Odstavení 2letého závisláčka najednou a zlepšení jeho stravování ?
ahoj holky, moje malá má 21 měsíců a celý den a noc chce jen kojit. Řekne si několikrát do hodiny, v noci co dvě. Normální jídlo odmítá, jí jen pečivo, pudink a brokolici. Když má hlad chce jen "od maminky" nic jiného nevezme do pusy. Měla jsem v plánu, že ji nechám, ať se odstaví sama, ale realita mně nutí uvažovat o odstavení násilném, plánuju to za tři měsíce až dosáhne dvou let. Jednak je to pro mně neskutečně vyčerpávající a jednak si říkám, že když nebude mlíčko začne třeba lépe jíst. Zkoušela jsem postupně jí některá kojení odmítat, ale nejde to, ona už je na to moc velká, nechápe, proč jí někdy mlíčko dám a někdy ne. Tak si říkám, že u takhle velkého a závisláckého dítěte je jediná cesta odstavit najednou. Prostě mlíčko už není a vytrvat. Bude to hrůza, děsím se toho hrozně už teď, ale už jsem z toho celkem zoufalá. ☹
Máte prosím někdo zkušenosti s odstavením takhle velkého dítěte a závisláckého metodou najednou? A pokud jste měl někdo problémy s jídlem, zlepšilo se to po odstavení? díííky...
Stručné shrnutí
- Náhlé odstavení ("odstavení najednou") u dětí kolem 2 let je v diskusi popisováno jako běžná metoda, kterou matky používají, a většina uvádí 1–7 dní intenzivního pláče následovaných zlepšením spánku a častěji i příjmu jídla.
- Praktické techniky používané v diskusi zahrnovaly zafačování/zavázání prsou, natírání bradavek citronem nebo pepřem, nabízení lahviček s UM/Sunarem, odjezd na víkend k příbuzným a zapojení otce při uspávání.
- Některé matky v diskusi zmiňují farmakologické nebo invazivní možnosti pro potlačení laktace jako "prášky na zastavení laktace" nebo "injekce na zastavení laktace", jiné zmiňují domácí prostředky (studené obklady) a homeopatika (Chamomila CH9).
Nejčastější otázky
Q: Jak funguje náhlé odstavení dítěte kolem 2 let a co lze očekávat v prvních dnech?
A: V diskusi matky popisují, že náhlé odstavení obvykle vyvolá 1–7 dní intenzivního pláče s postupným zklidněním; jedna matka uvádí první den asi hodinu řevu, druhý den 20 minut a třetí den klid, jiná popsala „týden hrůzy“ a pak výrazné zlepšení spánku.
Q: Jaké konkrétní domácí techniky rodiče v diskusi použily ke snížení kojení?
A: Používaly se techniky jako zafačování/zavázání prsou, natírání bradavek citronem, „pepření“ prsu, studené obklady, předstírání bolesti prsou („bebí bolí“), a nabídka alternativních aktivit k odvedení pozornosti dítěte.
Q: Pomůže nabídka lahvičky s UM (umělým mlékem) nebo Sunarem při odstavování?
A: Některé matky uváděly úspěch s nabídkou flašky se Sunarem nebo UM; jedna rada v diskuzi byla také „přisladit“ UM vanilkovým cukrem, další však uvádějí, že jejich děti UM odmítaly a zůstávaly závislé pouze na mateřském mléce.
Q: Co dělat s nočním buzením na prso při odstavování?
A: Rodiče v diskusi doporučovali neodpovídat na noční volání pevností, nechat otce nebo jiného pečovatele uspávat, nabízet místo mléka vodu/čaj/flaškové pití, nebo v krajních případech odjet na víkend a dítě nechat s otcem či prarodiči.
Q: Jsou v diskuzi zmíněny léky nebo injekce k ukončení laktace?
A: Ano; několik matek zmiňovalo „prášky na zastavení laktace“ a jedna zmiňovala možnost „injekce na zastavení laktace“ jako krajní možnost, přičemž jedna matka plánovala poradit se se svým lékařem.
Q: Pomůže odstavění zlepšit stravovací návyky „špatného jedlíka“?
A: V diskusi byly smíšené zkušenosti: řada matek hlásila, že po odstavení dítě začalo lépe jíst a pít, jiné matky popisovaly, že chuť k jídlu se po odstavení nezměnila; zlepšení tedy není garantováno.
Q: Jak dlouho trvá, než prsa přestanou bolet po náhlém odstavení?
