Kdy mimča začínají sedět?
Ahoj, zajímalo by mě kdy vaše mimče začínali sedět. Mýmu špuntovi jsou tři měsíce a kousek a už se začíná přitahovat?
Stručné shrnutí
- Rehabilitační odborníci v diskuzi doporučují nenechávat dítě pasivně sedět dříve, než si sedne samo, a upřednostňují čas na zemi, lezení a přetáčení pro posílení svalstva.
- V diskuzi byly doporučeny konkrétní pomůcky a metody pro podporu motoriky, zejména Vojtova metoda a válec na lezení (uvedené ceny válce kolem 140–149 Kč v Interspar), jako alternativa k pasivnímu posazování.
- Chodítka a předčasné nucené posazování byla v diskuzi označena jako riziková praxe, která může oddálit přirozený vývoj chůze a zatěžovat páteř; některé matky i odbornice proto chodítka nedoporučují.
Nejčastější otázky
Q: Kdy by se mělo dítě začít učit sedět samostatně?
A: Rehabilitační sestry a neuroložka v diskuzi uvádějí, že dítě by se mělo učit sedět postupně přes zvedání na bok, přes loket a až pak do sedu, a že přetáčení a lezení na zemi předcházejí samostatnému sedu; konkrétní věk se liší, většina dětí začíná pevně sedět kolem 6–9 měsíců.
Q: Je škodlivé posazovat dítě na klín nebo na nočník, když ještě samo nesedí?
A: V diskuzi jsou rozdílné názory: rehabilitační odbornice a některé matky radily vyhnout se opakovanému pasivnímu posazování kvůli zatížení páteře, zatímco jiná zdravotní sestra uvedla, že krátké chvilkové posazení kolem 7 měsíců na trénink zádových svalů nevadí; tedy doporučení závisí na konkrétním stavu dítěte a názoru odborníka.
Q: Jaké cvičení nebo metoda pomáhá při opožděném motorickém vývoji?
A: V diskuzi byla zmíněna Vojtova metoda jako speciální reflexní rehabilitace, která se používá u dětí s nedonošeností, nesouměrnostmi nebo poruchami svalového napětí; rodiče často cvičí podle instrukcí rehabilitační sestry několikkrát denně.
Q: Pomůže válec na lezení s učením lezení a posílením svalů?
A: Rehabilitační sestra uvedla, že pokládání dítěte na válec posiluje zádové a břišní svaly a učí natahovat ručky před sebe; v diskuzi rodiče zmiňovali cenu válce kolem 140 Kč a akci v Intersparu za cca 149 Kč.
Q: Jsou chodítka vhodná pro učení chůze?
A: V diskuzi byly chodítka kritizována; jedna zkušená matka citovala názor, že chodítka mohou zpomalit střídavé pohyby a oddálit samostatnou chůzi, a neurologická doporučení v diskuzi varovala proti jejich použití.
Q: Jak často čistit dětské uši?
A: V diskuzi většina rodičů očistila ouška obden nebo 2–3× týdně; v porodnici rodičům prý radili „nevrtat dovnitř“ a někteří rodiče používali bezpečné špílky z Rossmannu.
Q: Kdy je vhodné začít s nočníkem u dítěte, které ještě samo nestojí/sedí?
A: Rodiče v diskuzi popisovali používání nočníku i u dětí, které se teprve učí přitahovat do sedu, přičemž praxe byla: sedět s dítětem a přidržovat ho nad nočníkem; odbornice však radily minimalizovat nucené posazování.
Závěry z diskuze
Shoda
- Důležitější než včasné posazení je v diskuzi podporovat přetáčení, pobyt na bříšku a lezení na zemi pro přirozený vývoj motoriky.
- Rehabilitační cvičení a pomůcky jako válec na lezení mohou pomoci posílit zádové a břišní svalstvo.
- Ouška by se neměla „vrtat“ dovnitř a existují bezpečné čističe (zmíněno zboží v Rossmannu); čištění většinou obden až několikrát týdně.
Sporné názory
- Některé zdravotnické sestry v diskuzi tvrdily, že krátké chvilkové posazení kolem 7 měsíců dítěti neuškodí a pomáhá trénovat zádové svaly, zatímco rehabilitační sestry a neurológové varovali před pasivním posazováním kvůli riziku zatížení páteře a zafixování nevhodných vzorců.
