Odstavení 2letého závisláčka najednou a zlepšení jeho stravování ?
ahoj holky, moje malá má 21 měsíců a celý den a noc chce jen kojit. Řekne si několikrát do hodiny, v noci co dvě. Normální jídlo odmítá, jí jen pečivo, pudink a brokolici. Když má hlad chce jen "od maminky" nic jiného nevezme do pusy. Měla jsem v plánu, že ji nechám, ať se odstaví sama, ale realita mně nutí uvažovat o odstavení násilném, plánuju to za tři měsíce až dosáhne dvou let. Jednak je to pro mně neskutečně vyčerpávající a jednak si říkám, že když nebude mlíčko začne třeba lépe jíst. Zkoušela jsem postupně jí některá kojení odmítat, ale nejde to, ona už je na to moc velká, nechápe, proč jí někdy mlíčko dám a někdy ne. Tak si říkám, že u takhle velkého a závisláckého dítěte je jediná cesta odstavit najednou. Prostě mlíčko už není a vytrvat. Bude to hrůza, děsím se toho hrozně už teď, ale už jsem z toho celkem zoufalá. ☹
Máte prosím někdo zkušenosti s odstavením takhle velkého dítěte a závisláckého metodou najednou? A pokud jste měl někdo problémy s jídlem, zlepšilo se to po odstavení? díííky...
Stručné shrnutí
- Náhlé odstavení ("odstavení najednou") u dětí kolem 2 let je v diskusi popisováno jako běžná metoda, kterou matky používají, a většina uvádí 1–7 dní intenzivního pláče následovaných zlepšením spánku a častěji i příjmu jídla.
- Praktické techniky používané v diskusi zahrnovaly zafačování/zavázání prsou, natírání bradavek citronem nebo pepřem, nabízení lahviček s UM/Sunarem, odjezd na víkend k příbuzným a zapojení otce při uspávání.
- Některé matky v diskusi zmiňují farmakologické nebo invazivní možnosti pro potlačení laktace jako "prášky na zastavení laktace" nebo "injekce na zastavení laktace", jiné zmiňují domácí prostředky (studené obklady) a homeopatika (Chamomila CH9).
Nejčastější otázky
Q: Jak funguje náhlé odstavení dítěte kolem 2 let a co lze očekávat v prvních dnech?
A: V diskusi matky popisují, že náhlé odstavení obvykle vyvolá 1–7 dní intenzivního pláče s postupným zklidněním; jedna matka uvádí první den asi hodinu řevu, druhý den 20 minut a třetí den klid, jiná popsala „týden hrůzy“ a pak výrazné zlepšení spánku.
Q: Jaké konkrétní domácí techniky rodiče v diskusi použily ke snížení kojení?
A: Používaly se techniky jako zafačování/zavázání prsou, natírání bradavek citronem, „pepření“ prsu, studené obklady, předstírání bolesti prsou („bebí bolí“), a nabídka alternativních aktivit k odvedení pozornosti dítěte.
Q: Pomůže nabídka lahvičky s UM (umělým mlékem) nebo Sunarem při odstavování?
A: Některé matky uváděly úspěch s nabídkou flašky se Sunarem nebo UM; jedna rada v diskuzi byla také „přisladit“ UM vanilkovým cukrem, další však uvádějí, že jejich děti UM odmítaly a zůstávaly závislé pouze na mateřském mléce.
Q: Co dělat s nočním buzením na prso při odstavování?
A: Rodiče v diskusi doporučovali neodpovídat na noční volání pevností, nechat otce nebo jiného pečovatele uspávat, nabízet místo mléka vodu/čaj/flaškové pití, nebo v krajních případech odjet na víkend a dítě nechat s otcem či prarodiči.
Q: Jsou v diskuzi zmíněny léky nebo injekce k ukončení laktace?
A: Ano; několik matek zmiňovalo „prášky na zastavení laktace“ a jedna zmiňovala možnost „injekce na zastavení laktace“ jako krajní možnost, přičemž jedna matka plánovala poradit se se svým lékařem.
Q: Pomůže odstavění zlepšit stravovací návyky „špatného jedlíka“?
A: V diskusi byly smíšené zkušenosti: řada matek hlásila, že po odstavení dítě začalo lépe jíst a pít, jiné matky popisovaly, že chuť k jídlu se po odstavení nezměnila; zlepšení tedy není garantováno.
