icon

Kdy mimča začínají sedět?

avatar
kamhajek
6. únor 2007

Ahoj, zajímalo by mě kdy vaše mimče začínali sedět. Mýmu špuntovi jsou tři měsíce a kousek a už se začíná přitahovat?

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 15. čer 2026 · 844 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Rehabilitační odborníci v diskuzi doporučují nenechávat dítě pasivně sedět dříve, než si sedne samo, a upřednostňují čas na zemi, lezení a přetáčení pro posílení svalstva.
  • V diskuzi byly doporučeny konkrétní pomůcky a metody pro podporu motoriky, zejména Vojtova metoda a válec na lezení (uvedené ceny válce kolem 140–149 Kč v Interspar), jako alternativa k pasivnímu posazování.
  • Chodítka a předčasné nucené posazování byla v diskuzi označena jako riziková praxe, která může oddálit přirozený vývoj chůze a zatěžovat páteř; některé matky i odbornice proto chodítka nedoporučují.


Nejčastější otázky

Q: Kdy by se mělo dítě začít učit sedět samostatně?
A: Rehabilitační sestry a neuroložka v diskuzi uvádějí, že dítě by se mělo učit sedět postupně přes zvedání na bok, přes loket a až pak do sedu, a že přetáčení a lezení na zemi předcházejí samostatnému sedu; konkrétní věk se liší, většina dětí začíná pevně sedět kolem 6–9 měsíců.

Q: Je škodlivé posazovat dítě na klín nebo na nočník, když ještě samo nesedí?
A: V diskuzi jsou rozdílné názory: rehabilitační odbornice a některé matky radily vyhnout se opakovanému pasivnímu posazování kvůli zatížení páteře, zatímco jiná zdravotní sestra uvedla, že krátké chvilkové posazení kolem 7 měsíců na trénink zádových svalů nevadí; tedy doporučení závisí na konkrétním stavu dítěte a názoru odborníka.

Q: Jaké cvičení nebo metoda pomáhá při opožděném motorickém vývoji?
A: V diskuzi byla zmíněna Vojtova metoda jako speciální reflexní rehabilitace, která se používá u dětí s nedonošeností, nesouměrnostmi nebo poruchami svalového napětí; rodiče často cvičí podle instrukcí rehabilitační sestry několikkrát denně.

Q: Pomůže válec na lezení s učením lezení a posílením svalů?
A: Rehabilitační sestra uvedla, že pokládání dítěte na válec posiluje zádové a břišní svaly a učí natahovat ručky před sebe; v diskuzi rodiče zmiňovali cenu válce kolem 140 Kč a akci v Intersparu za cca 149 Kč.

Q: Jsou chodítka vhodná pro učení chůze?
A: V diskuzi byly chodítka kritizována; jedna zkušená matka citovala názor, že chodítka mohou zpomalit střídavé pohyby a oddálit samostatnou chůzi, a neurologická doporučení v diskuzi varovala proti jejich použití.

Q: Jak často čistit dětské uši?
A: V diskuzi většina rodičů očistila ouška obden nebo 2–3× týdně; v porodnici rodičům prý radili „nevrtat dovnitř“ a někteří rodiče používali bezpečné špílky z Rossmannu.

Q: Kdy je vhodné začít s nočníkem u dítěte, které ještě samo nestojí/sedí?
A: Rodiče v diskuzi popisovali používání nočníku i u dětí, které se teprve učí přitahovat do sedu, přičemž praxe byla: sedět s dítětem a přidržovat ho nad nočníkem; odbornice však radily minimalizovat nucené posazování.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Důležitější než včasné posazení je v diskuzi podporovat přetáčení, pobyt na bříšku a lezení na zemi pro přirozený vývoj motoriky.
  • Rehabilitační cvičení a pomůcky jako válec na lezení mohou pomoci posílit zádové a břišní svalstvo.
  • Ouška by se neměla „vrtat“ dovnitř a existují bezpečné čističe (zmíněno zboží v Rossmannu); čištění většinou obden až několikrát týdně.


Sporné názory

  • Některé zdravotnické sestry v diskuzi tvrdily, že krátké chvilkové posazení kolem 7 měsíců dítěti neuškodí a pomáhá trénovat zádové svaly, zatímco rehabilitační sestry a neurológové varovali před pasivním posazováním kvůli riziku zatížení páteře a zafixování nevhodných vzorců.
  • Někteří rodiče považují chodítka za škodlivá a uvádějí, že oddalují chůzi, zatímco další uživatelé s nimi měli pozitivní zkušenost a považují je za pomoc při dohledu a zábavě dítěte.


