Kdy mimča začínají sedět?
Ahoj, zajímalo by mě kdy vaše mimče začínali sedět. Mýmu špuntovi jsou tři měsíce a kousek a už se začíná přitahovat?
Stručné shrnutí
- Rehabilitační odborníci v diskuzi doporučují nenechávat dítě pasivně sedět dříve, než si sedne samo, a upřednostňují čas na zemi, lezení a přetáčení pro posílení svalstva.
- V diskuzi byly doporučeny konkrétní pomůcky a metody pro podporu motoriky, zejména Vojtova metoda a válec na lezení (uvedené ceny válce kolem 140–149 Kč v Interspar), jako alternativa k pasivnímu posazování.
- Chodítka a předčasné nucené posazování byla v diskuzi označena jako riziková praxe, která může oddálit přirozený vývoj chůze a zatěžovat páteř; některé matky i odbornice proto chodítka nedoporučují.
Nejčastější otázky
Q: Kdy by se mělo dítě začít učit sedět samostatně?
A: Rehabilitační sestry a neuroložka v diskuzi uvádějí, že dítě by se mělo učit sedět postupně přes zvedání na bok, přes loket a až pak do sedu, a že přetáčení a lezení na zemi předcházejí samostatnému sedu; konkrétní věk se liší, většina dětí začíná pevně sedět kolem 6–9 měsíců.
Q: Je škodlivé posazovat dítě na klín nebo na nočník, když ještě samo nesedí?
A: V diskuzi jsou rozdílné názory: rehabilitační odbornice a některé matky radily vyhnout se opakovanému pasivnímu posazování kvůli zatížení páteře, zatímco jiná zdravotní sestra uvedla, že krátké chvilkové posazení kolem 7 měsíců na trénink zádových svalů nevadí; tedy doporučení závisí na konkrétním stavu dítěte a názoru odborníka.
Q: Jaké cvičení nebo metoda pomáhá při opožděném motorickém vývoji?
A: V diskuzi byla zmíněna Vojtova metoda jako speciální reflexní rehabilitace, která se používá u dětí s nedonošeností, nesouměrnostmi nebo poruchami svalového napětí; rodiče často cvičí podle instrukcí rehabilitační sestry několikkrát denně.
Q: Pomůže válec na lezení s učením lezení a posílením svalů?
A: Rehabilitační sestra uvedla, že pokládání dítěte na válec posiluje zádové a břišní svaly a učí natahovat ručky před sebe; v diskuzi rodiče zmiňovali cenu válce kolem 140 Kč a akci v Intersparu za cca 149 Kč.
Q: Jsou chodítka vhodná pro učení chůze?
A: V diskuzi byly chodítka kritizována; jedna zkušená matka citovala názor, že chodítka mohou zpomalit střídavé pohyby a oddálit samostatnou chůzi, a neurologická doporučení v diskuzi varovala proti jejich použití.
Q: Jak často čistit dětské uši?
A: V diskuzi většina rodičů očistila ouška obden nebo 2–3× týdně; v porodnici rodičům prý radili „nevrtat dovnitř“ a někteří rodiče používali bezpečné špílky z Rossmannu.
Q: Kdy je vhodné začít s nočníkem u dítěte, které ještě samo nestojí/sedí?
A: Rodiče v diskuzi popisovali používání nočníku i u dětí, které se teprve učí přitahovat do sedu, přičemž praxe byla: sedět s dítětem a přidržovat ho nad nočníkem; odbornice však radily minimalizovat nucené posazování.
Závěry z diskuze
Shoda
- Důležitější než včasné posazení je v diskuzi podporovat přetáčení, pobyt na bříšku a lezení na zemi pro přirozený vývoj motoriky.
- Rehabilitační cvičení a pomůcky jako válec na lezení mohou pomoci posílit zádové a břišní svalstvo.
- Ouška by se neměla „vrtat“ dovnitř a existují bezpečné čističe (zmíněno zboží v Rossmannu); čištění většinou obden až několikrát týdně.
Sporné názory
- Některé zdravotnické sestry v diskuzi tvrdily, že krátké chvilkové posazení kolem 7 měsíců dítěti neuškodí a pomáhá trénovat zádové svaly, zatímco rehabilitační sestry a neurológové varovali před pasivním posazováním kvůli riziku zatížení páteře a zafixování nevhodných vzorců.
- Někteří rodiče považují chodítka za škodlivá a uvádějí, že oddalují chůzi, zatímco další uživatelé s nimi měli pozitivní zkušenost a považují je za pomoc při dohledu a zábavě dítěte.
Otevřené otázky
- Do jaké míry krátké a řízené posazení u sedmiměsíčního dítěte skutečně napomáhá rozvoji vs. potenciálně škodí páteři v dlouhodobém horizontu?
