icon

Odstavení 2letého závisláčka najednou a zlepšení jeho stravování ?

avatar
sarkabrezen
23. pro 2008

ahoj holky, moje malá má 21 měsíců a celý den a noc chce jen kojit. Řekne si několikrát do hodiny, v noci co dvě. Normální jídlo odmítá, jí jen pečivo, pudink a brokolici. Když má hlad chce jen "od maminky" nic jiného nevezme do pusy. Měla jsem v plánu, že ji nechám, ať se odstaví sama, ale realita mně nutí uvažovat o odstavení násilném, plánuju to za tři měsíce až dosáhne dvou let. Jednak je to pro mně neskutečně vyčerpávající a jednak si říkám, že když nebude mlíčko začne třeba lépe jíst. Zkoušela jsem postupně jí některá kojení odmítat, ale nejde to, ona už je na to moc velká, nechápe, proč jí někdy mlíčko dám a někdy ne. Tak si říkám, že u takhle velkého a závisláckého dítěte je jediná cesta odstavit najednou. Prostě mlíčko už není a vytrvat. Bude to hrůza, děsím se toho hrozně už teď, ale už jsem z toho celkem zoufalá. ☹

Máte prosím někdo zkušenosti s odstavením takhle velkého dítěte a závisláckého metodou najednou? A pokud jste měl někdo problémy s jídlem, zlepšilo se to po odstavení? díííky...

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 15. čer 2026 · 1816 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Náhlé odstavení ("odstavení najednou") u dětí kolem 2 let je v diskusi popisováno jako běžná metoda, kterou matky používají, a většina uvádí 1–7 dní intenzivního pláče následovaných zlepšením spánku a častěji i příjmu jídla.
  • Praktické techniky používané v diskusi zahrnovaly zafačování/zavázání prsou, natírání bradavek citronem nebo pepřem, nabízení lahviček s UM/Sunarem, odjezd na víkend k příbuzným a zapojení otce při uspávání.
  • Některé matky v diskusi zmiňují farmakologické nebo invazivní možnosti pro potlačení laktace jako "prášky na zastavení laktace" nebo "injekce na zastavení laktace", jiné zmiňují domácí prostředky (studené obklady) a homeopatika (Chamomila CH9).


Nejčastější otázky

Q: Jak funguje náhlé odstavení dítěte kolem 2 let a co lze očekávat v prvních dnech?
A: V diskusi matky popisují, že náhlé odstavení obvykle vyvolá 1–7 dní intenzivního pláče s postupným zklidněním; jedna matka uvádí první den asi hodinu řevu, druhý den 20 minut a třetí den klid, jiná popsala „týden hrůzy“ a pak výrazné zlepšení spánku.

Q: Jaké konkrétní domácí techniky rodiče v diskusi použily ke snížení kojení?
A: Používaly se techniky jako zafačování/zavázání prsou, natírání bradavek citronem, „pepření“ prsu, studené obklady, předstírání bolesti prsou („bebí bolí“), a nabídka alternativních aktivit k odvedení pozornosti dítěte.

Q: Pomůže nabídka lahvičky s UM (umělým mlékem) nebo Sunarem při odstavování?
A: Některé matky uváděly úspěch s nabídkou flašky se Sunarem nebo UM; jedna rada v diskuzi byla také „přisladit“ UM vanilkovým cukrem, další však uvádějí, že jejich děti UM odmítaly a zůstávaly závislé pouze na mateřském mléce.

Q: Co dělat s nočním buzením na prso při odstavování?
A: Rodiče v diskusi doporučovali neodpovídat na noční volání pevností, nechat otce nebo jiného pečovatele uspávat, nabízet místo mléka vodu/čaj/flaškové pití, nebo v krajních případech odjet na víkend a dítě nechat s otcem či prarodiči.

Q: Jsou v diskuzi zmíněny léky nebo injekce k ukončení laktace?
A: Ano; několik matek zmiňovalo „prášky na zastavení laktace“ a jedna zmiňovala možnost „injekce na zastavení laktace“ jako krajní možnost, přičemž jedna matka plánovala poradit se se svým lékařem.

