Odstavení 2letého závisláčka najednou a zlepšení jeho stravování ?
ahoj holky, moje malá má 21 měsíců a celý den a noc chce jen kojit. Řekne si několikrát do hodiny, v noci co dvě. Normální jídlo odmítá, jí jen pečivo, pudink a brokolici. Když má hlad chce jen "od maminky" nic jiného nevezme do pusy. Měla jsem v plánu, že ji nechám, ať se odstaví sama, ale realita mně nutí uvažovat o odstavení násilném, plánuju to za tři měsíce až dosáhne dvou let. Jednak je to pro mně neskutečně vyčerpávající a jednak si říkám, že když nebude mlíčko začne třeba lépe jíst. Zkoušela jsem postupně jí některá kojení odmítat, ale nejde to, ona už je na to moc velká, nechápe, proč jí někdy mlíčko dám a někdy ne. Tak si říkám, že u takhle velkého a závisláckého dítěte je jediná cesta odstavit najednou. Prostě mlíčko už není a vytrvat. Bude to hrůza, děsím se toho hrozně už teď, ale už jsem z toho celkem zoufalá. ☹
Máte prosím někdo zkušenosti s odstavením takhle velkého dítěte a závisláckého metodou najednou? A pokud jste měl někdo problémy s jídlem, zlepšilo se to po odstavení? díííky...
Stručné shrnutí
- Náhlé odstavení ("odstavení najednou") u dětí kolem 2 let je v diskusi popisováno jako běžná metoda, kterou matky používají, a většina uvádí 1–7 dní intenzivního pláče následovaných zlepšením spánku a častěji i příjmu jídla.
- Praktické techniky používané v diskusi zahrnovaly zafačování/zavázání prsou, natírání bradavek citronem nebo pepřem, nabízení lahviček s UM/Sunarem, odjezd na víkend k příbuzným a zapojení otce při uspávání.
- Některé matky v diskusi zmiňují farmakologické nebo invazivní možnosti pro potlačení laktace jako "prášky na zastavení laktace" nebo "injekce na zastavení laktace", jiné zmiňují domácí prostředky (studené obklady) a homeopatika (Chamomila CH9).
Nejčastější otázky
Q: Jak funguje náhlé odstavení dítěte kolem 2 let a co lze očekávat v prvních dnech?
A: V diskusi matky popisují, že náhlé odstavení obvykle vyvolá 1–7 dní intenzivního pláče s postupným zklidněním; jedna matka uvádí první den asi hodinu řevu, druhý den 20 minut a třetí den klid, jiná popsala „týden hrůzy“ a pak výrazné zlepšení spánku.
Q: Jaké konkrétní domácí techniky rodiče v diskusi použily ke snížení kojení?
A: Používaly se techniky jako zafačování/zavázání prsou, natírání bradavek citronem, „pepření“ prsu, studené obklady, předstírání bolesti prsou („bebí bolí“), a nabídka alternativních aktivit k odvedení pozornosti dítěte.
Q: Pomůže nabídka lahvičky s UM (umělým mlékem) nebo Sunarem při odstavování?
A: Některé matky uváděly úspěch s nabídkou flašky se Sunarem nebo UM; jedna rada v diskuzi byla také „přisladit“ UM vanilkovým cukrem, další však uvádějí, že jejich děti UM odmítaly a zůstávaly závislé pouze na mateřském mléce.
Q: Co dělat s nočním buzením na prso při odstavování?
A: Rodiče v diskusi doporučovali neodpovídat na noční volání pevností, nechat otce nebo jiného pečovatele uspávat, nabízet místo mléka vodu/čaj/flaškové pití, nebo v krajních případech odjet na víkend a dítě nechat s otcem či prarodiči.
Q: Jsou v diskuzi zmíněny léky nebo injekce k ukončení laktace?
A: Ano; několik matek zmiňovalo „prášky na zastavení laktace“ a jedna zmiňovala možnost „injekce na zastavení laktace“ jako krajní možnost, přičemž jedna matka plánovala poradit se se svým lékařem.
Q: Pomůže odstavění zlepšit stravovací návyky „špatného jedlíka“?
A: V diskusi byly smíšené zkušenosti: řada matek hlásila, že po odstavení dítě začalo lépe jíst a pít, jiné matky popisovaly, že chuť k jídlu se po odstavení nezměnila; zlepšení tedy není garantováno.