Q: Jak dlouho trvá, než prsa přestanou bolet po náhlém odstavení?
A: Některé matky uváděly tlak v prsou jen několik dní a že se bolavost sama zlepšila bez odsávání; jiné uváděly potřebu studených obkladů nebo obvazů a obavy z možné potřeby lékařské podpory.
Závěry z diskuze
Shoda
- Náhlé odstavení často vyvolá intenzivní pláč a diskomfort prvních několik dní, po kterých mnoho maminek hlásí zlepšení spánku dítěte a častěji i příjmu jídla.
- Praktiky používané pro odstavování v diskusi zahrnují fyzické omezení přístupu k prsu (zafačování/zavázání), odvádění pozornosti, nabídku UM/Sunaru, zapojení otce nebo prarodičů a občasné použití lidových prostředků (citron, pepř).
Sporné názory
- Jako možnost se uvádí buď náhlé „odstavení najednou“, nebo postupné vynechávání kojení; některé matky preferují náhlý řez, jiné preferují postupné vynechávání, protože dítě UM/flášku odmítá.
- Některé matky považují odjetí na víkend a ponechání dítěte s otcem nebo prarodiči za účinné řešení; jiné to považují za příliš traumatické a raději zůstávají s dítětem a odstavují na místě.
Otevřené otázky
- Zlepší se dlouhodobě chuť „špatného jedlíka“ automaticky po odstavení mateřského mléka, nebo jde o individuální proměnnou bez záruky?
- Kdy a za jakých okolností je lékařsky indikované použít farmakologické („prášky“) nebo injekční metody ke zastavení laktace?
Zmíněné značky a firmy
Sunar, Beba, UM, Hauck, Mimibazar.cz, NOVA, Tesco
Zmíněné produkty a metody
odstavení najednou (náhlé odstavení), postupné vynechávání kojení, zafačování/zavázání prsou, natírání bradavek citronem, „pepření“ prsu, studené obklady, odsávání mléka (odstříkávání), nabídka flašky s UM/Sunarem, doslazování UM vanilkovým cukrem, homeopatikum Chamomila CH9, „prášky na zastavení laktace“, „injekce na zastavení laktace“, odjezd na víkend / ponechání dítěte s otcem nebo prarodiči
Místa a osoby
Tesco, Černá louka, ZOO, Mimibazar.cz, NOVA
ahojky holky, barbor - u nás tedy nikdy nebyl pláč až takový srdceryvný, ani ten první den kdy jsem se rozhodla, že už přes den nedám, takže já to řešit nemusela, když teda chtěla a začla se domáhat, tak jsem pořád mlela dokola, že až večer, až půjdeme spát, ukazovala jsem světlo venku... a rychle jsem upoutala pozornost na něco úplně jiného... u nás to tak šlo... jinak s tím pejskem by to mohlo zabrat, to je supr nápad, ale musíš si za tím fakt stát... no je to těžké, já taky nikdy v ničem nenechávám vyřvat, takže fakt nevím... jestli je to až tak dramatické tak možná zkus ještě chvíli vydržet... možná ještě není ten pravý čas...
ani mi ju nenechavame plakat,toto bolo prvykrat,cakali sme v kuchyni a ked neprestala tak som isla za nou,to sa uz tulila a hladala cecik,teraz sa isla sankovat,dnes este nemala ale poobede si urcite zmysli kde pojde spat,no uvidim co bude,mozno pockam az kym nepride psik a hotovo,je mi jej luto
A este k tomu krmeniu,ja mam susedku a ta tiez dava malemu UM a krupicu,vzdy mu strcila flasu s mliekom aby neplakal,teraz ma rok a pol a 17kg a papa vsetko co vidi
Barborenka: tak to je dobrý, dopol. jste ještě nekojili a po obědě na to spaní jí to dej. Naráz odstavit u Vás nepůjde, tak musíte postupně. A pak dej třeba až zase večer na spaní.
Rok a půl a 17kg? třeba to bude mít od přírody, že bude nějaký velký. Ale krupičná kaše se přece nemá dávat takhle malým, ne? Možná si ho ta sousedka sama naučila na jídlo, když mu tu flašku pořád cpala. Škoda některých mamin 😔
to mi přijde strašně moc 17kg
jsem nemocná, antibiotika a ležím, chrčím, chrochtám a jsem ráda, že jsem ráda.
