Odstavení 2letého závisláčka najednou a zlepšení jeho stravování ?
ahoj holky, moje malá má 21 měsíců a celý den a noc chce jen kojit. Řekne si několikrát do hodiny, v noci co dvě. Normální jídlo odmítá, jí jen pečivo, pudink a brokolici. Když má hlad chce jen "od maminky" nic jiného nevezme do pusy. Měla jsem v plánu, že ji nechám, ať se odstaví sama, ale realita mně nutí uvažovat o odstavení násilném, plánuju to za tři měsíce až dosáhne dvou let. Jednak je to pro mně neskutečně vyčerpávající a jednak si říkám, že když nebude mlíčko začne třeba lépe jíst. Zkoušela jsem postupně jí některá kojení odmítat, ale nejde to, ona už je na to moc velká, nechápe, proč jí někdy mlíčko dám a někdy ne. Tak si říkám, že u takhle velkého a závisláckého dítěte je jediná cesta odstavit najednou. Prostě mlíčko už není a vytrvat. Bude to hrůza, děsím se toho hrozně už teď, ale už jsem z toho celkem zoufalá. ☹
Máte prosím někdo zkušenosti s odstavením takhle velkého dítěte a závisláckého metodou najednou? A pokud jste měl někdo problémy s jídlem, zlepšilo se to po odstavení? díííky...
Stručné shrnutí
- Náhlé odstavení ("odstavení najednou") u dětí kolem 2 let je v diskusi popisováno jako běžná metoda, kterou matky používají, a většina uvádí 1–7 dní intenzivního pláče následovaných zlepšením spánku a častěji i příjmu jídla.
- Praktické techniky používané v diskusi zahrnovaly zafačování/zavázání prsou, natírání bradavek citronem nebo pepřem, nabízení lahviček s UM/Sunarem, odjezd na víkend k příbuzným a zapojení otce při uspávání.
- Některé matky v diskusi zmiňují farmakologické nebo invazivní možnosti pro potlačení laktace jako "prášky na zastavení laktace" nebo "injekce na zastavení laktace", jiné zmiňují domácí prostředky (studené obklady) a homeopatika (Chamomila CH9).
Nejčastější otázky
Q: Jak funguje náhlé odstavení dítěte kolem 2 let a co lze očekávat v prvních dnech?
A: V diskusi matky popisují, že náhlé odstavení obvykle vyvolá 1–7 dní intenzivního pláče s postupným zklidněním; jedna matka uvádí první den asi hodinu řevu, druhý den 20 minut a třetí den klid, jiná popsala „týden hrůzy“ a pak výrazné zlepšení spánku.
Q: Jaké konkrétní domácí techniky rodiče v diskusi použily ke snížení kojení?
A: Používaly se techniky jako zafačování/zavázání prsou, natírání bradavek citronem, „pepření“ prsu, studené obklady, předstírání bolesti prsou („bebí bolí“), a nabídka alternativních aktivit k odvedení pozornosti dítěte.
Q: Pomůže nabídka lahvičky s UM (umělým mlékem) nebo Sunarem při odstavování?
A: Některé matky uváděly úspěch s nabídkou flašky se Sunarem nebo UM; jedna rada v diskuzi byla také „přisladit“ UM vanilkovým cukrem, další však uvádějí, že jejich děti UM odmítaly a zůstávaly závislé pouze na mateřském mléce.
Q: Co dělat s nočním buzením na prso při odstavování?
A: Rodiče v diskusi doporučovali neodpovídat na noční volání pevností, nechat otce nebo jiného pečovatele uspávat, nabízet místo mléka vodu/čaj/flaškové pití, nebo v krajních případech odjet na víkend a dítě nechat s otcem či prarodiči.
Q: Jsou v diskuzi zmíněny léky nebo injekce k ukončení laktace?
A: Ano; několik matek zmiňovalo „prášky na zastavení laktace“ a jedna zmiňovala možnost „injekce na zastavení laktace“ jako krajní možnost, přičemž jedna matka plánovala poradit se se svým lékařem.
Q: Pomůže odstavění zlepšit stravovací návyky „špatného jedlíka“?
A: V diskusi byly smíšené zkušenosti: řada matek hlásila, že po odstavení dítě začalo lépe jíst a pít, jiné matky popisovaly, že chuť k jídlu se po odstavení nezměnila; zlepšení tedy není garantováno.
Q: Jak dlouho trvá, než prsa přestanou bolet po náhlém odstavení?
A: Některé matky uváděly tlak v prsou jen několik dní a že se bolavost sama zlepšila bez odsávání; jiné uváděly potřebu studených obkladů nebo obvazů a obavy z možné potřeby lékařské podpory.
