Kdy mimča začínají sedět?
Ahoj, zajímalo by mě kdy vaše mimče začínali sedět. Mýmu špuntovi jsou tři měsíce a kousek a už se začíná přitahovat?
Stručné shrnutí
- Rehabilitační odborníci v diskuzi doporučují nenechávat dítě pasivně sedět dříve, než si sedne samo, a upřednostňují čas na zemi, lezení a přetáčení pro posílení svalstva.
- V diskuzi byly doporučeny konkrétní pomůcky a metody pro podporu motoriky, zejména Vojtova metoda a válec na lezení (uvedené ceny válce kolem 140–149 Kč v Interspar), jako alternativa k pasivnímu posazování.
- Chodítka a předčasné nucené posazování byla v diskuzi označena jako riziková praxe, která může oddálit přirozený vývoj chůze a zatěžovat páteř; některé matky i odbornice proto chodítka nedoporučují.
Nejčastější otázky
Q: Kdy by se mělo dítě začít učit sedět samostatně?
A: Rehabilitační sestry a neuroložka v diskuzi uvádějí, že dítě by se mělo učit sedět postupně přes zvedání na bok, přes loket a až pak do sedu, a že přetáčení a lezení na zemi předcházejí samostatnému sedu; konkrétní věk se liší, většina dětí začíná pevně sedět kolem 6–9 měsíců.
Q: Je škodlivé posazovat dítě na klín nebo na nočník, když ještě samo nesedí?
A: V diskuzi jsou rozdílné názory: rehabilitační odbornice a některé matky radily vyhnout se opakovanému pasivnímu posazování kvůli zatížení páteře, zatímco jiná zdravotní sestra uvedla, že krátké chvilkové posazení kolem 7 měsíců na trénink zádových svalů nevadí; tedy doporučení závisí na konkrétním stavu dítěte a názoru odborníka.
Q: Jaké cvičení nebo metoda pomáhá při opožděném motorickém vývoji?
A: V diskuzi byla zmíněna Vojtova metoda jako speciální reflexní rehabilitace, která se používá u dětí s nedonošeností, nesouměrnostmi nebo poruchami svalového napětí; rodiče často cvičí podle instrukcí rehabilitační sestry několikkrát denně.
Q: Pomůže válec na lezení s učením lezení a posílením svalů?
A: Rehabilitační sestra uvedla, že pokládání dítěte na válec posiluje zádové a břišní svaly a učí natahovat ručky před sebe; v diskuzi rodiče zmiňovali cenu válce kolem 140 Kč a akci v Intersparu za cca 149 Kč.
Q: Jsou chodítka vhodná pro učení chůze?
A: V diskuzi byly chodítka kritizována; jedna zkušená matka citovala názor, že chodítka mohou zpomalit střídavé pohyby a oddálit samostatnou chůzi, a neurologická doporučení v diskuzi varovala proti jejich použití.
Q: Jak často čistit dětské uši?
A: V diskuzi většina rodičů očistila ouška obden nebo 2–3× týdně; v porodnici rodičům prý radili „nevrtat dovnitř“ a někteří rodiče používali bezpečné špílky z Rossmannu.
Q: Kdy je vhodné začít s nočníkem u dítěte, které ještě samo nestojí/sedí?
A: Rodiče v diskuzi popisovali používání nočníku i u dětí, které se teprve učí přitahovat do sedu, přičemž praxe byla: sedět s dítětem a přidržovat ho nad nočníkem; odbornice však radily minimalizovat nucené posazování.
Závěry z diskuze
Shoda
- Důležitější než včasné posazení je v diskuzi podporovat přetáčení, pobyt na bříšku a lezení na zemi pro přirozený vývoj motoriky.
- Rehabilitační cvičení a pomůcky jako válec na lezení mohou pomoci posílit zádové a břišní svalstvo.
- Ouška by se neměla „vrtat“ dovnitř a existují bezpečné čističe (zmíněno zboží v Rossmannu); čištění většinou obden až několikrát týdně.
