Malá neustále ublinkává. Je to v pořádku? Co s tím?
cau maminy mam sestrenku ale nema pristup na net tak me poprosila zda bych ji neco nezjistila na netu ja....ma 3,5 mesicni holcicku a neustale ji ublinkava uz je z toho nestastna a nevi co s ni.....dr rikala ze je to normalni ale ji se to moc normalni nezda chtela by to zmenit jenze jak??nemate nejaky domaci recept co s tim??neni kojena je na umele vyzive...
ublinkava porad,po jidle,i kdyz uz ma jist znova,dr rikala ze to nic neni...napred mela hipp HA, ted ma nutrilon comfort,a dnes ji koupila Nutrilon A.R. nekdy ji vytece mleko,nekdy bila voda,a nekdy srazene mleko-to je vetsinou az pred dalsim jidlem....prosim zkuste poradit moc dekuju
Stručné shrnutí
- Ublinkávání kojenců je často způsobeno nedovyvinutým svěračem mezi jícnem a žaludkem (reflux) a obvykle se samo upraví v průběhu několika měsíců, typicky mezi 4. a 8. měsícem, u některých dětí až do 10. měsíce.
- Konzervativní opatření doporučovaná rodiči a pediatry zahrnují zahušťování mléka (Nutriton nebo použití Nutrilon A.R.), podložení matrace pod hlavičkou cca 45°, časté odříhnutí po krmení, krmení přerušovaně a použití lahví/saviček s pomalým průtokem (Avent, dudlík "jednička").
- Pokud dítě výrazně nezvládá přibírání nebo má silné zvracení, doporučují pediatři sono bříška a konzultaci s gastroenterologem; v takovém případě může lékař indikovat antirefluxní režim nebo změnu výživy.
Nejčastější otázky
Q: Jaké domácí opatření mohu zkusit proti ublinkávání kojence?
A: Podložit matraci pod hlavičkou zhruba 45°, krmit přerušovaně, nechat dítě po jídle odříhnout, nosit v zavinovačce nebo svisle a nepokládat ihned na záda; z praxe pomáhají i lahve Avent a savičky s menším průtokem ("jednička").
Q: Kdy je ublinkávání důvodem k návštěvě lékaře?
A: Pokud dítě přestává přibírat nebo má silné zvracení, doporučují pediatři sono bříška k vyloučení refluxu a konzultaci s pediatrem či gastroenterologem.
Q: Pomůže změna umělého mléka při ublinkávání?
A: Rodiče uváděli zlepšení po změně mléka (příklady z diskuse: přechod z Hami nebo Hipp HA na Beba nebo Sunar, použití Nutrilon 2 nebo Nutrilon comfort); některým dětem pomohl také Nutrilon A.R.
Q: Co je Nutrilon A.R. a kdy jej použít?
A: Nutrilon A.R. je antirefluxní umělé mléko s obsahem zahušťovadla uvedené rodiči jako možnost při častém ublinkávání; jeho nasazení má rozhodnout pediatr podle příznaků a přibírání.
Q: Co je Nutriton a jak se používá?
A: Nutriton je zahušťovadlo doporučené v diskuzi k přidání do běžného mléka i mateřského; v praxi rodičky i prodavačky uváděly použití jako způsob redukce ublinkávání.
Q: Kdy mohu očekávat, že ublinkávání přejde samo?
A: Rodiče hlásili zlepšení většinou mezi 4. a 8. měsícem, u některých dětí ale přetrvávalo i do 10. měsíce.
Závěry z diskuze
Shoda
- Pokud dítě normálně přibírá, ublinkávání je většinou považováno za běžné a řeší se konzervativními opatřeními.
- Praktická opatření zahrnují zahušťování mléka (Nutriton nebo Nutrilon A.R.), podložit matraci, časté odříhnutí a používání lahví/saviček s pomalým průtokem.
- Při nedostatečném přibírání nebo výrazném zvracení je shoda na indikaci sonografie bříška a konzultaci s pediatrem/gastroenterologem.
Sporné názory
- Řešení zahušťováním (Nutriton, Nutrilon A.R.) versus změnou typu umělého mléka (Beba, Sunar, Hami) byly v diskuzi uváděny obě jako účinné možnosti.
