Kaz zubu u roční dcery

terezapos
9. srp 2017

Ahoj prosim o radu nebo mozna uklidneni dcera 1rok a10 mesicu ma na stolicce kaz zubar mi dnes rekl ze mame prijit za tyden na plombu a my v patek odjizdime na dovcu myslite ze ji to muze potom neco delat? Podotykam ze sladke ma max. 2 do tydne a zuby cistime prijdu si jako neschopna matka 😰

alvica
9. srp 2017

@terezapos Chápu pocity, ale neschopná matka nejsi - to se prostě někdy stane. Aspoň víš, že něco musíte změnit, aby další kazy nepřibyly. Naší malé zubařka objevila kaz ve 2,5 letech mezi horními jedničkami - ano, moje vina, že jsem ji z vlastní lenosti nechávala usnout u lahve s rostlinným mlékem (má alergii na BKM a kojit jsem ji přestala v 19 měsících). Nechci strašit, ale zubařce se kaz zpravit nepodařilo... Chtěla jí to opíchnout (asi zbytečně, kaz byl malý a k nervu nezasahoval), což dceru tak strašlivě bolelo, že pak už nespolupracovala. Zvažovala jsem ošetření v anestezii (na to je ale tvé dítko moc malé), takže jsem to konzultovala ještě s jednou zubařkou a ta mě upozornila, že obecně u takto malého dítěte je problém při vrtání ne bolest, ale neschopnost vydržet tak dlouho s otevřenou pusinkou. Přeci jen nejde jen o vrtání, které je krátké, ale i o nanesení pasty plomby. Na to musí být zoubek suchý a dítko musí spolupracovat, jinak plomba nedrží. Vím, že se ptáš na něco jiného, takže k dotazu - zřejmě by jí to nic dělat nemělo, ale pokusila bych se domluvit na návštěvě spíš po dovolené. Za tu dobu se jí při pořádném čištění kaz určitě nezvětší. Podotýkám, že my se nakonec na radu obou zubařek rozhodli kaz nechat být s tím, že jedničky vypadávají poměrně brzy a že kdyby se kaz rozšířil a začal bolet, zoubky by se buď vyvrtaly (s postupujícím věkem dcera asi bude spolupracovat líp) nebo vytrhly. Je to 1,5 roku a kaz se jeví pořád stejný... Ale vím, že u stoličky je to něco jiného, protože ta musí vydržet podstatně déle. Držím palce, ať to dobře zvládnete!

terezapos
autor
9. srp 2017

No on říkal že vrtat to nebude že to pouze vyčistí a zadela ale jsem z toho úplně v šoku že již má kaz ale je pravda že měla zoubky už v 8 měsících všechny

alvica
9. srp 2017

@terezapos Tak to by mělo být v pohodě.

odula
9. srp 2017

@terezapos muj syn mel kaz taky docela brzo, zubar mi rekl ze to prave muze byt i z toho, jak uz maj zoubky a jeste sosaj mlicko. Tvuj uz mel zoubky v osmi mesicich, takze to je ono. Takze - fakt nejsi neschopna matka... sim tebe. Jeden kazik. Synovi to taky jenom vycistil a zadelal, aby se nesiril a mel klid. Bylo to uplne v pohode, jeste mu to ukazoval zrcatkem a prcka to bavilo. A delal hodne casto pauzy, aby to syn bez problemu vydrzel. Vubec se neboj. Vysvetli to dcerce jak to muze pochopit, ze totiz jde o uplne pozitivni zalezitost. Treba ze se nekdy v zoubku usadi cervik a pan doktor na nej musi zabzucet aby ho vyhnal. 😉 neboj, bude to v pohode.

shine2015
9. srp 2017

@terezapos neschopna matka nejsi. Každopádně dal čistit a někdy tohle dělají presnidavky a sladké pití - nevím co davas nebo ne a bacha na citrusy....citron do čaje nebo vody atd
Nedá se nic dělat... jsou to první zoubky a chce to čistit čistit čistit.... výhoda je ze bude mít druhé a tam bych se snažila o maximální prevenci.....víc dělat nemůžeš. Sestrenka má syna a ten ve 3letech měl černé hrbolky - dávala mu trochu cukru a citron do čaje.... druhé zuby už hlídají a tam problémy nemá...
bacha i na džusy stavy apod.
Drz se a nevycitej si nic. To nemá smysl. Děláš jako máma maximum co můžeš.....čisti ale dítěti zoubky ty - naše zubarka čistí zoubky do 5ti let své dceri....ony to ty deti samy nedávají a fakt si k ni sedne a Zoubek po zoubky ráno i večer ji čistí.....

terezapos
autor
9. srp 2017

Holky moc děkuji za útěchu byla jsem z toho fakt v šoku 😥