Q: Jak dlouho trvá, než prsa přestanou bolet po náhlém odstavení?
A: Některé matky uváděly tlak v prsou jen několik dní a že se bolavost sama zlepšila bez odsávání; jiné uváděly potřebu studených obkladů nebo obvazů a obavy z možné potřeby lékařské podpory.
Závěry z diskuze
Shoda
- Náhlé odstavení často vyvolá intenzivní pláč a diskomfort prvních několik dní, po kterých mnoho maminek hlásí zlepšení spánku dítěte a častěji i příjmu jídla.
- Praktiky používané pro odstavování v diskusi zahrnují fyzické omezení přístupu k prsu (zafačování/zavázání), odvádění pozornosti, nabídku UM/Sunaru, zapojení otce nebo prarodičů a občasné použití lidových prostředků (citron, pepř).
Sporné názory
- Jako možnost se uvádí buď náhlé „odstavení najednou“, nebo postupné vynechávání kojení; některé matky preferují náhlý řez, jiné preferují postupné vynechávání, protože dítě UM/flášku odmítá.
- Některé matky považují odjetí na víkend a ponechání dítěte s otcem nebo prarodiči za účinné řešení; jiné to považují za příliš traumatické a raději zůstávají s dítětem a odstavují na místě.
Otevřené otázky
- Zlepší se dlouhodobě chuť „špatného jedlíka“ automaticky po odstavení mateřského mléka, nebo jde o individuální proměnnou bez záruky?
- Kdy a za jakých okolností je lékařsky indikované použít farmakologické („prášky“) nebo injekční metody ke zastavení laktace?
Zmíněné značky a firmy
Sunar, Beba, UM, Hauck, Mimibazar.cz, NOVA, Tesco
Zmíněné produkty a metody
odstavení najednou (náhlé odstavení), postupné vynechávání kojení, zafačování/zavázání prsou, natírání bradavek citronem, „pepření“ prsu, studené obklady, odsávání mléka (odstříkávání), nabídka flašky s UM/Sunarem, doslazování UM vanilkovým cukrem, homeopatikum Chamomila CH9, „prášky na zastavení laktace“, „injekce na zastavení laktace“, odjezd na víkend / ponechání dítěte s otcem nebo prarodiči
Místa a osoby
Tesco, Černá louka, ZOO, Mimibazar.cz, NOVA
Pikovit jsem už slyšela, ale dostali jsme nějaký jiný sirupek vitamínový, tak jsem jí zkoušela občas do pudinku propašovat ten... ale vyzkouším Pikovit, díky janusko! u nás to není tak jednoduché to do ní dostat, pusu mi neotevře, musím ho někam propašovat... tak snad to půjde. Teď jsem to řešila, když kašle... všichni výrobci sladí sirupky jak blbí, prý aby to dětem chutnalo... hmm, jenže já pro toho svojeho exota potřebuju něco bez chuti, aby to nepoznala, protože všechno ostatní mi i v pití pozná a odmítne...
co se týče psychiky a odstavování, já se ani tak nebojím o pomazlení, protože my jsme tuleni a muckáme se pořád i mimo kojení 😵, já si v sobě spíše řeším blok z odstavení kvůli toho traumatu, který malé tím způsobím. 😔 vím, že u nás to bude drsné. jak už jsem psala, malá pije častěji než když byla miminko, takže u nás bude odstavení drastické. když si jen představím, jak se bude trápit... je mi z toho psychicky špatně už teď. hlavně proto pořád váhám a váhám, i když už jsem z toho nočního vstávání a celodenního vysávání úplně fyzicky out.