- Termín, kdy ublinkávání přejde samo, se lišil; někteří rodiče hlásili zlepšení kolem 4. měsíce, jiní až v 8.–10. měsíci.
Otevřené otázky
- Kdy přesně a za jakých indikací by měl pediatr nasadit Nutriton nebo přejít na Nutrilon A.R.?
- Jaký je optimální způsob a dávkování zahušťování mléka u konkrétního dítěte bez vyšetření?
- Jak spolehlivě odlišit běžné ublinkávání od patologického refluxu bez sonografie?
Zmíněné značky a firmy
Hipp, Nutrilon, Nutrilon A.R., Nutrilon comfort, Nutrilon HA, Nutriton, Avent, Sunar, Beba, Hami, Bebe HA1, kojeni.net, Mama a ja, Antolská
Zmíněné produkty a metody
Nutriton (zahušťovadlo), Nutrilon A.R., Nutrilon HA, Nutrilon 2, Nutrilon comfort, Hipp HA, Beba, Sunar, Hami, Bebe HA1, Avent fľaša, dudlík "jednička" (pomalejší průtok), podložená matrace 45°, krmení přerušovaně, odříhnutí po jídle, zavinovačka, sonografie bříška, vyšetření gastroenterologem
Místa a osoby
Antolská, kojeni.net, Mama a ja
moja mala Nelka mala to iste az do 5 mesiaca pokial som jej nezacala davat Nutrilon 2-klasicky a zelen.prikrmy.Dovod preco to mala, tak ja a nasa doktorka sme sa zhodli, ze sa prejedaa zvysok jednoducho vyvracia.Sakra, ale to boli prudy vracania ☹ ,tiez som bola z toho nestastna, ale ako som uz uviedla, teraz je to uz ok. 😉 /klop-klop/
no...tak jsem ji to napsala...ze je to normalni,,,ja jen ze me poprosila uz je z toho nestastna tak jsem chtela vedet jestli se tomu treba neda nejk predejit....
at si koupi Nutriton - zahustovac na mliko, u nas to vcelku fungovalo, ale blinkat prestala az tak v 8 m
...este som zabudla uviest, uvazovala som o Nutrilone A.R., ale nikdy som ho nedavala...vidim teraz, ze to nebolo ani potrebne. 😉 To iste mala aj moja svagrina s dcerkou.
Ahojky, my to máme občas taky. Ať podloží v postýlce madraci pod hlavičkou tak 45 st. a potom ať krmí přerušovaně. Vždycky po chvíli nechat odříhnout a pak pokračovat v pití. A ten Nutriton je taky dobrej. 😉
Ano,pokud je UM,tak at zkusi neco A.R.,pokud je kojena,tak by slo zkusit ten Nutriton,ale myslim,jen jestli fakt zvraci hodne moc a podle tveho popisu to zas tak hrozny neni.Ten Nutriton fakt az kdyby kvuli tomu zvraceni nepribirala.
Ahoj, malá taky ublinkávala a opravdu to přestalo při podání příkrmů. Používala jsem též Nutrilon AR, ale já ho dávala i s HA. Bylo by dobrý, aby byla po jídle v klidu třeba v zavinovačce.
dôvody ublinkavania môžu byť rôzne, kamoškin malý prestal ked mu zmenila mlieko a naša malá, ked som jej kúpila avent fľašu, ona pila veľmi hltavo a ani nechytila poriadne cumel do pusy, nahltala sa vzduchu a potom ked si grgla, tak to išlo ako strela do diaľky 😝 prestalo naozaj pri výmene obyčajnej fľaše za avent 🙂
ahoj...
moj Branko tiez takto blinka....myslela som, ze to bude reflux ako hrom a doktorka na sone povedala, ze je to v norme, reflux pocas sona mal len 2x a ani neblinkol...ako naschval 😅 zato doma to z neho ide stale, presne ako pises, mliecko, niekedy len voda a niekedy take zrazene, takze neustale ho prezliekam.... a pribera, tak to doktorka tiez neriesi 😒 len antirefluxne opatrenia co uz baby spominali, podlozit matrac v postielke, tiez v kociku....
tak hlavicku pry podklada a to nepomaha tak zkusi tu lahvicku avent ze ji ma koupenou,,,prej pije hrozne rychle tak treba to bude ono no....snad...
