Československé dítě, může mít pojišťovnu v ČR i na SK?

puffae
14. kvě 2017

Dobry den,
jsem ceska, s trvalym pobytem v CR a pritel je slovak s trvalym pobytem na SK. Cekame mimco, ktere chceme rodit v CR. O rodicovsky prispevek i porodne budu zadat v CR. Vim, ze zdravotni pojisteni bude met prcek pod mou vojenskou pojistovnou. Chceme malemu nechat vystavit oba rodne listy, CR a SK, nejlepe i obcanstvi. Ovsem problem ci velky otaznik nastava u toho, ze po sesti nedelich chceme odjet na SK, kde mame zajisteny domov. Nadale chcu rodicovsky prispevek z CR. Coz nebude problem.
Ale jak to udelat se zdravotnim pojistenim pro maleho, muze met obe pojistovny, mozna i pojistovnu otce na SK? Jak to bude s osetrovanim, ockovanim apod.? Jak to bude s trvalym pobytem maleho? Neprisla bych o prispevek?

Pokud nekdo vi neco malo, budu moc vdecna za rady a pomoc od jinych ceskoslovenskych domacnosti, ci zkusenych lidi.

Dekuji

22suzie
14. kvě 2017

Ahoj mame to trochu podobne jako ty, přítel je ze Slovenska ja z Cr. Ja jsem byla cca rok nezamestnana a přítel OSVC na Slovensku. Rodila jsem v CR, o porodne i rodicovsky jsem zadala v CR, ale pokud nepracuješ a přítel ano tak budete muset zadat o rodicovsky na Slovensku jako my a pak v CR zažádat o doplatek (do 3 mesicu od porodu). Porodne nam zamitli jelikož je přítel ze Slovenska a podmínka je aby oba rodice měli pobyt v cr. My jsme ted podavali odvolani ale asi bude zamítnuto. Sk rodný list jsme řešili pres slovensky konzulat v Praze jen na termín jsme cekali 3mesice! A hotovy byl 10.5. a miminko se nam narodilo 4.1. :D Takže zábavy jsme meli dost a dost.

puffae
autor
14. kvě 2017

@22suzie Ahoj, diky za objasneni, s rodnym listem a obcanstvim uz vim co a jak, to se nejak zvladne... Akorat me zarazi to porodne u nas. To vazne nedostanu? Jen proto, ze otec bude ,,cizinec,,? Zadat o rodicak v CR budu, tez su nezamestnana, bo se vracim z UK. Navic v tu dobu kdy budem o to zadat, tak pritel teprve prijede do CR z UK, takze tez bude nezamestnany a nahlaseny na UP na SK.
Dostala sem radu, ze jak se prestehujem na SK, musim si tam jit zazadat o rodicak a melo by to byt ok, kdyz malemu udelame oba rodne listy a obcanstvi.
Ale moc to nechapu s tim doplatkem v CR. To az po schvaleni rodicaku na sK? Ci?

No bude to sranda koukam...
Ale bez penez doufam, nebudem... Neco nam snad nekde priznaji...

22suzie
19. kvě 2017

Ano jakmile nam schvalili rodicak na sk tak jsme podali zadost v cr , oni si od sk vyzadaji výši a pak doplaci rozdíl mesicne

22suzie
19. kvě 2017

Ale pokud budete oba nezamestnani v dobe kdy budeš zadat o rodicak tak bys mela mit nárok v cr, u nas to bylo kvůli tomu ze přítel je stale OSVC.

puffae
autor
19. kvě 2017

@22suzie aaaga, tak to by melo byt v pohode... ;) akorat aj pojistovnu a pobyt si budu muset zaridit... ale vsude sem cetla, ze pojistovny na Sk nejsou zrovna privetive...
nestane se nahodou, ze me nechaji bez penez po dobu vyrizovani? Vim ze prve musim poresit pobyt a nahlasit prcka pod pritelovo pojistovnu, az pak muzu zadat prispevek a pojistovnu, ze? A samo jeste RL a obcanstvo pro prcka...