Q: Pomůže odstavění zlepšit stravovací návyky „špatného jedlíka“?
A: V diskusi byly smíšené zkušenosti: řada matek hlásila, že po odstavení dítě začalo lépe jíst a pít, jiné matky popisovaly, že chuť k jídlu se po odstavení nezměnila; zlepšení tedy není garantováno.

Q: Jak dlouho trvá, než prsa přestanou bolet po náhlém odstavení?
A: Některé matky uváděly tlak v prsou jen několik dní a že se bolavost sama zlepšila bez odsávání; jiné uváděly potřebu studených obkladů nebo obvazů a obavy z možné potřeby lékařské podpory.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Náhlé odstavení často vyvolá intenzivní pláč a diskomfort prvních několik dní, po kterých mnoho maminek hlásí zlepšení spánku dítěte a častěji i příjmu jídla.
  • Praktiky používané pro odstavování v diskusi zahrnují fyzické omezení přístupu k prsu (zafačování/zavázání), odvádění pozornosti, nabídku UM/Sunaru, zapojení otce nebo prarodičů a občasné použití lidových prostředků (citron, pepř).


Sporné názory

  • Jako možnost se uvádí buď náhlé „odstavení najednou“, nebo postupné vynechávání kojení; některé matky preferují náhlý řez, jiné preferují postupné vynechávání, protože dítě UM/flášku odmítá.
  • Některé matky považují odjetí na víkend a ponechání dítěte s otcem nebo prarodiči za účinné řešení; jiné to považují za příliš traumatické a raději zůstávají s dítětem a odstavují na místě.


Otevřené otázky

  • Zlepší se dlouhodobě chuť „špatného jedlíka“ automaticky po odstavení mateřského mléka, nebo jde o individuální proměnnou bez záruky?
  • Kdy a za jakých okolností je lékařsky indikované použít farmakologické („prášky“) nebo injekční metody ke zastavení laktace?


Zmíněné značky a firmy

Sunar, Beba, UM, Hauck, Mimibazar.cz, NOVA, Tesco

Zmíněné produkty a metody

odstavení najednou (náhlé odstavení), postupné vynechávání kojení, zafačování/zavázání prsou, natírání bradavek citronem, „pepření“ prsu, studené obklady, odsávání mléka (odstříkávání), nabídka flašky s UM/Sunarem, doslazování UM vanilkovým cukrem, homeopatikum Chamomila CH9, „prášky na zastavení laktace“, „injekce na zastavení laktace“, odjezd na víkend / ponechání dítěte s otcem nebo prarodiči

Místa a osoby

Tesco, Černá louka, ZOO, Mimibazar.cz, NOVA

avatar
maja.xx
17. bře 2009

šári, to do mě Jurin hustí už téměř 10 let, že ten hormon štěstí musím zažít, on je totiž úplný opak mě a je taky tak šťastnéé - Brňák můj, tak se snad přemůžu. Ale budu muset se začít pekelně hýbat, protože jsem se fotilave spodním prádle, abych viděla i zezadu jak na tom jsem a.....jsem na tom pěkně blbě, takhle nemůžu v létě vylézt před lidi.

avatar
lennis
17. bře 2009

holky, konečně tu napište o jakým dvd je řeč!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
sauna bájo, jsem sice jaksi vyšťavená, potila jsem se snad ještě než jsem tam vlezla, ale kámoška mně donutila vlíst do bazénu - toho ledovýho!!! až po krk,t ak jsem se asi řádně prokrvila, squash máme v plánu už dlouho, ale příští týd pojedu asi zkusit spinning, kolo taky moc nemusím, s Honzínem je to stejně max na půl hod venku, ale on miluje jízdu po městě, v lese ho to moc nebere, nemá na co koukat, takže já jezdím v klidnějších lokalitách a koukáme na auta a traktory atd...
já teda propadla bruslím v létě, manža mi je koupil po porodu + rotoped k narozkám (6týdnů po porodu - asi jsem měla velkej zadek či co a k tomu ještě pořádný tenisky, jsem si je tedy vykručela, ale byly, no musela jsem toho využít, že) rotoped stojí před tv, občas na něj vlezeme, je to dobrý na zimu, ale přes léto ho moc nevyužijeme, ale ty brusle, ty jsou super, sice jsem už jednou hodila takovu tl..., že jsem myslela, že mám ledviny v krku, ale přežila jsem a uvažuji o ledvinovém pásu, co nosí motorkáři 😀 😀 😀 , chrániče nosím a vůbec se za ně nestydím 😉