Mě Dominik ublinkává taky, dřív mě to taky znepokojovalo, ale lékařka mi řekla to samé, co tvé sestřence...
Dneska ublinává směle dál 😀 , ale teď už to je tim, že je většinu dne na břiše a dělá bejkárny 😖
Ahojte, moja Borka takisto pogrckava, ale tiez nas doktorka uistila, ze je to normalne. Dobry clanok o refluxe je v novembrovom Mama a ja z roku 2006. Ak mate, pozrite si, je to tam, kde sa pise aj o kolikach. Ak babo pribera, prejde to same, inak je to problem iba vecneho prezliekania a nepohody babatka ked ho pali zaha. Inak to vraj ine zdravotne tazkosti nevyvolava. Takze grckame veselo dalej aj my 😀
denousek,
a není jednoduše přejezená? My jsme byli ten případ, snížila jsem dávky, protože fakt rychle přibývala na váze a rázem byl s ublinkáváním klid 😉
Náš Edík taky pořád ublinkává. Ale asi mu to dělám já, že ho co chvíli různě tahám a obracím na bříško - nemůže přece pořád ležet na zádíčkách a nehýbat se, že ano... Zpočátku mě to děsilo, ale teď vidím, jak je spokojený, hravý, veselý a jak přibývá na váze - tak co řešit???
K tomu Nutritonu - když máte Nutrilon A.R., tak už vlastně máte to zahušťovadlo uvnitř mlíka (jakoby 2v1), a tak Nutriton nebude potřeba. Nutriton se může za zahuštění přidat do jakéhokoli normálního mlíka, i mateřského 😉 .
Jo a k tomu rychlýmu pití - co používá sestřenka za dudlík? Jedničku? Ta si, myslím, bude nejlepší, páč ten proud bude nejmenší a miminko bude mlíčko lépe "ukládat" do bříška...
to den: nas ublinkaval do 6.M, ale furt a hodne! a potom zrazu prestal a vsetko O.K.
myslim si, ze to je aj "zrelostou" tych casti jicnu /pazeraka/ a zaludku, ze tam funguju tie chlopne, a to je u kazdeho dietatka ine, takze asi tak...
syn taky ublinkaval po kazdem kojeni. proste se nam prejidal :o) za par mesicu ho to preslo, az se mu srovnalo brisko.
Ahojte? my sme stým mali tiež problem ono je to aj preto lebo miminka nemaju este dobre vyvinuty zvierac v zaludku a proste sa to stava. niekedy je aj to ked sa babatko dost napapa a s odgrgnutim vijde trochu mlieka niekedy je to aj viac.
vanila ona neublinkava jen po odrihnuti ale proste cely den..po jidle,mezi jidli,pred jidelm ☹
denousku: fakt je to normální 😉 Mě si Dominik ublinkne klidně i 2 hodiny po jídle, nebo i těsně před jídlem... 😒
Pokud nezvrací obloukem, což se nám asi dvakrát při pití stalo taky 😖 , tak je to běžné. Tak ať si sestřenka schvílně sepíše čas kdy jí mimi blindí včetně času kdy jedlo - takovej denní rozvrh s ten ať doktorce ukáže, nebo to s ní prodiskutuje.
Mě doktorka řekla, že je to normální, ale kdyby se mi to zdálo nějak fakt hodně, ať jí to povim...no ale co je hodně, že jo!
Tak pokud jí to jó štve a děsí, tak ať si to sepíše a doktorka po shlédnutí může říct s klidným srdcem, jestli je to moc, nebo ne.
