Odstavení 2letého závisláčka najednou a zlepšení jeho stravování ?
ahoj holky, moje malá má 21 měsíců a celý den a noc chce jen kojit. Řekne si několikrát do hodiny, v noci co dvě. Normální jídlo odmítá, jí jen pečivo, pudink a brokolici. Když má hlad chce jen "od maminky" nic jiného nevezme do pusy. Měla jsem v plánu, že ji nechám, ať se odstaví sama, ale realita mně nutí uvažovat o odstavení násilném, plánuju to za tři měsíce až dosáhne dvou let. Jednak je to pro mně neskutečně vyčerpávající a jednak si říkám, že když nebude mlíčko začne třeba lépe jíst. Zkoušela jsem postupně jí některá kojení odmítat, ale nejde to, ona už je na to moc velká, nechápe, proč jí někdy mlíčko dám a někdy ne. Tak si říkám, že u takhle velkého a závisláckého dítěte je jediná cesta odstavit najednou. Prostě mlíčko už není a vytrvat. Bude to hrůza, děsím se toho hrozně už teď, ale už jsem z toho celkem zoufalá. ☹
Máte prosím někdo zkušenosti s odstavením takhle velkého dítěte a závisláckého metodou najednou? A pokud jste měl někdo problémy s jídlem, zlepšilo se to po odstavení? díííky...
Stručné shrnutí
- Náhlé odstavení ("odstavení najednou") u dětí kolem 2 let je v diskusi popisováno jako běžná metoda, kterou matky používají, a většina uvádí 1–7 dní intenzivního pláče následovaných zlepšením spánku a častěji i příjmu jídla.
- Praktické techniky používané v diskusi zahrnovaly zafačování/zavázání prsou, natírání bradavek citronem nebo pepřem, nabízení lahviček s UM/Sunarem, odjezd na víkend k příbuzným a zapojení otce při uspávání.
- Některé matky v diskusi zmiňují farmakologické nebo invazivní možnosti pro potlačení laktace jako "prášky na zastavení laktace" nebo "injekce na zastavení laktace", jiné zmiňují domácí prostředky (studené obklady) a homeopatika (Chamomila CH9).
Nejčastější otázky
Q: Jak funguje náhlé odstavení dítěte kolem 2 let a co lze očekávat v prvních dnech?
A: V diskusi matky popisují, že náhlé odstavení obvykle vyvolá 1–7 dní intenzivního pláče s postupným zklidněním; jedna matka uvádí první den asi hodinu řevu, druhý den 20 minut a třetí den klid, jiná popsala „týden hrůzy“ a pak výrazné zlepšení spánku.
Q: Jaké konkrétní domácí techniky rodiče v diskusi použily ke snížení kojení?
A: Používaly se techniky jako zafačování/zavázání prsou, natírání bradavek citronem, „pepření“ prsu, studené obklady, předstírání bolesti prsou („bebí bolí“), a nabídka alternativních aktivit k odvedení pozornosti dítěte.
Q: Pomůže nabídka lahvičky s UM (umělým mlékem) nebo Sunarem při odstavování?
A: Některé matky uváděly úspěch s nabídkou flašky se Sunarem nebo UM; jedna rada v diskuzi byla také „přisladit“ UM vanilkovým cukrem, další však uvádějí, že jejich děti UM odmítaly a zůstávaly závislé pouze na mateřském mléce.
Q: Co dělat s nočním buzením na prso při odstavování?
A: Rodiče v diskusi doporučovali neodpovídat na noční volání pevností, nechat otce nebo jiného pečovatele uspávat, nabízet místo mléka vodu/čaj/flaškové pití, nebo v krajních případech odjet na víkend a dítě nechat s otcem či prarodiči.
Q: Jsou v diskuzi zmíněny léky nebo injekce k ukončení laktace?
A: Ano; několik matek zmiňovalo „prášky na zastavení laktace“ a jedna zmiňovala možnost „injekce na zastavení laktace“ jako krajní možnost, přičemž jedna matka plánovala poradit se se svým lékařem.
Q: Pomůže odstavění zlepšit stravovací návyky „špatného jedlíka“?