- Někteří rodiče považují chodítka za škodlivá a uvádějí, že oddalují chůzi, zatímco další uživatelé s nimi měli pozitivní zkušenost a považují je za pomoc při dohledu a zábavě dítěte.
Otevřené otázky
- Do jaké míry krátké a řízené posazení u sedmiměsíčního dítěte skutečně napomáhá rozvoji vs. potenciálně škodí páteři v dlouhodobém horizontu?
- Jak přesně porovnat efekt válce na lezení s jinými pomůckami (balón, hrazdička) pro podporu plazení a přetáčení?
- Jaký je konkrétní věkový rozmezí, kdy pasivní pomůcky (židlička, autosedačka, lehátko) přestávají negativně ovlivňovat vývoj sedu a chůze?
Zmíněné značky a firmy
Rossmann, Globus, Tesco, Interspar, IKEA, Sunar
Zmíněné produkty a metody
Vojtova metoda, válec na lezení, chodítko, nočník, autosedačka, cestovní postýlka, ohrádka, nafukovací balón, bezpečné špílky (Rossmann), dětské židličky, lehátko, bezplenková metoda, Sunar
Místa a osoby
IKEA, Globus, Interspar, Tesco, Rossmann, m. Bočanová, Jana Švandová
ijetka,
tak jsem mrkla na fotky a je tam super zachycený, jaký Kubík udělal pokroky...to je teda síla, hlavně jak stojí a chodí si jak starý mazák 😀 SUPER 😀 , hezký velikonoční fotky 😉
Maruška se neustále jen plazí, já si myslím, že je to i tím, že nemáme koberce, no po parketách to nejde, aby se nějak zapírala, páč jí to klouže, tak se po nich všude jen plazí a na letišti se asi moc nevyřádí...pořád nemůžem sehant vhodný koberec do pokojíčka 😎 Ale vůbec to nevadí, všechno dožene 🙂, jsem ráda, že ji udržím vleže, i v kočárku 😎
Díky
asi to bude těma parketama, Kubíkovi se to ze začátku klouzalo v kuchyni teď už to umí tak to zvládne i tady. Ten klídek co máš ti závidím, hlavně že jsem se na všechno těšila a teď už chápu holky jak říkaly, ať jsme rádi že je to tak 🙄
nazdar holčiny 🙂
ijetka, vy teda fofrujete 🙂 šikulka Kubík 😉
docela obstojné zábrany na schody mají i v Ikei, už jsme je omrkávali, ale naštěstí máme schodiště až za dveřmi, které Jiřík zatím jen tak nepřekoná, tak máme ještě chvilku klidu 😉
jita, zkus Marušce pořídit podložku z takových pěnových puzzlíků, já je dala malému do jídelny, protože mi jezdil po linu jak namydlený blesk 😅 tohle mu tak neklouže a navíc se s docela zabaví, jak se je pokouší rozpojovat 😀
a dobrá zpráva: máme golfky 🙂 mrkla jsem i na to cam apollo, sice parádní, ale mají spojenou rukojeť, takže se rozkládají do placky, stejně jak naše trojkombinace, to by mi trn z paty nevytrhlo 😕 do auta bych je dostávala stejně blbě...
doslova nás uchvátil delti frog, letošní novinka, záda 5 poloh, nohy 2 polohy, zateplený nánožník a hlavně "vychytaná" stříška, ta se dá buď úplně oddělat nebo regulovat do několika poloh a při nepřízni počasí skoro úplně sklopit, tak mě dostal, že jsem oželila, že je kapku težší, než jsem chtěla (10kg v plné vábavě) a jezdí fantasticky 🙂 🙂 🙂
Ahoj zevi,
my ty puclíky máme taky na zemi, a stejně tak se baví, jak je rozpojuje, ale ona se z nich v mžiku vyplazí pozadu na ty parkety, je to malý rozměr a udělá třikrát šup a je na parketách, ale přece jen tam pár pohybů udělá 😉
Gratuluju ke koupi golfek 🙂
No my pojedem golfky omrknout jeden den do té Olomouce, tam si vyberu nějakýho favorita a pak si ho výhodně koupím přes net.