Co se týče množství, tak jsem si kolikrát říkala, že mu v tom bříšku nemůže nic zůstat, ale už v porodnici mě uklidnili, že se to zdá jako hodně,ale velké množství to neni. Zkus si vylít dvacítku mléka a kolik toho je 😉
Ahojky,mám 5ti měsíčního syna a taky pořád ublinkává.Taky jsem se už děsila že s nim něco je ☹ .Mám ještě dva starší syny a ti si ublinkli jen po jídle jinak nic.Taky jsem dostala odpověď že je to normální,tak nevím.Dávám mu Sunar,ale už jsem začala i mrkev z bramborem a je to pořád stejný.Tak snad to přejde. 🙂
Ahojky, mám ten samý problém s naší Terezkou. Od narození blinká jak Alík, že se musíme převlíkat i několikrát denně. Taky mi furt všichni říkali, že je to normální, ale mě to nedalo a řekla jsem to doktorce, ta nás poslala na sono bříška a zjistili, že má reflux - tzn. nedovyvinutá záklopka v žaludku, takže se jí mlíčko pořád vrací, třeba i těsně před jídlem... Prý se s tím nedá nic dělat, musíme počkat až to "doroste". Pokud by přestala přibývat na váze, tak prý nasadíme Nutriton.
Tak doufám, že to malou brzy přejde, protože je to někdy o nervy, převlíkat jí několikrát denně :(
Ještě jsem chtěla říct,že u nás je to i hodně tím že si pořát cpe ručičky do pusy,a že ji tam strčí skoro celou 🙂 ! Ale i když ho hlídám aby si je nejedl.
Ahoj, já měla úplně stejný problém s Ondráškem. Měl Hami a blinkal pořád a i kadil po každém jídle. Moje doktorka mi poradila, ať mu vyměním mléko., Dávám mu Bebu a né jenom že neblinká a nekadí, ale dokonce ho už tolik netrápí prdíky, jako dřív. Ten Nutrilon má podobné složení jako Hami, tak ať zkusí Bebu, nebo Sunar. Prostě ať to nevzdává a zkouší, něco jí prostě vyhovovat musí. 😉
med tak jsme tvou odpoved poslala sestrence smskou apry jestli bych se te nezeptala jak je mala stara.no to vidim 3,5 mesice...no a jestli vam dr nerekl dokdy ta zaklopka doroste..no a jake ji davas jidlo??dekuji jinak vsem
holky, oživuju toto téma, protže malá taky pořád blinká, ne sice vyloženě obloukem - ale i tak - v případě že jí do pár sekund nezvednu po kojení...
Radí taky nekojit v leže, problém je, že nám to v sedě nijak nejde.
A ted můj problém... celej den byla neklidná u kojení, vždycky prso chytla, přisála, pustila, zařvala... takový byl koloběh v rychlém sledu. Cetla jsem na kojeni.cz ze to muze být refluxem... že jí palí žáha, takež jí je to nepříjemný... tak nevím.
bram, mě to dělá malá u večerního kojení, že se přisaje, ale za pár minut se pustí a řve! Tak ji nechávám po chvilce pití odříhnout, pže jak ze začátku hltá, tak se napolyká vzdychu a ten ji tam trápí! Takže jak si odříhne tak ji znova přiložím a je to dobrý! 😉
jj, taky jsem zkoušela... ona to teda pak rozeřve... nakonec se unaví a trochu pije, takže to do ní narvu... síla...
ted mi to dělala a pak v noci... přitom před tím ne...
Já jí kolikrát na chvíli strčím dudlíka, ona se uklidní a zas ije dál! Na kojeni.net sem četla, že to děti kolem 6 týdnů dělaj a že se to prostě musí vydržet, že to samo přejde
Mně taky malá u večerního kojení řve, a je to to samý, co píše luucia. Hltá, napolyká se vzduchu a pak ji to tam tlačí, tak pije a přitom řve... Tak ji nechám odříhnout a je to 🙂 A ublinkává taky a taky mi říkali už v porodnici, že to je normální u všech dětí, že nemají vyvinutý ten svěrač mezi jícnem a žaludkem... Chce to vždycky nechat odříhnout a třeba ještě chvíli nosit, nepokládat hned na záda... ale naše malá si ublinkne třeba i hodinu po kojení, stačí trochu prudší pohyb... to bych ji musela pořád nosit, tak holt ublinkává, nedá se nic dělat... Ono to časem přejde, jak se jim vyvine ten svěrač.

Teda moje Michalka taky ublinkava,uplne stejne.Nektery miminka nemaji tu zaklopku a dodela se jim az treba v osmym mesici.Pokud pribyva a jinak vypada spokojene a zdrave,nedelala bych si starosti.