- Jak přesně porovnat efekt válce na lezení s jinými pomůckami (balón, hrazdička) pro podporu plazení a přetáčení?
- Jaký je konkrétní věkový rozmezí, kdy pasivní pomůcky (židlička, autosedačka, lehátko) přestávají negativně ovlivňovat vývoj sedu a chůze?
Zmíněné značky a firmy
Rossmann, Globus, Tesco, Interspar, IKEA, Sunar
Zmíněné produkty a metody
Vojtova metoda, válec na lezení, chodítko, nočník, autosedačka, cestovní postýlka, ohrádka, nafukovací balón, bezpečné špílky (Rossmann), dětské židličky, lehátko, bezplenková metoda, Sunar
Místa a osoby
IKEA, Globus, Interspar, Tesco, Rossmann, m. Bočanová, Jana Švandová
dashak,
no, tak kdybych měla mí 4 kočárky, tak by mi to můj manžel asi taky nedovolil, bo by sme to neměli kam dávat. (Ta hláška je fakt dobrá :o)) A co nějaké prodat? A vy bydlíte v baráčku nebo v bytě? No, jak tak vás čtu, tak zatím asi nechám Terku v kočárku ležet co nejdýl co?? Nebo si s ní taky užiju, jako ty s Ivankou :o))
Holky, od kdy vám vlastně mrňata začli lézt a sedět? Já jen, abych měla představu. Snažím se Terku vůbec neposazovat a manželovi jsem to zakázala, i když to není tak jednoduchý, páč když jí chováme, tak na ležing řve a držet ve vzduchu skoro 8mi kilový dítě opřený o záda je taky záhul :o))
Jinak Terka se už s průjmem trošku optimalizovala. Měla ho od čtvrtka a od soboty jí dám občas do mlíka smectu, tak to její kakání zas mívá občas tu zelenou barvu, ale než jsme šli teď po obědě ven, tak to měla jak míchaný vajíčka a s takovýma pecičkama - nechápu, kde je vzala, když pije jen mlíko ..
Co je to ten trakařek???
Teď když jsme byli venku, tak jsem v droxi koupila další lahvičku avent, ale už s tou savičkou(spíš pítkem) a držátkem. Terka má totiž už tendenci si lahvičku držet sama, tak si říkám, že při tom pití mlíka, by si to už mohla držet sama za ty držátka - samozřejmně s dozorem, nehodlám jí to nechat, aby to cucala půl hodiny. Kdy jste takovéhle věci začali používat vy?
Dnes jsem dala malou na žíněnku na bříško, za chvíli jsem přišla a ona byla asi dva metry vedle..ale nelezla, jen se tam doplazila..
mapris,
naše malá ještě nesedí, ani neleze 😕 😅 , nechávám volný průběh, pro kostru mimča je lepší, když začne později a když se nepomáhá 😉
mapris,
s tím držením flašky, malá si ji drží sama už od . měsíce, no tehdy byla ještě slabá, tak jí flaška třeba vypadla z ruky, ale za chvilku si ji držela úplně sama a dnes je to přebornice 😉
jita2,
tak to jsi mně docela uklidnila. Počkej, od jakého měsíce? Máš tam místo čísla tečku 😀 😀
Holky mame za sebou dalsi uraz 😲 Tada vcera stal u zidle a najednou na ni povesil,ze se nohama nedotykal zeme a celou ji na sebe v mziku schodil 😕 ach jo to zase bylo... ☹
mapris,
to jsem ale pisatelka 😀 , od 3.měsíce...
carodkaa,
to je mi líto, ale brzo na to zapomněl, ne? Těch úrazů ještě bude..no ale kéž by nebyly vůbec 😉, vy už stojíte?? Ani jsem nějak nepostřehla, že jste takový šikulinky.... 😉
Jita 2-jo jo stojime a taky se na vsechno vesime 😀 a to je prave ten problem..jeste,ze ty deti jsou takovy gumovy 😅
Jitko
neboj Maruška to uřčitě brzo dožene, my jsme udělali taky malý pokrok 😅 holt to těm našim zlatíčkám bude trvat déle 😲
carodkaa
chudínek malej 😢
Malej si krásně drží hrníček, pije, pak si ho otočí a kouše (dásní 😀 )dno a pak zase otočí páč ví kde to teče, no je to prča ho pozorovat 😕
Dobré ráno kočky 🙂
Tak nám fajnově nakypalo co? Zrovna odvázaná z toho nejsem, navíc jdem dnes do poradny 😝
Maprisku, já si ten první kočár nechala, protože loni v létě jsme každý den jezdili za babičkou na chatu a večer zpátky. Kočár jsme vozili sem a tam, protože jsme nevěděli, jestli se něco nevyvrbí, takže jsme ho tam nechtěli nechávat. Tak jsme se rozhodli, že ten první odvezem teda k babičce na letní sídlo. Tím pádem si pak ušetříme složité cestování, skládání a prostě dokola blbákov.