Naši si vezmou prcka, tak budu mít odpo odpočinek 😉
Lennis, no jo, jste juchali na plese a po cestě domů - no meze jsou ještě studený 😀 😀 😀
Tak ať jsi brzo ok, tři dny je fakt hrozně, pak bude líp. Tak odpočívej a naber síly, ať jsi brzo fit.
Jinak jsem koukala do albíčka na Honzíka, super fotky 😉 Honzík je fešák a teda má takový kukadla, že musíš už beztak už teď odhánět nevěsty 😀
ona mu davala UM asi od 3mes.a krupicu od pol roka,nema to mat pokom lebo jeho rodicia su ta akurat,ja som sa tiez nad tym cudovala ked som to zistila ale co narobim,nezmenim to,je to vela na jeho vek,aj doktorka sa nad tym uz pozastavila
Krupicu mu teda dávat nemusela, UM beru, to mu měla nechat do toho půl roku a pak třeba dát polívečky, mrkev, brambor. A je to na něm videt, že je třeba obtloustlý?
Zlatý naše mlíko do 2a půl let 😀 😀 😀 😀
jasne ze je to vidiet,lenze on je tak nauceny jest,proste vzdy ked plakal dala mu najest a on si na to tak zvykol ze az,my sme vlastne skoro rodina,jej priatel a moj su bratranci,no a k tomu byvame este aj v jednej bytovke,takze sa vidime dost casto,ja neviem co s nim bude za par rokov ked ho neprejde to jedenie,moja mala ma 11kg a vasi?
Náš má tak 13,5 kg.
A dcerka ve čtyřech letech měla 14 kg, když šla do školky, ale ona nejedla.
A ten chlapeček od známé je vysoký nebo takový "špekounek" ? Tak když má hlad, má mu dát oovoce a zeleninu, z pečiva jen nějaké tmavé, rýži, těstoviny a tu kaši úplně vynechat. Zkuste jí to říct, třeba to zabere, jenže když je to skoro rodina, těžko se to říká, já vím.
ale ona je taka cela divna,ma take zvlastne nazoy,ja sa do nej nestaram,maly je taky,pevny,brusko ma aj stehna a ruky take pevnejsie
Aha, no to je pravda, tak ať si dělá co chce, zadělává mu ale na obezitu a pak na pozdější problémy. Říká se, že z toho ty děti vyrostou, ale co mám jednu známou, tak malé rvala taky takhle flašku, jen co zaplakala a hned jídlo, třeba jako kašu z lahve + dokrmit jogurtem a té malé jsou teď čtyři roky a pořád je taková oplácaná, má papulky a je taková hrrrr. A když vidí někoho s jídlem, tak se na něj pořád dívá 🙂
A co Barborka, šla spinkat s prsem? A když vstane, tak už nechce pít? Náš malý ještě chtěl pít, když se vzbudil, no spíš dumlat a ještě odpočívat.
Dnes usnul v kočáru a jak se vzbudil - totálně nasr.... 😒
hoj, hoj, díky za pochvalu Jitu, je to brouk a už máme první lásku, líbaj se jen co se viděj, ale pak se vezmou hračkama po hlavách a řvou oba 😀 😀 😀 , je to sranda, chodíme s kámoškou s nima plavat, bydlí kousek od nás, tak se občas navštěvujeme a na jaře začneme zase chodit ven, jsou od sebe 2 měs, tak řešíme podobný problémy 😀
bola sa sankovat,no a kym prisli uz spala,no a vstala s placom,hned isla k ceciku a bolo dobre,to bolo okolo tretej,no a odvtedy si dala uz 2krat,teraz papa chlebik,lenis podobny problem mame aj my,zrovna s touto mojou kamoskou,ja uz k nej ani moc nechodim lebo sa stale biju,nechcu si nic pozicat
Hehe, holky, pridavam se..mam taky sousedku a ma Matyska a jsou od sebe od El par mesicu, a jak si zacnou brat navzajem hracky, zacina rachot ...
Elishka mela kolem 10,5kg kdyz nejedla (pred sirupem Pikovit 😉 ), no a ted po par tydnech mi pribrala 1,5kg...jsem strasne rada, bo mi pripadalo, ze roste, ale hubne, sama ruka sama noha.....