avatar
krembonzur
17. bře 2009

sari-to je fakt nefer-jak je mozne, ze si davas ledove kastany a kafe tak pozde vecer???to my dietari...fnuk, ale uz to trosku povoluju 😀

avatar
jituska
17. bře 2009

Lennis, to je Dvd od Šárky, je to cvičení a takové tancování pro děti, s nějakou paní Míšou 🙂 Šárka to tady někde vpředějc psala a ptala se, kdo by o ně měl zájem, tak jsem se ozvala, že já určitě a ještě asi někdo odsud, myslím, že Janus taky 😀
Lennis, kde jezdíš na těch bruslích, mám taky brusle i Jituška a nemáme tu právě žádné stezky a nějaké hřiště, takže tak maximálně tady u nás u školy a konec a to na mě ještě budou čumákovat Městští policisté skrz kameru
😎
My akorát teď v zimě chodili na led nebo na zimní stadión bruslit a Jitušku to hrozně bavilo, na písničky bruslit. A teď mě vlastně napadlo, že na zimním stadionu u nás se dá od jara do podzimu bruslit na kolečkových bruslích, tak hurááá, máme kde. A chrániče určitě musím mít
😉

A teď jsem zdlábla Deli, mňam 🙂 Děti už chrupčí, to je klídek, bych mohla třeba žehlit, že? No ale komu by se chtělo, pořád dokola 😒

avatar
lennis
17. bře 2009

já mám v lednici od neděle rozbalenou Milku s oříškama, měla jsem tak šílenou chuť na čokoládu, že jsem si ji musela prostě dát 😉 , ale ve čt dopo chci do posilky, teď jsem se domluvila se švagrovou, tak to snad dopadne a najíždím na úsporný režim, stačily by mi 4kila dole a byla bych spokojená 😎

avatar
jituska
17. bře 2009

Jooo, teda vy se na to jaro chystáte, pilně cvičíte 🙂
Posilovna mě taky nebaví, já musím dělat něco, co má děj, hru, zábavu. Navíc, já kdybych vlezla do posilovny, tak bych hned chtěla po prvním úmorným cvičení vypadat jako kráska 😀
Lennis, klobouk dolů před Tebou, to já jak rozbalím nějakou čokoládu, tak ji hned musím se.rat 😀

avatar
maja.xx
17. bře 2009

Já jsem taky čokoládová královna, dokud je tak ž*ru, ale taky bych ty 4 kilečka dolů brala, abych byla alespoň na své původní váze. Nevím jestli znáte pohadkar.cz, tam jsou písničky, večerníky, pohádky a jak malá u ničeho nevydrží, tak tady jsme našli pár věcí u kterých umí pěkně pařit např. 3 minutový "mňam, mňam Bobík - toho už nemůžu vystát, ale když ona je u toho ták hodná, že to přetrpím 😒

avatar
lennis
17. bře 2009

bobíka známe z youtube, tam se toho taky najde spousta🙂
Jitu, ještě jsem tam nebyla a já pohyb potřebuju, jak ho nemám, tak jsem mrzutá a hned mi leze břicho, nejsem žádná hubeňoura, ale ráda se vejdu do vel. 38, což je můj cíl si udržet dokud budu živa 😀 😀 😀 😀 😀
když jsme se brali, měla jsem o 6kg míň a byla jsem krásně pevná, že na fotkách jsou vidět vyrýsovaný ruce - svaly, teď - sádlo, máslo, hadr 😒 😒 😒 ... 😢

avatar
tannawe
17. bře 2009

Holčiny sorry, že vám sem tak vpadávám, ale jen bych chtěla vzkázat Janušce a Krémikovi, že Androna má Radima!!!! 😵 😵 😵 😵 Kdyžtak více na AP pipkách 😉 🙂

avatar
sarkabrezen
autor
18. bře 2009

lenni vel. 38?? proboha s kým se to bavím 😀 😀 😀 pisni do IP adresu jestli chceš, pošlu ti to taky... cvičení s Míšou Růžičkovou, tu vy tam u Vás na západě asi neznáte 😝 😀 ale tady u nás v big city Ostrava 😅 je to královna plesů a dětských vystoupení 🙂

hele Kremik a tys fakt něco zhubla? ty jsi tak sebekárná?? tak to teda klobouk dolů, faaakt 🤐

jdu se mrknout na toho pohadkar.cz, to neznám...