No teda,pár dnů tady člověk není a Kubík od Ijetky už skoro chodí,gratulace veliká 😉 🙂
a zevině ke kočárku,ale na nás by to bylo moc těžké,já bych chtěla tak kolem 6 kg - na cestování 😒
čarodce moc přeju, aby se jí začalo líp dařit, s jarním počasím snad bude i trošku lepší nálada 😉
Jéé ahoj Raculko,
asi jsem tě přivolala, páč jsem si odpoledne říkala, kde jsi 🙂
Co u vás novýho?
jíta2 🙂
My se byli luftovat na čerstvém vzduchu 😀 . Takže příjemná změna 😵 . Jen počásko teda mohlo být krapítko lepší 😠
Jinak náš čipera už stojí celkem slušně s opěrem u stolu(samozřejmě si stoupá sám),leze jako ďábel, sezení pořád nic,zuby máme 4, takže žádné velké změny 😉
A co u vás??
No jak vás slyším, tak máme co dohánět...jste všichni mladší, ale rychlejší 😝 😀
Maruška se neustále plazí a neleze, a v sezení taky není pokrok, páč já ji neposazuju a tudíž to nemůže umět, když to necvičíme...já jsem na ta zádíčka opatrnější..ale když ji zkusím posadit, tak je pořád pevnější...tak myslím budeme sedět až kolem 10 měsíce, ne-li později 😉
Ahojky vy moje holky se zubatýma prckama 😀
Já jsem taky kulila oči na malýho 😕 , raculka nedávno jste taky neměli zoubky, no teda to je fofr v růstu, nekouše tě při cecíkování??? 😀
zevi
taky gratuluju ke golfkám 😉
jita
neboj to příjde 😉 až seženeš golfáče ty okamžitě vyvěsím na baráku prapory a půjdu to vyhlásit místním rozhlasem 😀 😀 😀
ijetka 😀 😀 ale pak mi to nafotíš, abych tomu uvěřila 😀 😀 , a běda jak tam nebudou viset!!! 😀 😀
jita2- jelikož taky naposazuju,tak asi taky nebudeme sedět 😅 . No a Maruška bude mít krásná rovná zádíčka,když si dává se vším načas.8-)
ijet- no na ty prapory se snad přijedu podívat a jítě pak poreferuju 😀
co se týče zoubků-zatím mě nekouše,jen občas trošku štípne,ale nebolí to - uvidíme za nějaký čas,až mu povyrostou 😝 . Když nás ale kouše do ruky,tak to už docela má grády 😀
To mě povídej, to jak se s Maruškou mazlím, tak se mě přitiskne na obličej a snaží se mě kousnout do tváře, do nosu, prostě všude, kde jen to jde 😀
Rovná zádíčka má teď už, je napnutá a prohnutá jak luk 😉
Já se právě toho kousání děsně bojím, páč to bolí jak čert když mě grybne dásněma 😝
Jinak včera zase malej trénoval sezení 🙂 je prča ho pozorovat jak se všelijak šprajcuje 😀
ijetka,
no týýýý jo, to jsou super fotky, teda Kubikula je pěkně šikovnej :o))))
zevina,
gratuluju ke golfkám.
Já co mám ten voyager od deltimu, tak jsem s ním strašně spokojená, akorát i s Terkou má 120 kg, a teď jak už jezdím na sporťák - tak je to sice lepší, protože je s ním lepší manipulace, ale když to mám nést někam do schodů - uff :o(( Ale zatím o golfáčích neuvažuju, tak uvidíme časem.
Jinak - myslím si, že Terka bude asi brzo sedět :o)) Furt zvedá hlavu jako do sedu a když jí chytnu za ručičky, tak už se přitáhne sama :o))
Ahoj kozeny,
tak jsme dnes byli u dr, ale jen na injekci, tak vážíme 10,20 kg a to prý se v tomhle věku přestává přbírat 😕 , asi to bude tím, že ještě nelezeme a nemáme ten správný pohyb 😔 😉
Jita 🙂
kozeny to je pěkná hláška 😀 😀 😀
no máte krásnou váhu 😉 počkej jak Maru bude hubnout, až změní pohyb 😅
Na co vás očkovali????
Mapris
to je dost že se někde ukážeš 😉, díky za pochvalu 😉
ijetka,
my jsme šli na třetí žloutenku, ani neřvala, naštěstí..museli jsme čekat, až uběhnou 4 týdny od té obrny, jak jsme byli na tu lžičku 😉 ,standartní postup 😉
A hned po prvním máji jdem na desetiměsíční kontrolu a ten další týden je zas ta obrna na lžičku...
