nastalkdyž si mel lehnout na záda...řev řev řev.. no jinak přesně jemná motorika u nas sice pokulhávaale také jak včem kostky .kreslení ,ježci (stavebnice ) lego ,perfektní tak uvidíe jak se adaptuje ve školce🙂) ještě jednu díky.všem
@mysljaja Chudáček! To je mi jasný, ti drobci nikdy neví, co je tam čeká a většinou od doktorů moc pozitivní zážitky nemají... Tak se držte- věřím, že vše přijde časem, jen se nesmíme nechat rozhodit od okolí, což je někdy těžké. A u nás jedna novinka "do sbírky": Bei se poslední 2 týdny docela rozmluvila (rozumět jí úplně ideálně není, ale už toho z ní "vychází" mnohem víc)- ale zase se po skoro roce, kdy byla ve dne v pohodě s čůráním začala trochu počůrávat... Prostě pořád něco- ale prý to souvisí se skokem ve vývoji (začala se i o hodně víc zapojovat do kolektivu), že jakoby "nestíhá" všechno naráz... Prostě pořád něco a pořád se učím novému, protože se starší Agi jsem tohle nezažila- měla zase jiné "libůstky" 😉 Tak se mějte krásně a děkuji 🙂

@korin mě moje máma šokovala, když já pyšná, jak mám šikovné děti, že si umí hrát, povídat, čtou si pohádky, šťourají se v blátě, skládají spolu...no prostě super dětské zábavy...a ona mi řekne, že jsou opoždění a že se jim budou ve školce smát, protože v 5 a 2 letech neumí zacházet s tabletem 😀 no pro mě je fakt přednější, že se sami najedí, převlečou, umí spolu řešit konflikt a vymyslet kompromis a že si umí krásně dětsky hrát, jsou plní fantazie, užívají si hřišti či zahradu...myslím, že u technických hraček se nasedí ještě dost.