kremik - dolgitem?? to slyším prvně... rady sbírám, protože já budu mít až odstavím kozy jak balony... 😖 ne, že bych je měla tak velké, ale toho mlíka, co se mi furt dělá... normálně bych ještě pořád ukojila trojčata 😎
jenik taky neni typicky mazlivec, nikdy se nijak nemazlil s kozou, teda mazlil, ale ne extremne, spis ji tahal a tak 😀 ale ted prijde, lehne si na me apod... 🙂
a ted usnul a musim rict-BEZ REVU-boucham sampano 😅 teda nemam, ale kdybych mela,tak boucham 😵
My teprve půjdeme spát, kdybych mu dala kozu, tak spí dávno, takhle on lítá a nechce. Fakt jak všichni říkají, tak tři večery byly hrozný, uspávala jsem ho v posteli a houkla po něm, ať lehne apod. A teď mu povím pohádku o koblížkovi a pak hned usne. ale v noci se vzbudí a zase bude pít, tak teda nevím, jak ho to v noci odnaučit, asi nechat vyřvát, jenže to probere celj barák, on má vždycky úplný amok a nejhorší je, že se ani chovat nechce a chce chodit ven a v noci opravdu nemůžeme 😠
jinak teda to mlíko mi nějak smo ubylo, asi už je to tím. že je už větší nebo nevím. Právě, dkyž se mi to pořád nalívalo, tak sem ho nechávalap ít a teď až to prostě přišlo. v roce a půl ostavit, to jste dobří, to já bych nezvládla. Hlavně že mi mamka říkala, v roce přestaň kojit, nebo si na sebe ušiješ bič a já se ohrazovala tím, že proč bych mu to nedala, když mám mlíka dost a že je ještě malý a teď to mám. Pepř fakt zabral, už to ani do pusy nedá 😀 Jinak mi zůstaly pěkný věšáky ☹ a ještě se to beztak zhorší, tak musím na nákup nějaké pořádné podprdy 🙂
jituska-u nas to teda bylo dost podobne-dneska usnul jak usnul... 🙂
vcera v 1 v noci se probudil a zacal kopat nohama,prohybal se jako luk, stipal me, kousal, rval jak pominuty, 10 minut jsem ho nosila v kuchyni na rukach,teda predtim chvilku pobihal po kuchyni, sam si slezl z postele a sel do kuchyne...a rval, ze jsem si myslela, ze to musi slyset i otec, co bydli o patro vys-no neslysel ni a ja nekdy slysim, jak mu nahore zvoni mobil,takze slyset to je dost, takze se neboj, vydrz, fakt to prejde, dneska uz tomu verim, kdyz jsem to zazila-a to jsem si rikala, ze ten maly zavislak bude hledat a hledat-a nic...a i ten rev skoncil-no uvidim zitra u odpoledniho usinani, ale ted vecer fakt dobry... 🙂
U druheho, budu kojit taky, ale do roka jak si rekne, po roce jen rano a vecer...faaakt! 😵
lenni, s tuleňátkama to máme podobně 😵 moje malá mně normálně olizuje 😅 a dneska jí manža řekl, že má lesbické sklony když nás viděl 😅 😅 😅
kremik - tak to je supr, jste dobří... pozitivní informace pro nás, že to po odstavu přeci jen někdy přejde
jitusko - u nás to je stejné, ač jsem absolutní odpůrce jakéhokoliv vyřvávání, je mi jasné, že u odstavení v noci to jinak nepůjde 😔
ja kojit nebudu-pac druhe asi nebude... 🙄
ale nevim, jak bych kojila u druheho...to fakt nevim...asi mozna do roka a pak konec a nebo stejne jak ted-kdyz vim, ze to funguje-i kdyz za cenu lehkych sramu, par vlasu, par kopancu atak 😀
Jste stejne dobre, ja mam pocit, ze to kojeni nikdy neskonci, jakoby neexistovalo neco jineho...jakobych byla v nejakem svete kojeni ci co...si fakt nedovedu uz predstavit, ze jsem nekdy spala celou noc, nebo ze bych malou uspavala jinak nez s cickem v puse...
Pred spanim necham Elishku vzdycky pobehat nahatou po byte...a ona si nasla svoji ňunku, natahla si ji k puse a delala zvuky, jakoze pije...jsem sla do kolen!!!!!