avatar
sarkabrezen
autor
18. bře 2009

jééé pohadkar.cz supeer, díky!

avatar
sarkabrezen
autor
18. bře 2009

huraaaa oskaaaaar a sucho!!! tady už tak dlouho nebylo slunko a sucho, že jsem z toho úplně v transu, berem tříkolku a vyrážíme ven!! paaaa 🙂 🙂

avatar
jituska
18. bře 2009

Holky, vy jste nám sem poslali to nemožný počasí? Ráno vstaneme, pokrývka sněhu, vítr jako vichřice, no hrozný. Ale sluníčko svítí. Dnes jsme měli špatnou noc, Jurda se mi zdál večer a v noci teplejší, pořád s budil, dostal lék, teď ráno jsme mu naměřila 37,4. to nic není, ale už mám obavy, co z toho bude. Takže ráno seděl v kočáru pod pláštěnkou, neboť do školky se muselo, Jituška tady řvala, že mají hudební kroužek a že má něco domalovávat. No kdyby měl 39, tak bych s ním nešla, takhjle jsem ho provětrala a už je snad dobrý. Hraje si a má spíš ty očička červený. Naštěstí odpol. vyzvedne Jitušku babička ze školky, tak už Jurdu nemusím nikam tahat do vichřice a dám ho spát, v noci jen zíval a ráno vstával v šest.

Můžete být zvýšená teplota, že je přetažený, unavený, nevyspalý? Včera byl totiž přetažený úplně. Já už jsem z toho fakt mimo, on se celkem držím zatím mě teplotu tak 4x v životě, ale Jituška, ta mívala snad každý měsíc. Zrovna nutně potřebuju do města, tak snad se tu babi zdrží a pohlídá je, abych tam sjela, včera jsme někde píchli kolečko u kočáru a bez kočáru jsme vyřízení, ráno jsem jela s nadzvednutým kočárem, no pohled votřes, ale dojeli jsme.

Jo, Šári, dnes ráno hned chtěla Jituška pouštět to Dvd 😀 Jenže Jurda jí to vypíná, že chce Krtka, prostě má věk, kdy jede Krtek a nic jinýho. Jo a ještě někdy Krakonoš. Jinak u ničeho moc nevydrží, jeho televize nebaví. ale u té Míšy taky vydržel sedět, ale ne u celýho dvd a pak to Jit. to právě Jitušce vypl a to byl řev ☹

avatar
sarkabrezen
autor
18. bře 2009

tak mé nadšení dostalo facku hned jak jsem vylezla z baráku... sice slunko, ale kosa jak v rusku 🙄

ale provětrali jsme se řádně, koupili nové barvičky (už dvoje jsme úplně vymalovali) a plastelínu, to teď u nás frčí... koupila jsem roli papíru do flipchartu, to je takový ten ooobr velký (na recyklovaném papíře za 40 Kč) a polepila s těma velkýma papírama zeď v chodbě, takže teď máme oooooobr místo na malování a furt tam kreslíme 😅 😅 no supr zábava, aspoň zas chvilku u něčeho vydrží... opička moje 😵

avatar
maja.xx
18. bře 2009

Počasí z Hodonínska - slunečno, ale taky vichor jak sviňa, teď jsem byla na dvorku za psem a nemohla jsem se proti tomu větru ani nadechnout, tak to asi ven nepůjdeme 😒

avatar
lennis
18. bře 2009

Šári, my bydlíme na východě 😀 , u Hradce Král. 😉
tady vichr, zima, hnus ..ráno slunko, ale na nule.

avatar
j.a.n.u.s.
18. bře 2009

mnoooo-pekne, diky vsem zucastnenym, ze me jejich kecy o cokoladickach nahnaly do lednice pro ledovou cokoladu 😀 😀 😀 😀 😀

Vichr fouka taktez do nasich kaderi! ☹

Sari....presne jak pise Jitu....mala tam furt rve toho Krtka...chvilku kouka na Misu....pak vitezi Krt 🙄 , prijde vek krouceni se u toho cviceni.....ja pozoruju, ze El ma spise mozkovnu, nez pohyby...