Hezky vecer 🙂
Ahojda, 2 roky nam jeste nejsou, ale jiste to u nas nebude jiny - normalni jidlo jen zobe a ziva je hlavne z mlicka, nemyslim, ze by ji to nic nedavalo, roste pekne 🙂 , ale co bude dal.. dr.rikal, at to do 2 let vydrzim. Zatim me to nevysiluje, ale vidina volneho vikendu apod. je v nedohlednu..
holky, chce to radši starší kamarády... my máme dva synovce, 6 a 8 a to je paráda... oni ji berou jako malinkou, takže jí neublíží, ale krásně si s ní hrajou a malá je prostě zbožňuje... neustále je omatlává, pusinkuje... jak jsme s nima, tak mamka najednou neexistuje 😅
ahoj mmarky 🙂 pokud jsi v pohodě, tak je to ok, ale počítej s tím, že pokud jí dáváš kdykoliv chce, tak se z Kájky stane asi závisláček... 😉 teď se mi to sice blbě posuzuje, ale možná, že kdybych tušila, jaký závislák se z mojí Ad stane, tak se snažím dřív trochu regulovat... trvat aspoň na obědě... že prostě dokud nesní pár lžiček normálního jídla tak jí nedám napít... já jí dávala kdykoliv si řekla, "tolerovala" jsem, že prostě úplně odmítá normální jídlo a teď to nejezení trvá, i když už přes den nekojíme...
Šári, tak vy pořád nejíte ☹
Jo, já myslím, že závisláci se z nich stávají po roce. Že pokud se do té doby odstaví, že je to v pohodě.
My teda na návštěvu k nikomu nechodíme=víc rachot 😀, Jituška je taková divoženka a ve společnosti jiných mě prostě neposlouchá a odmlouvá mi 😲 čili nutně potřebuji knihu Respektovat a být respektován, ještě ji nemám. A jinak naši jsou celkem zvyklý půjčovat si, doma jim nic jinýho nezbyde a pak venku je ukecám. Ale horší je, když potkáme nějaké "vymetače", to teda úplně zuřím, kdo neumí chodit po chodníku, vymete všechny meze, trávy, schody, zábradlí atd. a samozřejmě kde je sprominutím nablito a nasr... a ta máma si vesele jde a neumí tomu děcku ani nic říct, myslím, že tříletý je na to dost velký, abyc poslechlo a nevymetalo. Proto je učím chodit jen po chodníku a pak samozřejmě na hřišti. Ono to pak stojí za prd, když mi jeden leze po zábradlí a druhej někde kus před námi a nevím, kde mi hlava stojí. A až po kolena na riflích psí trusy 😠 😒 ☹ Takže "vymetače" bych nejraději seřvala sama 😠
Ahoj mmarky 😉 kdybych mohla vratit cas tesne po roce male...udelala bych toto: najela bych na kojeni jen Rano a Vecer...utnula bych kojeni kdykoli by si rekla, prave toto z ni udelalo zavislaka. Vim to, pze kamoska ma stejne stareho kloucka a udelala presne to(a ja ji jeste v duchu nadavala, ze je krkavci mamina-ze odmitne dat ditku 😀 ) a odstavila uplne prirozene a bez revu....za to u nas nehrozi...jo a jeste otazka....co to je "volny vikend"????? Neznam 🙄
sari...pravda pravdouci....jak je El se starsima-presne jak pises-neublizi, jeste ji hracky nabidnou a hraji si s ni uplne v pohode... 😉
jitus...vymetace 😀 to jsem zrovna ja! Teda moje ditko...vetsinou je "na volno", ale ted v zime to ho*no jde videt 😀 😀 😀 , v lete ji slo dohonit....uvidime co bude ted v lete. Budu te mozna zadat o radu Jak ucit dite chodit po chodniku 😀 😀 😀 😀
no ono když má jitus dvě dítka tak je to asi potřeba, bo by se z toho zbláznila... nedokážu si to představit, mít u toho moje raráška ještě jednoho 😖 by mně asi je+lo 😅
souhlasím janus, to jsem se snažila taky říct, že kdybych věděla, jakého závisláčka vychovám, budu v kojení tvrdší... když já se snažím být od malička taková jako empatická, řídit se instinkty a tak... být co nejvíc s malou na jedné vlně... a kojení mi přišlo hrozně přirozené... no a teď to mám 😅 ty jsi asi janusko taky tak, viď... 😵
jitus, já jsem zjistila jednu supr věc. jak se snažím "nastudovat" tu respektující výchovu a tak... tak se mi teď ráno stalo, že jsem byla v kuchyni a slyším, jak malá vedle v pokoji něco polivá svojím pitíčkem... jako vždy... tak tam přijdu - dokonalá spoušť... zarazila jsem se na prahu, koukám na tu spoušť a horečně přemýšlím, co říct, aby to bylo "v pořádku" - malá se na mně podívala, viděla můj pohled, okamžitě pochopila, letěla pro hadru a drhla to jak divá. Stále jsem ještě neřekla ani slovo a to už ona rozzářeně: "čisté!". Řekla jsem jen děkuju. Takže jsem pro sebe našla "zlaté" pravidlo komunikace - šetřit slovy... Zjistila jsem, že není třeba hned lamentovat, vysvětlovat proč ne a bla bla bla... někdy stačí jen pohled nebo to říct jedním, dvěma slovy, jak se to doporučuje... místo sáhodlouhého poučování proč to nemá dělat stačí: "Adél, hadru!" a ona už moc dobře ví... 😵
sari...ma slova! Ja taky tak vsechno prirodne, prirozene, instinktem...a RR je perfektni, uz procitam!