A: Některé matky uváděly tlak v prsou jen několik dní a že se bolavost sama zlepšila bez odsávání; jiné uváděly potřebu studených obkladů nebo obvazů a obavy z možné potřeby lékařské podpory.
Závěry z diskuze
Shoda
- Náhlé odstavení často vyvolá intenzivní pláč a diskomfort prvních několik dní, po kterých mnoho maminek hlásí zlepšení spánku dítěte a častěji i příjmu jídla.
- Praktiky používané pro odstavování v diskusi zahrnují fyzické omezení přístupu k prsu (zafačování/zavázání), odvádění pozornosti, nabídku UM/Sunaru, zapojení otce nebo prarodičů a občasné použití lidových prostředků (citron, pepř).
Sporné názory
- Jako možnost se uvádí buď náhlé „odstavení najednou“, nebo postupné vynechávání kojení; některé matky preferují náhlý řez, jiné preferují postupné vynechávání, protože dítě UM/flášku odmítá.
- Některé matky považují odjetí na víkend a ponechání dítěte s otcem nebo prarodiči za účinné řešení; jiné to považují za příliš traumatické a raději zůstávají s dítětem a odstavují na místě.
Otevřené otázky
- Zlepší se dlouhodobě chuť „špatného jedlíka“ automaticky po odstavení mateřského mléka, nebo jde o individuální proměnnou bez záruky?
- Kdy a za jakých okolností je lékařsky indikované použít farmakologické („prášky“) nebo injekční metody ke zastavení laktace?
Zmíněné značky a firmy
Sunar, Beba, UM, Hauck, Mimibazar.cz, NOVA, Tesco
Zmíněné produkty a metody
odstavení najednou (náhlé odstavení), postupné vynechávání kojení, zafačování/zavázání prsou, natírání bradavek citronem, „pepření“ prsu, studené obklady, odsávání mléka (odstříkávání), nabídka flašky s UM/Sunarem, doslazování UM vanilkovým cukrem, homeopatikum Chamomila CH9, „prášky na zastavení laktace“, „injekce na zastavení laktace“, odjezd na víkend / ponechání dítěte s otcem nebo prarodiči
Místa a osoby
Tesco, Černá louka, ZOO, Mimibazar.cz, NOVA
no jeste me napadlo, ze by jsi mohla ty 4 dny pobytu odstrikavat a treba by se potom mala zas jeste chytla a kojila by jsi dal, pac je jeste mala, nemusis odstavovat...ale to jsou jen takove uvahy,t aky nevim, co bych delala, kdyby se to primo dotykalo me osobne....ale mas super muze, podpora a pochopeni je dulezita.... 🙂
Dobré ránko, jak se říká, ráno moudřejší večera. Včera jsem usnula jen vysílením, jak jsem řvala, když jsem se dívala jak Karolínka klidně spí, ale dnes je mi celkem fajn. Rozhodla jsem se, žepomalu odstavím, neboť jak psala Radka a říkal i pan doktor, že bych se o to měla pomalu pokoušet, protože v podpaží je hodně nervů a bývá to celkem bolestivé a kdyby se k tomu přidalo ještě bolestivé nalívaní prsou, tak by to jen rekonvalescenci zkomplikovalo. Vlastně jsem už pomalu začala, dala jsem jí brzy ráno a pak už jsme vstaly, a ne jako obykle, když jdeme do děcáku a tam ještě 2 hodiny kojím. A odpoledne když bude mít spát půjdeme ven s kočárem, nemá problém v něm usnout, už se nám to několikrát stalo, že dostala jen večer a to zvládla v poho, když se zabaví tak je v klidu, ale večer jí nechám a za 14 dní uvidím, dáme si spolu ještě chvilku 😔 A pak taky vyzkouším jednu noc spát třeba u našich abych viděla jak reaguje, protože bez toho bych se zbláznila, kdyby to nebylo v klidu.