krembonzur: tak ta vaše noc je podobná té naší, chodí po celým bytě a prohýbá se, skáče apod. Těším se na jaro, že třeba půjdeme víc ven a unaví se a prospí celou noc a na mě si nevzpomene. Dokonce jsem ho po Vánocích přestěhovala z ložnice do dětského pokojíku a myslela jse si, že když mě neucítí, tak přestane pít. A kdepak, on v noci běží jak slon a dupe, přes celý byt a stojí u mý postele a řve, mamííí já ci pepe /tak říká prsu/, až uspěju v noci bez nakojení, tak se vám pochlubím. dokonce si myslím, že se konečně vyspím. On snad pil teď víc,než nějaký měsíční miminko 😀 závislák no
jo a dnes pořádně teda nejedl, trucuje a stávkuje
j.a.n.u.s: já bych to teď nehrotila, nech ji být,prso jí dávej, pokud Tě to neobtěžuje, když na Tobě pořád leží 😀 ona se na to taky necítí a ty určitě taky ne, podle toho co píšeš. Jednou to stejně přijde, neboj. Třeba budeš větší rekordmanka jak já. Vždyť mi vlastně ještě v tu noc kojíme a ráno po mě taky leze. Podívej, já si ve vašem věku teda nedovedla taky představit, že bych nekojila, dokoncei o Vánocích jsem ho ještě pořád hodně kojila, žila jsem taky v takovým nějakým světě kojení a teď už mě to fakt nějak naštvalo, už je fakt velký na nějaký dumlání si.
jitus, nevim, zkus to fakt v noci nedat, me to teda taky pripadalo neskutecne dlouhe-to rvani, ale trvalo to chvili-asi 15 min a pak sebou mlatil v posteli-spime na letisti spolu, no a v zaveru vytuh.... 🙂
janus-haha, jenik je ostrihan do hola a od te doby ma trauma z koupeni-nechapu to spojitost, ale je to tak, takze ho momentalne "koupu"-hlavne dupku a suldu juldu-lulase-v umyvadle, ale musim ho nalakat na bublinky, stejne teda breci,ale vyrazne min...no a pak skonci nahatec na letisti a nahaty tam sili-musime tam sedet oba dva s muzem-a on teda muze moc nemusi,ale tam byt u toho musi, no a pripadne sleze dolu a pobiha po nasem 2+1 nahaty... 🙂
jitus, proste zkus mu nedat-on to prezije...za chvili se unavi a pokud radi cely den,tak proste spat bude...
Víte co mi řekl manžel, že vlastně je to moje pohodlí, že ráno se malý napije, nikam s ním nemusím pro pití a v noci taky, že leží u mě a uspávám ho taky u kozy a to teda musím uznat, že měl pravdu, páč je to fakt hodně pro naše pohodlí 😝 A možná i to mě hryzalo ve svědomí a tak jsem přes den přestala. Vidíte, dnes jsem ani nepepřila, páč si vůbec přes den nepřišel. Ale bude to asi i tím, že máme starší dcerku doma, tak že si hraje s ní a zabaví se, teda zase s tím rozdílem, že od ní může chytit bacil, páč je nemocná.
krembonzur: no právě teď se usmívá a říkám si, že jestli vlastně chci v noci přestát kojit, že vlastně mě to bude bolet, přesně jak spala janus.
Tak pak nám mám někdo radit, co? Když sami nevíme, co chceme 😲
Tak abych neodstupovala od tématu, že, ještě vyřešit, jak zlepšit jeho stravování, což u nás je teda zhoršení a zase dr. mi říká, že co bych chtěla,aby to dítě všechno snědlo, snídani jí, oběd taky, odpol. trochu taky a pak nic. Jinak nám na zlepšení chuti pomáhá rybí tuk v sirupu s příchutí pomeranče, dávám ho ale té starší, páč ta teda nejí doteď a je jí pět let. Jí jsem kojila do čtyřech měsíců plně a pak s umělým mlékem, v půl roce mě odmítla a byl fakt navždycky klid.
jejda, tak jezeni, no nevim, my jime jak kdy...nekdy je to lepsi, nekdy horsi... 😒
tak jdeme uspávat, vždycky řekl, že chce pepe a teď řekl ,že chce pohádku, tak povíme pohádku a snad hned usne. Určitě už nebude chtít pepe a když, tak nasypu pepř 😀
Tak jsem si dneska koupila ten Ricinus. Paní magistra v lékárně se mně začla vyptávat, jak často kojím a kolik je dítěti a když jsem jí to teda řekla, tak na mně vytřeštila oči a začla se chovat, jakoby mi zbýval týden života 😀
Pikovit taky koupím... no chystám se na to jak na druhou světovou, dělám zásoby, chystám vše potřebné.