Závěry z diskuze
Shoda
- Náhlé odstavení často vyvolá intenzivní pláč a diskomfort prvních několik dní, po kterých mnoho maminek hlásí zlepšení spánku dítěte a častěji i příjmu jídla.
- Praktiky používané pro odstavování v diskusi zahrnují fyzické omezení přístupu k prsu (zafačování/zavázání), odvádění pozornosti, nabídku UM/Sunaru, zapojení otce nebo prarodičů a občasné použití lidových prostředků (citron, pepř).
Sporné názory
- Jako možnost se uvádí buď náhlé „odstavení najednou“, nebo postupné vynechávání kojení; některé matky preferují náhlý řez, jiné preferují postupné vynechávání, protože dítě UM/flášku odmítá.
- Některé matky považují odjetí na víkend a ponechání dítěte s otcem nebo prarodiči za účinné řešení; jiné to považují za příliš traumatické a raději zůstávají s dítětem a odstavují na místě.
Otevřené otázky
- Zlepší se dlouhodobě chuť „špatného jedlíka“ automaticky po odstavení mateřského mléka, nebo jde o individuální proměnnou bez záruky?
- Kdy a za jakých okolností je lékařsky indikované použít farmakologické („prášky“) nebo injekční metody ke zastavení laktace?
Zmíněné značky a firmy
Sunar, Beba, UM, Hauck, Mimibazar.cz, NOVA, Tesco
Zmíněné produkty a metody
odstavení najednou (náhlé odstavení), postupné vynechávání kojení, zafačování/zavázání prsou, natírání bradavek citronem, „pepření“ prsu, studené obklady, odsávání mléka (odstříkávání), nabídka flašky s UM/Sunarem, doslazování UM vanilkovým cukrem, homeopatikum Chamomila CH9, „prášky na zastavení laktace“, „injekce na zastavení laktace“, odjezd na víkend / ponechání dítěte s otcem nebo prarodiči
Místa a osoby
Tesco, Černá louka, ZOO, Mimibazar.cz, NOVA
Gratuluji maminko, máte chlapečka 🙂
Achich, hrozné, hezké, dojemné, jsem si početla, díky Lennis.
at zije honzik a jeho maminka!!!!!!!!!!!! fnuk fnuk, zas jsem tehotna a dojata jak blazen, tak jsem tu zaslzela, jeste ze to jenik nevidi, pac kadi a kresli si zaroven u stolu... 😀
leni-to byl teda porod....ten konec, ufufuf....ale mooooc hezky, dik!!
leni, uzijte si oslavu!!pak pisni, jake darky jste poridili mlademu panovi-at se muzem lehce inspirovat 😵 ( my kupujem postel, prilbu, koberec a dal nevim 😀 )
tesim se na fota!
Lennis, uf uf, jsem to prožila s Tebou 😅
Teda ta pupeční šňůra kolem krku mě vyděsila, ale dopadlo to dobře a vše ok!
Tak teď juchejte, oslavujte a doufám, že jste udělali hobla Honzíkovi a třeba i mamince 🙂
Hlavně hodně zdravíčka a na foto se těšíme 😉
Krem: to chce zápis do Knihy rekordů, chlapi umí dělat dvě věci naráz 😲 😲 😲 😀 😀 😀
U nás se teď chrupčí, tak bych měla něco jít dělat, jsem čekala léto a jednou svítí slunko a pak zase zaleze 😒
Ahoj holky, malá se v noci už po koze sápala jen párkrát, ale pořád se budila, ta rýma jí zhoustla a blbě se jí dýchá a navíc ji asi bolelo bříško, protože hrozně prděla a furt chtěla sedět na nočníku, nakonec se vykakala až před chvílí a to po dlouhém tlačení 😖 Jinak si ale sama řekla o flašku s čajem-což jí předchozí noci vytáčelo na maximum, nechci to zakřiknout, ale asi tu noc máme asi odstavenou 🤐 😵
Katy, takže blahopřejeme k odstavení v noci, to už zvládnete, Deniska už přišla na to, že se musí smířit s flaškou 😉
Snad Vás rýmečka brzo přejde, my taky rýmujeme, ale teče jen soplík a už to má týden, takže čekám, kdy bude konec. Mě taky bolí v krku a to se má počasí ještě zhoršit
😢
oslava se vydařila, grilovačka, popili jsme v poklidu, za rok už uděláme řádnou dětskou párty s kámošema 😀 , dárečků byla spousta
Moni, koupili jsme toho mluvícího psa od Fishe. Pri.., traktůrek, nějaký oblečení a víc jsem to neřešila. Dál dostal peníze, autíčka, letní sandále, knížku, bublifuk 😀 , nějaký dobrůtky od babi a to je asi vše... 😎
budu objednávat matraci do postele, to taky něco bude stát, takže tak .... 😉
včera jsme měli krásnej den, v albíku fotečky 😉
Gratuluji nekojícím a odstavujícím 🙂
Dobré ráno 🙂
