Odstavení 2letého závisláčka najednou a zlepšení jeho stravování ?
ahoj holky, moje malá má 21 měsíců a celý den a noc chce jen kojit. Řekne si několikrát do hodiny, v noci co dvě. Normální jídlo odmítá, jí jen pečivo, pudink a brokolici. Když má hlad chce jen "od maminky" nic jiného nevezme do pusy. Měla jsem v plánu, že ji nechám, ať se odstaví sama, ale realita mně nutí uvažovat o odstavení násilném, plánuju to za tři měsíce až dosáhne dvou let. Jednak je to pro mně neskutečně vyčerpávající a jednak si říkám, že když nebude mlíčko začne třeba lépe jíst. Zkoušela jsem postupně jí některá kojení odmítat, ale nejde to, ona už je na to moc velká, nechápe, proč jí někdy mlíčko dám a někdy ne. Tak si říkám, že u takhle velkého a závisláckého dítěte je jediná cesta odstavit najednou. Prostě mlíčko už není a vytrvat. Bude to hrůza, děsím se toho hrozně už teď, ale už jsem z toho celkem zoufalá. ☹
Máte prosím někdo zkušenosti s odstavením takhle velkého dítěte a závisláckého metodou najednou? A pokud jste měl někdo problémy s jídlem, zlepšilo se to po odstavení? díííky...
Stručné shrnutí
- Náhlé odstavení ("odstavení najednou") u dětí kolem 2 let je v diskusi popisováno jako běžná metoda, kterou matky používají, a většina uvádí 1–7 dní intenzivního pláče následovaných zlepšením spánku a častěji i příjmu jídla.
- Praktické techniky používané v diskusi zahrnovaly zafačování/zavázání prsou, natírání bradavek citronem nebo pepřem, nabízení lahviček s UM/Sunarem, odjezd na víkend k příbuzným a zapojení otce při uspávání.
- Některé matky v diskusi zmiňují farmakologické nebo invazivní možnosti pro potlačení laktace jako "prášky na zastavení laktace" nebo "injekce na zastavení laktace", jiné zmiňují domácí prostředky (studené obklady) a homeopatika (Chamomila CH9).
Nejčastější otázky
Q: Jak funguje náhlé odstavení dítěte kolem 2 let a co lze očekávat v prvních dnech?
A: V diskusi matky popisují, že náhlé odstavení obvykle vyvolá 1–7 dní intenzivního pláče s postupným zklidněním; jedna matka uvádí první den asi hodinu řevu, druhý den 20 minut a třetí den klid, jiná popsala „týden hrůzy“ a pak výrazné zlepšení spánku.
Q: Jaké konkrétní domácí techniky rodiče v diskusi použily ke snížení kojení?
A: Používaly se techniky jako zafačování/zavázání prsou, natírání bradavek citronem, „pepření“ prsu, studené obklady, předstírání bolesti prsou („bebí bolí“), a nabídka alternativních aktivit k odvedení pozornosti dítěte.
Q: Pomůže nabídka lahvičky s UM (umělým mlékem) nebo Sunarem při odstavování?
A: Některé matky uváděly úspěch s nabídkou flašky se Sunarem nebo UM; jedna rada v diskuzi byla také „přisladit“ UM vanilkovým cukrem, další však uvádějí, že jejich děti UM odmítaly a zůstávaly závislé pouze na mateřském mléce.
Q: Co dělat s nočním buzením na prso při odstavování?
A: Rodiče v diskusi doporučovali neodpovídat na noční volání pevností, nechat otce nebo jiného pečovatele uspávat, nabízet místo mléka vodu/čaj/flaškové pití, nebo v krajních případech odjet na víkend a dítě nechat s otcem či prarodiči.
Q: Jsou v diskuzi zmíněny léky nebo injekce k ukončení laktace?
A: Ano; několik matek zmiňovalo „prášky na zastavení laktace“ a jedna zmiňovala možnost „injekce na zastavení laktace“ jako krajní možnost, přičemž jedna matka plánovala poradit se se svým lékařem.
Q: Pomůže odstavění zlepšit stravovací návyky „špatného jedlíka“?