Čau holky 🙂 Co nového? Dostaly jste pořádně na prdel? 😀 😀 😀
My jdem zítra opěk k doktorce, jsme tam taky furt 😝 a to v úterý máme dostat nějaké očkování, ale vidím to bledě, když je furt nahromadě.
Taky máme jít na kontrolu na oční 😝 Ale jsou tam jen čtvrtky od 13-14h pro kojence, takže zítra to určitě zas neklapne 😝
Jiťo, jak dopadla tvoje výprava za kočárkama? 😅 Já se dívala u nás v tescu na nový cam apollo a ten nánožník už je u těch nových řešený lépe. Nový vypadal faaakt dost dobře, asi bych do něho šla, ale už mám starší a za poloviční cenu, takže su v pohoděěěě 😀
dashak- moc zdravím a doufám,že jinak už jste o.k. 🙂
My byli zrovna dnes na rehábce na KO,zatím to vypadá dobře,pořád chodíme na kontroly,trošku cvičíme,ale už jen malinko.Snad to vydrží. 😉
ahojda, tak jsme po kontrole, průdušky už OK, jen ta otravná rýma 😝 Očkování příští úterý nám zrušili a dostanem ho až 10.5. ještě i s obrnou.
Na rehabky jsem dnes volala, že konečně můžeme cvičit, tak nás objednala na příští čtvrtek. Nebyli jsme přes 2 měsíce 😝 , naposled 13.2. Tak su zvědavé, malá capká za ruky, ale sama ani náhodou, jen pochoduje kolem nábytku. A za 4 měsíce už budeme na dovolené, tak se modlím, aby do té doby začla sama chodit, jinak to bude doooost zajímavé 😀
dashak,
já jsem se ještě nevypravila, čekám až manža bude mít volněji ☹ 😉,abysme zajeli...
dashak- tak to se máte,že už máte naplánovanou dovču... 😎
Kam vyrazíte?? Neboj,malá to určitě rozchodí 😀
raculka,
no, my čekáme na auto, takže nevíme. Manžel by chtěl v létě spíš někde po čechách, ale vidím to na týden u jeho rodičů na slovensku a pár dní u mejch. Teda já tam spíš budu skoro celé léto.
dashak,
chudák malá .. Tak ať je brzo fit.
jita2,
tak to má dobrou váhu, já jsem zvědavá, kolik bude mít Terka příští týden, jdem na další očkování a už nám dovolí příkrmy, tak jsem zvědavá :o))
Jinak jsem včera byla u kamarádky a malou posazovala tak, že malá sice seděla, ale klimbala se - tak jsem si dovolila podotknout, že by to neměla, ale že to je její věc... Terka je jak brambora, ale tu to neučim, nechám jí, až se to naučí sama :o))
mapris,
já ji to taky vůbec neučím, a proto se to s tím sezením u nás hrozně natahuje, ale to nevadí, jsem moc ráda, že jí zádíčka tak šetřím 🙂 , jak to tak vidím, i s chozením a se vším to u nás bude hodně pomalé, pokroky jsou skutečně malé v tom pohybu..tak myslím, že v roce si teprve sedne 😀
jita, raculka,
víte jak to chodí, prckové pořád nic a najednou překvapí, že nestačíme zírat a tak to bude i s tím sezením 🙂
Jiříka taky nikdo neposazoval, bo bych jim ruky urazila 😉 a asi před 2 týdny se houpal na kolínkách a najednou buch a kecl si na zadeček, vytáhl nohy a seděl 🙂 sice pořád neposazujeme, ale mrňous když chce, tak si na tu řitku usadí a už dělá frajera, sice jednou rukou se pořád ještě malinko jistí, ale je vidět jak je den ode dne stabilnější a já přemýšlím co všechno odstranit z dosahu zvědavých ručiček 😀
zevi,
tak to je super..když to tak svedl, malá ani moc ještě nepéruje, ona je tak lenivá, když ji dám u babičky na zem, tam je to lepší, páč tam mají koberce 😀 , tak jí zapřu nožičky, jak kdysi říkala Dashak, aby tu prdelku zvedla, ona to udělá jen asi třikrát a už ječí, že se jí to nelíbí...co jí dá práce, než tu prcku nadzvedne...musíme pořádně trénovat 🙂

carodkaa
jsem s tebou 😉
Fotečky jsou přidaný, tak jukněte 🙂
Je tam jeden mega pokrok, dneska jsme valil oči 😕