Tu knihu nutně ptořebuju!!! Ne na Juráška, ale na Jitušku 😒 Její styl: udělej si to mamino sama, no a coooo jakooo atd. A ty móresy ze školky 😲 😲 😲 a takový pazvuky, no nestačím zírat. To nejsou zvuky, to jsou pazvuky, pětiletý děcko vydává kvičení apod. Prý to dělají Honzíkové ve školce, nebo slovo pipináči 😨 je na denním pořádku, to prý taky řešili ve školce.
No zlatý děti, co jsou doma. Jurda to chytá od ní a předevčírem přišel a prý mi ukáže p.del 😲 😲 😲 😲 Nechcete ty moje děti koupit? 😝
No tak o kojení mi ani nemluvte, kolikrát je mi to teď tak líto, že bych mu nejradši dala a kojila klidně dál. Ale když si vzpomenu na ty noci....tak neeeeee
janus: vy jste vymetači? 😀 😀 😀 Ale Vás tu nepotkáme, tak klidně vymetejte dál.
Fakt je to těžký, minulý rok přes léto nebylo Jurdovi ani dva roky, takže všude padal a musela jsem mu stát u zadku, pokud lezl na zídky, schody - opakoval to po Jitušce, ta si mezitím někam běžela, do toho jsem táhla ty jejich motorky, kočárky apod.
Letos už to snad bude lepší, třeba mají víc rozumu. A nebo budou zase o něco rychlejší 🙄
Třeba teď jsou spolu v pokojíku a pěkně si hrají 😉 A rozumují 😀
Holky, myslím, že tu všechny máte jedno dítko.
Chcete druhý, třetí 🙂 nebo zůstanete při jednom?
hahahaha....druhy dite 😵 ...ale moje podvedomi asi rika jo, bo ja křečkuju vsechny vecicky po El, a je jich miliony...takze mozna nekdy...v daleke budoucnosti 😀
jitu...mas pravdu, dve deti to musi byt disciplina nastolena od zacatku!
Hele, ja mam normalne strach dat El do skolky(takovy zdravy strach 😝 )...bo ji muzes vychovavat k lasce k okoli, bez sprostych slov....atd. a pak ti ji tam nejaci aparati zkazi, bo jsou vychovavani jinak...asi si na to musis zvyknout...ja myslim, ze tem deckam narveme vsechno do hlavinek prave do tri let a jak je tam jednou zaklad, tak je tam zaklad! Ze muzou mit odchylky, ale je prave na tobe to korigovat...sorry za odchyl od vlakna 🤐
jooo ze školky mám taky paniku 😒 přesně, můžu ji vést k čemu chci, když ji tam pak parchantíci 😅 zkazí... ale snad máš pravdu janusko, musíme věřit v sílu základu... respektive - musí být tak silný a trvalý, aby se k němu vrátili... ono je hlavně důležité, jací lidé z nich vyrostou... a na tom záleží, tam je ten základ důležitý.
ti rikam...El je jako houba, co vsechno do sebe cuca, vedomosti a tak! 🙂 ...a hlavne kopiruje!

Barborenka: nechci to zlehčovat, dopřej si relaxační týden někde v lázních, tatínek s babi, ať hlídají Barborku, ať si to s ní užijí a uvidíš, bude hned po kojení 🙂 Tohle mi radila dr., dát ji k babičce nebo já jít na tři dny pryč.