A: V diskusi byly smíšené zkušenosti: řada matek hlásila, že po odstavení dítě začalo lépe jíst a pít, jiné matky popisovaly, že chuť k jídlu se po odstavení nezměnila; zlepšení tedy není garantováno.
Q: Jak dlouho trvá, než prsa přestanou bolet po náhlém odstavení?
A: Některé matky uváděly tlak v prsou jen několik dní a že se bolavost sama zlepšila bez odsávání; jiné uváděly potřebu studených obkladů nebo obvazů a obavy z možné potřeby lékařské podpory.
Závěry z diskuze
Shoda
- Náhlé odstavení často vyvolá intenzivní pláč a diskomfort prvních několik dní, po kterých mnoho maminek hlásí zlepšení spánku dítěte a častěji i příjmu jídla.
- Praktiky používané pro odstavování v diskusi zahrnují fyzické omezení přístupu k prsu (zafačování/zavázání), odvádění pozornosti, nabídku UM/Sunaru, zapojení otce nebo prarodičů a občasné použití lidových prostředků (citron, pepř).
Sporné názory
- Jako možnost se uvádí buď náhlé „odstavení najednou“, nebo postupné vynechávání kojení; některé matky preferují náhlý řez, jiné preferují postupné vynechávání, protože dítě UM/flášku odmítá.
- Některé matky považují odjetí na víkend a ponechání dítěte s otcem nebo prarodiči za účinné řešení; jiné to považují za příliš traumatické a raději zůstávají s dítětem a odstavují na místě.
Otevřené otázky
- Zlepší se dlouhodobě chuť „špatného jedlíka“ automaticky po odstavení mateřského mléka, nebo jde o individuální proměnnou bez záruky?
- Kdy a za jakých okolností je lékařsky indikované použít farmakologické („prášky“) nebo injekční metody ke zastavení laktace?
Zmíněné značky a firmy
Sunar, Beba, UM, Hauck, Mimibazar.cz, NOVA, Tesco
Zmíněné produkty a metody
odstavení najednou (náhlé odstavení), postupné vynechávání kojení, zafačování/zavázání prsou, natírání bradavek citronem, „pepření“ prsu, studené obklady, odsávání mléka (odstříkávání), nabídka flašky s UM/Sunarem, doslazování UM vanilkovým cukrem, homeopatikum Chamomila CH9, „prášky na zastavení laktace“, „injekce na zastavení laktace“, odjezd na víkend / ponechání dítěte s otcem nebo prarodiči
Místa a osoby
Tesco, Černá louka, ZOO, Mimibazar.cz, NOVA
jejda, tak jsem konecne tak nejak prolouskala diskusi-lennis-brzo se uzdrav, to musi byt opruz byt nemocen...a ja z tebe taham rozumy ohledne cocek... 😒
drzim snazilkam palce pri odstaveni - fakt to jde...
jinac se musim neco napsat, co mi vcera vyrazilo dech, muj mm prohlasil, ze mam vetsi k..y, nez pred temi x lety, to me fakt dostal a pobavil, jeste ze pomlcel o velikosti bricha apod... 😀 ale uz jdu do sebe a najizdim na dietu a cviceni... 😉
Holky, když už nekojíte, pijí Vaše děti mléko?
Náš malý odmítá. Tak nevím, jestli by ve dvou a půl letech ještě neměl mléko mít aspoň ráno. Sýry a jogurty jí, ale to mléko mi nedá. Jituška pije doteď kakao, jsem si říkala, že to uvidí u ní, ale nějak to na něj tentokrát neplatí 🤐
krembonzur: no vidíš, jak se doma líbíš 😀
To mě doma tak akorát přehlíží, jako by to byla amozřejmost, že jsem zhubla. Ale kdybych byla nějaká silná, to by si neodpustil poznámku. Naštěstí já ho hned sejmu, že on dvě děti nenosil a vypadá, jak kdyby odrodil školku 😀
jitu, ja myslim-ze jeho cas prijde, pokud ti ji mlecne vyrobky, tak je to ok...me se El po mliku osype, takze nedavam...ona ho miluje a chce ho-a furt ho taha z lednicky, ale vzdy ma opupinkovane zada...ale kompenzuju to tim tvarohackem a jogurtem a syrem...ty dikybohu miluje taky!