A: V diskusi byly smíšené zkušenosti: řada matek hlásila, že po odstavení dítě začalo lépe jíst a pít, jiné matky popisovaly, že chuť k jídlu se po odstavení nezměnila; zlepšení tedy není garantováno.
Q: Jak dlouho trvá, než prsa přestanou bolet po náhlém odstavení?
A: Některé matky uváděly tlak v prsou jen několik dní a že se bolavost sama zlepšila bez odsávání; jiné uváděly potřebu studených obkladů nebo obvazů a obavy z možné potřeby lékařské podpory.
Závěry z diskuze
Shoda
- Náhlé odstavení často vyvolá intenzivní pláč a diskomfort prvních několik dní, po kterých mnoho maminek hlásí zlepšení spánku dítěte a častěji i příjmu jídla.
- Praktiky používané pro odstavování v diskusi zahrnují fyzické omezení přístupu k prsu (zafačování/zavázání), odvádění pozornosti, nabídku UM/Sunaru, zapojení otce nebo prarodičů a občasné použití lidových prostředků (citron, pepř).
Sporné názory
- Jako možnost se uvádí buď náhlé „odstavení najednou“, nebo postupné vynechávání kojení; některé matky preferují náhlý řez, jiné preferují postupné vynechávání, protože dítě UM/flášku odmítá.
- Některé matky považují odjetí na víkend a ponechání dítěte s otcem nebo prarodiči za účinné řešení; jiné to považují za příliš traumatické a raději zůstávají s dítětem a odstavují na místě.
Otevřené otázky
- Zlepší se dlouhodobě chuť „špatného jedlíka“ automaticky po odstavení mateřského mléka, nebo jde o individuální proměnnou bez záruky?
- Kdy a za jakých okolností je lékařsky indikované použít farmakologické („prášky“) nebo injekční metody ke zastavení laktace?
Zmíněné značky a firmy
Sunar, Beba, UM, Hauck, Mimibazar.cz, NOVA, Tesco
Zmíněné produkty a metody
odstavení najednou (náhlé odstavení), postupné vynechávání kojení, zafačování/zavázání prsou, natírání bradavek citronem, „pepření“ prsu, studené obklady, odsávání mléka (odstříkávání), nabídka flašky s UM/Sunarem, doslazování UM vanilkovým cukrem, homeopatikum Chamomila CH9, „prášky na zastavení laktace“, „injekce na zastavení laktace“, odjezd na víkend / ponechání dítěte s otcem nebo prarodiči
Místa a osoby
Tesco, Černá louka, ZOO, Mimibazar.cz, NOVA
Zdarte ženy,
to jsou tu ale noviny, juchůůůů, gratuluji kremouškovi. 🙂 🙂 🙂
Já nemám teď moc času psát, neb musím zabavovat Karolínku, aby nemyslela na "své" prsíčko, takže jsem zatím odstavila před odpo spaním a po něm a pak to mega dlouhé ráno, a nechávám ji se přicucnout večer a ještě ráno ve čtyři kdy se teď budí, aby ještě usnula. A zatím stále netuším, jestli to kojení večer nějak zvládnu zrušit nebo to nechám na tatínkovi, fakt nevím😖
Jdeme plavat, tak se zatím mějte a zase někdy, až mě malá dovolí, tak písnu.
Achoooj děvčátka 🙂
Zase jsem tu dlouho nebyla, ale postřehla jsem z posledního příspěvku, že Krémik je v očekávání 😀 , takže velká gratulace i od nás 😉 , ať vše dobře dopadne 😵
Jdu vás aspoň trošku dočíst, ať su v obraze 😉
Leni Tobě taky gratuluji, že jsou znamínka nezhoubné, moje kámoška na to taky byla, měla jich taky hodně, navíc její maminka zemřela ve 32 letech právě na rakovinu kůže, tak měla strach, aby to nebylo dědičné a naštěstí má taky vše nezhoubné 😉
Šári já měla těhu nevolnosti od začátku do 7 měsíce, ale zvracela jsem až od 4 do 7 měsíce 😅 😖 a to pravidelně ráno, než šla Laura do školy a pak občas odpoledne, to bylo na celým těhu to nejhusnější, bléééé
Januš a Tobě přeji co nejříve pozitivní testíky, ať se to brzy povede 😉 , El bude připravená na sourozence?
