Kdy mimča začínají sedět?
Ahoj, zajímalo by mě kdy vaše mimče začínali sedět. Mýmu špuntovi jsou tři měsíce a kousek a už se začíná přitahovat?
Stručné shrnutí
- Rehabilitační odborníci v diskuzi doporučují nenechávat dítě pasivně sedět dříve, než si sedne samo, a upřednostňují čas na zemi, lezení a přetáčení pro posílení svalstva.
- V diskuzi byly doporučeny konkrétní pomůcky a metody pro podporu motoriky, zejména Vojtova metoda a válec na lezení (uvedené ceny válce kolem 140–149 Kč v Interspar), jako alternativa k pasivnímu posazování.
- Chodítka a předčasné nucené posazování byla v diskuzi označena jako riziková praxe, která může oddálit přirozený vývoj chůze a zatěžovat páteř; některé matky i odbornice proto chodítka nedoporučují.
Nejčastější otázky
Q: Kdy by se mělo dítě začít učit sedět samostatně?
A: Rehabilitační sestry a neuroložka v diskuzi uvádějí, že dítě by se mělo učit sedět postupně přes zvedání na bok, přes loket a až pak do sedu, a že přetáčení a lezení na zemi předcházejí samostatnému sedu; konkrétní věk se liší, většina dětí začíná pevně sedět kolem 6–9 měsíců.
Q: Je škodlivé posazovat dítě na klín nebo na nočník, když ještě samo nesedí?
A: V diskuzi jsou rozdílné názory: rehabilitační odbornice a některé matky radily vyhnout se opakovanému pasivnímu posazování kvůli zatížení páteře, zatímco jiná zdravotní sestra uvedla, že krátké chvilkové posazení kolem 7 měsíců na trénink zádových svalů nevadí; tedy doporučení závisí na konkrétním stavu dítěte a názoru odborníka.
Q: Jaké cvičení nebo metoda pomáhá při opožděném motorickém vývoji?
A: V diskuzi byla zmíněna Vojtova metoda jako speciální reflexní rehabilitace, která se používá u dětí s nedonošeností, nesouměrnostmi nebo poruchami svalového napětí; rodiče často cvičí podle instrukcí rehabilitační sestry několikkrát denně.
Q: Pomůže válec na lezení s učením lezení a posílením svalů?
A: Rehabilitační sestra uvedla, že pokládání dítěte na válec posiluje zádové a břišní svaly a učí natahovat ručky před sebe; v diskuzi rodiče zmiňovali cenu válce kolem 140 Kč a akci v Intersparu za cca 149 Kč.
Q: Jsou chodítka vhodná pro učení chůze?
A: V diskuzi byly chodítka kritizována; jedna zkušená matka citovala názor, že chodítka mohou zpomalit střídavé pohyby a oddálit samostatnou chůzi, a neurologická doporučení v diskuzi varovala proti jejich použití.
Q: Jak často čistit dětské uši?
A: V diskuzi většina rodičů očistila ouška obden nebo 2–3× týdně; v porodnici rodičům prý radili „nevrtat dovnitř“ a někteří rodiče používali bezpečné špílky z Rossmannu.
Q: Kdy je vhodné začít s nočníkem u dítěte, které ještě samo nestojí/sedí?
A: Rodiče v diskuzi popisovali používání nočníku i u dětí, které se teprve učí přitahovat do sedu, přičemž praxe byla: sedět s dítětem a přidržovat ho nad nočníkem; odbornice však radily minimalizovat nucené posazování.
Závěry z diskuze
Shoda
- Důležitější než včasné posazení je v diskuzi podporovat přetáčení, pobyt na bříšku a lezení na zemi pro přirozený vývoj motoriky.
- Rehabilitační cvičení a pomůcky jako válec na lezení mohou pomoci posílit zádové a břišní svalstvo.
- Ouška by se neměla „vrtat“ dovnitř a existují bezpečné čističe (zmíněno zboží v Rossmannu); čištění většinou obden až několikrát týdně.
Sporné názory
- Některé zdravotnické sestry v diskuzi tvrdily, že krátké chvilkové posazení kolem 7 měsíců dítěti neuškodí a pomáhá trénovat zádové svaly, zatímco rehabilitační sestry a neurológové varovali před pasivním posazováním kvůli riziku zatížení páteře a zafixování nevhodných vzorců.