Pokud budeme obě zdravé, příští pondělí jdeme na TO! 😨
sari 😀 ...no na me taky lidi cumi...haha...moje dobra kamaradka tannawe mi otevrela oci...ja nejsem pripravena 😅 ...na to by mely byt pripraveny obe strany a ja nejsem 😵 ...ale nezoufam si 😉 ....zkusim poodstavit (jen na rano-vecer)...Eloush uz je inteligentni mala slecna...necha si to vysvetlit...a kdyz ne, pres den natru fialkou a mliko "bude" jen kdyz je tma , no a nekde v lete odstavim, bo bude dlouho svetlo...to je muj BIG plan na rok 2009! 😀
janusko 🙂 plán je to hezký... 🙂 já ho taky měla takový podobný, ale po jednom večeru, kdy jsem zkoušela nedat a teď několika dnech, kdy jsem zkoušela přes den "smlouvat" za jídlo.... jsem od toho plánu musela odstoupit a vrátit se k plánu A, tj. "radikální řez". u mně je to hlavně kvůli toho jídla... ☹ obávám se, že už to vážně není "legrace", když dítě jejího věku je jen na mlíku, už s tím musím něco dělat ☹
a taky se od ní takhle nemůžu hnout, když pořád pije... my bez sebe vážně ještě nebyly dýl než hodinu, dvě... jedu už skoro 2 roky 24hodinovky a už jsem z toho oláre kantáre 🙂
moc ti přeju, aby to u vás šlo a vyšlo, je super kojit co nejdýl... mně moc mrzí, že musím přestat, ráda bych ještě kojila ráno-večer, ale u nás to nejde. takže budu držet palce a budu psát jak to u nás probíhá...
PS: naše dnešní perlička - Adi urvala kus tapety v pokojíčku. Přijdu tam, ptám se: Kdo to urval? Áda: Adélka! A proč to Adélka urvala? já na to... A ona: "Potože šikoooovna!" No co na to chcete říct... 🙂 🙂
sari...ze zdravim Adelku... 😀
len...Honzik vi jak na Tebe... 😅
Dneska jsme meli na snidani fazolky v tomatu a volske oko...ja pak po tom "troubim"...a Elishka rika:
" Pukanec!!!!"...ale s takovym opovrzenim 😀 😀 😀 ...protoze kdyz si brkne, tak je o brkanec 😀 😀
janu... 😀
lenni, Adi zase když už ví, že udělala něco, na co se budu zlobit, tak mně rychle pusinkuje... minule už viděla, jak se nadechuju, tak ke mně přiskočila, chytla mi ručičkama hlavu a přitiskla se pusinou na moji a držela mně tak tak dlouho, dokud jsem se nezačla smát... to už věděla, že už je to dobrý, objala mně a spokojeně odešla. no já se z ní picnu... celý tatínek 😉 ... když něco provedou tak si myslí, že to pusinka hned spraví... 🙂
jinak s tím kojením... to je taaaaak těžké holky... já už všem rozhlašuju, že v pondělí končím, abych už si to nemohla rozmyslet... ale je to taaaaak těžké... od rána od 6 mi visí u cecku (i teď když to píšu), což je sice vyčerpávající, ale na druhou stranu... když vidím, jak moc je na tom závislá hned myslím na to, jak moc to pro ni bude těžké 😔 když přijde a škemrá "prosím, prosím, maminko můžu ham?" ...já vím, že to dělám pro její dobré, ale bude to taaaaaaak těžké...... 😢 😢
Šári, nebude to trvat dlouho, uvidíš a co kdyby jsi zkusila ten pepř s tím, že se mlíčko zkazilo a dát ji jiný v hrnku nebo flašce, že z prsa pijou mimi a ona je už veliká holka, já mu to taky takhle vysvětlovala 😀 . Jsem pro - vysvětlovat proč, u nás to zabírá. Po chvíli většinou chápe 😉
Taky vysvetluju co se da...pres den to jakz takz pochopi, ale myslim, ze v noci by me poslala nekam s vysvetlovanim 😀 😀 😀 😀 😀
Holky, zkousela jste to nektera s fialkou? Dava se to na afty mimcum...do pusinky. Ale ja bych to dala na bradavky...i kdyz je pravda, ze jsem si natrela bradavku barvou na tvar (pro deti) a nic...prinesla rucnik... 😀

lennis-odkaz na pikovit mas v ip.. 😉
ti zavidim tuleňatko male...Mozna ze El se bude taky po odstavu mazlit...anebo se nasere a uz za mnou ani neprijde, bo kozu nedam!!!