My jsme opět nemocní, horečkujeme a to jsme byli za poslední měsíc a půl na 2 ATB, kurnik já se z toho picnu, to je hrůůůůza, měli jsme na dnešek tolik plánů a nic z toho nebude 😒
Nic pádím do obchodu, zatím se mějte pěkně a vy matky se opatrujte 😵
andy a majo-diky moc!!to jsou soky, co?i pro me 😀 stale to doma tajime-jen jsem zvedava, kdy jim to dojde, ze to, co mam na brise neni spek, ale mimi 😀
Já jsem taky tak dlouho tajila, až jsem to ani nestihla říct, v 6.t jsem musela do nemocnice kvůli zvracení, tak to musel Jura říct sám a pěkně mě to štvalo, když jsem neviděla ty pozitivní reakce.
dobré ránko holky, musím Vám to rychle napsat, ať je to napsané a už si to nemůžu rozmyslet. dnes ráno to nečekaně najednou dozrálo, rozhodla jsem se - jdu do toho. Respektive od toho. 😨 😨
teda jakože odstavuju definitivně
a udělám to hned ode dneška, ted jako od večera. protože kdybych se rozhodla, že od zítřka, tak dneska večer si říkám, ty jo, kojím naposled a byla bych z toho hotová a určitě si to rozmyslela. takže jsem se rozhodla, že dneska ráno to prostě bylo naposled. 😨
takže si zavážu prsa, řeknu, že mám bebí a nedám... NEDÁM, NEDÁM!
jen mi prosím poraďte holky vy, co jste do odstavu uspávaly u prsa jako my, čím jste to nahradily?? čtením? nebo prostě necháte ležet ať nějak usne? nebo uspáváte? já doteď večer uspávala u prsa a po obědě nějakým houpáním nebo tak... ale říkám si, že už je na čase, aby začla usínat tak nějak sama... no možná to nebudu kombinovat a dokud se nesmíří s odstavem, tak budu uspávat a pak zkusím odbourat i tohle.
tak mi držte palec holky 😔
u nás bylo čtení nebo pohádka na dvd, lehla jsem si k němu a nebo se mnou často usíná u TV, v 8 zalehneme a on do 5min spí, je mu jedno kde, ale musí u něj někdo být, v tomto je po mně, já bulela v postýlce ještě v předškolním věku, když jsem tam byla sama, si to pamatuju, takže si ho nechávám u sebe a nebo ho uspávám v postýlce, ale jsem tam s ním. Je to mazel po mně 😀
Šári - gratuluji, tak tohle je ten zlom!!!!!!!! Už nepolevuj a vydrž, je to osvobozující!!!!!!!!! Moc ti to přeju!!!!!
Nazdárek 😉
Šári, gratuluji k tak výraznému rozhodnutí 😵 ...u nás to byla těžká závislost tak jak u vás, však víš a taky jsem se rozhodla ze dne na den, z minuty na minutu, jinak bych kojila ještě teď. Takže já jsem začala uspávat tak, že jsem mu zpívala (což dělám od narození), škrabkala ho, někdy jsme si četli, jak kdy. Ale opravdu jsem musela být u něj než usne. Navíc jsme byli cca. měsíc bez dudlíku a když jsem sekla s kojením, nahradili jsme tu závislost k mé nelibosti cumlem a šlo to lépe, tolik ho to nestresovalo. Navíc dudlík odbouráš snadněji než cíco...no a po 4 dnech už spal celou noc 😉 . Navíc se mi opravdu o 100% zlepšil ve stravování, spapá i 3x víc než když jsem kojila 😎
Sari-ted prichazi ten zlom a ty jsi rozhodnuta!
Jak pise lennis-je to ohromne osvobozujici, tvuj vztah s Adou se upevni(zni to jako paradox, kdyz ji vemes jeji "svet"), ale jakkoli to zni blaznive, je to freedom pro ni i pro tebe.
Pise se o tom, jako o druhem porodu pro dite i pro matku. Nekdo to vnima min, nekdo si to prozije naplno.