- Někteří rodiče považují chodítka za škodlivá a uvádějí, že oddalují chůzi, zatímco další uživatelé s nimi měli pozitivní zkušenost a považují je za pomoc při dohledu a zábavě dítěte.
Otevřené otázky
- Do jaké míry krátké a řízené posazení u sedmiměsíčního dítěte skutečně napomáhá rozvoji vs. potenciálně škodí páteři v dlouhodobém horizontu?
- Jak přesně porovnat efekt válce na lezení s jinými pomůckami (balón, hrazdička) pro podporu plazení a přetáčení?
- Jaký je konkrétní věkový rozmezí, kdy pasivní pomůcky (židlička, autosedačka, lehátko) přestávají negativně ovlivňovat vývoj sedu a chůze?
Zmíněné značky a firmy
Rossmann, Globus, Tesco, Interspar, IKEA, Sunar
Zmíněné produkty a metody
Vojtova metoda, válec na lezení, chodítko, nočník, autosedačka, cestovní postýlka, ohrádka, nafukovací balón, bezpečné špílky (Rossmann), dětské židličky, lehátko, bezplenková metoda, Sunar
Místa a osoby
IKEA, Globus, Interspar, Tesco, Rossmann, m. Bočanová, Jana Švandová
raculka,
no, Terka toho přes den taky moc nenaspí, to už musí být, když spí 20 minut v kuse, většinou jedno dopoledne a pak odpo spí v kočárku tak 1-2 hodinky, podle nálady, a vždycky po jídle si zdřímne za hodinku tak na 20 minut. Taky těžko usíná, a v noci se mi začínala zase budit ..
jita2, dashak
jo, tak tu ohrádku nemám, zatím to řeším dekou na zemi. Dneska chci vyndat takovou tu deku s ohrádkou, tak jsem zvědavá. Malá už v postýlce moc být nechce, protože tam odtud nic nevidí.
Jinak dneska jsem byla venku, a setkala jsem se s maminou, která měla 6ti měsíční holčičku a už jí měla posazenou ve sporťáku - tak jsme se tak nějak dali do řeči, no a ona říkala, že jí posadí jen než usne, pak prý spí v leže. Že jinak brečí, tak jsem si hned vzpoměla na vás - že nechám Terku ležet co nejdýl :o)))
mapris, no ty máš Terku ještě malou a na zemi kde ji položíš, tam ji najdeš 😀 , takže ohrádka pro tebe ještě není aktuální. Myslela jsem pro takové hyperaktivoše jako mám já nebo carodkaa, raculka, takové ty miminka, co už lezou nebo se začínají stavět. Ty jak necháš pár vteřin bez dozoru, tak většinou něco vymamlasí 😀 a v té ohrádce jsou v bezpečí a mají přitom dost prostoru na hraní.
Dashak ta drevena ohradak je fakt dobra,mame ji u nasich,malej je v ni rad ale v ty cestvni je snad jeste radsi 😉 je fakt ze nema pevno pod nohama,my jsme mu to dno vypodlozili,tak tam neni tak zapadlej a lip se mu v ni stoupa 😎
Hm,tak ten náš v tý cestovní moc být nechce,chvilku ano,ale pak si stoupne a začne vřískat,že chce lézt. Taky už zkusím doma dát ho do té půjčené ohrádky,ale je teda ta síťovaná,tak jsem na to zvědavá.Zatím ho na chvilku dávám do postýlky,když ho nemůžu mít pod dohledem,ale nějak tam nechce být. 😠
Holky,když vaříte,tak je dáváte vždycky do té ohrádky? Nebo je někdy necháte,aby se motali kolem vás? 😕
Raculka-nas malej spi vzdycky mezi 11-13hod. tak mezitim bohate stihnu nejakej obed splodit 😅 jinak ho u sebe nechavam kdyz treba meju nadobi ale na vareni bych ho nenechala to bych se bala ..