janus a jitus, zdravim a diky...no hele, mm ma tak skoro 25kg nadvahu, takze muze tak max drzet pec 😀 kazdopadne uz jde do posilovny a na dietu, ale to je jeho rozhodnuti a volba, takze jsem rada a ja ho budu muset tedy nasledovat, at nevypadam potom vedle neho jak otesanek... 😝
jenik teda mliko nechce, ale ma rad zakysane naboje nebo kysane, podmasli, mikysky a pod.., jinac pomazankova masla a syry, jo to muze, ale jogurty jen semtam, takze mliko valim hodne do omacek ci tak nejak a taky ma rad kdyz se ovoce v mliku rozmixuje-no jednodussi je napsat mlecny koktejl, ale to bych nemohla byt uz tak dlouho na materske 😀
mléčný koktejl 😀 😀 😀 😀, jsi mě rozesmála krembonzur
to jsem celá já, jak se mám po pěti letech vyjadřovat, byla jsem jen zavřená doma 😢
holky, je to síla s tím vyjadřováním co? Já když se někdy poslouchám, tak teda to je hrůůůůza 😀 . Právě dělám krůtí sekanou, to si Honys pošmákne, má ji rád 😉 , oběd nechtěl, tak bude mít řádnou véču, já dávám mlíko UM občas. Kravský se může od roka nebo od 2??? No, sečtělky odborné literatury???? 😉
Zatím dávám UM, jelikož normal moc nechce, ale omáčky atd.. to už jí s kravským mlíkem
hele holky až se zas budete bavit o něčem, do čeho se můžu zapojit, tak se přidám 😉 ale nááááhodou, mé dítě dneska vypilo půlku vanilkového kravíka!! to jsme hvězdy, coooo 😵
tak to jste úžasný hvězdy 😵 😵 😵 , to nepijeme ani my, my dnes neobědvali a večeři taky pěkně odfláknul, tak dostane ještě mlíko. Jak je to s tím kravským???
no ja jsem taky nekde cetla, ze to kravske se nema davat, jen presne nevim do kdy...tak to najdu ...a
koukla jsem na kojeni.net-kdysi jsem se tim lehce inspirovala... 😉
"Nepodávejte neupravené „obyčejné“ kravské mléko. K přípravě pokrmů je ho možné používat od 1. roku věku, jako samostatný nápoj až po 2. roce věku".
Aha, tak já dokonce myslela, že se smí dávat až po třech letech věku. Tak už snad můžeme dávat, ale on to stejně pít nebude.
my to taky nechcem, jen fakt kdyz delam ten mlecny koktejl-tycovym mixerem umixuju mlecny koktejl 😀 😀 😀 a pak kdyz to pridam do jidla a provarim...ja se popravde ani moc nesnazim mu varit kakao a pod...
Honys ani kakao ani mlíko ani nechce, zkoušela jsem to jak u UM tak z krabice,ale nijak ho to nevzalo, si jen cucnul a tím to haslo, takže počkám tedy do 2. roku a pak uvidíme 😉
Krembonzur, já to pochopila správně a to předtím - napsala bych to úplně přesně, že má rad ovoce rozmixované v mléku a já bych ani na tohle nepřišla, já bych to rozebrala ještě víc. Však si všimněte těch mých dlouhých krafů, no jo, vy my musíte prominout - těch pět a půl let doma je záhul 🙄
Jitušce jsem do třech let dávala Sunar, podotýkám že z lahve z dudlíkem, si to nahrazovala místo kozy 🙂
jinak než z té lahve to nevypila a po třech letech měla obyč. mléko - kakao, ráno ho vždycky musela mít a večer kaši. Dokonce když začla chodit do školky, tak tento rituál vyžadovala. Ale pak jsem najela na hrnek a už jí tolik mililitrů nejede. Zase se neumím vyjádřit
😠
Čaues baby 😉
Dlouho jsem tu nebyla, nicméně se nic nezměnilo, kojím furt, někdy mám pocit, že se od prsa neodtrhne. Navíc se naučil krásně říkat "maminko cicinko" a to i v noci, když mě vzbudí, tak to říká tak roztomile, že bych mu nemohla prsíčko odepřít 😅 No jsem debil, jen doufám, že to do léta odbouráme, když mladej půjde do školky 😝
Januš ty ještě kojíš, nebo jsi to za ten měsíc odbourala? Asi se mi nepodaří to dočíst...a co Šárka? Už se jí daří přecházet na normální stravu?