Sporné názory
- Některé zdravotnické sestry v diskuzi tvrdily, že krátké chvilkové posazení kolem 7 měsíců dítěti neuškodí a pomáhá trénovat zádové svaly, zatímco rehabilitační sestry a neurológové varovali před pasivním posazováním kvůli riziku zatížení páteře a zafixování nevhodných vzorců.
- Někteří rodiče považují chodítka za škodlivá a uvádějí, že oddalují chůzi, zatímco další uživatelé s nimi měli pozitivní zkušenost a považují je za pomoc při dohledu a zábavě dítěte.
Otevřené otázky
- Do jaké míry krátké a řízené posazení u sedmiměsíčního dítěte skutečně napomáhá rozvoji vs. potenciálně škodí páteři v dlouhodobém horizontu?
- Jak přesně porovnat efekt válce na lezení s jinými pomůckami (balón, hrazdička) pro podporu plazení a přetáčení?
- Jaký je konkrétní věkový rozmezí, kdy pasivní pomůcky (židlička, autosedačka, lehátko) přestávají negativně ovlivňovat vývoj sedu a chůze?
Zmíněné značky a firmy
Rossmann, Globus, Tesco, Interspar, IKEA, Sunar
Zmíněné produkty a metody
Vojtova metoda, válec na lezení, chodítko, nočník, autosedačka, cestovní postýlka, ohrádka, nafukovací balón, bezpečné špílky (Rossmann), dětské židličky, lehátko, bezplenková metoda, Sunar
Místa a osoby
IKEA, Globus, Interspar, Tesco, Rossmann, m. Bočanová, Jana Švandová
jita2
tak to je fakt zkušenej 😉
carodkaa
taky jsem zvědavá kdy ho stáhnu uplně. Myslím, že u vás to bude v poho, když už si dojela dolu 😉
dashak
AHOJ nevěrnice 😀 to je dost, že se ukážeš. Furt sepisuješ na jen tak o životě 😀 párkrát jsem vám tam nakoukla a fakt jedete holky 😅
Ijetko, já ti tam psala, a ty se neukázala ☹
My dneska musíme dohonit snažilky a těhulky nad věcí, takže večer to zase bude pěkná smršť. Musíme napsat přes 500 příspěvků, tak asi budeme posílat jen smajlíky 😀 Jestli budeš mít večer čas, tak se k nám připoj, tam nepotřebuješ žádnou spešl pozvánku.
dashak 😀 😀
chystám se ti napsat, je toho hodně, tak nevím kdy začnu 😕
Já vás tam raději holky nechám na pospas, už takhle jsem otrokem a doma....povinnosti, práce, dítě.....znáš to
Jo a večer se tu neukážu vůbec páč mi dávaj letiště a zoufalky 😀 to je moje 😀
Holky,já se toho přetahování fakt bojím,abych mu neublížila ☹
Ale když vám to DR říkaly,tak to taky budu už radši zkoušet. Naše paní DR se mi občas zdá trošku laxnější 😖
dashak-to je pravda,že k nám teď moc často nezavítáš 😔
My jsme objednaný za týden na Ko na tu neurologii ( já vím,tohle patří pod vojtovku,ale já nechci přeskakovat,holky určitě odpustí 😀 ), tak jsem zvědavá,jestli zase dostanu vynadáno 😠 .Přitom si myslím,že pokroky jsme opravdu udělaly výrazný.
Ijetka- taky čučím ráda na letiště(jinak ty seriály nic moc,ale tohle je takový pro zasmání,hlavně Petruška),ale dneska jdu na kafčo ke kamarádce,hlídá manža,tak se docela těším,že si babsky pokecám u vínka s někým,kdo chodí do práce a nemá ještě dítě 😀
ještě ta přetahovačka-vlastně mě napadlo,neměli by to dělat tatínci,narozdíl od nás v tom mají praxi ???? 😅
Jééééééééééééé raculka 😀 😀
Můj dr. říkal, že nemám přetahovat, ale od zkušených kamarádek vím opak. Pak bych si to třeba vyčítala, že jsem to nedělala.