V tech nejhorsich chvilich, kdy jsem si rikala, ze DAM-jsem si musela uvedomit, ze bych ji tim zmatla a jednou by to muselo stejne prijit, ale bylo by to o to tezsi. Plus to, ze by se narusila duvera mezi vami.
Uspavani probihalo za place, vztekani a revu...co se mi vyplatilo-moje ruce....zada mi sice odpadavala, ale ja houpala na rukou a zpivala a nechala si tu bradavku chytnout....aspon nejaky kontakt s tim jejim "svetem" tam zustal. Usnula na rukach, ze zacatku vysilenim...ale usnula.
Pres den mi prestala spat(cca 5dni). Pak se to vratilo do normalu.
Ted si prectem pohadku v posteli, zhasne se-pisnicka na dobrou noc...pusinka, hlazeni....skrabkani po zadeckach...a je tuha.
Sari das to...! Jsi dobra mamina a hlavne silna, mas to v sobe....zavolej mi, kdyz budes citit potrebu, treba aji v noci! Cislo mas v IP. 🙂
sari-obrovska gratulace!!!asi to bude zpocatku tezke, ale jednou to prijit muselo a uvidis, jak to potom bude jine, lepsi, dobre....
my jsme taky uspavali jen u prsa a odnesla jsem to kopanim, revem, bitim, placem...ale trvalo to par dnu a naucil se, ale stale musim byt u neho a kdyz nejsem doma ja-nesmim byt doma-nefunguje vedlejsi mistnost, to neusne, pac vi, ze jsem doma, tak uspava manzel a taky s nim usne... 🙂 jsi borec!!
janus, to si delas jako srandu, ne??to se uz chodi ve dvou letech na zapis do MS?? 😲
ale ty to řešit nemusíš Kremi, tobě Honzíka stejně nevezmou, protože budeš na mateřské 😲
Ahojda,Janusko, tady to funguje tak, že zápisy jsou v půli května pro děti co chtějí jít od září, když chceš do dítě dát do školky během šk. roku, tak mu musíš od září platit místo jako kdyby chodilo 😲 , já to budu řešit tak, že Honys půjde od září, kdy mu bude 3 roky a 4měsíce, je na začátku května, takže ještě léto si s ním budu chtít užít a pokud budu muset nastoupit dřív do práce, tak bude s našima doma a nějak to hold budeme muset plácat přes to léto. Ale každopádně ty školky obvolej nebo zajdi osobně pro přihlášku, musí ti ji dát a někdy přibíraj i během roku, když se třeba nějaký dítě odstěhuje, nebo už nechodí. A nebo musíš rychle otěhotnět 😀 😀 😀
no moment moment, ale do skolky ho aspon na chvilku stejne dam....dyt se se mnou uz nudi a hlavne potrebuje kolektiv 🙂
Já dávám Máru do soukromé anglické školky a tam mi ho bez problémů vzali, i když měli jen 4 volné místa. Prostě jsem tam zašla, zaplatila vstupní poplatek, ani u zápisu jsem nebyla, páč byl malej nemocnej, ale kdybych ho chtěla dát do klasické školky, taky bych musela letos k zápisu do jakékoli školky poblíž a myslím si, že bych moc šancí neměla, protože v září bude mít Marco 2,5 roku a oni by mi ho vzali až od 3 let, navíc jsou silné ročníky a v klasických školkách je nával, tak jsme to prozatímně vyřešili takto, protože chci opět začít podnikat a taky chci, aby si Mareček ode mě trošku odvyknul, protože je to strašnej závisák 😝
Krémík jak se cítíš? Co nevolnosti, už nějaké byly? 😉 A nebojíš se jet na koncert, aby se ti něco nestalo.... 😔 . Jinak Simly Red taky můžu, áááách písničky mého mládí 😀
krémík tak gratulace k mimískovi 😵 😵 a doufám, že prožíváš vše oukej a že je vám spolu doooobře!! Myslím na vás holky! 🙂
andy-uz je to lepsi, ale stale lehce nevolno 🙂 na koncert se nebojim, jen doufam, ze nebudu uplne kulata 🙄
tan-tak zijes?uz zpatky v praze??diky diky, zatim to klape...jen ty nevolnosti a nocni nespani a curani-nicmoc, lae jsou horsi veci na svete...a jak Ty?? 😉
hezké ránko holky, tak 24 hodin za mnou! začlo to nečekaně už včera odpoledne, když se malá po obědě vzbudila a začal amok, že chce prsíčko. to se od toho, co jsme přestaly kojit přes den nestalo 😨 jsem přesvědčená, že ze mně cítila, že se něco děje, chystá... 😔 přes den jsem přemýšlela nad strategií na večer a plán byl, že nepůjdeme spát v 8 jako vždycky, ale nechám ji co nejdýl hrát, ať je pořádně unavená 😅 no nicméně v 9 už se sama hlásila, že chce jít papat a spinkat. překvapilo mně, že se zlobila jen chviličku, pak jsem ji až do usnutí (něco přes hoďku) utancovala v náručí... a naštěstí usla. ráno byla klasicky před 5 vzhůru a hlásila se o papání... no to bylo trošku horší, ale podařilo se mi ji ještě do půl 7 střídavě uspávat v náručí...