S tím druhým kočárem jezdím a ten je výborný, hlavně obrovská korba. Ten sporťák má akorát nevýhodu, že tam nejsou ty pásy. Ten bych si chtěla určitě nechat, protože větší kočár jsem fakt ještě nepotkala a byla jsem s ním strašně spokojená. Tak bych si ho asi chtěla nechat pro druhé mimi, ale to je zatím jen teorie, ani nevím, kdy druhé mít budeme. A třeba se mi bude líbit zas něco jiného, navíc je červený, takže pro kluka nic moc 😀 Ale pokud bych se rozhodla pro další kočár u 2. mimi tak tenhle bych si určitě nechala a prodala radši ten první - ten byl malý a jezdil fakt hrozně a neměl přehaz. ručku a jiné vychytávky.
A golfáč ten taky nepustím, ve finále taky přišel na 3 kilča. Jedině ho prodat dráž, to by šlo, když původní cena byla skoro 3 tisíce a nebyl ještě ani jednou použitý. Ale zas by taky mohl být na té chatě třeba. No já jsem prostě mamonář 😀 Hamty hamty na kočárky 😀 😀
Jinak bydlí v malém bytě, ale ten kočár stojí v předsíni (ta je naštěstí velká) a ostatní tzn. 2 sportovní verze mám schované v úložném prostoru postele v poloze v leže, a tu korbičku z prvního kočáru taky, i ten golfáč ten je vlastně skládací. A podvozek toho 1. kočáru mám ve sklepě, ten máme taky velký, ten borec co tu bydlel před náma se do tohodle vchodu kdysi před 20 lety nastěhoval jako první, tak zkonfiskoval tu skoro největší místnost co tam byla a udělal si z toho sklep 😀 Takže to je asi 3x2m, takže prostoru habakuk.
Ty pecičky v kakajdě jsou prý nestrávené mlíčko, takže to můžeš být klidná
Trakařek je na stimulaci lezení, ale to už pro děti, které k tomu mají tendence a jen je potřeba je popostrčit. Tzn., že už se samy vyhoupnou na kolínka. To se pak chytí pod hrudníčkem (za bříško) oběma rukama, tak aby nožky byly ve vzduchu a jdeš s ním jak s trakařkem 😀 Nejlépe hodit třeba metr před mimi nějakou hračku. No a pokud stojí a neleze, tak ho vytočíš trošku do strany a ho to donutí nakročit si rukou do předu. A když už mu to trochu jde a něco málo leze, tak zas jak je na těch čtyřech, můžeš chytnout jakoby za pánev, jen tak prstíkama úplně lehounce nadzvedávat za kyčlíky. Ono se to ale dost blbě vysvětluje bez názorné ukázky, navíc já jsem vyloženě vysvětlovací typ 😀 😀 😵
Ale Terka má na lezení ještě hafo času, ledaže by byla takový hyperaktivoš jak Tadeášek od Carodky. Ale většinou začínají lézt kolem 8-9měsíce, někdo i dříve. My jsme začli taky v 8. měsících a sedat si začla sama později než vstávat a to tak kolem 10.měsíců. Jí se ještě pořád odečítají ty chybějící dva měsíce, takže jsem docela spokojená, i rehabilitační sestra nás chválila, tak to mě potěšilo, že to trápení s tou vojtovou metodou prořvanou hnusnou odpornou 😠 😝 ,5xblicí smajlík, aspoň k něčemu bylo 🙂
Flašku s mlíkem ji držím já, bo máme jich 6, z toho 3 skleněné a ty jsou těžké a dlouhé, takže kdyby ji spadly, tak to by zas bylo nadělení. Navíc my už pijeme mlíčko jen ráno a pak 2x večer. Ráno u toho vždycky usne a u toho posledního krmení taky, takže je v limbu, to by mi na nějaké držení flašky asi pěkně prděla 😀
Čajíka pijeme z flašky balonek od canpol babies, ta je taková kulatá, takže se ji dobře drží i bez oušek, ale musím taky pořídit. Super je, že je jak na cumel tak na nekapací pítko, protože když ji chci odpo uspat, tak jedině s čajíkem s cumlíkem. Přes pítko se naučila pít asi tak na 2. nebo 3.den, pak jsme ale dávali zas cumel, tak se strašně vztekala a řvala a nechtěla přes to pítko pít. Tak jsem ji nechala pořádně vyvztekat a vyřvat, a pak to pochopila, že s tím u mě nepochodí, takže pítko přijala a už je s ním kamarádka.