Kdo tu mluvil o velikosti 38????? 🙄 .to jsem mela pred tehu.... 😖

avatar
sarkabrezen
autor
18. bře 2009

hm, tak mé nadšení z počasí je nenávratně na bodě mrazu, a to doslova, zas tu sněží!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 🙄 🙄

avatar
lennis
18. bře 2009

tak já si teď kupovala jarní kabát vel. 38 😀 😀 😀 , já mám váhově stejně jako před těhu, ale jsem jak sádlo máslo, břicho dopředu, špek jak sviňa, ruce povadlý, celulitida k zbl...kotníky oteklý a ke všemu se mi dělají beďary, stačí děvčata?????!!!!!!! 😀 😀 😀 .....
😢 😢 😢

avatar
j.a.n.u.s.
18. bře 2009

lennis....ale mas vel.38!!!!!! 😀

Tak, a mame rozsekly ret. Blbla a skakala na posteli a najednou (klasicky-ve vterine) prask sebou! Tak nestastne, ze ji tece krev, no jak z vola!

Ale zarazi me jedna vec, hned po tom mi usla. Fakt, docela dost rychle 😖 ....zornicky v poho, ale i tak. Nespala cely den a jak sebou šasla, byl hned unavena a usnula mi behem 3minut....neni to divne? Budu ji kontrolovat!

avatar
lennis
18. bře 2009

Janus, kontroluj ...
hlavně, že ty na fotkách v albíku vypadáš na vel. 36 😉 😉 😉 víc mít nemůžeš 😎

avatar
krembonzur
18. bře 2009

zdravim vsechny coko i necoko kralovny!!!!
tady dneska naprosto aprilove pocasi, slunko, vichr, snehove vichrice, no proste pakarna na n-tou 😠 🙂
hele, vy kralovny, co mate velikost 38 apod.-to mi snad delate schvalne, ne?????!!!!
sari, no drzim se, ale to vis, taky mam chute, ale kdyz to na me prijde, tak si dam banan nebo hrozno, kamaradka takhle zhubla straaaasne moc a vypada naprosto uchvatne..to me se teda nestane, protoze ja to tak dlouho nevydrzim, ale jeste tak 2-3 kilca by se hodila, abych vypadala aspon tak, jako predtim-nebyla jsem nikdy hubena a tudiz neaspiruju na vel. 38, ale ta 40 by byla mooooc prijemna 😢
dneska jsme stravili cely den mimo dum-dopo v praci a odpo jsme vyjeli ja do sporky, jenik s tatkou v aute a v zaveru jsme zabruslili do teska-fakt zazitkama nabity den 😀

avatar
j.a.n.u.s.
18. bře 2009

lennis 😀 😀 😀 ...fakt jen vypadam.... 😀 😀 😀

avatar
lennis
18. bře 2009

tak jsem se tak dozvěděla, že příští úterý jdu zkusit spinning, tak jsem na to věru zvědavá a Monči, ty držíš nějakou dietku??? Nebo což????
Já v po dala detoxikační čaj a to jste měly vidět moje milé ženy kolikrát já byla na wc, ale na malou 😀 😀 😀 no něco to do sebe asi má.
Zas mám takovou pochmurnou náladu, tak mi ji koukejte zvednout ženský!!!! Šup sem s nějakejma uchechtanejma zážitkama 😎