Otevřené otázky

  • Do jaké míry krátké a řízené posazení u sedmiměsíčního dítěte skutečně napomáhá rozvoji vs. potenciálně škodí páteři v dlouhodobém horizontu?
  • Jak přesně porovnat efekt válce na lezení s jinými pomůckami (balón, hrazdička) pro podporu plazení a přetáčení?
  • Jaký je konkrétní věkový rozmezí, kdy pasivní pomůcky (židlička, autosedačka, lehátko) přestávají negativně ovlivňovat vývoj sedu a chůze?


Zmíněné značky a firmy

Rossmann, Globus, Tesco, Interspar, IKEA, Sunar

Zmíněné produkty a metody

Vojtova metoda, válec na lezení, chodítko, nočník, autosedačka, cestovní postýlka, ohrádka, nafukovací balón, bezpečné špílky (Rossmann), dětské židličky, lehátko, bezplenková metoda, Sunar

Místa a osoby

IKEA, Globus, Interspar, Tesco, Rossmann, m. Bočanová, Jana Švandová

avatar
jita2
19. dub 2007

Carodkoo,
vítej zas mezi námi (už jsem psala v tlachání 😀 )
Teda já hledím, jste jen asi o týden a něco mladší, ale že už chodíte...to je síla..

Tak naše malá se teprve teď někdy začala takhle stavět na kolínka, ale to jen, když je o něco zapřená, třeba o mě nebo tak...tak si myslím, že ještě nepolezeme ☹ , ale zato začínáme suprově sedět 🙂 🙂 🙂
V kočárku už dnes nevydržela v pololehu, páč se zvedala do sedu a seděla si vzpřímeně a hrála si, ovšem doma ji ještě pokládám do lehu, tak jsem moc ráda, že se zpevnila a udělala zas pokrok 🙂 🙂

Jinak já jsem sama chodila ve 13. měsících, dřív jsem se prý bála jít sama 😎

avatar
ijetka
19. dub 2007

Jéééééé Jiťuliku 🙂
no gratuluju k sezení, vidíš aspoň tenlhe velikej pokrok 😉
Co zkusit sem trakářek?

avatar
jita2
19. dub 2007

No to já zkouším ledasco, i trakářek, ale ona se hned vzteká, že prostě nebude..teda po kom je tak netrpělivá 😎 😎

avatar
raculka
19. dub 2007

Ahoj holky, já nějak poslední dobou nic nestíhám,je to pěkná honička okolo toho našeho divocha,jak jsme začali lézt,tak je to náročný a taky jsme pořád venku,když je tak krásně.... 😅
Taky se připojuji k pozdravu na Carodku 😎

NO u nás to vypadá tak,že lezeme hodně rychle,stoupáme si o nábytek,už vydrží docela dlouho stát s opěrem.Sedat si taky zkouší,ale ještě to není úplný rovný sed,prostě si jen sedne s opěrem,často má jednu nožku pokrčenou,ale snaží se.Tak to možná vypadá nadějně.Byla bych ráda,myslím,že krmení i vození v kočárku bude jednodušší.Takhle se mi při krmení děsně v autosedačce vzteká. 😝

avatar
jita2
19. dub 2007

raculko,
tak to jste v tom věku taky hrozně rychlí..teda mě to tak připadá..úplně neuvěřitelný, když to srovnám s naší 🙂 Ale jo, jen ať se děti snažej a dají nám pořádnej zápřah 😅

My jsme taky hodně venku, hlavně máme spousty práce na zahradě 😖 🙂

avatar
raculka
19. dub 2007

jita2- a to mi zezačátku přišlo,že jsme spíš pozadu 😀
Ale nás trošku urychlilo to cvičení.Teď právě na rehábce říkali,že už tolik zatím cvičit nebudeme,abysme to moc neuspěchali.Hlavně to stoupání,na to je opravdu dost času.Už se těším,až ho budou chtít vodit babky nadšene za ruce 😠
Ty jsi pilná pracantka.... 😉 . Zahrádku závidím,ale tu práci nee 😀