To jo, teď říkali v televizi, že nevyšší procento dětských úrazů jsou popáleniny, to fakt stačí chvilka nepozornosti a prostě se to stane...taky už přemýšlím o různých zabezpečeních, je to fakt nebezpečný, taky malou neberu do kuchyně, když vařím...je to sice někdy komplikovaný, tak ji dám někdy do autosedačky na druhou stranu kuchyně, ale jak bude lézt nebo chodit, bude to daleko horší 😉
dashak,
no, to by si se divila. Dala jsem jí včera na sedačce na bříško a v klidu si hleděla na pc, když jsem se za chvíli otočila, tak jsem měla šok. Malá byla na hraně sedačky a už šla hlavičkou dolů - tak jsem jí naštěstí stihla včas chytit ... Lézt určitě neleze, ale už se tak nějak šoupe a točí (spíše rotuje) do stran .. takže už mám taky po klidu.
V cestovní postýlce už Terka být moc nechce, včera jsem vyndala takovou tu hrazdičku s podložkou, tak tam včera ležela, ale nějak jí to nebere. Teď si tu povídá. Nakrmili jsme jí ráno v půl 7, pak jsem šla na tu sociálku, přišla jsem v 10. Nevím, co s ní manža teď udělal (teda dal jí čajíček), ale měla jíst v 10 - to usnula a jdu jí krmit až teď .... Prostě si vynechala jedno krmení, je to možný? 😀. Nějak nám ale v noci špatně spí, snad každý dvě hodiny jí musím dávat dudlíka, a to dřív nebylo ... Že by zuby nebo ten průjem? Nevím.... Tak my jdem ven ..
Ahoj kukajdy moje 🙂
vůbec nestíhám, jsem v jednom kole tak vás alespoň pozdravím, včera jsme šurdili venku, pořád se hrabu v hlíně (kytičky to je moje) a dneska v 18h vezu mamku ke kadeřnici a večer se tatka šrotí tak mě sem nechce pouštět 😢
Kubík leze 😀 😀 ne teda pořád ale je to čím dál tím lepší 😉 leze častěji a delší dobu, pak ale zalehne a plazí se páč je to pro něj rychlejší 😎
Ahoj holky,
tak naše malá už začala taky lézt, no lézt, zatím se spíš plazí, občas se odpíchne, ale pomalu už jde i na kolínka. A konečně se začala sama přetáčet na bříško, je jí skoro 7 měsíců a pořád to moc nešlo, tak mám radost z pokroku 🙂 Ale na druhou stranu to lezení nic moc, už nám ze stolu tahá noviny, chtěla ochutnávat kytku, takže teď už musí být pořád pod dohledem. Jinak ještě nesedíme, protože ji neposazuju, ale MUDRa nám řekla, že když se sama přitáhne, tak jí můžeme chvíli nechat a to ona se v lehátku přitahuje jak blázen. Ale nikde jinde neposazujeme, ani v kočárku, tak jsem zvědavá, kdy si to naše mrně samo poprvý sedne.
ijetka,
gratuluju k velkém úspěchu 😀 😉 😅 SUPER!!!!
Ty jsi jako já, já už se taky plácám v zahrádce, to je prostě nádhera!!!
Ahooj holky,
my jsme cely dny venku je nadherne,hrozne si to uzivame Tada je uz ve sportaku,protoze potom co mi zacal vylezat z hlubokeho a dozadovat se jizdy jen kdyz stoji a drzi se korby 😀 mi doslo,ze uz je na nej ten spravny cas 😉
Kkdyž slyším slovo sporťák, jde mi hlava kolem 😀 , furt ne a ne najít něco vhodného pro mě ☹ , teď se pídím po Jané Energy 😉
Jita2:já jsem si objednala Neonate piuma a je fakt super
http://mimi-vyskov.com/Web/Katalog/Detail/GHKJ4...