m aja-tak,tak,opravdu by to bylo pro tebe bolestivější,kdyby se ti do toho všeho ještě bolestivě nalívaly prsa a pokud je ten útvar velký,jak píšeš,tak o odstříkávání nemůže být ani řeč,pan doktor na onkologii ví,proč ti radí takhle.a odkládat takovouhle věc je pěkná blbost,čloověk si možná může zahrávat s chřipkou,ale ne s útvarem,co nemá v těle co dělat,tam je riziko,že se to vždy může zvrhnout ve zhoubný nádor a může to být otázka chvíle,já jsem musela odstavit staršího syna ze dne na den,když starší dceři diagnostikovali rhabdomyomsarkom laryngu-jeden z nejvíce agresivních zhoubných nádorů,v pátek nám řekli diagnozu a v pondělí jsme měli nástup na onkologii do motole,takže jsem syna odstavila fakt ze dne na den,bylo mu 7měsíců a pak jsem ho dalších půlroku neviděla,tak dlouho jsme zůstali na onkologii bez jakkýkoliv přestávky,takže on si top třeba někdo nedovede představit,že by bez dítěte nemohl být ani den,jak píše šárka,ale když jde o život,tak musí jít všechno stranou a zvládne to každý,jak dítě,tak máma,hlavně,aby jsi se ty brzy uzdravila a veškeré výsledky byly O.K.
teda maji, taky koukam mas za sebou docela dost...a je videt, ze vis, o cem mluvis... 😔
Teda Radko, to muselo být hrozné, ale když musíš, tak to se zaťatýma zubama uděláš. My máme alespoň čas si na to zvyknout a nějak se připravit. Můj mi říká že 4 dny jsou jak nic, že mě bude ještě štvát jak to malá v pohodě zvládne - kéž by. A radko, dopadlo tehdy vše dobře?
Nazdárek 🙂
Raduš tak to je smutné, ale máš pravdu v tom, že pokud musíš odstavit a jde ti o život, nebo o život dítěte, vše musí jít stranou. Nereagovala bych jinak...taky mě zajímá, jestli s dcerou dopadlo vše dobře a jak na tom je dnes.
Maji taky jsem Ti chtěla napsat, že ve Tvém případě bude nejlepší s kojením přestat, je Ti to asi líto, vím o čem mluvím, přestala jsem kojit teprve minulý týden a strašně špatně jsem to nesla, ale pokud není zbytí...musíš si říkat, že jsou horší věci v životě 😉 . Držím palce, ať vše dopadne dobře 😉
maja-taky si myslím,že to zvládnou líp,než si dovedeš představit,ono je fakt,že když se musí,tak to prostě jde,u nás to byla dlouhá doba,takže manžel musel chodit do práce a doma s dětmi zůstala moje mamka,taky to pro ni byl záhul,má už svoje roky a malý se v tý době pořád v noci budil,ale prostě se to nějak zvládlo,nejhorší pro mně ale bylo,když po půl roce přivezl manžel malýho za náma a mně malý vůbec nepoznal,brečel a nechtěl ke mně jít,já bulela taky a dcery se bál,protože ji naposledy viděl n ež jsme odjížděli s vlasama a potom byla úplně bez vlasů,tak k ní taky nechtěl,bál se jí,tak jsme všichni řvali jako želvy.jinak od tý doby se nám to už dvakrát vrátilo,takže jsme i potom trávili spoustu času v nemocnici,ted už máme delší dobu klid,kapeme jenom každé tři týdny imunoglobulíny a jsme na lékách-tuk,tuk,tuk
klobouk dolů radko 😔 před tebou i celou tvou rodinou...
můžu se zeptat - dá se určit příčina, proč se to u tak malé holčičky objeví? 😨 asi ne, viď... ani pravděpodobná?
Radko, tukám na zuby, na hlavu i na dřevo 😉
Mě uklidňuje zatím jen to, že to Jurka s malou vážně umí, umí ji zabavit určitě líp než já a postarat se oni zvládne, to vím. Kajka je jedlík, takže hlady trpět nebude, ale těch nocí se bojím, jak u ní, tak u mě ☹ Ale na to máme ten měsíc, kdy to vychytáme, prostě musíme!!
A taky děkuju Vám holky, vy jste taky taková moje spásná berlička 😉
Kremi, to jsme pochopily 😀
Kajka jak je zvyklá ty 2 hoďky ještě ležeta cucat, tak na mě teď usnula 🙂
Maji....odstavis-uvidis, mala to pijme rychleji nez nase deti, nebot ty musis a mas to ve svych pocitech a mala to vyciti.Uvidis pujde to...je to takova vyzva pro tebe, malou i pro manzu.Posilam energy.
Kremik - tulen! Myslim, ze na tech fotkach od Sarky budes nejlip vypadat ty, jak tam lovis ty nase prtata-a vyhrajes 😀
Sari....naucime curat i na kvetinky, mravenecky a mamce na nohavice 😀 ...muzem domlouvat, bo chemie (bleee) zabira.