ale prsa k prasknutí a bolííííí - Andrej, jak tys to nakonec vyřešila? spravilo se ti to samo? už mám uvařený čaj a beru ta homeopatika, ale nevím nevím...
díky jani... když člověk kojí takhle dlouho, tak je to vážně strašně zvláštní... ale už se celkem těším, až se mi hormony vrátí do normálu 😉 🙂
maji, kdy máš jít na to vyšetření, kolik času na odstavení ti vlastně ještě zbývá? 😨
sari-to cucim, ty jsi fakt do toho sla!! 😉 zkus si je trochu odstrikat a pit hodne ty caje, matovy a salvejovy...me se teda nalivala a trochu bolela, tak jsem je kapku nahrala ve sprse a odstrikala, ale jen trochu ,at se to mliko moc netvori...
šarka jsi fakt borka, to bylo tak rychlé rozhodnutí, že jsem měla trochu pochybnosti 😕 , za to se ti teď omlouvám a hluboce se skláním k zemi 😔
já jdu na sono prsů a pak na onkologii, kde mi řeknou co a jak 15.5. A chvilkama mám fakt záchvaty strachu, jak to zvládneme, my dvě, představuju si jak budu odjíždět, že půjdu jakože na záchod a pak se 4 dny neuvidíme 😢 Fuj nebo jak si pro mě přijedou, jak se asi bude tvářit, doufám, že bude veselá, ale já si samozřejmě představuju, jak ke mě nebude chtít jít a bude plakat a já budu řvát s ní, to vím. ☹
Ale teď už neřvu, zvládneme to, prostě musíme a hotovo!!
Teď jsem si zas představila něco mnohem horšího, znáte tu reklamu na vyšetření prsu, jak tam chlap žehlí a dítě pláče a maminka už není...Taky to museli zvládnout a bylo to definitivní, naše 4 dny zůstanou jen blbou vzpomínkou.
maja-to vis ze jo, ze ty ctyri dny zustanou jen blbou vzpominkou!
Jen bych male rekla narovinu, ze odjizdis na ctyri dny.....i kdyz to muze vypadat, ze to nepochopi....pochopi, po svojemu ano. Kdyz ji reknes o zachode-nevim, je to podvod a ona to tak bude vnimat pres tebe.
Preju ti hodne sily 😉

jojooo jituško, neštovice rozhodně přes zimu 🙂 ony sice už po pár dnech infekční nejsou, ale už vidím ostatní matky, jak vyrazím s poďobanou princeznou mezi děcka na hřiště 😅 Nebere se nic, žádná antibiotika, maximálně něco na teplotku, pokud ji dítě má... Adi jsem nemusela ani to, jen ze začátku měla trochu vyšší než obvykle, ale nic dramatického... fakt nejhorší byla ta izolace doma... ségra k nám hned naběhla s mladším Míšou, protože chtěla, ať je má právě než jde do školy, ale on nic 😅 vůbec to nedostal
tak přeju hezký oslavný víkend jitu!