carodkaa-tak to máš super,že ti takhle spí přes poledne,u nás je to dopol max na hodku,a to jeste vetsinou venku 😒
ijetka- bezva - kubík nás ještě předežene 😉
Nám se teď nějak posunul režim,spí málo 😔
Tak jsem ho dneska šupla do té ohrádky a byla hysterická scéna 😒 . Chce pořád lézt,ale právě třeba při vaření mi vadí,když za mnou občas přileze,tak ho tam šupnu a bude 😕 . Snad si trochu zvykne a nebude tolik brečet ☹
Ja mam sportak Bebecar Racer,akorat jsem dala pryc korbu a nasadila tu sportovni nastavbu,ale je pomerne dost tezkej asi 17kg,tak si chci koupit jeste naky super lehky golfky na takovy to popojizdeni a cestovani 😉
ijetka,
těpic, taky nestíhá, :o))
anavka,
tak to jsi mně potěšila, malý už příští týden potáhne na 6tej měsíc a zatím se přetáčí jenom na bok. Tak jsem aspoň ráda, že není "pozadu". Jinak já Terku taky neposazuju - jen při krmení jí mám opřenou o takovej ten kojící polštář. Přitahuje se taky, a když jí máme v koupelně na pračce na podložce, tak se zvedá - hlavou, tak máme kolikrát strach, aby nespadla. Ségry kluk prej už takhle spadl.
No a k večeru, než se má jít koupat, tak je to s ní k nevydržení. Mám takovou knížku, pohybové hry s ďětátkem. Tam bylo, že si dítě občas můžeme posadit na nohu a dát před sebe stolek a nechat tam hračky, prý se jim to strašně líbí, protože má jiný rozhled, než když hračky nad ním visí. Tak Terka to úplně miluje, a nejvíc, že párkrát mávne po stolku rukou a hračky lítají na zem, ale ovládání a mobil ty neletí :o))) ale bylo by to brzo od ní strašně oslintaný
😀 😀
raculko, to oni tak zkoušejí. Náš prďous taky spustí, to víš, že by furt nejradši stála mamce za řiťkou a tahala mě za kalhoty 😀 Ale já jsem mamlásek a nevím, co by mi mohlo spadnout, nedejbože fakt se může někde přimotat a opařit se. Tak buď sedí v krmící žídličce (ale tam furt ještě nemám našité ty spony), takže nebezpečné a nebo ji picnu do ohrádky. No spustí hned, ale za minutu, když vidí, že je to bez efektu, tak přestane dělat hérečku a začne si hrát sama 😀
Tak nebuď měkká 😀
Maprisku, na ty pády bacha. To je dřív jak nová sukně. Se ti zdá, že se jen tak kulá, ale ona udělá šup šup a je na zemi. My měli první pád z postele v 6 měsících a to se ještě ani moc nekulala a teď už máme na kontě 4 pády 😝 Ještě, že ty mimina jsou takoví gumídci 😅
kamhajek,
je opravdu ¨pěkný, už jsem ho taky probírala, ale já mám představu, že šířka sedačky má být 34 cm, 35 cm, aby malá měla příjemné sezení a vlezla se tam i s dekou, aby měla prostor, není to žádný drobeček, tenhle kočárek má myslím 30 cm 😉
Tak holky už vím ( a moc dobře) jaký to je když dítko leze 🙂 malej začíná pěkně fofrovat.
Ráno jsme byli v obýváku a jenom jsem si šla uvařit kafíčko byl u mě. Z pokoje do kuchyně je to asi 7metrů. 😅
jito tobě sporťák dává zabrat co? 😅
mapris
Terka je šikula, hlavně ať nezbuchne 😕
raculka
malej si určitě zvykne 😉
ijetka no supeer,tak to mate veselo co 😀 jakej si koupila malymu ten golfac?
nam roste druhej zub a je pekne protivnej 😖
Jita2: to já ho budu používat až tak za měsíc až dva, takže předpokládám, že bude teplo. A na imu pak zase vezmu kombinaci co mám teď, ten je velký dost.