Neboj se dělej to opatrně a pomalu 😉
No letiště je pro mě hroznej relax a fakt se u toho nasměju, jak píšeš Petruška a nervák Fila 😀 😀
Raculko, to mi teda pěkně křivdíš ☹ Já vás nikterak nezanedbávám. Každý den něco písnu. Dneska musím trhnout rekord a udělat 1000 příspěvků 😲
carodkaa, já myslela, že ten čumáček má oranžový z mrkvičky 😅
dneska ti už nestihnu písnout, ale neboj myslím na tebe 😀
jak jsem koukala, na vaší drbárnu věřím ti na sto pro že to dáš (rekord, ne něco jinýho 😀 no ikdyž to možná taky, viď? 😀 ) A moc nemlať do klávesnice, chudák manža 😀 😀 😀
dashak- jé, já tě nechtěla zarmoutit 🙂 😅 , já vím,že bez nás nemůžeš žít... 😀
rekord už máš skoro hotový, co bude za výhru ?? my chceme medaili !! 😀
dashak
tak se to povedlo viď? Já ti věřila 😀
raculka
letiště mazec, Petruška i cholerik Fila excelovali 😀
Daschak-me ti ani oranzovej neprijde jen je celkove min bledule odkdy byl na tech horach 😝
Jo,ja jsem teda asi slepa,asi jak ho furt vidim tak mi to neprijde 😕 no ale je mozny,ze jak furt ji tu mrkev s necim,ze ho treba nedusledne utiram 😀
carodkaa, já ti nechtěla nasadit brouka do hlavy 😨 Možná, že to tak vypadá jen na fotkách. Třeba na té jak sedí mi přišlo, že ho má takový žluťoučký 🙂
Ještě jsem zabudla napsat:
malej je na kolínkách čím dál častěji a dýl na nich vydrží 😅 mám radost.
Začne dělat kočíčí hřbet asi si takhle pomáhá 😀 a šup a je to, taky nějak dává do stran nožku (psala to i raculka, že jí to malej dělá)ale většinou se o ni zapře a tam kde měl hlavinku, má nohy.
O sudech už ani něpíšu páč ty koulí bravůrně 😉
Tyy jo at tady z toho neudelame zahadu 😀 No ja cim dal tim vic na ty fotky koukam taky mi to prijde,pridam do alba jednu z dneska a tam mi to prijde teda dost 😅 No nevim mame holt dite se zlutym nosem 😀 😀
Tak na tý jak ho tam držíš bych řekla, že ho má lehce oranžový, ale netrap se tím fakt to bude asi tou mrkvičkou 😉
Asi jo,did je to fuk,on je to typickej chlap a jakykoliv pesteni nebo utirani desne nesnasi,tak to beru trochu smahem 😅
Je to náš malej utírání taky nesnáší, koliktrát ho dřu abych ho umyla je obarvenej jak velikonoční vejce 😀
Má rád hovězí, brambor, mrkev a po tom vypadá snad nejhůř, asi tý mrkve je tam dvakrát tolik 😅
Tak na utírání jsem taky zvědavá.Stačí mi ty scény při oblékání,to je řev,jak když se u nás děje vražda. 😅
Musíme se pochlubit-ten náš dneska už docela pěkně lezl, pořád se snaží dávat nohy jako na špičky.
Ijetka,tak už nám asi pohodička brzy skončí 😀 ( no ona to ani doteď žádná nebyla,co... 😅 )
raculka-vidis to je super,mate sikulu 😉
Ja se musim taky pochlubit,dneska rano jsem objevila prvni zoubek!!Teda zatim spis takovy pahylek 😅 jee ale mam z toho radost 😉
No my jsme objevili třetí, všechny má zatím dole, jinak lezení, to ji zatím neleze do hlavy, asi jí to vyhovuje, když leží jako placka, ale vydá energie fakt hodně, prostě pořád kope nohama takovou rychlostí, že až žasneme, jak to tak dlouho může vydržet 😉

Dashak 😀 no od ty doby co jsme se vratili z tech hor tak chytnul barvu,nevim jestli je to tim ze mu tam parkrat jemne omrzl oblicejik 😅 ,nebo ze byl i trochu na slunicku 😲 on ma takhle i tvare.Vsichni co ho znali i predtim tak rikaj jakou ma peknou barvu po tech horach 😎 Tak nevim..