ahoj andrej.. šárce se zatím nedaří přecházet na normální stravu 🙂 hm, vlastně ☹ Krásně jsem odbourala denní kojení, kojím už jen v posteli, ale vůbec to nemá žádný vliv na (ne)jezení mojí princezny. prostě absolutní nezájem o jídlo, klidně je hlady. takže tak. jinak nekojení přes den doporučuju, je to supr a malá to přijala úplně skvěle a to jsme byli jooo závisláci 🙂
Tý jo Šári, to je fakt divné, že opravdu nemá potřebu jídla 😕 No a když nic teda nejí, tak nevyžaduje prso? To já kdybych Márovi nic nedala, tak mě snad sežere celou 😅 . My teda přes den taky moc nekojíme, jen při uspávání odpoledne, nebo když je třeba nervózní tak se přicucne. Ale jsou teda i dny, např. teď, když jsme byli na týden na Slovensku, že mi nesnědl skoro nic, cucal tak 20xdenně, že už tam ani neměl co cucat, ale ten pacholek si prostě nic jiného nevzal. A to jsem si říkala, že hlad ho donutí jíst...a houbelec 😒 . A to jsem fakt nechápala, kde ještě bere tu energii, když hladoví 😒
Caute holciny!
Andri...furt 🙄 ale bachaaaaa-dnes v noci ani tuk!!!!
Protoze nemame tatinka od zacatku a protoze je zvykla na moji bezvadnou maminu..tak jsem udelala jedno rozhodnuti....Peta odjel stejne k rodicum na nejakou dobu s tak mamka spi u nas.... ja v obyvaku a mala nic! Nechce, je doma-ve svym a nechtela v noci, zkusim to tak tyden a mozna.tuktuktuk....kurna poplivte me at to vyjde...a nestydte se!
Rano jsem ji dala, vecer taky,ale po tom tydnu by mozna slo odbourat i to----si verim, co?
sari-gratulace k vanilkovemu kraviku! Hvezdy hvezdovaty jste! 😉
jitus..presne vim o cem mluvis....vyjadrovani - bod mrazu, nejvetsi problem jsou u me urady....si tam pripadam jako uplnej magor kolikrat! Si nedovedu predstavit jit nekde pak na pohovor do prace 😀 😀 😀
kremik..ja jsem to nepochopila to s tim koktejlem..tak nevaris ho 😀 😝 ?!?
lennis..hod sem kruti sekanou, nebo do IP, budu vdecna!!!
janus-nevarila jsem ten milk koktejl, ale jeden nikdy nevi 😀
na urady radeji chodi chlap-ja jsem fakt mimo i normalne, tak proc se jeste vice trapit, ze? 🙂
ja chci taky vlastnit recept na kruti sekanou!prosim prosim...
jinac to jezeni, jenik se ted strasne vytahnul a zhubl-asi kombinace obeho, vcera tu byla znama a uplne byla pifpaf z neho...a to prvni tyden po utnuti kojeni jedl dost bidne, ted se to nejak zlepsuje, sice mm rikal, ze jedli tak vselijak, jak jsem byla pryc,ale ja je ho zas srovnam-polivky a pod.-to jenik rad.. 🙂
dneska jsme si cetli knizku a uplne jsem cucela, jak mi pojmenovaval obrazky zviratek-on jich teda moc neumi, ale i to, co predtim vedel, nechtel rict a ted sam-no byla jsem uplne nameko
a vcera v obchode, to jsem uplne zirala, furt teda vyrvaval TATA TATA, ale byl hrozne hodny, na nic nesahal, chodil si tam sam a nic neudelal, smal se na ostatni-coz teda normalne moc nedela-na cizi myslim, no fakt jsem byla prekvapena....