holky, taky se musím pochlubit s dnešním pohybovým úspěchem 🙂 Jirka se nám pěkně překuloval na bříško a kýve se na kolínkách, občas se i zadaří jakýs takýs pohyb vpřed či vzad, nikdo předem nevěděl kam to bude 😉 ale z bříška na zádíčka nám to nešlo, teda párkrát se podařilo, ale stalo se, že u toho i praštil do hlavičky, tak asi další pokusy vzdal 😒
až dneska v posteli bylo: záda, bříško, kolínka, záda, bříško, kolínka, záda, bříško a už byl konec postele s maminkou 🙂 malý měl z toho koulení děsnou radost a já samo ještě větší 😀 😀
kamhajek-ten kočárek vypadá teda super.Taky už se začínám poohlížet po golfáčích.My máme kočárek dost sportovní,takže v něm budeme jezdit pořád hodně často.Ty golfky chci spíš kvůli nákupům a cestování MHD,protože už mám občas plný zuby toho,jak nejezdí výtahy v metru,nikdo ti pomoc sám nenabídne😠 ...Tak hledám něco lehkého,aby se to dalo polohovat na spaní.Připadá mi,že do přírody ty kolečka na golfáčích asi moc pohodlný nebudou,nebo máte jiné zkušenosti?? Já jsem zvyklá na ty naše nafukovací a odpružený,ty jsou super🙂
raculka,
to je fakt pravda, že žádný golfky nejsou do terénu...jen nafukovačky a třeba nějaký kvalitní s většími koly možná taky...já mám taky v záloze naši kombinaci s gumovýma kolama do terému..to je jistota...a golfky na město snesu...raculka, až tě nějaký napadnou, tak dej vědět 😉
teda tady se to rozjíždí,s tím lezením, ijetka, zevina 😉 😀
Já budu muset začít malou pořádně pošťuchovat, ať leze taky, ten pohyb ona potřebuje jak sůl 😀
JINAK GRATULACE VAŠIM ŠIKULKůM !!! 😅
dashak-já myslím,že nejsem měkká,právě naopak 😀
Ten náš je dost vytrvalej,včera v tom řval asi 15min a naopak byl vzteklej čím dál víc. ☹ A co pak s ním-poradíš mi nějakou fintu?? ☹ Nehledě na to,že jsme v domě plným důchodců,občas mi někdo naznačí,že dítě nám dost brečí.Připadám si pak jak tyran miminek 😅
ijetka-tak to počkej,třeba dokonce zhubneš jako já,pořád honím dítě po bytě 😀
zevina-gratuluji k úspěchu 😎
Jinak si představte(ijetka pukne závistí 😀 ), že jsem zjistila,že už máme venku 4 zuby! Nejdřív opravdu ty horní,teď vylezly dolní.A vedle nich se už taky něco klube.Takže nejdřív nic a potom plná huba zubů 😀
Já ze sporťákem taky počítám do města a na výlety do ZOO a podobně. Už se na něj těším, hlavně pro to, že normální kočár máme dost těžký a když chci jet do města, tak to není žádná sranda cpát ho do auta a ta neonate piuma je krásně lehká. Mě ani tak nevadí, že není tak široká, máme dlouhána.
ahoj kamhajek,
chci se tě zeptat, ty už máš tu piumu doma? Zajímalo by mě, jestli se to dá polohovat do úplného lehu a jestli to má komplet zadělanou střechu - z toho obrázku nejde poznat, jestli je tam foliové okénko nebo je to otevřené.
A jestli se to dobře ovládá?
Díky moc za info.
jita2- a jaký máš teď kočárek? My máme právě sportovní-kombinovaný,takže s ním počítám do přírody třeba do 2 let.
U těch golfek asi bude taky těžké najít kompromis.Dneska jsem zrovna v jednom obchodě očumovala kočárky a zjistila jsem,že ty golfky s většími koly jsou celkově širší,robustnější a lepší do terénu,ale taky bohužel těžší. 😒
A takové ty menší,jednoduché mi zase přijdou jen na chvilkové vožení.Taky mi se mi nějak nelíbí ta otočná kolečka vepředu,nejsem na to zvyklá.Nevíte,jak se s tím jezdí? 😕
Tak se těším,až budeme vybírat naostro,to bude dilema.A když už se mi bude nějaký líbit,tak bude určitě hoodně drahý 😀
Taky bych chtěla,aby se dal polohovat do lehu.
Dashak-vy ještě nemáte žádný sporťák nebo golfky??

Jiťo, jo jo, klasická šprušlová dřevěná ohrádka. Fakt bomba, místa habakuk, občas se sice praští, ale zase padá podstatně méně než v kempingovce, kde není čeho se chytit a kde furt pošlapovala po matraci, takže neměla pevnou nohu. A je tam podstatně víc místa, takže může lozit, sedět, chodit dokola.