Deti si sebou nesou vse, maji vse ulozene v podvedomi. A i pro nas "nepodstatne" veci je muzou rozhodit.....ony ty nase deti, nemusi videt ocima jak se hadame, ale vidi to srdcem, celou svou dusickou!
Prozijte svuj den naplno dámy 🙂
holky něco na odreagování 😵 super pro prcky:
http://www.sharkbreak.com/redirect-sharkbreak.php
stačí jen hýbat myší, vlevo měnit ryby a vpravo prostředí...
Sari ja te milujuuuuuuuuuuuuuuuuuu! El ma zrovna rybickove obdobi, uz na tom "paří" 😀 😀 😀 😀
Ahoj holky, od vcerejska ctu na pokracovani tuto diskusi (protoze bych taky nase zavislacke kojeni rada stahla na rano-poledne-vecer- 1x za noc), protoze jsem jeste nedocetla, nevim, jak jste dopadly a zda Adelka zacala jist, kazdopadne vam drzim palce a diky za vase pribehy!!!
maree.....je nejvyssi cas to takhle udelat...presne stejny postup zvolim u druheho ditete 😉 Das to... 😵
Maree, tak já nejdřív stáhla den, teda zrušila úplně den,ale noc jsem nechala být, protože on v noci totál řval. Jenže pak to muselo přijít i v noci a to teda pěkně řval, ale vydržela jsem a nedala mu. Teď když se na to dívám zpětně, tak jsem čekala, že to naše odstavování půjde hůř, ale zvládli jsme to k mému údivu celkem lehce.
A vy jste taky už velcí závisláci?
maree-nechodis na AP netopyr ve vlasech a vitr v kapse ci tak nejak? 😀
ja jsem taky nejdriv postupne odstavovala denni kojeni-vzdycky jsem odvedla pozornost na neco jineho, nez na to kojeni, ktere teda bylo snad 1000x za den a potom postupne omezovala nocni, no byl to boj, kopani, plac, rev, kousani, noseni po byte, ale trvalo to asi takhle 3 noci a pak se to zklidnovalo a byl klid... 😎
dneska teda prekvapil, pac mi furt zkouma pupik a bricho a nejak se mi tam rysovala prsa, tak rekl TUTU, ze by si jako i po skoro 2 mes. dal libit, tak jsem mu rekla, ze mlicko je zkazene, tak to prijal jako zpravu a dobry 🙂
šári-příčinu z čeho se vlastně rakovina vyklubala ti nikdo neřekne,hned první den n a onkologii nám řekli-to vám nikdo nikdy neřekne,asi nemá ani cenu zbytečně o tom přemýšlet,tím si člověk přidělává zbytečné starosti. 😎
Marree, tak já odstavila z minuty na minutu a bylo to....bylo to v době, kdy mně převážně žužlal (22měs)a uklidňoval se tak místo dudáku a já už toho měla dost, s mlíkem jsem pak problém neměla, asi už ho moc nebylo, pár dní mně to tlačilo, ale jinak vcelku ok. Trvalo to cca 1 týden, kdy si vzpomněl, ale pak už ne. Teď mi leze do výstřihu jak může a s prsama se mazlí furt, někdy je pusinkuje a dělá že pije, ale už neví jak 😵 . Mám ale extrémního mazla, je u mně furt a teď nejradši spí pod mojí dekou a hlavu má na mým břiše a nohy u sebe v postýlce 😎
Radu, máš můj obdiv, ale když se musí, tak se musí, mámy na některých diskusích řeší prkotiny (nebudu tu konkretizovat) a neváží si toho, že mají zdravý děti...
Holky, přeji všem krásný, zdravý dětičky a že se vztekají, nebo v noci křičí atd..je banalita, to k nim prostě patří. Já sama si pamatuju, jak jsem se vztekala jako malá, když mi nechtěli něco koupit...na to jsem byla expert, až mně jednou mamka musela hodit do studený vody, abych se probrala, na to si pamatuju, ale od tý doby jsem prý dala pokoj....hustý co..., ale já fakt dělala hrozný scény, já si to pamatuju, tak proto zůstávám klidná na Honyse a nechávám ho, docela to ustává...snad bude lepší než já jako dítě.... 😅
Myslim, ze Eliska je zavislak slusny, nejak jsem to porad brala, jako, ze dobry, ale ted mam sama chut s tim neco delat. Je zvlastni, ze jeste tak pred mesicem to nebylo tak hrozny- teda ve dne, ted, i kdyz ma vic podnetu (hriste, chozeni venku) se kojeni dozaduje vic nez driv. Dnes jsem to ale docela ustala 😉
Krem, na AP chodim, uz hodne dlouho.