asi je treba casteji jezdit pryc... 🙂 ale co me docela mrzi je to-ze jsem doma za tu ZLOU-ktera striha nehty, kde co to a ono, zakazuje apod...a TATA a KRB-ti jsou BUH 😀
fuuuj - januska mi připomněla, že mně dřív či později čekají pohovory do nějaké té práce 😖 já se teda už jako na práci těším, ale ty pohovory jsou takové nějaké ponižující... zvlášť po mateřské... tím, že jim udělám přednášku o tom, které plíny jsou nejlepší asi nikoho neoslním co... 😉
kremouš - jsi teď asi Honzíkovi vzácnější, tak je na tebe hodnej 😀
janusko informuj jak to s mamkou probíhá, to jsem zvědavá, jestli takhle odstavíte... 😨 každopádně držím palec
Janus - to dáš 😀 😀 😀 vydrž prťka vydrž a nedej!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Tfuj, tfuj, tfuj!!!!!!!!!!!!!!!!! 😵
Krůtí sekačka jako normal sekačka, nedávám tam nic jinýho než do vepřový, jen koupím mletý krůtí v Plusu, Honys to má rád a je změna trochu chuti, má rád mletý maso na všechny způsoby a nejradši chodím tady na jatka, kde si vyberu maso a oni mi ho rovnou semelou, že vím, co jíme 😀
Jo, pohovory, to bude!!! Já totiž vůbec nevím, jestli se budu vracet do mý práce, jelikož tam jsou změny, ale místo bych tam snad i měla, ale je to 25km a denně auto v pohybu, busem nemožné a nárazovky práce do večera. No uvidíme co bude.
Šári a jaký plíny jsou nej?????? 😉 já používám kde co, teď máme oranž Pampers, ale přijde mi, že je ráno opupínkovanej na půlkách na zadku, ale brzy to mizí, plínu máme na ven a noc a řeknu vám, je to boj ji na něj dostat!!!
jooo lenni, já bych práci taky měla, jenže je to dojíždění 60 km, což si teď co už jsem ta matka 🙂 nedovedu představit... takže budu skoro určitě hledat novou. hold, nejen, že máme postavu v prdeli, zdraví nenávratně nabourané, ale ještě se nám bude mnohem hůře hledat práce... mateřství je dar 😵 😀 😎
já tedy problém dostat na Ad plínu nemám, ona si o ni řekne. než by totiž chodila na záchod, tak mi radši řekne, že chce plinu. no mně by je+lo, co jí na to mám říct... 😨
tak to my nejradši bez a naholo, vůbec mám problém ho oblíkat a svlíkat, jen ráno vidí oblečení, tak začne řvát, že to nechce........co na to RaR???
jo dojíždění, to je ono, že už to nepůjde tak lehce, pak ti budou volat ze školky, že má teplotu atd... a ty musíš být prostě v dosahu. Taky si to nedovedu představit dojíždět, ale uvidí se, naštěstí manža dojíždí jen 12km (čili 24km) a má flexibilní prac. dobu, takže ranní vožení do školky atd bude popř na něm, ráno tam může být až v 9, spíš bych nechtěla řešit druhý auto pro mně, no uvidí se.
Kozy nikde, prdel popraskaná, břicho vydundaný, celulitida snad všude kam se podíváš a pak nemáme závidět těm 20tkám v bokovkách a tričičkách, který já nosila když mi bylo asi tak 13 😒
lennis-ja to nikdy nenosila-bebebe ☹ 😀
prace,no to bude fakt masakr, ja se asi nejspis vratim do puvodni prace, ale i tak me to moc nebere-nejradeji bych se nevracela uz nikam-jako bych byla rentier a sem tam delala neco dobrovolneho 😀 😀 😀
oblikani a plinka-no comment-to je fakt tragedie i tady...a ted jsem zjistila ze ho musim po kazdem AA koupat, pac z ubrousku ma uplne cerveny zadek-jak ta opice 😲 😖 ....
sari-vzacnesi nejsem...rekla bych,ze tata a krb jsou fakt jedno a to same-BUH 😀 mama je do poctu... 😅

zdravim sousedku 🙂
jinak ja mela strach,jestli vubec budem kojit, mala se narodila CR a dali mi ji az 3.den, vsude rikali, jak se musim prilozit uz na sale... a vidite, jak jsme dopadli 😀