avatar
mapris
20. dub 2007

jita2,
nestraš ... :o) Dneska, když jsem jí přebalovala a pak jsem jí chytla za ručičky - zkouším, jestli se už sama zvedne, tak se normálně zvedla tak, že se hnedle postavila .. Uaaaaaáááá ... Jinak s tím nošením - jsem s tebou :o)) Já už to teda Terku učila od mala, protože je docela těžká, tak není ani nějak extra zvyklá na chování, ale o vánocích udržet na uzdě babičku s dědou bylo docela těžký. A příští týden chcem jet na slovensko, tak to bude taky zajímavý :o)) No, zahrádku nemám, ale na léto pojedu k našim, tak je docela velká, takže se určitě nudit nebudu.

isacek,
týýý jo, ty máš docela čahounku :o)) Já jsem teda chodila až v 1,5 roce - ale to bylo tím, že jsem měla problémy s nohou. Ale manžel prý nelezl, a v 7 měsíci se začal prý rovnou stavět na nohy, a Terka vypadá aktivní po něm, takže se máme na co těšit :o))

carodkaa,
vítej. No tak to je Táďa šikulka :o))

jo jo holky, s tabulkama máte recht, už to nebudu řešit, jestli bude Terka aktivní jako je teď, tak to určo vyběhá :o))

avatar
ijetka
20. dub 2007

Holky já jsem docela otrávená 😠 a toho stojícího prďoli (Kuby).
To je tak úmorný ☹ vydržel by takhle stát asi hodně dlouho, když jdu třeba do koupelny (nemám ho na očích) tak ho zavírám do postýlky v obývaku, no frajer je staví i tam ☹

avatar
carodkaa
21. dub 2007

Holky diky za privitani 😀 !!Az dneska jsem se trosku usadila,vybalila dozehlila,doprala a muzu byt konecne s vama.Jinak jak jsme byli na tom Slovensku tak tam Tadu vsichni hrozne rozmazlovali a naucil se chovat,tak ted stoji tady u me u zidle a vriska ze chce pochovat 🙄

avatar
kamhajek
autor
21. dub 2007

Tak to můj manžel taky říká, že když Ondru hlídá babička, tak ho naučí na ruku a on pak nechce sám ležet a pořád by se jen a jen choval. Ale to asi k babičkám patří a myslí, že jednou budu stejná 😉

avatar
jita2
21. dub 2007

carodkaa,
to mi vykládej, půlden s oblíbenou tetou a mě pak řve, že ji nemůžu ani položit ☹ 🙂

ijetka,
jsem ale doopravdy strašně překvapená, jak to najednou u vás valí, nějak si nemůžu zvyknout, že Kubík už stojí, že je to takovej šikula, ale věřím, že je to pořádnej zápřah..už člověk musí přemýšlet fakt dopředu, aby něco nevymňoukl 😉

avatar
ijetka
21. dub 2007

Jojo během pár dnů (týdnů) moc pokroků dohromady 😕 dneska se i pustil u gauče a málej sletěl, ale hezky se vyrovnal. V rodině tipujem jestli uteče roku 🙂

avatar
jita2
21. dub 2007

Maruška mi taky dělá radost s tím sezením, musím přiznat, že ji teď pár dní zkouším posazovat trošku častěji, ale ona už sedí..ale přesto ji šetřím jak se dá, v kočárku, když někam vyrážíme, tak zásadně leží a i doma, když si hraje..tak zhruba za měsíc a něco jsme jasní...už ležet asi nebudeme 🙂

avatar
carodkaa
22. dub 2007

Jita-gratuluju k pokrokum,to je supeer 😉

avatar
jita2
22. dub 2007

děkuji 🙂 I my jsme se dočkali 😀

avatar
zevina
24. dub 2007

Jita, gratulace veliká 🙂

taky se musím pochlubit, na rehabce nás sestra pochválila 🙂 prcek jí předvedl co umí, přes víkend se nám docela rozlozil, sice takových opatrných 4-5 krůčků a ještě udělal pěkné hačí, takže můžem cvičit už jen 2x denně, protože s náma byla moc spokojená 🙂 🙂

avatar
jita2
25. dub 2007

zevi,
tak to je moc dobře, že jste udělali pokroky, to já malou trénuju na kolínkách pořád a s ní to ani nehne, že by začala lozit... 😉