Holky, tak už jsme včera koupili hrajícího plyšového Elma, kterého jsem Denisce slíbila, když bude velká holka a nebude v noci papat 😅 🤐 No a dneska ráno jsme ho slavnostně předali 😵 V noci se vzbudila kolem druhé, vyčůrala se a spala dál 😵 , bez čaje, na kozu si nevzpoměla 😵 , nebrečela ani sekundu 😵
Pořád ještě někde v hloubi duše tomu nevěřím a čekám řev, já jsem takový nevěřící Tomáš 😅 , ale asi tu noc máme fakt z krku 🙂
Díky všem za podporu 😵
Ahoj 🙂
Lennis, fotky paráda 🙂 Traktor super, taky by se mi takovej líbil, to ani nebudu ukazovat před Jurem, páč by ho taky chtěl a v bytě by to prostě neklaplo. Jinak Honzík už je velkej chlapák 😎
Nejlepší foto: s dortíkem a v pozadí valí Tv s hokejem, to je jak u nás, nekecám 😀 😀
A závidím koncert s No Name, mám je ráda 🙂
Tak všichni užívali teplý víkend, že tu nikdo nebyl
JItu, konečně někdo. No jo, hokej u nás furt, manža se málem ani neodtrhnul s náma vyfotit, hrozný....
přitom už to bylo 8:0, tak co by se asi tak mohlo stát...
Hokej u nás furt,
z traktoru byl asi tak 2hod v tranzu, nemluvil, nejedl, nepil, neragoval na nic, jen ho furt oblejzal, no prostě super!!! Užil si to. Dnes z něj nechtěl ani slízt.
No Name super, hráli jen hodinu, bylo to při majálesu na námku, byli jsme v druhé řadě - já a kámoška a čekali než začnou a manža s kámošem chodili po námku a hledali nějakou hospodu se zahradní a s hracím koutkem, tak se vyfotili s Igorem, kámoška tam rostla, protože ta ho zbožňuje, my je viděli skrz podium, jak se tam s ním fotěj 😀 , Igor se na nás chechtal při zpívání a dělal zas opičáka, je to nezmar!!! Ale užili jsme si to. Sice jsem včera blbě slyšela na jedno ucho, jak jsme stály u beden, ale jinak ok. Zítra si prcka bere na celý den moje švagrová s bráchou, tak si představte, že budu mít celý dopol volno, no asi se vrhnu tady na byt a řádně to vygruntuju a nebo půjdu po obchodech 😀 😀 😀 SAMA!!!
hojda, tak mi právě odjel a vesele mi mával ☹ , na bruslích jsem včera taky byla a dokonce i s kočárem, dnes mně bolí celý tělo. Teda Jitu, to máš super váhu, to já mám o 10víc 😅 a jsem za to happy.
Brusle mně taky baví víc jak kolo, je to takový svižnější a víc adrenalinu, ale taky víc makáš než na kole.
Takže mažu do města a pak se uvidí na co se tu vrhnu, musím objednat malýmu matraci a do banky a nějakej obchod snad taky zvládnu 😉
Tak papa a užívejte, dnes snad ještě pěkně, ale jinak už má být kosa 😔
Lennis, nestraš s tím počasím, už mám z toho hrůzu teď.
Neboj Honzík bude ve svým živlu, teta se strejdou ho naučej nějakou lumpárnu a bude 😀 Ale večer ho dovezou, ne? nebo si ho nechají na noc? Ve městě to všechno oblítej a pořádně nakup 😀
S váhou mi ani nemluv, vždycky jsem měla tak 55kg, ale teď mi to nějak zůstává na tom zadku. Jaký máte plavky? Sehnali jste někdo pořádný vycpávky u prsou? Já lovím jak lovím, tak nee. Podotýkám, že za plavky dám max. tak tisíc Kč, páč každý rok nějak přiberu a další rok už mi nejsou a slunko vyžere barvu, takže víc do nich nedám. Včera jsem je koupila za 518 Kč, sytě růžový, jsou pěkný, ale prostě to není ono, nějak mi to ty prsa víc rozplesklo a zadek mám takovej velkej, jestli bych neměla mít jinej typ plavek, nevím. Třeba jsem zkoušela takový ty obyč. trojúhelníčky jen na zavázky a to jsem šla do kolem, plochá. No to je jedno, jsou horší věci na světě, ale vždycky jsem si myslela, že po dětech se prsa zvětší nebo aspoň zůstanou, ale že zmizí z trojek pevnejch tak na jedničky až nuly povislý, to jsem netušila 😠 😠 a teď to mám 😔
Právě teď říkám mužovi, že bychom po obědě mohli jít taky na brusle a Juráš do kočáru, jenže mě u těch lýtek hrozně něco tlačí, dostala jsem je k Vánocům už předloni a to je tak, když si to nevyzkoušíte 😖
Katy, jste šikulky největší, páč jste to zvládli brzo a Elmo je oravdu super dáreček, to už si Deniska na kozu ani nevzpomene 😀
A jak ve dne, to už taky časem zkrátíte a odstav máte za sebou. Jste to zvládli fakt parádně, sama tomu nevěříš, co?