Koukám, že je ze mě pěkná spisovatelka 😝 😀
ijetko, Ivuša taky dělá co Kubík, že okusuje to dno 😀
carodko, aj my už jsme na sebe asi 2xněco převrátili 😝 Pády máme občas šílené, v pátek u kamarádky se dvakrát z ničehonic vybulila, jako kdyby se ji zatočila hlava a prásk přímo střemhlav na hlavu 😝 😝 A včera si málem skřípla ruce v dvířkách od linky, ale ne u pantů, ale jak ty dvířka nepřemohla a ony se chtěly zase zavřít, tak to byla taková rychlovka, že tam málem nechala ty prstíky 😝
Kde jsou ty časy, kde to jen leželo a řvalo 😀
Ahoj holky 😉
počasí je pěkně trapný, ještě že mám vás 😀
No nějak nás metoda trakářku nebere, ale budeme jí zkoušet a uvidíme, furt má prdýlku hore háj 😀 a přiskakuje, je jako zajíček ale ne ne lozit 😅
No chudáčci malý, takový úrazy ☹
dashak,
no, fakt jsi se nějak rozepsala. My jsme byli u doktorky, máme na 24 hodin dávat mrkvový odvar - tak jsem koupila od hippu ors 200, tak to zkusím. Hned jsme dostali očkování, takže malá je pěkně ukňouraná ... Jinak jsem s ní byla dneska v práci a všichni z ní byli paf :o)) tak jsem byla hrdá maminka.
No, tak na lezeni a trakařek máme opravdu času dost. A to pítko má od kdy? Ten byl součástí lahvičky co jsem včera koupila, ale asi je ještě brzo.
Holky, mátě některá zkušenost s těmi mrkvovými odvary na průjem? Sorry, za odbočení od tématu ..
Ahojky maprísku, ráda tě vidím 😀
pocit hrdý maminy znám 😉
S odvarem ti neporadím, nemám zkušenost, a jestli myslíš pítko na hrnečku???
To má kubík asi od půl roku
No jinak co ekzém? (holky prominou 😉 ) U nás zase strká růžky asi ho namažu "zázračnou mastí" a přesídlil mu pod bradou, mám pocit, že začíná líst do záhybů 😢 😢 já nechci atop 😢 ☹
Čau babky,
tak jsme byli v poradně, měříme 67cm a vážíme 6,90.
Obrnu jsme dostali, vzala jsem si teda lžičku, jak jste tu psali, ale pani doktor říkala, že oni mají kdyžtak taky.
Jinak jsem zedřená jak malina, zhubla jsem dnes snad 2 kila, u nás jsou takové sračky, že místama vody i po kotníky a jak je ten sníh rozbředlý a vyšlapaný, tak to házelo na všechny strany 😝
Někde to nebylo vůbec prohrnuté, takže masaaaakkrrrr 😠 😝
Pítko jsme dali my konkrétně v 8 měsících, doporučují od 6. měsíce
Zdarec prde 😀 😀
No teda vy jste chroustíci, ale šikovný 😉 Kubík je proti vám golem 😅
No četla jsem to na netu, že u vás kalamita, hlavně že nás to malsalo na pěkný počasí 😠
Jo co se týče tvý hlášky "bo", než jsem si zvykla, tak jsem si vždycky vybavlila Petra Zvěřinu z Václaváku co nepřijel na babetě 😀 😀 hovado 😀
😀 Čau smraďochu 😀
bo neni čas ne, už jsem ti to vysvětlovala 😀
a Péťa babetka to taky používal?
Čau spisovatelko Dashak, 😀
teda jste nádherní střízlíci, to my tuhle váhu měli asi ve 4 měsících myslím 😀 , já jsem dnes zkoušela trakařek, ona sice sama ještě nejde na kolínka, ale bylo to super, jak ručkovala...ale plazíme se dál 😉
U nás tedy sníh není vůbec, ale pár kilometrů, směrem na Jeseníky, je dost, nás to nějak minulo, no třeba to přijde v noci, sice sněžilo, ale vše okamžitě roztaje a je jen voda...jinak taky radši nevylézám!!
Tak dnes bude premiéra, budu zkoušet odvar z vloček, a běda, jestli nebude spát, tak vám zítra napíšu, jestli to opravdu pomohlo 😒 😉
Sem prijít nějaká prudička tak nás roznese na kopitech, že odbočujeme od tématu 😀 ještě, že jsme tu holky tolerantní 😉
Teda vy ste to tady nak rozjely!!Ja nestiham 😀 😀 Ja mam furt naky ty nalady,to je to pocasi jedno blby.. tak sem radsi nelezu abych vas nenakazila,he he 😠

ijetka,
no my na břiše nic...stále se jen plazíme..zkusím dnes trakařek 😉