avatar
zevina
25. dub 2007

jíťo, já myslím, že je to hodně tou vojtovkou, protože tam cvičíme na určitou dovednost už předem, aby jsme zapadli do tabulek 😝 zatímco vaše děti musí ten grif objevit samy a svým tempem, což je určitě lepší a přirozenější 😉
a třeba je Maruška rozhodnutá počkat a pak se rovnou rozběhnout 😀

avatar
ijetka
25. dub 2007

Taky se připojuju ke gratulaci 🙂

avatar
jita2
25. dub 2007

No jo, proto přibrala za poslední měsíc kilo 😕 , protože nemá pohyb 😲 🙂

avatar
mapris
25. dub 2007

jita2,
nějak jsem se nedočetla k čemu ti gratulují? K sezení?? Tak to se připujuju taky, neboj, až bude lítat, tak to vyběhá.

avatar
jita2
25. dub 2007

mapris,
joo, k sezení, jsme tak pomalí, že u nás je to fakt úspěch 😀

avatar
mapris
25. dub 2007

jita2,
tak to je fajn, není kam spěchat ne? :o)))

avatar
jita2
25. dub 2007

Nee, to není, aspoň mě nikam neuteče 😀

avatar
raculka
4. kvě 2007

Ahoj holky, chtěla jsem se zeptat na pár věcí po delší době 😉

Jak jste na tom s botičkama,dáváte už pevné? Mně DR řekla,že prý je mám koupit,až bude úplně chodit.Takže zatím prý je nejlepší v protiskluz ponožkách.

Co si myslíte o krosničce na záda? Myslím opravdu krosničku na výlety.Docela cestujeme a někdy je s kočárkem nějaká trasa neschůdná,tak si říkám,že snad občas by použití krosničky nemělo škodit, nebo jo ??

avatar
ijetka
4. kvě 2007

Ahoj ráčku 🙂 ráda tě tě opět vidím, čtu 😀

Já jsem Kubíkovi koupila botičky (album), dávám mu je ale ne na celý den. Krosnička je super, máme jí a taky ji občas použiju. Sice nejezdíme nikam , že v ní jako není celej den, ale když s ním vyjdu u nás tak ho do ní šoupnu.

avatar
raculka
4. kvě 2007

Ijet-nápodobně 🙂
Kubík už začíná chodit? A jak to máte se sezením?
My už sedíme docela pěkně,takže už v kočárku polohuju občas do sedu. 😉
A v té krosničce ti někdy i spí?

avatar
ijetka
4. kvě 2007

No Kubina je zvířátko 😅 pořád stojí na nožičkách a udělal už pár krůčků u nábytku, jinak tu krosničku máme uplně obyčejnou, dá se to popsat jako železná konstrukce s látkou, nespí v ní páč ho tam dám jenom asi na 20 minutek, když jdeme ke kamarádovi na poníka atd..

avatar
raculka
4. kvě 2007

Tak to ten náš šikula taky už slušně stojí u stolu,v postýlce....sem tam pochoduje podél sedačky.Asi máme podobné divochy. 😎
Já bych tu krosničku používala právě hlavně na delší dobu ( třeba 10-15 km), tak jsem pořád na pochybách. 😒

A co golfáče,už ho některá používáte? My asi ještě s koupí počkáme.

avatar
zevina
4. kvě 2007

ahojda,
tak my už golfky používáme, ale hlavně na cesty do města nebo k doktorům, protože se mi s prckem nechce vláčet v rukách, se pěkně pronese 😉 doma jezdíme pořád s naší trojkombinací. Ale stejně se mi golfáč zdá co se týká polohování zad lepší než sporťák, je to líp odstupňované, víc takových pololeh-polosedů 🙂
i když, už určitě sedět můžem, Jirka si sedá sám a pevně a pokud zrovna nespí a nezvednu mu opěrátko, tak stejně jezdíme klekačky a vykukuje bokem 😅

a lozí jak ďas a šmejdí úúúplně všude, všetečka jeden malý 😀
a podle sestry na rehabce ho máme udržet co nejdýl na zemi (raculka to zná, viď 😉 ) tak doufám, že ještě nějakou dobu neobjeví jak se stoupá a k čemu má nožičky, říkala, že klidně až do 11 měsíců, nevěřím že to vydrží 😎

a po krosničce pořád pokukuju, tak by mě taky zajímaly zkušenosti a reference 🙂

Strana