Holky, nevíte, kde je Barborenka, tenkrát sem taky dost psala a byly velcí závisláci, tak jsem si teď na ni vzpomněla, jestli už mají odstavení za sebou.
Ahoj holky, se divam-sarinka odstavila a uz sem nechodi 😀 😀 😀 😀 😀
Mame alergii na jahody, chtela jsem malou nechat vysetrit u alergologa, ale pry je na to mala....
Jahody jedla i pred tim a nic ji nebylo, ale prislo mi, ze protoze nekojim, tak proto dostala takovou reakci(je pravda, ze toho snedla cca hoooooooooodne!)
ahoj janus a ostatni,
asi me brzo klepne, pokud ty nevolnosti nepovoli-to je desbes...
janus-jenik jahody chce-v obchode a kdyz mu je dam, tak udela-bleee, je to jouza...
jitus-hele, ty mas 60kg a 1,80?a to si zoufas?nebo kolik meris??bych chtela mit tvou postavu...tssssssss
leni-uzij si dnesek, to by u nas zatim neklaplo, kdyby si maleho vzal nekdo na hlidani, on na to neni zvykly, jsme furt spolu, jen cca 2 hodky vydrzi u babi-to my jdem na vecu nebo tak nejak, jinac nic...
janus-jak vam vlastne dopadly narozky s bio otcem, a petou a vubec??????
Kremik-bio ma termin v cervnu-my mame svatbu v cervnu-takze resit spolecne narozky bude asi proti tomu docela bžunda....
Narozky se kryly s velikonocema-jeste ted mam z navstev vitr....ale dobry, prezili jsme to vsichni ve zdravi...
Moni, ty brdo-me te je uplne lito....musi to byt k nevydrzeni to vydrzet, co? 😖 🙄 Ale vydrz, bo bude lip.....snaz se hodne dychat a jez nejake susenky(jsem slysela, ze to pomaha)...me nevolnosti minuly, tak nevim co na to....druha tretina je pry lepsi, ze nevolnosti pominou-a budes si uzivat tehulkovani....co to bude? Co myslis? 🙂
aha aha, tak ja nevim proc jsem zila v domneni, ze bio tu mel byt v dubnu-jsem fakt asi kapku mimo 😝 😀
covece, kdy mate tu svatbu?my jdem na svatbu 6.6.-uz se tesim, doufam, ze mi bude lip a nebudu uz tlusta jak becka....achjo, to jsou starosti 😀
at jim co jim, je mi furt stejne blbe, to je fakt maso...ja taky doufam, ze to pomine, poradne mi ten zaludek ani nechce travit, to je asi nejhorsi...
co to bude? no miminko preci 😀 😀
ale ne, fakt nevim, nemam vubec tuseni, podle cinskeho horoskopu ci jak to nazvat, ktery jsem videla u nekoho na MK v albicku by to mela byt holka, ale myslim si, ze muz umi delat jen kluky-ma uz 2, tak ze to bude zas treba kluk... 🙂
Holky, tak vám musím napsat, že se E. docela rozpila, chce to střídat hrníčky a pak nejvíc toho vypije večer ve vaně. Jinak je ale strašně protivná, částečně zuby částečně asi období vzdoru, stále by chtěla být venku, po příchodu domů strašný hysteráky, tak často vyměknu, prso je jediný co ji uklidní. Jsem měkká...
Jinak Krem, já jsem měla nevolnosti brutální do 18 tt, vím, jak je to nepříjemný, a nejen nepříjemný, někdy to dokázal být horor... Po porodu jsem měla i hrozný nevolnosti při ovulaci a moc mi pomohla homeopatika. Ale chce to zajít k homeopatce, ne si to ordinovat sama. V těhot. jsem ještě neznala.

Deni, tak to ona tlačí a letí k nočníku, když jí říkám vydrž a hned ji svleču, tak to většinou stihnem