Tak dobrou, tesim se, az bude vic casu, ze vas doctu...
ahoj maree, to máš co dělat holka, dočítat ty naše blafy 😀 o kojení tam toho moc není 😀
jestli začínáš pociťovat, že se to pomalu hrotí, tak to rychle začni regulovat, já to neudělala a ve 22 měsících jsem měla plně kojené dítě, které se dožadovalo i několikrát do hodiny celý den, několikrát za noc. pořád jsem zvažovala, jestli utnout najednou, ale nakonec jsem to udělala postupně a dneska jsem ráda. ze dne na den jsem úplně přestala kojit přes den a bylo to mnohem snazší než jsem čekala. po pár týdnech jsem se odhodlala i pro noc, to sice bylo horší, dodnes se mi malá budí a dožaduje se, ale já už nedám, od té doby co jsem se rozhodla tak jsem nepovolila. ale taky se to zlepšuje, dneska třeba spala až do 5 😵
dneska jsem na kojení před usnutím a ráno před vstanutím. a takhle mi to zatím vyhovuje. malá totiž stále nejí, takže mé mlíko jsou jediné jakžtakž živiny. takže ještě nějakou dobu to takhle nechám...
držím palce a piš 😵
Holky, vycetl vam nekdy nekdo vychovu vaseho ditka?
Jakoze byste mely vychovavat jinak?
Me se to stalo a ublizilo mi to. Kazda mama vychovava sve dite jak nejlip umi a presto ma pochybnosti (velke pochybnosti), jestli to dela spravne pak se pred tebou nekdo postavi a potvrdi ti tvou pochybnost o vychove a i o tebe same....
Je mi z toho fakt smutno.
Co se přesně stalo, Janusko? Mě je vyčítana přílišná opatrnost, ale to si nijak neberu. Myslím si, že když matka vychovává jak nejlíp dovede tak je to spávně. Buď se můžeš z výtek poučit a nebo to hodit za hlavu, i když já to taky neumím a strašně mě to pak užírá.
maree-jen jsem si rikala, ze te asi odtamad znam, ja tam jen tak smiruju, ale uz ani to ne posl. dobou, protoze se to neda-neni to v lidskych silach 😀
janus-me bylo vycitano kojeni-ze dlouho a porad apod....a nej jsou rady od me sestry, ktera dite nema, ze se mu moc venuju, apod...co se stalo????!
januško, stalo se mi to taky 😔 když jsem jela se svým šestiletým synovcem v autě, začal povídat, co říkala mamka... (jakože moje ségra)... že Ríša (jejich starší druhý syn) už ve 2 letech dávno chodil na záchod, že je Adélka rozmazlená... že ji NEUMÍM naučit jíst... atd. ale je to prý tajemství, nemám to mamce říkat...
já si to myslela, že si myslí (oni = ségra se švagrem) svoje, viděla jsem ty jejich pohledy a úšklebky... ale takhle slyšet to natvrdo, zranilo mně to hrozně moc. zvláště když oni dva své kluky vychovávají tak, že po nich jenom řvou, štěkají a pro ránu nejdou daleko.
snažila jsem se to hodit za hlavu, ale moc to nešlo, byla jsem z toho zdrblá hodně dlouho.
nejvíc mně zraňuje, když se na mně někdo dívá skrz prsty kvůli tomu Adinému jídlu 😔 jakože to není možné, že jsem jen měkká apod. ... už tak se sama sebe občas trápím tím, jestli to není vážně moje chyba, jaktože všechny ostatní děti jí jen to moje ne... a když to ještě slyším od někoho jiného, mám už kolikrát dost úplně...
sari, vykasli se na to, ti sourozenci jsou fakt nekdy k zabiti....
hele a nezkousela jsi kontaktovat nekoho, kdo mel stejny problem jako vy ohledne toho jidla?

hrozně moc ti rozumím, já nebyla bez malé dýl jak dvě hoďky ani teď, a to má 2 roky... Kájinka je ještě mnohem mladší... drž se holka, podle toho co píšeš máš skvělého chlapa, který tě podrží, tak se pořádně opři... zjisti všechny, ale úplně všechny možnosti co jdou a pak se spolu rozhodněte co a jak. držím ti palec a piš piš!