avatar
jituska
18. bře 2009

Ahoj holky,
krembonzur: ty máš dnes zážitků, to seš jako já, vždyckyj sem uchvácená, když jedu jen busem, že jsem jako vypadla z domu 😀
Jaká pochmurná nálada Lennis, koupila sis kabát 38, tak jestli chceš kupovat 48 - pak budeš mít důvod k pochmurné náladě. Holky a co si kdo ještě koupil? Já te´d akorát opět dětem a sobě nic, ale o víkendu možná pojedeme do Brna a jelikož po dlouhé době, tka si to musím domluvit s babi a nachystat manželovi peněženku, páč z toho mýho si těžko něco vyberu 😀
A tu sněhovou vánici atd. sem neposílejte 😎
Jo, já mám dnes taky zážitek, včera jsem někde píchla kolečko u kočárku, takže ráno jsme jeli do školky, totálně vyfouklý kolečko - to kvedlalo, takže jsem to měla u sebe jakoby nadzvedlý, no krásnej pohled. Ale už jsem ho jela nechat do města teď odpol. spravit, 30 Kč, pohoda, ne? Za to bych ani nekoupila to lepidlo a desetkrát se prosit tatínka, aby mi to opravil a stejně by to bylo nejdřív, až budu kočár prodávat. A ještě se na mě chlapci v prodejně s kolama (jak se tomu obchodu říká jinak? 😀 ) usmáli, a dva se ke mně seběhli, no paráda. Ae měla jsem bundu, tak neviděli tu prdel, kdyby mě viděli celou, to by ke mně nespěchali 😀 😀

avatar
jituska
18. bře 2009

Tak jsem teď přispěla krásným příspěvkem, přesně k tématu 😉

avatar
sarkabrezen
autor
18. bře 2009

ahoj ženy! hele velikosti neserte mně, já balancuju porád 40 - 42 a vůbec mi to žíly nerve 😉 😝

lenni, spinning je božíííí, ale já chodila radši na speeding - což bylo půl hoďky spinning a půl hoďky hned na to posilování (jako cviky, ne v posilovně)... užij si to, jak k tomu vyhulí hudbu na max, tak je to supeeeeer 😎 budou se ti podlamovat nohy a další den je neucitíš... hlavně to nepřeháněj, jestli jdeš fakt poprvé, tak si klidně sedej, i když cvičitelka bude hecovat ať ne... je to i dost nebezpečné, kyselina mléčná se vyplavuje do svalů... takže napoprvé s Mírou! 🙂

janusko jéééje, ty úrazy jsou hrozné, že 😔 člověk je z toho vždycky úplně vystresovaný... ale je všechno ok, ne? po probuzení dobrý?

já zase zjistila, že mám fakt příšernou pleť na puse, docela z ničeho nic, i vlasy mi úplně zdrbly, holt dva roky kojení se asi začínají podepisovat 😒 ale našla jsem na to prý úžasnou babskou radu, každý den vypít nalačno sklenici vody s jedním citronem... a takhle aplikovat 3 týdny... tak to asi zkusím a pak prý budu mít pusinu jak Adi prdýlku 😵 😀 😀

avatar
sarkabrezen
autor
18. bře 2009

já mám zážitek z včerejšího večera, malá se zas tak vztekala, až se z toho poblila 😒

avatar
krembonzur
18. bře 2009

jitus, hahaha, ty jsi ale koza, na fotce vypadas, jako ze mas 30 kilo, tak bych opravdu chtela videt ten tvuj zadek 😀
leni, no ja jsem od prijezdu z prahy-jelikoz tam bylo tolik hezkych hadricku a me bylo lito kupovat si taaak velkou velikost,jsem si rekla, ze zacnu konecne drzet nejakou dietu-abych si mohla priste-teda jestli nejake bude,ze? 🙂 koupit neco v normalnejsi velikosti, takze jsem se zrekla peciva, sladkosti-na tom jsem 2 roky zila a alkoholu, taky min jim klasicke jidla a vice jim zeleninu a ovoce...a jde to, ale to vis,ze me chytaji chute... 😝
zazitku mam fakt dost, sice jsem si nic nekoupila, ale muz si koupil nejake hadriky v tescu a jenikovi jsme koupili balon atak, takze spokojenost... 😀 no proste jsem fakt mimo... 😀
jo, spinning, to ja muzu, ten je fakt super!!!
leni-tak sup sup cokoladku!!!!! 😉 😵

avatar
sarkabrezen
autor
18. bře 2009

kremik to ty fakt nejíš žádné pečivo?? tak to bych nedala ☹

Strana